Készült: 2024.04.26.00:29:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 203. felszólalás
Felszólaló Dr. Iván László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:16


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. IVÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! A 2009. évi költségvetést megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényről ez a záróvita szól, és ezzel kapcsolatosan szeretném bejelenteni, hogy pár nappal ezelőtt beadtuk azt a módosító javaslatot, amelyik a zárószavazáshoz olyan szempontokat vet fel, amelyeket nagyon kérem, hogy mindannyian szívleljünk meg és kísérjünk figyelemmel.

A válságkezelésnek jól bevált európai receptje van - adócsökkentés, kamatcsökkentés, növekedési programok bevezetése -, ezzel szemben a magyar kormány, úgy tűnik, rossz útra tévedt, mert a megszorításokra alapoz, és ellehetetleníti a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok, köztük a nyugdíjasok helyzetét. Annak a törvénymódosításnak, amelyet beadtunk, az a lényege, hogy a 13. havi nyugdíjra - hangsúlyozom: a 13. havi nyugdíjra - vonatkozó tétel maradjon ki a csomagból.

(18.50)

A válságkezelésre vonatkozóan elmondtam a véleményemet. A Fidesz és a KDNP azért is kezdeményezi, hogy vegyék ki a törvényből a 13. havi nyugdíj elvételét jelentő passzust, mert azt semmilyen költségvetési és gazdasági kényszer nem indokolja. Ha a kormány valóban spórolni akar, akkor azt nem a nyugdíjasokon, hanem magán az állami szférán kell elkezdeni. Vissza kellene szorítani a korrupciót és a bürokráciát, mert az erre alkalmas jogszabályok elfogadása jóval több pénzt spórolna meg az országnak, mint a 13. havi nyugdíj elvétele.

A 13. havi nyugdíj elvétele azt is eredményezi, hogy három egymást követő évben is csökken a nyugdíjak reálértéke, amely a szociális egyensúly felborulásához vezet. A Fidesznek kötelessége az utolsó pillanatig harcolni a 13. havi nyugdíjért, mert a párt korábban egyezséget kötött a nyugdíjasszervezetekkel, amelyben vállalja, hogy mindent megtesz azért, hogy a nyugdíjak reálértéke ne csökkenjen.

Ezen túlmenően most engedjék meg, hogy ne populista, hanem populáris legyek. Szeretném hangsúlyozni: nem populista, de ha idefigyelnek képviselőtársaim is, populáris szeretnék lenni. A cölöpöket leverte a kormány; évekig állhatnak a zavaros vízben. Kérek mindenkit, mentsük a vétleneket, a nagymamákat és a nagyapákat, és adjunk méltó életet az éveknek. Utolsó lehetőség a mai szavazásunk. Még nem késő. Még kér a nép, most adjunk neki. Nem tegnap, hanem ma élünk, és szeretnénk holnap is megmaradni.

A kierőszakolt 31,8 milliárd forint nem éri meg; nem éri meg egy ilyen népességi rétegnek a jövőbeni megélhetését, hiszen látjuk azt, hogy ez megélhetési válsághoz vezet. Nemcsak pénzügyi, nemcsak szociális válságról van szó, hanem megélhetési válságról, tehát hogy mi lesz holnap, mit fog enni, hogy fog fűteni, mit fog tapasztalni, hogy lesz még inkább kiszolgáltatottá több százezer ember.

Csak szeretném megemlíteni azt, hogy ha ennek a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos tételnek a következtében a korhatár alatti öregségi nyugdíjasok 13. havi járandóságát eltörlik - márpedig eltörli ez a törvény -, akkor 274 ezer embert érint, ennek következtében körülbelül közel 22 milliárd forintot ugyan megtakarít a kormány, de óriási veszteséget okozunk az embereknek.

Ez a 13. havi nyugdíjmódosítás maximalizálná 830 ezer ember nyugdíját, és több mint 630 ezer korbetöltött öregségi nyugdíjastól több mint 27,3 milliárd forintot vesz el, átlagosan fejenként 43 ezer forintot. Elvesznek 124 ezer korbetöltött rokkantnyugdíjastól is 2,7 milliárd forintot, 22 ezer forintot átlagosan; 77 ezer korhatár alatti rokkantnyugdíjastól is sajnos átlagosan 23 ezer forintot. Megéri nekünk 31,8 milliárd forintért elveszíteni azoknak az embereknek a bizalmát, több százezer embernek a bizalmát, akik adott alkalommal természetesen nagyon jól jöttek a szavazásoknál, és jól is jönnének a szavazásoknál?

Azt kérem, tényleg nagyon őszintén kérem, hogy ne erőszakoljuk ki ezt a bizonyos álságos, nem célravezető és válságot erősítő módosítást. Igazán nem éri meg. Vegyünk elő végre a belső zsebből olyan tételeket, amelyeket eddig nem vettünk figyelembe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ne lehessen az a válasz, hogy nincs miből, és mondjuk meg mi, akiknek nincs a trezor kulcsa a zsebünkben, hogy honnan vegyünk el.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai