Készült: 2024.03.29.08:52:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2006.06.20.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Persányi Miklós
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PERSÁNYI MIKLÓS környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény alapján az árvízvédelmi létesítmények fejlesztése és fenntartása, azokon a védekezés ellátása, az árvízmentesítés akkor állami feladat, ha az kettőnél több települést érint. Egy-egy önálló településen az árvizek elleni védekezés önkormányzati feladat. Ez a köztársaság törvénye, és ennek megfelelően zajlott idén is a védekezés, és nincs is olyan indok, ami miatt ezen lényegesen változtatni kellene vagy lehetne.

A kormány az idei rendkívüli árvízhelyzet során mindemellett mindvégig segítséget nyújtott a helyi önkormányzatoknak. Az említett települések esetében sajnos sok esetben az ingatlanok, üdülők a hullámtéren helyezkednek el, és nem csupán a Dunakanyar jobb partja az, amely ilyen szempontból sajnos kedvezőtlen helyzetet mutat. Az árvízvédelmi töltés és a folyó között építkezni nem lenne megengedhető, illetve csak az árvízszint feletti módon, például lábakra állított építményekkel. Ezeknek az ingatlanoknak az árvízvédelme nem árvízvédelmi feladat, és az állam nem is fogja átvenni ezeket a jövőben.

Budakalászon a települést védő töltés ki van építve, ott nem tervezzük ennek további fejlesztését. Szentendrén a déli iparterületet védő töltés tervei már évek óta megvannak, az önkormányzat a forrással rendelkezik, elnyerte egy pályázaton, a kiépítés befejezése a városra vár. Leányfalu, Tahitótfalu, Kisoroszi, Dunabogdány és Visegrád települések soha nem rendelkeztek árvízvédelmi töltésekkel. Mivel a települések belterületei döntően az árvízszintnél magasabban fekszenek, ezeken a területeken sem tervezünk állami fejlesztési munkákat. Azonban hadd mondjam azt, hogy az Új Magyarország program során külön soron szerepel az önkormányzati árvízvédelmi művek fejlesztése, és ezekre a forrásokra 2007 és 2013 között a helyi önkormányzatok pályázhatnak. A Duna-völgyi árvízvédelmi fejlesztéseket is tartalmazó, úgynevezett Duna-projektben máris szerepeltetjük az önkormányzatok árvízvédelmi műveinek tervezését, és ez a tervezési tender jelenleg kiírás alatt áll.

A kérdése arra is vonatkozott, hogy a vis maior támogatás során kapott támogatások milyen mértékűek voltak. Hadd mondjam azt, hogy az önkormányzatok soron kívül juthattak hozzá a szükséges forrásokhoz, megközelítőleg 750 millió forintos támogatást kaptak a védekezési költségekhez, ezen belül a hét település, amit ön felsorolt, összesen 253 millió forintot, tehát negyedmilliárd forintot kapott. Emellett a kormány 300 millió forint összegű gyorssegélyt nyújtott olyan állampolgároknak, akiknek a lakhatását, hétköznapi biztonságát tette lehetetlenné a rendkívüli árvíz. Az említett települések így további, összesen mintegy 30 millió forintos támogatást kaptak.

A vis maior támogatási rendszer keretében folyamatosan igényelhetnek támogatást a tulajdonukban bekövetkezett károk helyreállításához, és rendelkezésre áll egy kedvezményes hitel, mintegy 40 milliárd forint értékben. A magánszemélyek lakóingatlanaiban esett károk helyreállításához is segítséget kíván adni a kormány. A károk felmérése a napokban fejeződött be. A feltételeket, a mértéket és az összeget a közeljövőben szabályozza a kormány.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindezek alapján kérem, hogy ha nincsen előre leírva pont fordítva, akkor fogadja el válaszomat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai