Készült: 2024.03.29.14:13:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

326. ülésnap (2013.11.19.), 142. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:06


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik Magyarországért Mozgalom frakciója a bizottsági vitában támogatta az általános vitára való alkalmasságot, és annyiban kiegészíteném az Aradszki képviselő úr által elmondottakat, ő úgy általában az ellenzéki pártok kifogásairól beszélt, hogy az atomenergia-törvény módosításával kapcsolatos aggályokat a Jobbik nem osztotta és nem osztja. Tiszteletben tartjuk a többi ellenzéki párt ezzel kapcsolatos aggodalmait, de még egyszer mondom, nem osztjuk. Mi azt gondoljuk, hogy akár az atomerőmű bővítésével, akár más engedélyezési folyamatokkal kapcsolatos ügyféli jogok biztosítása nem szenved csorbát oly módon, mint ahogy ők azt vélelmezik, de nyilván majd Szél Bernadett képviselőtársam erről bővebben fog beszélni.

Ami a javaslatot illeti, valóban olyan pontosító jellegű észrevételezések és kiegészítések vannak benne az egyes ágazatok tekintetében, amelyek általunk is támogatott, több esetben már korábban általunk is valamilyen módon felvetett javaslatokat tartalmaznak. Így gyakorlatilag azt mondhatom, hogy a javaslat egészében a részünkről, a Jobbik Magyarországért Mozgalom részéről támogatható, hiszen részben olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek a rezsicsökkentés végrehajtását segítik, részben a fogyasztókat védő egyéb intézkedéseket, egzaktabb megfogalmazásokat tesz bele a törvénybe bírságolással, díjak számlázásával kapcsolatos kérdésekben. Ezért én azt gondolom, hogy mivel elsősorban egy technikai jellegű törvényjavaslatról van szó, nincs akadálya annak, hogy a zárószavazás során majd ezt támogassuk. Természetesen ezt a módosító indítványoktól és a végső verziótól tesszük majd még függővé.

A felszín alatti szénelgázosítással kapcsolatban azt gondolom, hogy körülbelül 2010 óta, mióta a Jobbik Magyarországért Mozgalom frakciója a parlamentbe bekerült, az úgynevezett tisztaszén-technológiák nagy pártolója, bár ez a fogalom egy elég széles kört fed le, és én azt gondolom, hogy ez a felszín alatti szénelgázosítás, föld alatti szénelgázosítás is ezen technológiák közé tartozik, hiszen - ahogy már itt korábban is több felszólalótól is elhangzott - magát a bányászati eljárást úgy viszik véghez, hogy nem kell felhozni a föld alól a szénkészletet, hanem már maga az elgázosítás megtörténik lent a föld mélyén, és csak az úgynevezett szintézisgáz kerül fel, amit aztán további felhasználás alá lehet vetni, többféle módon felhasználható. Ezzel kapcsolatban, hogy ezt törvényi szabályozás alá vetették, természetesen semmiféle kifogásunk nincs.

Magán a mértéken lehet vitatkozni, hogy a 2 százalékos bányajáradék ebben az esetben indokolt, nem indokolt, alacsony vagy nem alacsony mértékű. Én azt gondolom, hogy valóban szükség van arra, hogy az új technológiák, a környezetbarátabb, tisztább technológiák elterjedését, elterjesztését segítsük, és ezzel is segítsük azt, hogy a Magyarországon még meglévő fosszilis energiavagyon oly módon kerüljön kitermelésre, hogy az a környezetvédelem érdekeit kevésbé sértse, mint a jelenlegi, akár felszíni, akár földmélyi szénbányászat, tehát akár a külszíni fejtés, akár a mélyművelésű bányászat során ez jelen pillanatban történik. Természetesen a jelen állapotban az erőművi elégetést is idesorolom, hiszen sok mindennek nyilván nevezhető, csak környezetbarátnak nem. Mindenképpen egy környezetbarát irányba kell tehát ennek elmozdulnia.

Mi nem vagyunk és soha nem is voltunk a fosszilis energiák teljes felhasználási tilalmának a pártján. Azt gondolom, hogy Magyarországnak van egy szénvagyona, amit érdemes felhasználni, de csak olyan körülmények között, ami a jelenleginél egy hatékonyabb, magasabb hatásfokú felhasználást és - még egyszer mondom - környezetkímélőbb felhasználást jelent, addig pedig ez a szénvagyon egy stratégiai szénvagyonként Magyarországot gazdagítja. Tehát igazából nincs értelme, nem kell kapkodni, én azt gondolom, ennek a kitermelésével.

Viszont a jelenlegi bányászati technológiák és a jelenlegi, még működő szénbányák bezárásával egy olyan állapot következhet be, ami elősegíti a szénbányászati kultúrák leépülését és ennek az iparágnak a kihalását. Ezért mondjuk mi azt, hogy viszont nem elsősorban a gazdaságossági szempontokat figyelembe véve, de valamilyen módon a jelenlegi bányászati kultúrát meg kell őriznünk, a jelenlegi bányákat, ha lehet, meg kell tartanunk és a bezárástól meg kell óvnunk, valamilyen szinten tovább kell művelnünk.

Az úgynevezett tisztaszén-technológiákról ugyan még mondhatni, hogy gyerekcipőben járnak, hiszen kísérletek folynak szerte a világban, valahol már vannak úgynevezett pilotprojektek, tehát kísérleti létesítmények erre vonatkozóan. Jelen pillanatban még nagyon nehéz ezzel versenyképesen, főleg, hogyha elektromos áram előállításáról beszélünk, terméket létrehozni vagy villamos áramot előállítani. Azonban pont az a jó ezekben a technológiákban, hogy a létrehozott gázelegy, szintézisgáz több más célra is felhasználható, akár szerves vegyipari alapanyagként, akár más célokra, és ebben az esetben jóval nagyobb hatékonysággal nyerhető ki termék a szénből, és mivel sokkal kedvezőbb áron lehet felszínre hozni ezzel a technológiával, nem a szenet, hanem a szénből képzett szintézisgázelegyet, ezért nyilvánvaló, hogy árában is sokkal jobban megtérülő lehet, amennyiben a technológia eljut egy olyan lépcsőfokra.

Tehát összefoglalóan: a törvényjavaslat ezen részére azt mondhatjuk, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatja.

Az atomenergia-törvénnyel kapcsolatban elmondtam már az álláspontunkat. Nem látjuk olyan aggályosnak, mint ahogy a baloldali ellenzéki pártok vagy a többi, Jobbikon kívüli ellenzéki párt ezt megfogalmazták a bizottsági ülésen. Én azt gondolom, és azt hiszem, ebben következetesek vagyunk, hiszen soha nem is mondtunk mást, bár tiszteljük a más véleményeket is, de amióta a Jobbik Magyarországért Mozgalom mint párt létezik, ezt következetesen valljuk, hogy atomenergiára szükség van a magyar energiamixben. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy bár biztonságos, az emberek életére, egészségére minél kevésbé, a lehető legminimálisabb vagy lehetőleg nulla felé közelítő veszélyt jelentő módon alkalmazzuk ezeket a technológiákat. Hiszen az egyik kérdés a radioaktív hulladékok kérdése, amelyet, azt gondolom, jelen technológiák között is elég nagy biztonsággal lehet rendezni, a másik kérdés pedig az atomerőművekben történő energia-előállítás, ami szén-dioxid-kibocsátás szempontjából környezetbarát energia-előállításnak, klímabarát energia-előállításnak tekinthető. Ráadásul jelenleg a Paksi Atomerőmű jelenlegi blokkjaiban az üzemidő-hosszabbítás segítségével is fajlagosan az egyik legolcsóbb módon állítható elő villamos energia.

Most az új blokkok létesítésébe nem mennék bele, mert ez nem igazából témája ennek a javaslatnak, és elég messzire vinné el a vitát, én azt gondolom, bár lehet, hogy aztán erre később mégis sor kerül majd más képviselőtársaimtól.

Ami pedig a víziközmű-szolgáltatási törvénnyel kapcsolatos pontokat illeti, itt a bekötési vízmérők és a mellékvízmérők közötti fogyasztáskülönbség szabályozása egy rendkívül jó és hasznos dolog. Itt arról van szó, hogy amennyiben hitelesített, plombált mellékvízmérőkkel rendelkezik az adott fogyasztó, akkor a fogyasztást elsősorban a mellékvízmérőkön szereplő adatok alapján kell fizetni, és amennyiben ez nem így van, akkor pedig a fő bekötési vízmérő és a mellékvízmérő közötti különbséget ki kell fizetnie a fogyasztónak.

Természetesen itt a vizek illegális vételezésének a megakadályozása a cél, ami egy abszolút támogatandó cél. Akármilyen közműszolgáltatásról vagy energiaszolgáltatásról is van szó, a Jobbik mindig is fellépett akár az illegális áramvételezések, illegális vízvételezések ellen, és ezt a leghatározottabban támogatni tudjuk a jövőben is.

Ami a védendő felhasználókat illeti, alapvetően szociális szempontból létrehozni egy ilyen kategóriát örvendetes és dicséretes. Részletfizetési és egyéb haladékokat biztosítani azon felhasználók számára, akik valamilyen oknál fogva ebbe a védendő fogyasztói kategóriába kerülnek szociális helyzetük vagy egyéb, fogyatékosság vagy más hátrányos helyzetük okán, alapvetően egy szociálisan érzékeny javaslat, ezért támogatható.

(15.30)

A Jobbiknak ugye korábban volt egy arra vonatkozó javaslata, elképzelése, még a víz világtalálkozó idején tartottunk erről sajtótájékoztatót, illetve dobtuk be úgymond a köztudatba, hogy nem volna egy ördögtől való dolog, hogyha az alapvető szociális és emberi körülmények biztosítására szolgáló vízmennyiséget valamennyi fogyasztó szociális helyzetre való tekintet nélkül díjmentesen vehetné igénybe. Egy olyan minimális mennyiségről van szó, ami az alapvető emberi feltételek, létfeltételek biztosításához szükséges. Nyilvánvalóan pedig ennek ellensúlyozásaként a vízpazarló vízfelhasználást, vízhasználatokat büntetni kellene és lehetne, hiszen rengeteg olyan vízfelhasználás van ma Magyarországon, magyar vízkincsre, vízkészletekre épülő vízfelhasználás, amivel ellenőrizetlen és pazarló módon használják fel a vízkincsünket, ami a jövő generációk érdekeit veszélyezteti.

Azt gondoljuk, hogy a kettő egyensúlyba hozható, ezért az ország számára, a költségvetés számára nem okozna jelentős hátrányt, kiesést, és mégis egyfajta olyan, szociálisan érzékeny intézkedés lenne, hiszen elsősorban azokon segítene, akik azt a minimális mennyiségű vizet is nehezen fizetik ki, azt a havi 5-10 köbméter vízmennyiséget, amit ők fürdésre, főzésre, ivásra és egyéb alapvető emberi szükségleteik kielégítésére fordítanak. Ettől a javaslatunktól nem tekintettünk el, a továbbiakban is kezdeményezni fogjuk majd ennek a gyakorlatba történő átültetését.

Összefoglalva tehát elmondhatom, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatja jelen törvényjavaslatot, kíváncsian várjuk a módosító indítványokat. Magunk módosító indítványt még nem terjesztettünk elő a javaslathoz, pontosan azért, mert az adminisztratív részletszabályozások tekintetében egyetértünk a kormánypárti törekvésekkel.

Kíváncsian várjuk a többi frakció részéről előterjesztendő módosító javaslatokat, amelyeket, ahogy szoktuk, nem aszerint támogatunk, hogy mely párttól vagy frakciótól jönnek, hanem hogy mennyire szolgálják az ország, a nemzet érdekeit.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai