Készült: 2024.03.28.10:56:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

326. ülésnap (2013.11.19.), 170. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Köszönöm szépen a kormánypárti felszólalóknak a törvényjavaslat támogatását, és azt hiszem, az önök számára nem lesz meglepetés, ha a kormánypárti képviselőkkel fogok egyetérteni.

Az ellenzéki frakciók felszólalásai között nem tudok különbséget tenni. Igazából azt látom, hogy ezt a kimondottan szakmai törvényt, amely arra törekszik, hogy hatékonyabb legyen az adott feladat ellátása azáltal, hogy az állam újabb feladatot vállal magára, nem sikerült szakmai alapon megközelíteni, hanem kizárólag csak politikai alapon. A szomorú ebben az, hogy ráadásul nem a törvény tartalmát tekintve, hanem egészen más dolgokról kezdtek el beszélni az ellenzéki képviselők, öntözési stratégiáról, vízügyi szakmai kérdésekről, a vízügy szakmai szervezeti hátteréről, amiről bizony ez a törvényjavaslat nem szól. Ez a törvényjavaslat egyről szól, arról szól, hogy a sajnálatos árvizek, belvizek, problémák, vízügyi problémák rávilágítottak arra, hogy változtatni kell a jogszabályokon, és meg kell szüntetni azt a rendszert, hogy a különféle vízelfolyások, vízelvezetések tekintetében más és más az üzemeltető, a kezelő, a fenntartó; hogy a tulajdonos más, az természetes. A probléma az, hogy egy egymásra nem rakódó, nem következetes rendszer alakult ki Magyarországon. Ezért, ha a probléma előáll, nem tud az állam, a kormányzat mit tenni, hiszen a más-más kezelő szervezetek között nincs együttműködés, és a probléma megoldása nehézkessé válik.

Ez a törvényjavaslat egyértelműen kimondja, hogy ezt fejezzük be, szüntessük meg, ami az államé, azért feleljen a jövőben az állam fenntartás és üzemeltetés tekintetében. Ami pedig nem az államé, hanem magántulajdon vagy önkormányzati tulajdon, ott pedig fölajánljuk neki, hogy adja át az államnak kezelésre, üzemeltetésre. Nyilván a tulajdon marad az önkormányzatnál. Én is voltam polgármester, járva az országot, a településeket, azt tapasztalom, hogy az önkormányzatoknak nincs anyagi lehetősége arra, hogy ezt a problémát megoldják. Most kapnak egy lehetőséget törvény által, hogy fölajánlják, hogy a jövőben az állam oldja meg ezeket a feladatokat. Hogy ez miért nem jó az ellenzéknek, azt én valójában nem tudom fölfogni, hiszen az a nagy kérdés, hogy ha előáll a probléma és a gond, akkor a problémamegoldás hatékonyságát tudjuk-e biztosítani.

Az természetes dolog, hogy ez a feladat csak többletfinanszírozással működhet. Biztosíthatom önöket arról, hogy amikor a kormány tárgyalta a törvényjavaslat előterjesztését a kormányülésen, akkor arról is döntött, hogy a 2014. évi költségvetésben többletforrásokat biztosít ezen feladatok megvalósítására. Nyilvánvaló, hogy a költségvetés módosító javaslatainak tárgyalásakor ezzel az országgyűlési képviselők találkozhatnak és véleményt nyilváníthatnak.

Tisztelt Országgyűlés! Szó sincs itt államosításról, arról van szó, hogy ami az állam feladata, az legyen törvényileg, pénzügyileg, jogszabályilag is valóban az állam feladata. Ezt fogja biztosítani ez a törvényjavaslat, ha törvénnyé válik.

Tisztelettel kérem önöket, hogy módosító javaslataikkal erősítsék, segítsék a törvényjavaslatot, és a részletes vitát követően pedig az Országgyűlés fogadja el a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai