Készült: 2024.04.25.05:35:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 268. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk lévő törvényjavaslat valóban elképesztő módon került be a parlament elé, hiszen vasárnap lett beadva, ahogy elhangzott, és ma már tárgyalnunk is kell. S az is eléggé elképesztő volt, ahogy Vas Imre képviselő úr megkérdőjelezte, hogy ezt az egyoldalnyi - hiszen ami a mi bizottságunkhoz tartozik, az csak egy egyoldalnyi - szövegből nem tudunk felkészülni néhány óra alatt. Azért vegyük már tudomásul, hogy ez a paragrafus rengeteg mindent takar, és bizony a mi bizottságunknak olyan területtel is kellett volna foglalkoznia, ami igazából nem tartozik hozzánk, mint például a menekültügy kérdése, hogy megfelelően tudjuk ezt a jogszabályt értelmezni, át tudjuk gondolni. Erre persze gyakorlatilag semmilyen lehetőség nem volt, hiszen, mint ahogy elhangzott, néhány óra alatt kellett szembesülnünk ezzel a rendkívül meggondolatlan törvényjavaslattal.

Meggondolatlan, mert egyrészt arról van szó, hogy 28, 23, vagy ki tudja, hány menekültet kívánnak elhelyezni hajléktalanszállókon. Nem is tudom, hogyan vetődhetett fel ez a kérdés. Hiszen nem lett volna-e egyszerűbb két szobát kijelölni bárhol az ország területén, és azt mondani, hogy ezek a több nyelven beszélő menekültek itt fognak elhelyezésre kerülni, egy-két ember vigyáz rájuk, aki esetleg még beszéli is a nyelvüket, pastu vagy bármilyen más olyan nyelvet, amit a pakisztániak beszélnek, és akkor az ellátásuk valamilyen szinten megoldódik. Nem, hanem úgy gondolják, hogy hajléktalanszállókon van a legjobb helyük, ahol persze nyilván nem beszélik sem a pastu, sem az egyéb nyelveket a hajléktalanszálló munkatársai, de az sem valószínű, hogy a hajléktalanok ebben fognak jeleskedni. Ez bizonyára némi kommunikációs problémát nyilván fog okozni az elkövetkező időszakban.

De nézzük meg, hogy a hajléktalanellátás szempontjából szakmailag miért helytelen egy ilyen intézkedés. Azt kell mondani, azért, mert mindenki tudja jól, aki ezzel a területtel foglalkozik, hogy sok esetben nagyon nehéz a hajléktalanokat rábírni arra, hogy a hajléktalanszállókra bemenjenek, azokat használják, és akár még az éjszakáikat is ott töltsék. Miért? Ha megkérdezünk olyan személyeket, akik eddig az aluljárókban vagy más területeken voltak megtalálhatók, ahonnan most már ki vannak tiltva, akkor általában azt mondják el, hogy elveszik a vagyonukat, erőszakos cselekmények folynak ott, s a többi, s a többi, ezért nincs kedvük bemenni ezekbe a helyiségekbe. Akár a híreket, akár más felméréseket nézünk, azt mindenképp megállapíthatjuk, hogy a bevándorlók körében - és pont azok körében, akik illegálisan vándorolnak be - az erőszakra való hajlandóság nagyobb, mint a befogadó állam állampolgárai között. Nem kell különösebben mondani, láttuk jól, Békéscsabán éppen most gyújtották fel a befogadóállomás több szobáját, három szoba kiégett. És kik tették ezt? Azok, akiknél már elutasítást foganatosítottak, vagyis olyanok, akik tudták, hogy nekik el kell hagyniuk Magyarországot. Pontosan ezeket az embereket kívánják a hajléktalanok közé betenni, akiknek már vesztenivalójuk sincs, hiszen lehet, hogy némelyiknek még a börtön is jobb lenne, mint az, hogy visszatoloncolják Afganisztánba, Szíriába, Líbiába, Egyiptomba, hadd ne soroljam tovább, tehát azokba az országokba, ahol polgárháború van. Őket kívánják ezekre a helyekre bejuttatni. El lehet gondolni, hogy nem lesz-e ez majd konfliktusok forrása. Biztos, hogy konfliktusok forrása lesz. Erre számos esetet lehetne mondani, Norvégiában most három embert gyilkolt meg egy ilyen bevándorló, akit ugyancsak elutasítottak, és lehet, hogy annak is hatása volt a tettére, és lehetne ezt a végtelenségig sorolni Európában.

Szakmai szempontból tehát elfogadhatatlan az, hogy olyan személyeket raknának be hajléktalanszállókra, akiknél ilyen vagy olyan oknál fogva nagyobb a hajlandóság az erőszakos cselekményekre, illetve olyanokat, akik egyáltalán nem tudnak kommunikálni a jelenlévőkkel, maximum testbeszéddel vagy jelbeszéddel tudnak kapcsolatot létesíteni, ami egy ilyen közegben akár önmagában is erőszak forrása lehet.

Summa summarum, mi azt szeretnénk elérni, hogy vonják vissza ezt a törvényjavaslatot vagy legalábbis ezt a paragrafust, mert ez teljes mértékben átgondolatlan. Sokkal értelmesebb lenne az, hogy a rengeteg MÁV-ingatlan vagy honvédségi ingatlan közül kijelölnének egy-két szobát, ha csak 23, 28, vagy ki tudja, mennyi emberről van szó, és őket ellátnák.

Azt is hozzá kell tenni, hogy amikor menekültkérdésről beszélünk - bár, mondom, ez nem a mi asztalunkon, nem a szociális bizottság asztalán kéne hogy legyen, de hát odakerült -, akkor felmerül, hogy 2012-ben 2 ezer menedékkérő volt Magyarországon, 2013-ban fél év alatt már 12 ezer, vagyis ha ez a tendencia folytatódik, akkor tizenkétszer több menekült fog egy év alatt Magyarországra érkezni, és lehet, hogy újból megtízszereződik és majd 100 ezer lesz jövőre, vagy ki tudja, mennyi lesz, hiszen látjuk jól, hogy egyre véresebb cselekmények zajlanak az afrikai országokban és Ázsiában is, és lehet, hogy ez a 23 vagy 28 lesz majd 200 meg 500, ki tudja, hogy hány főre fog emelkedni. Ez sem megnyugtató a mi szempontunkból.

Én tehát mindenképpen azt kérem, hogy gondolja át a kormányzat, gondolja át a Belügyminisztérium, hogy jó-e ez a törvényjavaslat, és hogy miért kell így hozzányúlni és összekeverni - ahogy már itt előttem is elhangzott - a hajléktalanok kérdéskörét a menekültek kérdéskörével. Kérem, fontolják meg ezt, de komolyan kérem, mert nem egy nagy dolog az, hogy egy-két szobát kijelöljenek, és megfelelő módon ellássák ezeket az embereket.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai