Készült: 2024.04.19.20:37:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2003.03.25.),  67-132. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:06:22


Felszólalások:   17-67   67-132   132-134      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor. A határozati javaslat elfogatásáról a következő ülésünkön határozunk. Kérdezem, van-e ezzel kapcsolatban bárkinek is észrevétele. (Nincs jelzés.) Úgy látom, hogy nincs.

Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeinek alakulásáról és ezzel összefüggésben a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentés, és az ehhez kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája a lezárásig. A jelentést J/1861. számon, az országgyűlési határozati javaslatot pedig H/1862. számon kapták kézhez.

Engedjék meg, hogy tisztelettel köszöntsem a gyermek- és ifjúsági szervezetek országos testületeinek meghívott képviselőit, akik részt vettek a jelentés elkészítésében, és most figyelemmel kísérik az előterjesztés tárgyalását is.

Megadom a szót Jánosi György gyermek-, ifjúsági és sportminiszter úrnak, a napirendi ajánlás szerint 25 perces időkeretben.

Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

 

DR. JÁNOSI GYÖRGY gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Köztársaság kormánya immár hatodik alkalommal tesz eleget annak a kötelezettségének, hogy az Országgyűlés elé terjeszti a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeiről és az ezzel összefüggésben 2001 során megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentését. A Magyar Köztársaság kormánya az elmúlt évben is eleget tett ennek a kötelezettségének. Ha a jelentések immár hat évre visszanyúló történelmét szemügyre vesszük, akkor megállapítható, hogy a kormányváltások zavart okoztak a feladat teljesítésében. 1998-ban el sem készült a dokumentum. Most azonban a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium 2002-ben, a kormányzati struktúraváltoztatás miatt ugyan némi késéssel, de teljesítette a feladatot.

Február elejétől nyolc bizottsági ülésen vitatták meg a dokumentumot. Mind a nyolc bizottságban tartózkodás és ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak találták a jelentést, sőt szeretném hangsúlyozni azt a tényt, hogy ebben az évben mind a kormánypárti, mind pedig az ellenzéki képviselők teljes egyetértésben szavazták meg a határozati javaslat elfogadását. A meghallgatások során a bizottsági tagok pártállástól függetlenül kiemelték a jelentés magas szakmai színvonalát és alapos, sokrétű kidolgozottságát, ami jelzi, hogy az önök elé került dokumentum egy részletes és viszonylag pontos helyzetkép a 2001. évről.

Mint azt a bizottsági üléseken is minden esetben kiemeltük, a jelentés célja, hogy áttekintést adjon a gyermekek és a fiatalok helyzetéről, valamint számba vegye az e területre vonatkozó legfontosabb, 2001. évi kormányzati intézkedéseket. A beszámoló feladata a fiatalok helyzetének tárgyszerű feltárása, amit a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet koordinálásával a közreműködő intézmények, minisztériumok, szervezetek állítottak össze a gyermekek és a fiatalok aktuális életkörülményeinek és a kormány ehhez kapcsolódó intézkedéseinek bemutatásával. Bízom abban, hogy olyan dokumentumot sikerült elkészítenünk, amely mindannyiunkat gondolkodásra és elsősorban közös cselekvésre késztet, a gyermekek és a fiatalok helyzetének folyamatos javítása érdekében.

A tavalyi jelentéshez képest nagyobb terjedelmű, név- és tárgymutatóval kibővült, közel 300 oldalas dokumentum két olyan témát tartalmaz, amelyet a hazai ifjúság helyzetén túl fontosnak tartok kiemelni. Az egyik a határon túl élő magyar, 15-29 év közötti korosztály, a másik a külön fejezetben tárgyalt roma gyermekek és fiatalok helyzete. Az elsőt a korábbi kormány által kijelölt témaválasztás, a másodikat pedig a romatársadalom iránt érzett politikai felelősség tette kötelezővé számunkra.

Mindenekelőtt azonban röviden ismertetném a jelentés szerkezetét. A dokumentum tíz főfejezetre épül, s ezek mindegyike két alfejezetre tagolódik, egy helyzetképre, valamint az ehhez kapcsolódó kormányzati intézkedésekre. A helyzetkép felrajzolása minden esetben komoly szakmai háttérmunkával készített, részletes beszámoló, mely tudományos elemzéssel készült kutatások adataira támaszkodik.

A jelentésből kiderül, hogy jelenleg hazánkban a 0-14 éves korosztályba tartozók száma kerekítve 1 millió 716 ezer fő, mely a népesség csaknem 17 százalékát teszi ki. A 15-29 éves korosztály száma 2 millió 248 ezer fő, amely a lakosság 22 százalékát képezi. Ez azt jelenti, hogy a tárgyalandó dokumentum Magyarország lakosságának majd’ 40 százalékát érinti. Ha mindezt összehasonlítjuk az 1980-as adatokkal, ahol a 0-14 évesek száma 2 millió 342 ezer, a 15-29 éveseké 2 millió 356 ezer fő volt, azt láthatjuk, hogy 20 év leforgása alatt majdnem 800 ezer fővel csökkent az érintett korosztály létszáma.

 

(12.40)

 

Minden döntéshozó elsődleges feladata kell legyen ennek a demográfiai csökkenésnek a megállítása, valamint a korcsoportok szerinti eloszlásának kiegyenlítése. Ha a népesség korfáját nézzük, azt kell látnunk, hogy a most született gyermekek száma közel a felét teszi ki a jelenleg ötvenes éveiben járó korcsoport tagjainak. Mindez a jövőre kivetített húszéves perspektívában azt jelenti, hogy az akkor húszéveseknek saját létszámuk kétszereséről kell majd gondoskodniuk, s ez már nemcsak a fiatalokra vonatkozó kérdés, hanem az egész társadalmat érintő, súlyos probléma, amelynek megoldását a jelenben együtt kell megtalálnunk.

Kiemelésre érdemes területnek számít a jelentés 3. fejezetében tárgyalt, a munkaerőpiacon hasznosuló tudás, illetve képességek témaköre. Ebből kiderül az a sajnálatos tény, hogy a fiatalok csaknem fele egyetlen idegen nyelvet sem beszél, 12 százalékuknak viszont legalább egy nyelvből minimum középfokú nyelvvizsgája van. Lényegesek a különböző háttértényezők szerinti különbségek. Az urbanizációs lejtőn nyugat-kelet irányba haladva csökken az idegen nyelvet ismerő fiatalok aránya. A fővárosban élő 15-29 évesek csaknem egynegyedének legalább egy középfokú nyelvvizsgája van. A felsőfokú intézmények hallgatóinak 33 százaléka középszintű, 12 százaléka felső szintű nyelvvizsgával rendelkezik. A másik póluson a munkanélkülieket, a szociális segélyezetteket és az egyéb inaktívakat találjuk, akiknek háromnegyede még alapszinten sem beszél egyetlen idegen nyelvet sem.

Ahogyan az iskolai végzettséget általában, úgy az idegennyelv-tudást is jelentősen befolyásolja a származási háttér. Amíg a képzetlen szülők gyermekeinek háromnegyede nem beszél nyelveket, addig az egyetemi diplomás apák 45 százalékának gyermeke harmincéves koráig legalább egy középfokú nyelvvizsgát szerez.

Látható továbbá az anyagból, hogy a 15-29 éves korosztályból főleg az idősebbek küszködnek nyelvi problémákkal, míg a most még iskolába járóknak ez már kevésbé problematikus terület. Feladatunk tehát a lemaradt korosztályok segítése a nyelvtudás elsajátításában.

Hasonló különbségek adódnak a munkaerőpiacon hasznosítható másik speciális tudás, a számítógép-használat terén is. A 15-29 évesek körülbelül felének egyáltalán nincsenek számítástechnikai ismeretei, több mint 30 százalékuk viszont legalább felhasználói programokat használ. Ez utóbbiak aránya különösen magas a fővárosiak, a felső- és középfokú tanintézetbe járók között, valamint a diplomás szülők gyermekeinél.

Mindez az európai uniós csatlakozás küszöbén komoly feladatokat ró ránk. Javítanunk kell az esélyét a felnövekvő korosztálynak, hogy időben szerezhessen nyelvvizsgát, időben sajátíthassa el a számítógépes ismereteket. Ezért kiemelt programja a jelenlegi kormánynak az, hogy a vagyoni különbségeket elfedve lehetővé tegye, hogy érettségiig minden gyermek egy nyelvből legalább középfokú nyelvvizsgát tehessen, és elsajátíthassa az Európai Unióban honos számítógép-kezelői végzettséget.

Tisztelt Ház! Mint már említettem, két olyan szegmense is van a 2001. évi jelentésnek, melyet feltétlenül szükségesnek tartok kiemelni. 2001-ben a határainkon túl élő fiatalok helyzetképe került a jelentés fókuszába. Az eddigi munkáktól eltérően a most bemutatandó anyag külön fejezetben tárgyalja a határon túli magyar fiatalok helyzetét, amelynek bázisa az a reprezentatív mintán végzett “Mozaik 2001ö néven jegyzett nemzetközi kutatás, amelyet a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet koordinált.

A jelentés 9. fejezetében tárgyalt, a határainkon túl élő fiatalok helyzetét bemutató részből érdemes kiemelni, hogy a vizsgálat szerint a határon túli magyar fiatalok közül legnagyobb arányban a Kárpátalján és Felvidéken élők jártak Magyarországon. Érdekes és talán a közvélekedéssel ellentétes tendencia, hogy az Erdélyben és a Székelyföldön élők körében találhatók legtöbben azok a fiatalok, akik még soha nem jártak az anyaországban. A Magyarországra utazás mértékét elsősorban a távolság határozza meg. A megkérdezettek nagy hányada képzeli el a jövőjét hosszú távon hazánkban, elsősorban a tanulás és a munkavégzés szempontjából.

A vizsgált öt régió fiataljai a nemzeti önazonosítás szempontjából két csoportra oszthatók. Minden régióban meghatározó jelentőségű az adott területhez tartozás, de a térségek mindegyikében a megkérdezettek legalább egyharmada magyarnak vallja önmagát. A magyarsághoz tartozás kritériuma minden régióban azonos elemekre épül: ahhoz, hogy valaki magyarnak számítson, annak kell tartania magát, és beszélnie kell a magyar nyelvet.

Ha az értékvilágot vizsgáljuk a határainkon túl élő fiatalok körében, azt láthatjuk, hogy a határon túl élő magyar fiatalok értékei, értékítéletei az elmúlt évtizedben részben átalakultak, részben pedig követik szüleik gondolkodásmódját. Jelzi ezt az is, hogy régiók szerint eltérő módon, a 15-29 évesek harmada-fele vélekedik úgy, hogy szülei gondolkodásmódja, értékítéletei megfelelnek saját eszményeiknek; mintegy 15 százalék körül mozog azok aránya, akik elutasítják szüleik eszményeit. A fentiek jól illusztrálják, hogy az adott társadalomban a változó világ hatására sem feltétlenül születnek hasonló válaszok.

A 15-29 éves korosztály számára minden régióban a legfontosabbnak a nem anyagi értékek mutatkoztak. Ide sorolhatjuk a család biztonságát, a barátságot, a szerelmet, a békés világot, valamint a belső harmóniát. Ezek az értékek szinte minden régióban rendkívül magas, az iskolában szokásos osztályzatban kifejezve négyes feletti átlagértéket kaptak.

Az adatok azt mutatják, hogy a határon túli magyar fiatalok számára a legkisebb jelentősége az értékkategóriák közül a hatalomnak van. Összességében elmondható, hogy régióktól függetlenül a Kárpát-medencében élő magyar fiatalok számára a két legfontosabbnak tartott érték a család, illetve a saját jövő.

Az elemzés alapján megállapítható, hogy a Kárpát-medencei fiatalok nagy többsége támogatja országa európai uniós csatlakozását. Az európai integrációt támogatók aránya mind az öt régióban meghaladja a 85 százalékot. Ugyanakkor az Európai Unióhoz való csatlakozás legvalószínűbb dátumát tekintve a válaszok már nem ennyire egyértelműek. A szlovákiai magyar fiatalok 84 százaléka úgy gondolja, hogy országa 2010-ig csatlakozhat az Európai Unióhoz, mintegy 6 százaléka szerint Szlovákia soha nem lesz tagja az Uniónak. A Vajdaságban is a legtöbb válasz a 2010-es dátumra érkezett, de összességében a legvalószínűbb időpontként 2020-at jelölték meg a fiatalok.

A kárpátaljaiak vélekedése szinte teljes egészében megegyezik a vajdasági magyar fiatalok elképzeléseivel, azzal a kitétellel, hogy minden régiót tekintve ebben a térségben vannak a legnagyobb arányban azok, akik szerint Ukrajna soha nem lesz tagja az egységes Európának. Ez az arány a válaszadó fiatalok 14 százaléka.

A Belső-Erdélyben lakó magyar 15-29 évesek szerint országuk 2016-ban lesz szerves része az Európai Uniónak. Székelyföldön a legtöbbet említett dátum, mint az összes többi régióban egyébként, 2010. Románia csatlakozásában nem bízik a megkérdezettek 7 százaléka.

Mindez azt mutatja, hogy a határon túli magyar fiatalok pozitív jövőképpel, döntően az Európai Unió keretei között képzelik el a szellemi, nyelvi, kulturális, nemzeti újraegyesítést. Az a várakozásuk azonban, hogy a csatlakozásuk viszonylag késői időpontra tolódik, azzal a várakozással is összekapcsolódik, és ez a mi felelősségünk is, hogy addig is mindent kövessünk el, hogy saját hazájukban, az országban, ahol élnek, megőrizhessék nyelvüket, megőrizhessék kultúrájukat, vallásukat és szellemi közösségeiket. Ez a jelenlegi kormánynak is kitüntetett felelőssége, és mindent el kell követnünk azért, hogy mindez megvalósuljon.

A másik hangsúlyos terület a 2001. évi jelentésben újdonság a tavaly bemutatott anyaghoz képest. A dokumentum külön fejezete tárgyalja a roma fiatalok helyzetét.

 

(12.50)

 

A jelentés 7. fejezetében tárgyalt témakör a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság 2001. évi jelentése alapján végigvezeti a cigányság életkörülményeinek és társadalmi helyzetének javítására irányuló középtávú intézkedéscsomagról szóló 1047/1999. számú kormányhatározatban rögzített intézkedések összességét.

A felsőfokú képzésben részt vevő roma származású fiatalok számának növelése érdekében az Oktatási Minisztérium forrásai révén főiskolai előkészítő programokat és tandíj-támogatási rendszert működtet. A program sikerességét jól mutatja, hogy míg az 1996-97-es tanévben 785 fő részesült a roma fiatalok közül tanulmányi ösztöndíjban, addig a 2001-2002-es tanévben már 12 588 fő. A 2001-2002-es tanévtől kezdődően az általános iskola 5. osztályától a diploma megszerzéséig van mód költségvetési ösztöndíj-támogatást biztosítani.

Az Igazságügyi Minisztérium 200 millió forintot, a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány 86 millió forintot, míg a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány 52 millió forintot fordított a pályázók támogatására. Tekintettel a megnövekedett pályázói létszámra, az Igazságügyi Minisztérium kezdeményezésére a kormány a rendelkezésre álló forrásokon túl a 2001. évi központi költségvetésből további 200 millió forintot különített el annak érdekében, hogy minden, a pályázati feltételeknek megfelelő roma fiatal részesülhessen a támogatásból.

Összességében tehát az ösztöndíjrendszer működtetésére a támogatók 2001-ben 532 millió forintot használtak fel. Mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi kormánynak is folytatnia kell az esélyek kiegyenlítését a roma fiatalok körében. Újabb csatornákat kell megnyitni az oktatás rendszerén belül, hogy eséllyel zárkózhasson fel a romatársadalom, minél teljesebb mértékben integrálódhassék.

De meg kell találnunk az oktatáson kívüli más formákat is e cél érdekében. A kultúra, a művészet vagy akár a sport mind-mind különálló integrációs csatornaként is működhet. Ennek érdekében is sok mindent kell még közösen tennünk az előttünk álló években.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Jelen expozé csak részleteket tudott kiragadni ebből a hatalmas dokumentumból. Ezúton szeretném felhívni képviselőtársaim figyelmét az anyag részletes áttanulmányozására. Ennek megkönnyítése érdekében a minisztérium lehetőséget teremt a jelentés CD formában való megjelenésére is, amelyet az ifjúsággal foglalkozó szakemberek mellett minden képviselőtársam számára is eljuttatunk. Hiszem, hogy a tapasztalatok alapján a mindenkori jelentést egyfajta kézikönyvként használják majd a döntéshozók és a szakemberek.

Tisztelettel kérem az Országgyűlést, hogy tárgyalja meg a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeiről és az ezzel összefüggésben 2001-ben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentést, és támogassa a benyújtott határozati javaslatot. Bízom abban, hogy a bizottsági egyetértéshez hasonlóan valamennyi képviselőtársam egybehangzóan támogatja a beszámoló elfogadását.

Végezetül ezúton szeretném az Országgyűlés nevében is megköszönni a közreműködőknek, a kutatóknak a magas színvonalú és tartalmas munkát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr.

Tisztelt Országgyűlés! Hét perc múlva egy óra. Ebédszünetet rendelek el kettő óráig. Az ebédszünetet követően pedig a bizottságok álláspontjának az ismertetésével folytatjuk munkánkat. Jó étvágyat kívánok az ebédhez. Aki megteheti, annak jó pihenést.

Kettő órakor folytatjuk, addig szünet.

 

 

(Szünet:12.55-14.07
Elnök: dr. Dávid Ibolya

Jegyzők: dr. Füle István és Németh Zsolt)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Most a kijelölt bizottságok álláspontjának ismertetésére kerül sor 5-5 perces időkeretben. Megadom a szót Zuschlag Jánosnak, az ifjúsági bizottság előadójának.

 

ZUSCHLAG JÁNOS, az ifjúsági és sportbizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Az ifjúsági és sportbizottság 2003. február 19-én tárgyalta a gyermekek és az ifjúság helyzetét bemutató jelentést, és egyhangúlag elfogadásra javasolja a tisztelt parlamentnek.

A gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeiről és az ezek kapcsán megtett kormányzati intézkedésekről a kormány minden évben köteles jelentést készíteni. A feladat végrehajtásaként a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium a Nemzeti Ifjúságkutató Intézettel együtt összeállította a 2001. évről szóló jelentést, amelyet a kormány elfogadott, és elrendelte annak az Országgyűlés elé történő beterjesztését. A 2001-ben megtett intézkedések az előző kormányzathoz, annak munkájához kötődnek. A bizottságban az Orbán-kormány minisztériumainak a munkáját részletesebben nem értékeltük, ehelyett - fontosabb feladatként - a jelentésben szereplő adatokat és statisztikákat vizsgálta meg a bizottság, amelyek a 2001. évre vonatkoznak. A bizottság tagjai kifejezték aggodalmukat a jelenlegi demográfiai folyamatokat, illetve általában a családok, a gyermekek és az ifjúság helyzetét érintően.

Egy-két olyan adatot szeretnék kiemelni, amelyet különösen elgondolkodtatónak és egyes bizottsági tagok különösen tragikusnak találtak. 2000-ben és 2001-ben 10 születés jutott ezer főre, ezzel szemben a halálozási szám 14,7 fő volt ezer főre vetítve. Ez azt jelenti, hogy ma Magyarországon tovább csökken a népesség. A házasságkötési hajlandóság is tovább csökkent, 2001-ben az 1998-as szintre esett vissza, és összességében csökkent az előző évi adatokhoz képest a házasságban élők száma. A születések száma a 2000. évi enyhén emelkedő tendenciához képest ismét csökkent.

Emellett a jelentés szól arról, hogy az iskolai egészségügyi összehasonlító értékelés során megállapították, a fiatalok egészségi állapota folyamatosan romlik. Egyes betegségek aránya az azonos életkorúak körében 10-20-30 százalékkal növekszik.

Mindeközben az ÁNTSZ felmérése azt mutatja, hogy az oktatási épületek műszakilag rossz állapotban vannak, maximális létszám feletti osztályok működnek, és ennek kompenzálására higiéniás szempontokból nem elfogadható megoldásokat alkalmaznak. 2001-ben a sorkötelesek 48 százaléka alkalmatlannak bizonyult katonai szolgálatra.

Emellett a jelentés szól arról, hogy a dohányzás és az alkoholfogyasztás egyaránt növekvő tendenciát mutat, és növekszik a gyógyszerek alkohollal együtt történő fogyasztása, s nem csökkent az inhalálások elterjedése sem. A 15-29 éves népesség körében a sporttevékenységet végzők aránya 33 százalék, azonban korcsoportos bontásban kiderül, hogy a legkevesebbet a már dolgozó 20-29 év közötti fiatalok sportolnak. Ez azt jelenti, hogy amikor valaki elkezd dolgozni, nem tud tovább sportolni.

Emellett a bizottság tagjai számtalan olyan adatot ismerhettek meg, amelyek valóban tragikusak. Már a miniszter úr is mondta az expozéjában, hogy a fiatalok csaknem fele egyetlen idegen nyelvet sem beszél, a munkanélküliek, inaktívak, szociális segélyen élők gyermekeinek 90 százaléka nem jut el felsőoktatási intézménybe, és még számtalan adatot lehetne mondani.

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a statisztikák szerint a 15-24 éves korosztályból 515 800 fő van jelen a munkaerőpiacon. Ebből 55 700 fő munkanélküli. Ez azt jelenti, hogy a munkaerőpiacon lévő korosztály sokkal jobban sújtott a munkanélküliséggel, mint általában a társadalom egésze. Emellett sajnos a bűnözés tekintetében sem túl pozitívak a számok. Ez azt jelenti, hogy tovább nő a fiatal bűnelkövetők aránya, 2001-ben az előző évhez képest közel 5 százalékkal emelkedett.

Mindezek alapján a bizottság tagjai megállapították, hogy súlyos problémák vannak egyrészt a magyar társadalmon belül, másrészt a gyermekek és a fiatalok esetében. Ezeknek a problémáknak a megoldása a bizottság szerint össztársadalmi érdek. S ebben minden pártnak, minden politikusnak és az egész társadalomnak össze kell fognia.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Rózsa Endrének, a foglalkoztatási bizottság előadójának.

RÓZSA ENDRE, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Parlament! Tisztelt Miniszter Úr! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság megtárgyalta a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeinek alakulásáról szóló jelentést. Bizottságunk megállapította, hogy az előttünk fekvő anyag reális helyzetértékelésen, korrekt elemzésen alapszik. A beterjesztett jelentést általános vitára alkalmasnak minősítettük.

Különösen pozitívan kell szólni arról, hogy a jelentős mennyiségű adat feldolgozását szemléletes táblázatok és ábrák segítik. A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium munkatársai a bizottsági üléseken nemcsak tartalmas, hanem rendkívül jól szemléltetett beszámolókat is tartottak. A hozzászólók elismerően szóltak a részletes, szinte statisztikai igényességgel összeállított anyagról.

 

 

(14.10)

 

Azonban felvetődött annak gondolata is, hogy szükséges-e minden évben ilyen részletes anyagot elkészíteni. Véleményem szerint szükséges, mivel csak az évenkénti felmérés pontos adataiból lehet reális következtetéseket levonni. Ebből lehet olyan áttekintéseket biztosítani, amelyek magyarázatot adnak bizonyos tendenciákra. A jelentés egy sajátos alapműnek, adatbanknak is tekinthető, ami jól felhasználható a parlament által tárgyalt, ifjúságot érintő különböző napirendi pontok kapcsán is.

A jelentés erénye, hogy részletesen foglalkozik a határon túli magyar fiatalok helyzetével. Szintén kiemelésre kívánkozik az a tény, hogy az anyag foglalkozik a cigányság életkörülményeivel és társadalmi helyzetének javítására irányuló intézkedésekkel. Bár itt meg kell jegyeznem azt, hogy volt olyan vélemény a bizottságunkban, amely az anyagnak ezt a részét kicsit hiányosnak ítélte. Szólt a miniszter úr is a beterjesztésében arról, hogy a határon túli magyar fiatalok helyzete, illetve a cigányság életkörülményeivel kapcsolatos fejezet mindenképpen új, és nagyon jó, hogy bekerült ebbe az anyagba.

Tisztelt Ház! A szakképzéssel kapcsolatban megfogalmazódott fontos szempont az Európai Unióhoz történő csatlakozás miatt a szakképesítések kölcsönös elismertetése, az átjárhatóság megteremtése, a piacorientált szakmák képzésének a kialakítása. A fogyatékosok éve kapcsán különösen fontos, hogy foglalkozzunk ezen hátrányos helyzetű fiataloknak a problémájával. Számukra a munka világába való bekapcsolódás egyetlen lehetősége az, ha olyan szakképesítéseket szereznek, amelyekkel képesek elhelyezkedni, maguk és családjuk számára a tisztes megélhetést biztosítani.

A jelentésből kiderül, hogy a szakképzésben az Országos Képzési Jegyzék 2001. évi módosítása már 77 szakmát biztosít a fogyatékkal élők számára. A módosítás elsődleges célja az volt, hogy a fogyatékos fiatalok lehetőleg minél több szakmát iskolarendszerű képzés keretén belül tudjanak elsajátítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelentés megállapítja, hogy az elmúlt két évben a vállalatok valamivel több mint 40 százaléka vett fel pályakezdőt. Ez jóval több, mint amit az előző években végzett felmérések kimutattak. A felvett pályakezdőknek az összes foglalkoztatott számához viszonyított aránya azonban lényegében nem változott, a foglalkoztatottak 8,7 százaléka. Figyelemre méltó, hogy száz százalékban a belföldi tulajdonú cégektől nagyobb mértékben távoznak el, vándorolnak el a különböző pályakezdők, mint a más tulajdoni kategóriába tartozó cégektől. A felmérések szerint ez arra vezethető vissza, hogy a külföldi tulajdonú nagyvállalatok világosabb és egyértelműbb előmeneteli tervet készítenek a szakképzett fiatalok számára. Ezért a fiatalok csak akkor hagyják el a céget, ha egy másik külföldi cég még nagyobb lehetőséget biztosít számukra. A kizárólagos belföldi tulajdonú cégeknél erős a külföldi tulajdonú cégek elszívó hatása.

A jelentés nemcsak bemutat, elemez, hanem tartalmazza a megtett kormányzati intézkedéseket is. Az anyag megtárgyalásával, a valós helyzet értékelésével alakíthatjuk ki az ifjúsággal kapcsolatos kormányzati célokat, feladatokat és intézkedéseket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Horváth Csaba képviselő úrnak, a gazdasági bizottság előadójának.

 

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim!

A gazdasági bizottság február 19-én tárgyalta a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeik alakulásáról és ezzel összefüggésben a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentést. Az idő rövidségére való tekintettel csak a legégetőbb problémákra hívnám fel a tisztelt képviselőtársaim figyelmét, amelyekre a kormányzatnak hamarosan megoldási javaslatokat kell adnia, hiszen felelősséggel tartozunk a most felnövő és a későbbi nemzedékeknek egyaránt.

A jelentésnek nem célja az értékelés, hanem kizárólag az ifjúság helyzetének bemutatása, ami igen vegyes képet mutat. Az sajnos nem újdonság számunkra, hogy Magyarországon folyamatosan fogyó lakosságról és az említett jelentés kapcsán folyamatosan fogyó ifjúságról beszélünk. A jelentésből megtudhattuk, hogy a ma 20-24 és a 25-29 évesek 800-800 ezren vannak, ők az úgynevezett Ratkó-gyermekek gyermekei, míg a ma 0-4 évesek száma nem haladja meg az 500 ezret. Elgondolkoztató, hogy milyen gazdasági és társadalmi feszültséghez vezet, ha a ma 0-4 évesek akkor lesznek a leginkább aktív korban, amikor a ma 20-29 évesek elmennek nyugdíjba. Még ha léteznek magán- és önkéntes nyugdíjpénztárak, akkor is komoly feszültségeket hordozhatnak magukban ezek az arányok.

A Nemzeti Ifjúságkutató Intézet felmérése szerint az ifjúság az önmagáról alkotott vélemény alapján a siker szempontjából a következő rétegek szerint oszlik meg: nyertesek, körülbelül 400 ezer fő, 18 százalék; vesztesek, körülbelül 950 ezer fő, 43 százalék; és a köztes állapot, 850 ezer fő, 39 százalék. A felmérés szerint az ifjúság 82 százaléka nem elégedett sorsával, és kilátástalannak tartja helyzetét. Zárójelben jegyezném meg, hogy ez az adat véleményem szerint szorosan összefügg a magas magyar öngyilkossági mutatókkal. Ezek az adatok számos tényező hatására alakultak ki, itt vannak például a jelentés munkanélküliségi adatai. Eszerint a 15-29 éves fiatalok 34 százaléka jelezte, hogy eddigi rövid életútja során már volt munkanélküli.

Úgy gondolom, hogy a közeljövőben még inkább szembesülnünk kell a diplomás munkanélküliség tényével. Ennek az lehet a következménye, hogy a már diplomával rendelkezők kénytelenek lesznek átképezni magukat, és ez nem feltétlenül jelent előrelépést a társadalmi ranglétrán. Megoldás lehet az élethosszig tartó tanulás folyamatának a folyamatos biztosítása, a vállalkozásbarát környezet kialakítása és a fiatalok vállalkozásra ösztönzése, hiszen az elhelyezkedni nem tudó fiatalok talán jobban meg tudják valósítani a maguk ötleteit egy saját vállalkozásban. Ami tovább erősítheti az ilyen irányba való elmozdulást, az az, hogy a vállalkozással bíró fiatalok 13 százaléka vallotta magáról, hogy gond nélkül él, és 57 százaléka azt, hogy beosztással jól kijön. A számokból az derül ki, hogy a vállalkozással rendelkezők jobban élnek az átlaghoz képest.

A jelentés szerint a dolgozó fiatalok fele 20-40 ezer forintot, míg harmada 41-60 ezer forintot visz haza minden hónapban. A bérek tekintetében azonban jelentős regionális különbségek mutatkoznak, ezen béradatok természetesen az életszínvonalban, az élet- és lakáskörülményekben is megmutatkoznak; különösen annak ismeretében, hogy a lakáskörülmények biztosítása a fiatalok számára a tulajdonszerzésben merül ki, hiszen a problémát orvosolni nem tudó bérlakásszektor állapota nem ad megoldást az ifjúságnak.

A fiatalok legnehezebb feladata továbbra is az első lakás megszerzése, mert gondoljuk el, hogy az előbb említett bérekből milyen megpróbáltatást jelent még az igen kedvezményes kamatozású lakáshitelek törlesztése is, nem beszélve a mindent megelőző családfenntartásról.

 

 

(14.20)

 

Ennek eredményeképpen a megkérdezett fiatalok 70 százaléka lakik szüleinél. Ilyen helyzetből sokaknak csak családi segítség jelenthet kiutat, aminek következtében felmerül az esélyegyenlőség kérdése. Hiszen eszerint az jár jobban, aki jómódú családba született, és ez csak tovább növeli a társadalmi megosztottságot. Reméljük, hogy a napjainkban útjára indított nemzeti lakáspolitikai program segítésével ezt a régi problémát sikerül majd orvosolni.

Végezetül el szeretném mondani, hogy a gazdasági bizottság a határozati javaslat és a jelentés általános vitára bocsátását egyhangú igen szavazattal támogatta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Arató Gergelynek, az oktatási bizottság előadójának.

 

ARATÓ GERGELY, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az oktatási bizottság 2003. február 12-ei ülésén tárgyalta a gyermekek és az ifjúság helyzetéről szóló 2001. évi jelentést. A bizottság tagjai egyöntetűen megállapították azt, hogy a jelentés egy olyan fontos alapdokumentum, amelyik hozzájárul nemcsak ahhoz, hogy az ifjúság helyzetét megismerjük, de ahhoz is, hogy megalapozzuk saját oktatáspolitikai döntéseinket. Ezért a bizottság nevében is köszönetemet szeretném tolmácsolni a jelentés elkészítőinek és beterjesztőinek.

A jelentés számos olyan adatot tartalmaz, amely az oktatás területén is megalapozza a további munkákat. Hadd ismertessek ebből néhányat! Folyamatosan nő azoknak a 14-17 éves fiataloknak az aránya, akik középiskolába járnak. Azonban az figyelmeztető, hogy ez a növekedés az utolsó években, tehát 2000-2001-ben már megállt, és még mindig számos olyan fiatal van, aki érettségi nélkül kezdi el a pályát. A bizottság ülésén elhangzott olyan vélemény, hogy ezen fiatalok számára hosszabb távon a munkába állás és a munkaerőpiacon való maradás meglehetősen nehéz lesz. Az általános iskolát elvégzők száma - ezt említették már képviselőtársaim, én is megemlítem - az 1990-es 173 ezerről 2001-ben már 118 ezerre csökkent. Ez tanulságos abból a szempontból, hogy lehetővé teszi azt, hogy megértsük, milyen demográfiai nyomás nehezedik az iskolarendszerre, magyarán szólva, mennyivel kevesebb diák van ma az iskolákban.

A felsőoktatásba felvettek aránya tovább növekszik, 2001-ben elérte a 60 százalékot. Ez azt is jelenti, hogy 47 ezren szereztek diplomát ebben az évben, ami körülbelül az adott korosztály 40 százalékát jelenti. Ugyanakkor ez figyelmeztető jel, hogy az infrastruktúra nem tartott lépést a felsőoktatás növekedésével, ebben az évben a hallgatóknak már csak 24 százaléka volt képes arra, hogy kollégiumban tanuljon. Szintén elgondolkoztató, hogy 44 százalékra nőtt az esti, levelező képzésben, távoktatásban részt vevők aránya a nappali képzésben részt vevőkhöz képest, ami jelentheti azt is, hogy egyre inkább kialakul az élethosszig való tanulás kultúrája és gyakorlata, de sajnos azt is jelenti gyakran, hogy kiszorulnak a hallgatók vagy jelentős részük a nappali képzésből.

Tisztelt Ház! Ma már többször beszéltünk az idegennyelv-tudás és a számítógépes ismeretek szerepéről mint olyan alapképességekről, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy a fiatalok, az iskolát elvégző diákok képesek legyenek sikeresen szerepelni aztán az élet színpadán. Ezek az adatok továbbra is aggasztóak. A 15-29 éves férfiak 56 százaléka semmilyen idegen nyelven nem beszél. A hölgyeknél ez az arány egy kicsit jobb, ott csak 46 százalék. Ugyanakkor a kistelepülésen élők 63 százaléka nem beszél nyelvet, miközben Budapesten ez az arány csak 36 százalék.

Hasonló a helyzet a számítógép-használatnál. A fiatalok közel fele egyáltalán nem használ számítógépet, és településtípus szempontjából ugyanaz a nagy különbség jelenik meg: 65 százalék a kistelepüléseken, aki nem jut számítógéphez, és csak 29 százalék a fővárosban. A “van-e saját számítógépe?ö kérdésre a fiatalok 30 százaléka válaszol úgy, hogy van, ugyanakkor van még egy jelentős réteg, aki közösségi módon, elsősorban iskolákban fér hozzá a számítógéphez.

A bizottság örömmel üdvözölte azt, hogy a jelentés külön foglalkozott a roma fiatalok helyzetével, és azt is örömmel állapítottuk meg, hogy nőtt azoknak az aránya, akik ebben a csoportban ösztöndíjakat kapnak; bár ezeknek az ösztöndíjaknak a hasznosulásával kapcsolatban megfogalmazódtak némi kételyek.

A jelentés fontosságát és jól elkészített voltát mutatja az, hogy rendkívül élénk vita alakult ki az oktatási bizottság ülésén a jelentéssel kapcsolatban. Ez a vita érintette többek közt a diákhitel kérdését, a Bursa Hungarica rendszerét, az iskolai sportot és ennek részeként a kézilabdát, az iskolaszerkezeti változásokat, sőt a darts sport fontosságát is. Ugyanakkor mégiscsak kialakultak ebben a vitában olyan alapvető erővonalak, amelyek, úgy tűnik, a bizottság minden oldala és minden képviselője által támogatottak. Ez pedig az, hogy az oktatáspolitika eszközeivel is tennünk kell egyrészt a korosztály szétszakadása ellen, másrészt pedig a korosztály egészének versenyképesség-növelése érdekében.

Ennek alapján a bizottság megköszönte és egyöntetűen általános vitára alkalmasnak találta a beterjesztett jelentést és határozati javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Kárpáti Zsuzsa képviselő asszonynak, a szociális bizottság előadójának.

 

KÁRPÁTI ZSUZSA, a szociális és családügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A parlament szociális bizottsága február 12-én megtárgyalta a J/1861. számon benyújtott, a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, a 2001. évi kormányzati intézkedésekről szóló jelentést és a H/1862. számon benyújtott országgyűlési határozati javaslatot. A vitában formai és tartalmi szempontból hangzottak el hozzászólások a jelentéshez.

Először a formai szempontokkal és a formai észrevételekkel kezdeném. Ezek között hangzott el a jelentés terjedelmének kritikája, az, hogy egy borzasztó nagy anyaggal szembesültek a képviselők, továbbá elhangzott kritikai észrevételként az is, hogy ügyesen becsomagolja azokat a dolgokat és azokat a tényeket, amelyek meg sem történtek, így például és kifejezetten az ifjúsági törvény be nem terjesztéséről szóló fejezetről, a 8. fejezetről van szó.

A minisztériumok által megküldött tárcaintézkedések egyszerű összefűzését jelentette néhány helyen az anyag. Az egyéb, a formához történő észrevételek a 106/1995-ös országgyűlési határozatból kiindulva éppen azt méltatták, hogy minden tárca tevékenységére kiterjedő és összefoglaló jelentés került a képviselők elé. Látják tehát, hogy a szociális bizottság e tekintetben nem volt egységes. Megfogalmazódott vélemény arról is, hogy szükséges-e vajon évente benyújtani ilyen nagy volumenű jelentést a parlamentnek, vagy elégséges-e ezt ritkábban.

Amiben a szociális bizottsági tagok egyetértettek, egy olyan tény, amely a generációs újratermelődési folyamat szempontjából igen rossz. Ez a generáció egy fogyó korosztály, a 0-29 éves korosztály. A mindenkori kormányok ez ellen hathatós intézkedéseket nem tudtak tenni. A gyermekjóléti szolgáltatások pedig eközben a magatartászavarok, családi konfliktusok területén folyamatosan csak történések utáni tevékenységekben tudnak részt vállalni. A megelőzés nem jellemző, ez kitűnik az anyagból is.

A bizottság vitájában elhangzottakból az is leszűrhető, hogy az ifjúsági generációk egyik társadalmi szocializációját elősegítő terület, a gyermek- és ifjúsági szervezetek világa alulfejlett, és nincs elég pénz ezeknek a szervezeteknek a működtetésére. Kitűnt a vitában az is, hogy a fiatalok által látogatandó intézményrendszer, főleg a kistelepüléseken, mondjuk, a művelődési házak, lepusztultak, forráshiányosak, a fiatalok pedig nem tudják igénybe venni saját anyagi egzisztenciájuk miatt. A társadalmi elosztórendszer a támogatások szempontjából is gyenge. Nincs pénz az értelmes közösségi rendezvényekre, mint ahogy nincs az állami normatív finanszírozási rendszer kidolgozva az ifjúsági szervezetek támogatására sem.

Az anyagból kitűnik az is, hogy a nevelésre szolgáló kollégiumi férőhelyek nem teszik lehetővé a tehetséges fiatalok állami támogatását. Ezzel külön kiemelten a romaprogram keretében foglalkozik a jelentés. A bizottsági ülésen szó esett a határon túli fiatalok helyzetéről is. Az anyag foglalkozik velük is.

 

(14.30)

 

A bizottsági jegyzőkönyvből is kitűnően az ifjúság helyzetével érdemes évente foglalkozni - állapította meg a bizottság -, de csak úgy, ha ehhez konkrét és a mindenkori kormányzatok által vállalható határidős és számon kérhető feladatok társulnak. Elhangzott egy javaslat is a bizottsági ülésen egy olyan rendszer kidolgozására, amely az adókedvezmény nyújtásán keresztül ösztönözné az ifjúsági szervezetek biztos és kiszámítható finanszírozását, támogatását. Mind a jelentést, mind a határozatot a bizottság egyhangúlag támogatta, és a parlamentnek megtárgyalásra javasolja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerinti 15-15 perces időkeretben. Közben kétperces felszólalásokra nem kerül sor.

Az MSZP képviselőcsoportja jelezte, hogy a frakció álláspontját két képviselő kívánja ismertetni. Elsőként megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak.

 

ARATÓ GERGELY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő jelentés - mint ez a bizottsági előadók előterjesztéséből is kiderült -, egy olyan átfogó, az ifjúság helyzetét egészében áttekintő kormányzati munka, amely számunkra lehetőséget ad arra, hogy szót váltsunk az ifjúság helyzetéről, szót váltsunk azokról a tényekről, amelyek meghatározzák ezt a helyzetet, és lehetőséget ad arra, hogy értékeljük azt, hogy az a kormányzati tevékenység, amit az érintett 2001. évben végzett az adott kormányzat a fiatalok érdekében, mennyire volt eredményes.

Tisztelt Ház! A jelentés, tekintettel arra, hogy a kormányváltás idején készült, ebben a kérdésben kellően mértéktartó, és arra törekszik, hogy alapvetően csak a tényekről beszéljen a kormányzati tevékenység kapcsán, ami mindenképpen dicséretes, hiszen elkerülhetünk olyan politikai vitákat, amelyek talán most már inkább csak a történészekre tartoznak, és nem segítik azt, hogy kialakítsuk az álláspontunkat annak kapcsán, hogy mik a követendő lépések.

Maga a jelentés egyébként példája egy szakpolitika több cikluson keresztül ívelő egységének. Magának a határozati javaslatnak az elkészítéséről az Országgyűlés 1995-ben döntött, ezt a gyakorlatot némi megtorpanás és bizonytalankodás után folytatta az Orbán-kormány, és íme, elkészült most már az új jelentés is.

A jelentés kapcsán azt kell mondanunk ugyanakkor, hogy bizonyára most már szükség van arra ennyi idő után, hogy a jelentés szerkezetében némi változásra kerüljön sor. Úgy tűnik, a jelentésnek ez a formája nem alkalmas arra, hogy a tényeket és kormányzati intézkedéseket egymással egységben, hatásukban szemlélhessük. Át kéne gondolni azt, hogy a szigorú tárcaszemlélet helyett nem lenne-e jobb egyfajta egységes szemléletű, az adatokat és lépéseket egymás mellé rendelő jelentés elkészítésébe belefogni.

Ugyanakkor szeretném a szocialista frakció nevében is kifejezni köszönetünket azoknak az ifjúságkutatóknak, szakembereknek, szociológusoknak és a minisztérium munkatársainak, magának a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumnak is, akik előkészítették és az Országgyűlés elé terjesztették ezt a jelentést.

Ez a jelentés egy szempontból speciális. A 2001. évről szól, ez az év pedig az Orbán-kormánynak szerencsére az utolsó teljes éve. Ez azt jelenti, hogy ezen a jelentésen lemérhető az, hogy az a kormány, amelyik magát olyan szívesen hirdette ifjúságbarátnak, amelyik olyan szívesen beszélt a fiatalokról, az mit tett valójában. Nézzük hát a tényeket! Erről beszéltek már képviselőtársaim, de néhányat nem árt feleleveníteni.

Kezdjük a demográfiai adatokkal. 2001-ben 10 élve születés jutott ezer lakosra. Ez az adat, tisztelt képviselőtársaim, 1995-ben és '96-ban, például a Bokros-csomag évében és az azt követő évben, amire önök olyan szívesen hivatkoznak, 11 élve születés volt. Igaz, volt a 2001-es adatnál alacsonyabb is, 1999-ben, az önök kormányzatának első évében. Úgy látszik, mindent meg lehet szokni, még a polgári kormányzatot is. Mindenesetre amikor önök arról fantáziálnak, hogy a polgári kormány családpolitikája milyen nagyszerű eredményeket ért el, akkor azt kell mondanunk, hogy a tények ezt nem igazolják. Tovább növekedett ebben az évben a házasságkötéskor az életkor, tovább növekedett az első gyermek vállalásának életkora is. A szociális helyzetről sokat elárul az, hogy 424 esetben volt szükség arra, hogy állami és önkormányzati eszközökkel nyújtsanak segítséget a családoknak.

Az egészségügyi helyzetről már beszélt a bizottság előadója, mégis hadd térjek ki én is néhány tényre. Például arra, hogy a 15-29 éves korosztály 43 százaléka dohányzik, a férfiak között ebből 24 százalék naponta több mint tíz szálat szív el. A nők esetében ez az arány 32 százalék a dohányzók esetében. Miközben önök szigorú büntető törvényekkel próbálták üldözni az önök által vélt rendkívül veszélyes kábítószer-fogyasztókat, úgy tűnik, hogy semmilyen hatékony lépésre nem voltak képesek a sokkal szélesebb társadalmi csoportot érintő dohányzás esetében.

Az oktatásról sokat beszéltünk. Csak megerősíteném azt, hogy jól látható módon az oktatási rendszer 2001-ben nem a társadalmi különbségek csökkentését, hanem ezek újratermelését és ennek növekedését szolgálta. Jól látható az, hogy a leginkább meghatározó, életesélyt meghatározó tényezőknél, a nyelvtudásnál, a számítógépes ismereteknél tovább folytatódott a társadalom szétszakadása. Tovább folytatódott az a gyakorlat, hogy a kistelepülésekről jövők, a szegényebb családból jövők sokkal rosszabb eséllyel kezdhetik el az életüket, mint más társaik.

A fiatalok bűncselekmények áldozatai és elkövetői egyaránt lehetnek. Arról, hogy az önök bűnmegelőzési politikája mennyire volt hatékony ebben az évben, sokat elárul az, hogy a megvádolt, tehát nemcsak egyszerűen rendőrségi eljárás alá fogott, hanem valóban bűncselekmény elkövetésével alaposan gyanúsítható fiatalok száma 25 százalékkal növekedett.

Az ifjúságpolitikának mintegy szimbóluma volt 2001-ben az ifjúsági törvény tervezetének vitája, majd ennek a teljesen alkalmatlan törvénytervezetnek a bukása.

Tisztelt Ház! 2001-ben az ifjúság helyzetét tehát a szétszakadás jellemezte nyertesekre és vesztesekre. Az jellemezte, hogy megjelent és megmaradt a sikeres fiatalok szűk rétege, kialakult egy olyan átlagos ifjúsági csoport, amelyik a fiatalok nagy részét tartalmazza, és amelyet hátrányok és hiányok jellemeznek. Végül kialakult egy 15-20 százalékos, véglegesen leszakadó csoport a fiatalok között, akiknek esélyük sincs arra, hogy eredményesen bekapcsolódhassanak a társadalom vérkeringésébe.

Tisztelt Ház! Hogyan jellemezhetjük hát a kormányzati politikát a 2001-es évben? Azt mondjuk, hogy ez a politika a nagyotmondás, a nagy ígéretek és a kicsi teljesítmény politikája. Ez a politika a jóra való restségnek a politikája, ez a politika arról számol be, hogy bár a kormány jól felismerte azt, hogy mik a legfontosabb problémák, nagyon-nagyon keveset tett ezeknek a megoldásáért.

Tisztelt Ház! A 2001-es jelentés nem arra való elsősorban, hogy valamilyen módon csak megismerjük belőle a fiatalok helyzetét. Tanulságos az, ha tanulmányozzuk a helyzetet, tanulságos az, ha tanulmányozzuk az előző kormányzat hibáit, hogy mi ne kövessük el ezeket újra. Azonban ez a jelentés akkor lesz valóban hasznos, és akkor lesz valóban olyan, ami segít a fiatalokon, ha erre olyan kormányzati politikát építünk, amely a fiatalok tömegeinek, a fiatalok helyzetének javítására képes.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy átengedjem a pulpitust Zuschlag János képviselőtársamnak, aki erről fog beszélni.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 

ELNÖK: Megadom a szót Zuschlag János képviselő úrnak.

 

ZUSCHLAG JÁNOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A jelentésben foglaltak közül a legsúlyosabb probléma a népességfogyás. Valamennyien tudjuk, milyen problémákat fog okozni, hogy a gyermek- és ifjúsági korosztályok létszáma, valamint az eltartandó társadalmi rétegek közötti létszámok fokozatosan romlanak, egyre több idősebb él ebben az országban, és egyre több fiatal születik. (Sic!) Mindezek megoldása az aktív népesedéspolitika, amelyre a gyermekvállalási kedv növelésével, a családtámogatási rendszer növelésével, a családtámogatási rendszer fejlesztésével és a lakáspolitikai koncepció kidolgozásával válaszol a kormány. A kormány eddigi intézkedései és a költségvetés megalkotása is ennek a tükrében történt.

Mit tett a kormány eddig, és mit fog tenni? A száznapos program keretében a családi pótlékot jelentősen, 20 százalékkal emeltük. Erre az előző kormány idején nem volt mód. Bevezettük a 13. havi családi pótlékot, 2003. január 1-jétől jelentősen emelkedett az alanyi jogon járó anyasági támogatás és a kiegészítő családi pótlék. Az apák számára ötnapos fizetett szabadságot biztosított a kormány, és lehetővé vált, hogy a nagyszülői gyes nyugdíj mellett is folyósítható legyen.

Emellett nem feledkeztünk meg a lakáshoz jutás kérdéséről sem. 2002. december 1-jétől jelentősen nőtt a gyermekenként járó szociálpolitikai kedvezmény, amely révén az eddigieknél több fiatal tud lakást építeni. Az új lakás építése és vásárlása során az állam egy gyermek vállalása esetén három, két gyermek vállalása esetén hat évre megelőlegezi a kölcsönt. Ezzel lehetővé válik, hogy a gyermekek olyan otthonba érkezzenek, ahol valóban méltó módon fel lehet őket nevelni.

Emellett a kormány lehetővé tette, hogy úgynevezett félszocpol-támogatást tudjanak igénybe venni azon családok, amelyek lakásukat bővíteni kívánják, akár egy szobával, akár egy tetőtérrel.

 

 

(14.40)

 

 

A kormányzati ciklus hátralévő részében pedig tovább kívánjuk növelni a vissza nem térítendő szociálpolitikai támogatást.

Emellett természetesen az oktatáspolitikáról, az iskolába járó gyermekekről sem feledkezhetünk meg. Így a költségvetési törvény új alapokra helyezte a gyermekétkeztetési támogatást, először az óvodásoknál, majd a ciklus hátralévő részében a közoktatás minél nagyobb részére kiterjesztjük az ingyenes étkeztetést. A tankönyvek terén pedig megteremtjük annak a lehetőségét (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból: Ingyenesek lesznek!), hogy minden rászoruló gyermek, mindenki hozzájusson a tankönyvekhez, és ne legyen valaki arra rákényszerítve, hogy azért ne tudjon tankönyvből tanulni, mert neki nincsen rá pénze vagy a szülei nem tudják megvásárolni. Emellett az eddigi támogatási időintervallumot a nappali rendszerű oktatás befejezéséig toljuk ki.

Természetesen nem feledkezhetünk meg a felsőoktatásról és a szakképzésről sem, így közel 50 százalékkal növeltük a főiskolák és egyetemek hallgatóinak pénzbeli juttatásait, az ösztöndíjakat, a doktoranduszok ösztöndíjait, a lakhatási támogatást. Mi ugyanis valóban azt gondoljuk, hogy nagyon fontos, hogy minél több egyetemista, minél több főiskolás tudjon méltó módon tanulni, ne kényszerüljön arra, hogy levelező oktatásban, esti oktatásban vagy munka mellett kelljen azért tanulni, mert ehhez nem kap megfelelő állami támogatást.

Emellett a diákhitel konstrukcióját is megváltoztattuk, igénybevételének lehetőségeit kibővítettük, és a szükséges jogszabályok megalkotásával befejeződött a Diákhitel Központ kialakítása.

2003-tól 20 ezer gép iskolába telepítésével beindul a Sulinet-program, összekapcsoljuk a magyar iskolákat egy egységes internetes hálózatba, és hogy a diákok jobban el tudják sajátítani a számítástechnikát, 2003-tól a számítástechnikai képesítés vizsgadíját megszüntetjük.

Emellett nem szabad elfeledkezni a foglalkoztatáspolitikáról, erre az illetékes minisztérium külön programot dolgoz ki, különösen a diplomás munkanélküliség kérdésének kezelésére, valamint az európai uniós csatlakozás kapcsán fellépő, munkaerőt érintő kérdésekkel kapcsolatos különböző problémák megoldására.

Mindezek az intézkedések már részei a nemzeti életpályamodellnek, melynek kidolgozását a kormány most teszi, és amelynek az a célja, hogy az európai uniós csatlakozás küszöbén intézményes keretet teremtsenek a fiataloknak, mindenki számára lehetőség legyen a gyermekkortól élete végéig a tanulás esélyére, a munkavállalásra, a családalapításra.

Azt gondolom, hogy ha ennek a feladatnak a döntő többségét ebben a négy évben, ebben a ciklusban a koalíció meg tudja valósítani, akkor sokat tesz azon problémák megoldása érdekében, amelyről e jelentés szól.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Gyürk Andrásnak, a Fidesz-képviselőcsoport nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak.

 

GYÜRK ANDRÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az ellentmondások jelentését tárgyaljuk ma. Mindenekelőtt ellentmondásos maga a szituáció, amiben vagyunk, hiszen feladatunk az lenne, hogy a gyermekek és az ifjúság jelenlegi helyzetéről, valamint az ezzel kapcsolatosan az elmúlt esztendőben megtett kormányzati intézkedésekről cseréljünk eszmét. Az előttünk fekvő dokumentum fedlapján azonban a 2001-es dátum olvasható. Így aztán - köszönhetően a kormány késlekedésének - most, 2003. március végén kénytelenek vagyunk 2001-es adatokból kiindulni.

Az ellentmondások igazi sorával természetesen akkor találkozunk, ha felütjük ezt a némileg bizony már idejétmúlt anyagot. De még mielőtt ezek tagolásába bocsátkoznék, engedjék meg, hogy minden irónia nélkül megállapítsam: az eltelt idő eredményeképpen mindenesetre alapos munka született.

Nagy örömünkre szolgál, hogy a kormány a jelentés elkészítésekor nem tért vissza a korábbi szocialista-szabad demokrata kormányzás alatt bemutatott jelentések stílusához, amikor kezdetben 6, majd később 35 oldalban gondolta úgy, hogy elmondatott minden a korosztályról, hanem a polgári kormány elmúlt években kialakított gyakorlatát követve egy több száz oldalas, világosan szerkesztett, alapos dokumentumot adott közre. Ezúton is köszönet illeti ezért a politika részéről a munkában részt vevő köztisztviselőket.

El kell ismerni azt is, hogy a jelenlegi kormány által jegyzett, de az előző kormány intézkedéseit bemutató jelentés alapvetően korrekt módon fogalmaz. Olyan pozitív értékelését találjuk meg itt a polgári kormány családtámogatási, otthonteremtési és ifjúságpolitikájának, amit az elmúlt hónapok lázas hevületű szocialista retorikájában hiába kerestünk volna. Egy nehéz helyzetben lévő korosztály érdekében megtett pozitív intézkedésekről és meginduló kedvező folyamatokról olvashattunk. Olyan lépésekről, amelyek az elmúlt ciklusban reális céllá tették, hogy a rendszerváltoztatás veszteseként emlegetett fiatalok néhány esztendőn belül nyerteseivé váljanak az európai újraegyesítési folyamatnak.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Éppen ezért szomorúak azok az ellentmondások, amelyek a dokumentumban foglalt, a 2001-es helyzetre vonatkozó megállapítások és a ma a fiatalok által tapasztalt valóság között találhatóak. Ha megengedik, ezekre az ellentmondásokra szeretném ráirányítani figyelmüket, az idő rövidsége miatt csak egy-egy példát említve az ifjúságkutatás, az idegennyelv-oktatás és az otthonteremtés kérdésköréből.

Nézzük az elsőt! A jelentés hangsúlyt helyez az ifjúságkutatás fontosságára, elismerve az előző kormány idején felállított Nemzeti Ifjúságkutató Intézet 2000-ben és 2001-ben végzett nagymintás felméréseinek jelentőségét a korosztály problémáinak feltárásában. Az olvasó számára persze kimondatlanul is hamar világossá válna ezen kutatások alapvető volta, hiszen a dokumentum elsődleges forrását éppen az azokból származó információk adják.

A leírtaknak ellentmond azonban az elmúlt hónapok valósága. A kormány ugyanis mintha nem értené a saját maga által jegyzett irományban foglaltakat, drasztikusan csökkentette az ifjúságkutatásra szánt forrásokat, ily módon ellehetetlenítve a sikeresen induló folyamatot. Ezért aztán nagyon könnyen előfordulhat, hogy az elkövetkező esztendőkben továbbra is csak a 2000-ben felvett adatok alapján készült jelentéseket fogunk tárgyalni, amelyek aztán egyre kevésbé szolgálnak majd releváns információkkal.

Az ellentmondásosság második példájaként a nyelvoktatás igen fontos kérdését kívánom megemlíteni. Az oktatásról szóló fejezet - egyébként az ifjúságkutatás adatai alapján - szomorúan állapítja meg, hogy az európai uniós átlaghoz képest milyen alacsony a magyar fiatalok idegennyelv-tudása. Miniszter úr is utalt erre expozéjában. Az pedig már könnyen belátható, hogy ameddig a fiataloknak mindössze három százaléka beszél valamely európai nyelven felső fokon, addig legtöbbjük számára álom marad a színes plakátokon ígért külföldi tanulás vagy munkavállalás az európai uniós csatlakozást követően.

A kérdés már csak az, hogy ha a kormány ezzel a helyzettel tisztában van, akkor miért nehezít a nyelvtanulás körülményein azzal, hogy áfakötelessé téve a nyelvoktatást, megdrágítja a nyelvtanfolyamokon, nyelvórákon való részvételt, ahogyan ezt megtette a legutóbbi adótörvény-módosítások alkalmával. Nem éppen az lenne-e a cél, hogy a fiatalok olcsóbban, könnyebben tanulhassanak idegen nyelvet? Kénytelenek vagyunk megállapítani, hogy a jelentésben foglalt helyzetértékelés és az abból fakadó célmeghatározás itt is ellentmondásban van a kormány elmúlt hónapokban hozott intézkedéseivel.

Ahogyan ellentmondás fedezhető fel a harmadik területen is, amit példaként szeretnék felhozni. Évek óta tény, hogy a fiatalok egyik legsúlyosabb problémája a lakáshoz jutás kérdése. A nehezebb szociális körülmények között élők esetében a legnagyobb az esélye, hogy nem tudnak saját maguk részére lakást, otthont biztosítani. A jelentés - igen helyesen - elismeri, hogy az előző kormány idején megindított otthonteremtési program esélyt jelenthetett az ő számukra is a szociális bérlakások számának növekedésével. A felismerésből azonban ebben az esetben is téves következtetés fakad, hiszen jól tudjuk: a Medgyessy-kormány a felére csökkentette a szociális bérlakásépítésre fordítható összeget.

Tisztelt Ház! Sajnos, hosszan lehetne folytatni ezt a sort, azon kormányzati intézkedések sorát, amelyek szöges ellentétben állnak a jelentésben megfogalmazott gondolatokkal. Megkezdett programokról, kedvező tendenciákról olvashatunk elismerő szavakat ebben a 2001-es évet bemutató anyagban, legyen szó játszótérépítésről, ifjúsági közösségi házakról vagy éppen iskolai futballoktatásról.

 

(14.50)

 

Örülhetnénk is mindennek, ha nem tudnánk, hogy ezek a programok javarészt a kormányváltás áldozatai lettek, s ami közülük esetleg túlélte azt, az a csökkenő források miatt vegetál. A jó irányba indult folyamatok ezért megtorpannak, s ma már az is látható, hogy a kedvező tendenciák idővel meg is fordulhatnak.

Koncepciótlanság és sodródás jellemzi ma az ifjúságpolitikát. A zavarodottság biztos jeleként értékelhető, hogy az ifjúsági kormányzat az előttünk fekvő jelentésben a saját maga által pozitívnak mondott folyamatokat is megállítja, önmagával kerülve ellentmondásba, ami egyértelmű bizonyítéka annak, hogy nincs világos szakmai elképzelése.

A legsúlyosabb intő jel azonban az - és erre a jelentés nyomatékosan, bár nem tudatosan felhívja a figyelmet -, hogy a kormány ezen okok miatt, úgy tűnik, már eljátszotta az ifjúsági közösségek bizalmát.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy erről szóljak néhány szót. A polgári kormány által készített jelentések óta hagyomány, hogy a dokumentumhoz csorbítatlanul csatolásra kerül a civil szervezetek véleménye. A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium ezzel a hagyománnyal - nagyon helyesen - nem szakított, és a 17 legjelentősebb, az ifjúság világában mozgó szervezetet, a minisztérium úgynevezett stratégiai ifjúsági partnereit felkérte véleményalkotásra; írják le, mi az ő meglátásuk az ifjúsági ügyek világát és a fiatalok helyzetét tekintve.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ehhez a jelentéshez, amint önök is láthatják, a felkért szervezetek közül mindössze hat fűzte hozzá a véleményét. Még az a Magyar Gyermek- és Ifjúsági Tanács sem tartotta érdemesnek a minisztériumot válaszra, amelynek immár hagyományosan szocialista politikus az elnöke.

Itt kell megemlíteni azt is, hogy bár a jelentés kiemelten foglalkozik - és ezzel egyetértünk - a határon túli magyar fiatalokkal, az őket képviselő szervezetek közül egynek sem tartalmazza a véleményét az anyag. Joggal merülhet fel a kérdés, vajon miért nem küldték el véleményüket a korosztályt képviselő szervezetek. S bár az ülést vezető köszöntötte a megjelent ifjúsági szervezeti képviselőket, körülnézve a teremben joggal merül fel az a kérdés is, hogy vajon miért nincsenek itt ezek az ifjúsági szervezeti vezetők. Talán azért, mert a minisztérium az elmúlt közel egy esztendő során egyetlenegyszer sem hívta össze őket, a stratégiai ifjúsági partnereket érdemi szakmai egyeztetés céljából. Talán azért, mert a kormány ifjúsági ügyekkel megbízott tagja, Jánosi miniszter úr hivatalba lépése óta egyetlenegy jelentősebb ifjúsági szervezet vezetőjével sem találkozott hivatalos tárgyalás keretében. Talán azért, mert mindezek eredményeképpen mára nyilvánvalóvá vált az ifjúsági szervezetek számára, hogy a kormányzat valójában nem kér a civilek véleményéből. Talán azért, mert a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium megkeresését mindezek alapján merő formaságnak, sőt sokan álszent magatartásnak tartották.

Ha így gondolkodtak az ifjúsági szervezeti vezetők, akkor, azt kell mondanom, sajnos igazuk volt. A 133/1999-es kormányrendelet világosan fogalmaz, amikor kimondja, hogy - idézem - : “Az ifjúsági miniszter működteti az ifjúsági ügyekben az országos konzultáció rendszerét, illetve biztosítja a fiatalok képviselők útján történő részvételét az ifjúságot közvetlenül érintő kormányzati döntések előkészítésében.ö Ilyen konzultációkra azonban a kormány hivatalba lépése óta nem került sor. A jogszabály által is előírt kötelezettségre fittyet hányva a minisztérium nem áll szóba olyan, a fiatalok képviseletét ellátó szervezetekkel, mint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a történelmi egyházak ifjúsági képviseletei - szomorú ezt mondani a fogyatékosok évében -, a fogyatékkal élő fiatalokat képviselő szervezetek, vagy éppen a nemzeti kisebbségi fiatalokat reprezentáló csoportok. Az elmúlt tíz hónap során - folyamatos jogszabálysértést elkövetve ezáltal - a minisztérium nem kérte ki a civil szervezetek véleményét, javaslatát a kormányzati intézkedések előtt, felszámolta a szakmai konzultáció rendszerét.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A jelentés szóban elengedhetetlennek tartja a minisztérium feletti civil kontroll működtetését. A gyakorlat azonban ennek épp az ellenkezőjére szolgáltat bizonyítékokat. A gyermek-, ifjúsági és sportminiszter a civilek kárára duplájára növelte saját képviselőinek számát a támogatások elosztásáról döntő regionális ifjúsági tanácsokban. A jelentés által is aláhúzott fontosságú ifjúsági turisztika területén pedig a turisztikai munkabizottságot úgy alakítja át, hogy kihagyja belőle a civil szervezeteket. Árulkodó jelek ezek.

Azonban a minisztérium még ennél is tovább megy, amikor elismeri, hogy a jelentés által is elismert módon működő stratégiai ifjúsági partnerség helyett egy olyan egyeztetési mechanizmust kíván bevezetni, ahol az úgynevezett civil résztvevő felek vagy szocialista politikusok, vagy a minisztérium alkalmazottai. A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium kizárólag három partnerrel kíván egyeztetni az ifjúsági intézményrendszer átalakítására. Azzal a Magyar Gyermek- és Ifjúsági Tanáccsal, amelynek elnöke szocialista politikus, illetve azzal a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Szövetséggel, amely szervezet be sincs jegyezve, s amelynek vezetői vagy az előbb már említett szervezet vezetői is egyben, vagy a minisztérium alkalmazottai; továbbá egyezkedne még a minisztérium a valóban működő legnagyobb magyarországi ifjúsági ernyőszervezettel, az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlamenttel. Ez a szervezet azonban ebből a megkurtított párbeszédből nem kér. Ezt képviselőik útján éppen az Országgyűlés ifjúsági bizottságának ülésén közölték a minisztérium jelen lévő képviselőjével.

A kormány mindeközben az egységes ifjúsági tanács létrehozását ígéri. A szándék őszinteségében azonban mára már kételkednek az ifjúsági szervezeti vezetők, ezért félő, hogy ha az ifjúsági tárca erőszakkal létrehozza is a szervezetet, az nem válhat a korosztályi érdekek valódi megjelenítőjévé.

Tisztelt Ház! Az ellentmondások jelentését tárgyaljuk ma. Ezzel kezdtem a mondandómat, és engedjék meg, hogy ezzel a gondolattal is zárjam felszólalásomat. Az előbb említett példa ugyanis szomorú módon mutat rá az ellentmondásosságra. 2001. esztendő - jól működő ifjúsági párbeszédrendszer, ismeri el a szöveg; 2003. év - az ifjúsági szervezetek háttérbe szorítása és elbizonytalanítása, derül ki az árulkodóan hiányos mellékletekből.

Ez a jelentés a 2001. évről szól. Ez a jelentés a 2001-ben megtett kormányzati intézkedéseket jónak, pozitívnak minősíti. Ez a jelentés ezért elfogadható. Ki kell azonban mondanunk azt is, hogy ez a jelentés az elmúlt közel egy esztendő kormányzati tétlenségének és koncepciótlanságának leplezésére szolgáló pótcselekvéseknek köszönhetően ma már nem aktuális. A beterjesztő kormány ugyanis cselekedeteiben nem vállalja annak folytatását, aminek helyességéről egyébként tanúbizonyságot tesz ezen dokumentum révén.

Ha úgy tetszik, ez a jelentés egy határozott felkiáltójel. A fiatalok számára kedvező változásokat hozó elmúlt esztendők eredményei, az oktatási támogatások, az otthonteremtés, a családtámogatás, az ifjúságpolitika területén mind-mind az enyészeté lehetnek, ha a kormány és ifjúsági minisztere továbbra is teljes érdektelenséget tanúsít a legfiatalabb korosztály irányában. A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója egyetért ezzel a figyelemfelhívással, ezért fogjuk megszavazni a jelentést.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzék padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Gusztos Péter képviselő úrnak, az SZDSZ képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

 

GUSZTOS PÉTER, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mire való egy ilyen jelentés, amely most előttünk fekszik? Elhangzott nem sokkal előttem képviselőtársam szájából, hogy egy ilyen jelentés elsősorban leír, és nem pedig értékel. Kiemelt feladata, hogy tényeket állapítson meg egy fontos társadalmi kérdésben. Kiemelt feladata meggyőződésem szerint, hogy problémacentrikus legyen.

S mi a feladata a politikának akkor, amikor egy ilyen jelentéssel találkozik? Vitatkozhat a politika a jelentésről. Vitatkozhat a politika a jelentésben leírt fontos tényekről, adatokról. És vitatkozhat a politika valami egészen másról is. Vitatkozhat a politika azokról a problémákról, amelyek a politika világán kívül nem léteznek. De vitatkozhat a politika azokról a problémákról is, amelyeket például ez a jelentés összefoglal, melyek kormányzati ciklusokon sajnálatosan átívelő komoly társadalmi problémák ebben az országban, ha szabad mondanom, közös hazánkban.

(15.00)

 

Használhatjuk a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentést arra, hogy a jelenleg hivatalban lévő kormány elmúlt egy évét értékeljük. Persze azt is megtehetjük, hogy ezt a vitát akkor folytatjuk majd le, amikor annak itt lesz az ideje, két év múlva, amikor ez a jelentés az Országgyűlés elé érkezik. Meggyőződésem szerint akkor járunk el helyesen, ha ezt a vitát és ezt a jelentést arra használjuk, amire való: hogy a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről, illetve a jelentés által általánosságban összefoglalt nagyon fontos adatokról beszéljünk, hogy ezekről vitatkozzunk.

Arató Gergely képviselőtársam felidézett nagyon fontos demográfiai adatokat, amelyek minden bizonnyal nem tartoznak azon adatok körébe, melyek ha önmagukban szerepelnének ebben a jelentésben, akkor Gyürk András és a Fidesz elfogadná ezt a jelentést. Gondolok itt a házasulási kedvre és a születési mutatókra, amelyek nem igazolják mindazt a hurráoptimizmust, amelyet az imént hallhattunk. De ha megengedik nekem, akkor nem szállnék bele az előttem nagyon bájosan kibontakozni készülő vitába, hanem mondanám azt, amivel eredetileg készültem.

Azt mondtam bevezetőmben, hogy véleményem szerint egy ilyen jelentés arra szolgál, hogy fontos adatokat, tényeket ismertessen velünk. Ezért is örülök - és azt gondolom, ez valamennyi szabad demokrata képviselő, és remélem, hogy minden országgyűlési képviselő öröme is egyben - annak, amikor miniszter úr azt mondja, hogy ezt a jelentést valamennyi képviselő meg fogja kapni CD-n, és ez ezután reményeink szerint mindig így is lesz, és valóban kézikönyvként használható ez a dolog. Hiszen milyen adatok szerepelnek ebben a jelentésben? Nincs egy ilyen vezérszónoki felszólalásban idő arra, hogy mindent felsoroljunk és mindent kiemeljünk, és természetesen minden válogatás önkényes, de hát valamennyien válogatunk. Ezért engedjék meg nekem, hogy én is néhány adatot kiemeljek ebből a jelentésből.

Az első a fiatal korosztály munkanélküliségével, munkavállalásával kapcsolatos adatsor. A 15-24 éves népesség munkaerő-piaci mutatói két dolgot mutatnak. Az egyik mindannyiunk számára figyelmeztető, a '98-99-es években ezek az adatok az itt szereplő adatsor szerint statikusak, nincsen bennük érdemi változás. Ami ennél fontosabb, mindannyian tudjuk, mit igazolnak vissza: nagyon-nagyon komoly különbségeket az ország különböző régiói között. Az a régió például, ahonnan magam is származom, Észak-Magyarország olyan adatokkal - ha szabad így mondanom - öbüszkélkedhetö, amelyek azt jelzik, hogy minden ötödik 15 és 24 év közötti fiatal munkanélküli - minden ötödik ilyen fiatal munkanélküli. Ezek nagyon komoly számok. Azt gondolom, hogy olyan problémáról van szó, amely minden felelős kormánynak fontos ügye kell legyen, párthovatartozástól függetlenül.

Szóba kerültek korábban az egészségügyi mutatók, és azt írja ez a jelentés: az iskola-egészségügyi összehasonlító értékelés során megállapítható, hogy a fiatalkorú népesség egészségügyi állapota évek óta folyamatosan romlik, egyes betegségek és elváltozások aránya az azonos évjáratokban, azonos életkorúak körében évről évre növekszik. Megemlíti a jelentés, hogy a legriasztóbb képet a csont, izom, kötőszövet elváltozásai mutatják, a romló adatok elsősorban a mozgásszegény életmódra vezethetők vissza.

Ami az oktatási intézmények higiénés viszonyait illeti, szintén olyan mondatokat találunk ebben a jelentésben, amelyek évszámtól és frakció-hovatartozástól függetlenül el kell gondolkoztassanak mindannyiunkat. Az ÁNTSZ a '99-2000-es, illetve a 2000-2001-es tanévben végzett ilyen felmérést; zárójelben megjegyzi a jelentés, hogy az érintett - nem szeretem ezt a szót, így fogalmaz a jelentés: - populáció 1,5 millió gyermek, a vizsgálat tárgya pedig 5350 iskolaépület. A kialakult helyzetkép azt mutatja, hogy az oktatási intézmények épületei műszakilag rossz állapotban vannak, a gyermekek számának csökkenését jelző demográfiai adatok ellenére működnek a megengedett maximális létszám feletti nagy létszámú osztályok, és a kompenzálásra sok helyütt higiénés szempontból nem elfogadható megoldásokat, tetőtér, alagsor, s a többi, alkalmaznak. A hiányosságok gyakorisági sorrendje alapján az első három helyen az épületek felújítása, tatarozása, valamint a víz-szennyvízhálózat kiépítése, fejlesztése áll. A gyakorisági sorrend mellett fontossági sorrendet is megnevez a kutatás, amennyiben a hiányosság közvetlenül is egészségkárosodáshoz vezethet. Ilyen a mesterséges világítás kérdése, mely nem megfelelő az iskolaépületek 21 százalékában - szól a 2001. évről szóló jelentés. A higiénés helyzetképet negatív irányban befolyásolják - írja a szöveg - az anyagi jellegű gondok mellett szemléletbeli problémák is, ilyen például a személyi higiénére fordított idő biztosításának hiánya, a testnevelésóra utáni fürdés, mely az iskolák 28, ismétlem, 28 százalékát érinti, vagyis durván minden harmadik iskolát Magyarországon a 2001. évről szóló jelentés szerint.

Számítógép-használat. A jelentés adatai szerint a gimnazisták mintegy 70 százaléka mondja magáról azt, hogy családja otthonában személyi számítógép található, és ezt ő használja. Ugyanez a szakmunkásképző iskolába járó fiatalok között kevesebb mint 50 százalék. Ami pedig az internet-hozzáférést, az internetkapcsolat lehetőségét illeti, a számok még szomorúbbak, hiszen itt a gimnáziumba járók körében is 30 százalék alatti a mutató, egészen pontosan 26 százalék; a másik csoportban, a szakmunkásképzőbe járó fiatalok között azonban 10 százalék alatti. Ezen a területen is van mit tenni, és ha hozzátesszük, hogy a regionális különbségek ezekben a mutatókban is jól tetten érhetők, akkor megint csak egy olyan problémával találjuk magunkat szemben, amely független kormányzati ciklusoktól, sajnos független napjainkban és az elmúlt években, az elmúlt évtizedben Magyarországon.

Szóba kerültek a roma fiatalok, és hadd mondjam itt el, hogy a szabad demokrata frakció valóban örömmel üdvözli azt a tényt, hogy a jelentés külön fejezetben foglalkozik a magyarországi roma gyermekek és fiatalok sorsával. Ezt nagyon hasznosnak tartjuk. Magam az oktatási bizottság ülésén is elmondtam azt, hogy örömünkre szolgál az elmúlt négy év adatsora, hiszen a ciklus eleji 1500 ösztöndíjban részesülő fiatalhoz képest a ciklus végén 12 600 körül van azoknak a roma fiataloknak a száma, akik tanulmányi ösztöndíjban részesültek. Magam a hazai és általában a romák és köztük a roma fiatalok sorsa iránt elkötelezetten gondolkodó fiatal politikusként azt tudom önöknek mondani, hogy minden kormány dicséretet érdemel, melynek regnálása alatt akár csak egyetleneggyel is növekszik azoknak a roma fiataloknak a száma, akik tanulmányi ösztöndíjban részesültek. Ezek a számok valóban nagyon imponálóak, és nagyon komoly feladatot jelentenek a mostani kormány számára abban a tekintetben, hogy ez a növekedés tovább folytatódjék, és ha lehet, az üteme tovább nőjön.

Egy módszertani megjegyzést hadd tegyek azonban ezen a helyen, és gyakorlatilag ez az egyetlen módszertani jellegű megjegyzésem, megjegyzésünk a jelentéssel kapcsolatban. Egy ilyen adatsor nagyon hízelgő első ránézésre, azonban sok minden nem derül ki belőle. Nem derül ki belőle az, hogy mennyi ideig és milyen összegű ösztöndíjakban részesültek ezek a roma fiatalok. Fontosnak tartanánk, hogy ezek az adatsorok megfelelő bontásokban is rendelkezésünkre álljanak, hiszen nem mindegy, hogy itt milyen összegű és hány hétig, hány hónapig, adott esetben hány évig tartó ösztöndíjakról van szó. Fontos lenne ezeket a számokat pontosan ismernünk.

Elhangzott korábban, hogy a megnövekedett létszámhoz képest milyen infrastrukturális problémák vannak például a felsőoktatás területén. Itt hadd emeljem ki azt, hogy nagyon fontosnak tartjuk a felsőoktatási kollégiumfejlesztési programot, hiszen ezen a területen nagyon sokat lehet segíteni a fiatal korosztálynak.

Zárásképpen felszólalásom utolsó harmadában engedjék meg, hogy kicsit részletesebben foglalkozzam két olyan témával, melyek az elmúlt időszakban is komoly politikai vitákat váltottak ki. Az egyik a sorkötelezettség témája, a másik pedig - több olyan képviselőtársam ül itt a teremben, aki nem fog meglepődni - természetesen a drog, a kábítószerek kérdése.

 

 

(15.10)

 

 

Az egy dolog, hogy a 2001. évről szóló jelentés adatai szerint a sorkötelesek 48 százaléka ideiglenesen alkalmatlan vagy véglegesen alkalmatlan a katonai szolgálatra. Ha azonban megnézzük a bontott adatsort, és azt látjuk, hogy 2000-ben 38, 2001-ben pedig 37 százalék volt az alkalmatlanok között azoknak az aránya, akiknek az alkalmatlanságát valamilyen ideg és elme tárgykörében mozgó probléma okozza, akkor valami nagyon furcsa dologgal találkozunk. Azzal kell szembenéznünk, amikor ezeket az adatokat nézzük, hogy igaza van ennek a kormánynak akkor, amikor a lehető leghamarabb meg akarja szüntetni a mostani rendszert, hiszen a mostani rendszerben gyakorlatilag azok kerülnek be a sorozott katonák közé, akik nem rendelkeznek megfelelő anyagi viszonyokkal vagy nem rendelkeznek megfelelő társadalmi érdekérvényesítő viszonyokkal ahhoz, hogy meg tudják kerülni a sorkatonai szolgálatot.

Komoly társadalmi igazságtalanság van itt, ha megengedik nekem képviselőtársaim, hogy ezt mondjam. De természetesen, ha nem engedik meg, akkor is ezt mondom, hiszen ezek a tények. Ma Magyarországon a sorkatonai szolgálat egy igazságtalan rendszert működtet: a bekerülő fiatalok azokból a társadalmi rétegekből kerülnek ki, melyeket mai társadalmi viszonyaink egyébként is nagyon sok szempontból sújtanak. Nem beszélve arról, hogy azok az adatok, amelyeket az előbb elmondtam, a sorkötelezettséget elkerülni akaró fiatalok nagy száma és a - mondjuk ki - nagy valószínűsséggel mondvacsinált ürügyek hatalmas aránya abban, hogy hogyan sikerül megkerülni a sorkötelezettséget, azt jelzi, hogy ez az intézmény nagyon komoly problémákkal nézne szembe akkor, ha a kormány nem gondolná - nagyon helyesen -, hogy ideje változtatni, és áttérni a tisztán professzionális hadseregre.

Végül a drogkérdés. Nem szeretném megnyitni azt a vitát, amit a tavalyi évben és némiképp az idei év elején is folytattunk, ezért csak ennek a jelentésnek a szövegéhez ragaszkodnék, és innen idéznék önöknek. Azt írja ez a jelentés, hogy “Az addiktológiai problémák átfogó vizsgálata mindmáig várat magára. Az elmúlt években egyetlen országos felmérés készült első és másodéves középiskolások országos reprezentatív mintáján, ahol a három nagy kémiai szenvedélyszer-használatról kaphattunk friss adatokat. A kutatás legfontosabb adatai szerint az évtized első felében jellemző stagnálás után a dohányzás, alkoholfogyasztás és illegális drogfogyasztás jelentős növekedése következett be '97 és '98 között és kisebb mértékben '99-ben. A középiskolások körében egyre dominánsabbá vált a marihuána, növekedett a többi tiltott drog fogyasztása is, de változatlanul a legelterjedtebb visszaélésre alkalmas szerek közé tartoznak a nyugtatók. Nem szorult vissza az egyéb gyógyszerek alkohollal együtt való fogyasztása sem.ö

Ezek a sorok számunkra, szabad demokrata képviselők számára azt jelzik, hogy van közös felelősségünk. Azután, hogy lefolytattunk egy nagyon komoly és sokszor nagyon éles vitát a büntető törvénykönyv módosításáról ebben a ciklusban, nem gondoljuk, hogy ezzel a kérdéssel végeztünk volna. A megelőzés, a prevenció és az ártalomcsökkentés területén, a konszenzussal elfogadott nemzeti drogstratégia végrehajtásának területén nagyon komoly feladatok várnak a ciklus hátralévő részében erre a kormányra és úgy általában a politikai elitre, a köztársaság Országgyűlésére is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, aki a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében kíván felszólalni.

LEZSÁK SÁNDOR, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Nagyon nehéz helyzetben vannak a képviselők, amikor dönteniük kell egy ilyen hatalmas munkával elkészített, de számos helyen feltűnően adathiányos jelentés elfogadásáról. Képviselőcsoportunk valamennyi tagja pozitívan értékelte azt az ismeretanyagot, amit ez a jelentés összegyűjtött és elénk tárt, ezzel egyidejűleg mindegyikünk megfogalmazta a jelentéssel kapcsolatos kételyeit és aggodalmait is.

Mint ismeretes, a kormány minden év szeptember 15-éig köteles jelentést készíteni a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeik alakulásáról és az ezzel összefüggésben megtett kormányzati intézkedésekről. Egy 1996 óta éves gyakorisággal elkészülő jelentést tarthatunk a kezünkben, és mód van arra is, hogy ezt a mait összehasonlíthassuk a megelőző évek kormányjelentéseivel. Az összehasonlítás eredménye részint pozitív, részben negatív.

Ha adminisztratív szemszögből értékeljük az előterjesztést, akkor az elmúlt évek legvastagabb, jogszabályok, pályázati lehetőségek és intézkedések felsorolásában talán a legalaposabb tájékoztató jelentését olvashatjuk. Az előterjesztést készítők munkájának az elismerése érdekében megelőlegezhetem azt a véleményt, hogy képviselőcsoportunk általános vitára feltétlenül alkalmasnak ítéli ezt a jelentést. Az ismeretek bőséges tárházát kapjuk arról, hogy az Országgyűlés törvényein kívül még milyen kormányrendeletek és kormányhatározatok, miniszteri rendeletek és határozatok, a Legfőbb Ügyészség, az Országos Rendőr-főkapitányság és az Országos Bűnmegelőzési Tanács milyen intézkedései szolgálták az ifjúság érdekeit és milyen alacsonyabb szintű jogszabályok segítettek 2001-ben a fiatalok helyzetén. Önmagában már ez a munka méltóvá teszi arra a jelentést, hogy kézikönyvként őrizzük meg. Ugyanakkor ez a jogszabálygyűjtemény nem feledtetheti velünk azt a feladatunkat, ami arra kötelez minket, hogy tartsuk szem előtt, mi végre, milyen célok elérése érdekében alkottuk meg ezeket a jogszabályokat.

Csak konkrét adatok felsorolása alapján ítélhetjük meg azt, hogy sikerekre vagy kudarcokra vezettek-e a hatósági erőfeszítések az ifjúságpolitika területén. Nos, éppen ezeket a tényadatokat nem, vagy a korábbi jelentésekhez viszonyítva csak nagyon szerényen tartalmazza ez az előterjesztés, pedig vannak, léteznek ilyen adatok, amelyek tehát ahhoz nyújtanak segítséget, hogy értékeljük a korábbi jogszabályalkotó munka eredményességét, illetve hogy érzékeltessék velünk, országgyűlési képviselőkkel azokat a hiányosságokat, amelyek felszámolása érdekében vagy újabb jogszabályalkotásra, vagy a végrehajtás hatékonyságának a megerősítésére lenne szükség.

Hadd ragadjak ki a jelentésből egy pozitív példát annak érzékeltetésére, hogyan kellene összekapcsolni a társadalom állapotát jelző tényadatokat a jogszabályalkotással. A lakáskörülményekkel foglalkozó fejezet 126. oldalán olvasható megállapításaiból idézem: “A lakáspolitikával kapcsolatos elemzések egyik gyakori megállapítása, hogy a lakásmobilitás Magyarországon nagyon alacsony. A lakásmobilitás egyik értékmérője, hogy egy háztartás átlagosan hány esetben költözik másik lakásba. A vonatkozó kutatások szerint a megkérdezett háztartásfők születésük óta átlagosan - a jelenlegi lakást is beleszámítva - 3,2 lakásban laktak hat hónapnál hosszabb ideig. Ez a szám nemzetközi összehasonlításban igen alacsony mobilitási szintet tükröz.ö Ezt a 3,2-es értékű hazai lakásmobilitási tényszámot hadd egészítsem ki azzal, hogy ez az európai átlag harmada és az Egyesült Államokban szokásos lakásmobilitás egyhatoda.

A hazai lakáspolitikai kutatások már egy évtizede rámutattak arra, hogy a munkaerő és a tőke szabad áramlását leblokkoló, a lakástulajdonosokat jócskán megterhelő magas átírási és öröklési illetékek összeegyeztethetetlenek a szabadpiaci gazdaságok gyakorlatilag illetékmentes költözködési lehetőségeivel. Nálunk egész életükben átírási illetékekre gyűjthetnének azok, akik az amerikai mobil életformát szeretnék követni. A jelentésnek ennél a pontjánál kellene tehát a fejükhöz kapniuk azoknak a törvényhozóknak, akik tavaly növelték az illetékterheket, hogy ejnye, ha én ezeket az alacsony, röghöz kötő lakásmobilitási arányszámokat idejében látom, akkor tavaly máshogyan szavazok. Persze most sem késő önálló indítványokkal orvosolni ezt a helyzetet, hiszen az évenkénti jelentés célja és értelme éppen az, hogy az Országgyűlés időben korrigálhasson kedvezőtlen társadalmi folyamatokat.

Tisztelt Ház! A korábbi évek jelentéseiben például részletes elemzéseket találhattunk arról a társadalmi gondról, hogy terjed-e a drogfogyasztás a fiatalok között, és ha terjed, akkor milyen szerek révén, hányan kerültek az egészségügyi szervek látókörébe e szokásuk miatt, és hányan váltak áldozattá. Nos - és ezt Gusztos Péter képviselőtársam figyelmébe ajánlom -, a mostani jelentés adataiból nem tudjuk megállapítani, hogy eredményes volt-e a hatóságok fellépése, megállt-e vagy esetleg csökkent a droghasználat miatti elhalálozások, ezen belül a fiatal áldozatok száma.

 

(15.20)

 

Vannak ugyan ilyen adatok, csak épp a jelentésből hiányoznak. Hadd idézzek például a statisztikai évkönyv adataiból, miszerint 2001-ben tovább csökkent a regisztrált kábítószer-fogyasztók körén belül az első ízben megjelent új betegek száma, a 2000. évi 4701-ről 4342-re. Csökkent az egészségügyi intézményekbe került drogbetegek száma is. Az adatok tendenciája szerint tehát eredményes volt az előző kormány drogellenes küzdelme, függetlenül attól, hogy ezt az eredményt a jelentés készítői nem méltányolták, sőt az 52. oldalon - vélhetően ezt idézte Gusztos Péter képviselőtársam - a drogfogyasztás növekedéséről panaszkodnak. Sajnos, az ezt a megállapítást megalapozó konkrét adataikat nem említik meg, és az adatforrásaikat sem jelölik meg.

Tisztelt Ház! Nagy várakozással lapoztuk fel a jelentés megélhetési viszonyokkal foglalkozó fejezetét, amelynek reményeink szerint tartalmaznia kellett volna a fiatalok kereseti pozíciójának az alakulását. Valamennyi képviselőtársam saját ismerősi köréből is, de a választókerületéből érkező jelzések alapján is nagyon jól tudja, hogy a minimálbérek 2001. évi emelése jelentősen megszilárdította a fiatalok anyagi helyzetét, életkezdési lehetőségeit és kereseti pozícióit. Nos, nagy sajnálatunkra a jelentés csak egy felsorolásban és csak egy mondat erejéig említi meg ezt az intézkedést, de az eredményéről, azaz a fiatalok kereseti pozíciójának a lényeges javulásáról semmilyen adatot nem közöl. Minden információ szerint a minimálbérek növelése érezhetően javított a legalacsonyabb keresetű pályakezdő fiatalok helyzetén, és ennek alapvetően fontos, elvitathatatlan jelentősége volt az ifjúságpolitikában.

Itt kell megemlékeznem a minimálbér-emelésnek a női keresetekre gyakorolt jótékony hatásáról is. 2001-ben emiatt közel fél százalékponttal növekedett a női nettó átlagkereseteknek a férfiakéhoz viszonyított aránya, és a keresetelmaradás 8,5 százalék körüli arányra csökkent. Ez év szeptember közepéig a kormánynak el kell készítenie a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeik alakulásáról és az ezzel összefüggésben megtett 2002. évi kormányzati intézkedésekről szóló jelentését. El tudják önök képzelni azt, hogy egy mondattal se elemezze az idei jelentés a fiatal diplomások tavalyi minimálbér-emelésének a következményeit? Nyilván nem tudják elképzelni, és ez a helyes hozzáállás. Mi is hiányosnak tartanánk egy ilyen előterjesztést, holott ez az intézkedés csak a fiatalok egy részére vonatkozott és nem az összességére, mint a korábbi minimálbér-emelések.

A minimálbér-emelés társadalompolitikai következményeinek a mellőzése kapcsán meg kell fogalmazni azt a gyanúnkat, miszerint túl féloldalas a jelentés statisztikai anyaga. Mintha egy olyan törekvés érvényesült volna a jelentés megszerkesztésének a folyamatában, hogy az ne tartalmazzon olyan számokat és megállapításokat, amelyekből az utókor azt a következtetést vonná le, hogy az előző kormány eredményeket ért el a fiatalok és a családalapítók életkörülményeinek a javítása területén.

Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Nem véletlenül mondjuk ki ezt a gyanúnkat. Az elmúlt években például egyértelműen kimutatták a jövedelemvizsgálatok, hogy a gyermekes családok adókedvezménye lényegesen mérsékelte a korábbi jövedelmi elmaradásokat, lényegesen megszilárdította a korábban jelentős gyerekadóterhet vállaló háztartások jövedelmi pozícióját. Az előző kormány adópolitikája tehát jól szolgálta a gyermekes családok megélhetését, mégis ennek a kormányzati erőfeszítésnek az eredményét teljes mértékben elhallgatja a jelentés. Mit szerettünk volna látni? Például csak egy adatot arról, hogy mennyivel nagyobb az egy főre jutó családi adókedvezmény összege az átlagjövedelem alatt élő családok körében, mint az átlagszint felettiek esetében. Ismerjük ezt a számot, és mondjuk is: egy főre vetítve 15-20 százalékkal több adótehertől mentesültek ily módon az átlagosnál szerényebb körülmények között élők, mint az átlagosnál gazdagabbak.

De miért nem tartalmazza ezt a fontos családpolitikai eredményt a jelentés? Félek, hogy ezt a nagyon egyszerű adatot csupán azért nem tartalmazza ez az összeállítás, mert nem illik bele abba a kormánypárti teóriába, miszerint a gyermekes családok családi adókedvezménye csak a tehetősebbeknek kedvez és nem az átlag alatt élőknek. Ha tehát van egy ilyen teóriát cáfoló tényszám, akkor azt el kell titkolni, vagy meg kell tagadni, kétségbe kell vonni a létezését vagy netán a szakszerűségét. Holott bárki közülünk, ha csak néhány percet gondolkodásra szán, beláthatja, akik több gyermeket nevelnek, azok túlnyomó többségükben az átlag jövedelemszint alatt élnek, tehát a családosok adókedvezménye értelemszerűen mérsékli az eltartottak számára érzéketlen személyi jövedelemadó-rendszer antiszociális következményeit.

Gyanakszom arra is, hogy ez a jelentés már csak azért sem közölne egy olyan adatot, hogy mennyivel több adókedvezményt kapnak a szerényebb jövedelműek, mint a tehetősebbek, mert akkor ezt az arányt jövőre is meg két év múlva is számot lehetne kérni. Mivel tavaly az adótörvények megszavazása során a kormánypártok nem tartották szükségesnek megőrizni a családi adókedvezmények eddigi reálértékét, emiatt várhatóan az idén gyengül a kedvezmény jövedelemkiegyenlítő szerepe, és ismét romlani kezd a több gyermeket nevelő családok jövedelmi pozíciója. A jövőbeni szemrehányásokat megelőzendő tehát számukra legegyszerűbb nem közölni az ilyen adatokat, s hallgatni erről az ismét súlyosbodó társadalmi problémáról.

Tisztelt Ház! Az MDF megnyugvással tapasztalta, hogy néhány olyan fontos adatsor változatlan tartalommal fennmaradt, amit már a korábbi jelentések is közöltek. Ilyen adatsor a nyilvántartott veszélyeztetett kiskorúak száma, ami a 13. oldalon közölt táblázat szerint 2001 végén 250 ezer fő volt. Ennek a tényszámnak a kormányzati elismerése azért fontos, mert az elmúlt évben számos kormánypárti képviselőtársunk állította megalapozatlanul azt, hogy a polgári kormányzás időszakában növekedett a veszélyeztetett gyermekek száma, és kétségbe vonták az állításukkal ellentétes statisztikák szakszerűségét. Nos, az idézett táblázat adatai szerint a polgári kormány igenis eredményt ért el a gyermekszegénység felszámolása és a veszélyeztetett gyermekek számának a csökkentése területén, hiszen a szocialista-szabad demokrata kormánytól korábban megörökölt 380 ezer veszélyeztetett gyermek száma négy év alatt 130 ezer fővel csökkent.

Tisztelt Ház! Az előző kormány igenis eredményeket ért el azon a téren is, hogy megszüntette azokat az anyagi akadályokat, amelyek lehetetlenné tették a kis jövedelmű családok gyermekeinek a továbbtanulását. Megszüntette a kötelező tandíjat mint akadályt, és bevezette a diákhitel intézményét. A jelentés közli ugyan a felsőoktatás hallgatói létszámának a látványos megnövekedését - az 1997-98. évi 255 ezerről 350 ezer főre -, de semmit nem közöl a növekedést részben lehetővé tévő diákhitel intézményéről. Véleményünk szerint fontos lenne évről évre nyomon követni a diákhitelezés feltételeinek és a hitelt igénybe vevők arányának a változását. A jelentés 104. oldala csak megemlíti a diákhitel tényét, de nem említi az igénybe vevők mintegy 80 ezres számát.

Tisztelt Ház! Összegezve a Magyar Demokrata Fórum véleményét: képviselőcsoportunk általános vitára alkalmasnak ítéli a jelentést, annak is elsősorban a jogszabályok, pályázati lehetőségek és intézkedések felsorolását tartalmazó részét. Hiányosnak és részrehajlónak ítéljük a jelentést megalapozó adatokat, és felhívjuk a tisztelt Ház figyelmét azokra az időszerű döntéseket is elodázó veszélyekre, amelyek ebből a pártos szemléletű adatkezelésből fakadhatnak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Kétperces felszólalásra kért lehetőséget Szijjártó Péter és Nyitrai Zsolt képviselő úr. Először Szijjártó Péter képviselő úrnak adom meg a szót.

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaink! A kánonban felszólaló szocialista vezérszónokok egyike azt a kérdést tette fel, hogy vajon mire való a jelentés. Úgy tűnik, ezzel a két szónoklattal meg is adták a választ erre a kérdésre, hiszen kiválóan kihasználták a körülbelül tizenöt percet arra, hogy az elmúlt kormányzat teljesítményét meglehetősen hamis és negatív színben tüntessék fel.

Zuschlag János, miközben szomorú demográfiai adatokról beszélt, azt mondta, hogy egyre több fiatal születik. Az a kérdés, hogy itt mi a probléma.

 

 

(15.30)

 

Az egyik szocialista vezérszónok a Fidesz családpolitikájának eredményeit egy egy éven belüli időszakon kérte számon. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a 9 hónap kevesebb, mint a 12, de azt gondolom, hogy hamis és mindenképpen hiteltelen egy év alatt családpolitikai eredményeket számon kérni, ez ennél sokkal hosszabb távú folyamat.

Egy másik szocialista vezérszónok rossz tankönyvekről beszélt. Tisztelt Képviselőtársaim! Elég rosszul indult ez a négy év is, hiszen az ingyenesnek beígért tankönyv csak nem akar megérkezni. Szeptemberben, amikor az általános iskolás gyermekek elballagtak az iskolákba, akkor nemcsak hogy felvehették a tankönyvet, hanem kiderült, hogy nagyon vastag pénztárcát kellett volna vinniük magukkal. Tehát azt gondolom, hogy tankönyvekről beszélni hitelesen manapság már szocialista politikusok nem nagyon tudnak.

Szintén szocialista vezérszónoklatban került megemlítésre az, hogy szétszakad az ifjúsági korosztály. Tisztelt Képviselőtársaim! A polgári kormányzat mindent megtett annak érdekében, hogy minden fiatal megtalálhassa az utat a felemelkedéshez, vagyis lehetőséget biztosított a polgári kormány minden fiatalnak a tanulásra, függetlenül a vagyoni, anyagi helyzettől, hiszen eltörlésre került a tandíj, bevezette a polgári kormány a diákhitelt és a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszerét. Kérdezem én tehát, hogy ezek akkor milyen intézkedések voltak. Ezek vajon nem segítették a fiatalok felemelkedését?

Tisztelt Képviselőtársaim! Próbáljunk meg ebben a vitában elvonatkoztatni attól a központi utasítástól, hogy lépten-nyomon, minden fórumon, minden mikrofon előtt a polgári kormányzatot szidjuk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra kért lehetőséget Nyitrai Zsolt képviselő úr. Önt illeti a szó.

 

DR. NYITRAI ZSOLT (Fidesz): Elnök Asszony! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül fontos kérdésről tárgyalunk akkor, amikor szót ejtünk a 2001. évi jelentésről, amely a gyermekek és az ifjúság helyzetét mutatja be. Meg kell mondjam, örülök, hogy egyetértünk, tisztelt miniszter úr, hiszen ebből a jelentésből, amelyet már önök készítettek el, kiderül, hogy az ifjúsággal kapcsolatosan a 2001. évben megtett kormányzati intézkedések jók, hasznosak és eredményesek voltak.

Azonban úgy tűnik, tisztelt miniszter úr, hogy nem mindenki ért egyet önnel, gondolok itt az első szocialista párti vezérszónok produkciójára. Nekem nincsen jogom feltételezni, hogy Arató Gergely képviselőtársam mint fiatal politikus nem őszintén kíván foglalkozni a fiatalok helyzetével. De ha ez így van, tisztelt képviselőtársam, akkor szeretném öntől megkérdezni azt, hogy föltette-e Jánosi György miniszternek azt a kérdést, hogy az önök kormányzati ciklusában, az eddig eltelt időszakban miért nem történt semmi ezen a területen, illetve ami pótcselekvésként történt, az miért jelenti az ifjúsági párbeszédrendszerben részt vevők körének a szűkítését, illetve miért alakítják át radikálisan az ifjúsági intézményrendszert, egyáltalán nem az előnyére, hanem pont ehhez a jelentéshez képest abszolút a hátrányára, és mind a két területen igen komoly visszalépések vannak. Nem tudom, hogy ezeket a kérdéseket föltette-e ön a miniszter úrnak.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces felszólalásra kért lehetőséget Pettkó András képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Arató Gergely képviselőtársam vezérszónoki hozzászólásához szeretnék én is néhány gondolatot hozzátenni.

Képviselőtársam beszédének az elején még azt hittem, szakmapolitikai vita fog folyni az Országgyűlésben, de rá kellett döbbennem a beszéde közepe tájékán, hogy egy gyűlöletbeszéd kezdődött el. Ezt én nagyon helytelennek tartom, hiszen amikor arról beszélünk, hogy temessük be az árkokat mind a jobb-, mind a baloldalon, azt kell a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként tapasztalnom, hogy az Országgyűlésben a tisztelt kormánypárti képviselők egyre többször egyre mélyebbre ássák ezt az árkot.

Még egy gondolat, ami még az ingyenes tankönyvekről szól. 1992-ben Újpesten, szűkebb hazámban a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának javaslataként, Hock Zoltánnak, Újpest jelenlegi alpolgármesterének a beterjesztésében Újpest képviselő-testülete egyhangúlag elfogadta azt, hogy Újpesten - tehát 1992 óta - ingyentankönyv van. Az újpesti választópolgárok, amikor bizonyos részük a Magyar Szocialista Pártra szavazott, akkor úgy gondolták, hogy Újpest önkormányzata, a költségvetés a 2003. évben mentesülni fog az ingyentankönyvek kifizetése alól, és ezt a pénzt más területre, szociális területre, környezetvédelemre vagy máshova lehet majd fordítani. Sajnos, nem így történt: a kormánypártok ingyentankönyv-ígérete semmivé foszlott.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Most az egyes képviselői felszólalásokra kerül sor; ezek időkerete az elfogadott napirendi ajánlás alapján tíz-tíz perc.

Először az írásban jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. Írásban jelentkezett Pettkó András képviselő úr, Fehérvári Tamás képviselő úr, Szalay Ferenc képviselő úr és Szijjártó Péter képviselő úr.

Ebben a sorrendben először Pettkó András képviselő urat illeti a szó.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként úgy gondolom, hogy a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeinek alakulásáról és az ezzel összefüggésben a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentés kisebb hiányosságai ellenére is kiemelkedő anyag. Itt szeretném megköszönni a Nemzeti Ifjúságkutató Intézetnek és munkatársainak, hogy ilyen színvonalas jelentést tárgyalhatunk.

A jelentést olvasgatva sok fontos dolgot ismerhettem meg. Számomra egyértelműen kiderült többek között, hogy 2001-ben a folyamatok még jó irányba haladtak. Ez abból is látszik, hogy azok, akik készítették, igyekeztek olyan csoportokat képezni a fiatalok körében, akiknek hasonló az élethelyzetük, ebből adódóan hasonló problémáik vannak. Sajnálatos azonban, hogy a jelentésből kiderülő problémás csoportok számára a jelenlegi MSZP-SZDSZ-kormányzat semmilyen kiutat nem kínál.

Szóba került már a nemzeti ifjúsági stratégia és az úgynevezett nemzedéki életpályamodell is. Azt ígérte a kormányzat, hogy a fiatalok lehetőségeit jelentős mértékben szélesíti majd. Ehhez képest szerintem semmi sem történt. Ha információim nem csalnak, a minisztérium eddig mindössze annyira volt képes, hogy néhány hónap alatt összeszedte azokat a jogszabályokat, amelyek valamilyen módon érintik a fiatalokat. Ezzel azonban semmi sem történt. A minisztérium nem publikálta sehol ezt az összegyűjtött anyagot, nem bocsátotta társadalmi vitára sem.

Természetesen az sem került szóba, hogy ezeknek a fiataloknak a helyzetét hogyan lehetne javítani, az őket érintő jogszabályok körét hogyan lehetne szélesíteni, és egyáltalán hogyan lehetne őket tájékoztatni ezekről, hiszen a kutatások azt is igazolják, hogy ezekről nagy részük semmilyen tudomással nincs. A minisztérium tehát gyakorlatilag semmire sem volt képes a fentiek közül az elmúlt tíz hónap alatt.

Ez a kormányzat eddig csak rombolt. Megszüntette a stratégiai partnerséget, a 16 stratégiai partnerét semmibe véve, így most anélkül működik a kormány, hogy egyeztetne a fiatalokat és a gyermekeket képviselő szervezetekkel. A minisztérium a saját magáról szóló törvényt sérti meg ezzel, törvénytelenül jár el. Hónapokon keresztül nem működhetett a gyermek- és ifjúsági alapprogram tanácsa. A kormány a 2003. évi költségvetésben az ellenzéki tiltakozás ellenére csökkentette az ifjúsági ingatlanvagyont kezelő Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány támogatását. Ezzel veszélybe sodorta a közalapítvány támogatási rendszerét, hiszen minden képviselőtársam tudja, hogy már a téli táborok teljes támogatási összegét sem tudta kifizetni a közalapítvány a kormány és a tisztelt kormánypárti képviselők miatt. Ezáltal több ezer gyermek tervezett téli szüneti táborozása csak részben vagy egyáltalán nem valósulhatott meg. A támogatás megvonása nemcsak anyagi értelemben jelentkezik csupán, hiszen az előttünk fekvő jelentés erről a szervezetről még említést sem tesz.

A tavalyi évhez képest nagyságrendileg csökkent az ifjúsági szervezetek száma, amelyek leírták volna a korosztály helyzetéről véleményüket. Az előző évi jelentéshez még 14 szervezet csatolta véleményét. A jelenlegihez csupán 6; annak ellenére mondom, hogy 6, hogy a tartalomjegyzékben csak 5 szervezetet tüntettek fel. A hallgatói önkormányzatok országos konferenciáját innen is ki akarják taszítani a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium képviselői.

A jelentés hiányosságaként szeretném még megemlíteni, hogy egyetlenegy, határon túli fiatalok képviseletét ellátó szervezet sem adta le a véleményét az előttünk fekvő javaslatról. Súlyos problémák ezek, mégis sokkal súlyosabb probléma az, hogy mindez kikre van rábízva.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a Magyar Demokrata Fórum képviselőjeként megkaptam a gyermekek és az ifjúság helyzetéről szóló jelentést, több kapcsolódó anyagot is áttanulmányoztam. Így megnéztem annak a bizottsági ülésnek a jegyzőkönyvét is, amelyen az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottsága ezt a jelentést tárgyalta.

 

(15.40)

 

Nagyon érdekes olvasmány, ajánlom képviselőtársaimnak is, de különösen a kormány tagjainak, és ezen belül a gyermek-, ifjúsági és sportminiszter figyelmébe. Kiderül belőle, hogy a minisztérium helyettes államtitkára, egy olyan fontos szakpolitikának, mint az ifjúságügynek a vezetője a bizottság ülésén nem tudja, hogy mi van abban az anyagban, amit előterjesztett: Ocsovai Tamás helyettes államtitkár úr nem ismerte a jelentés tartalmát.

A minisztérium helyettes államtitkára, az ifjúsági ügy vezetője ennél azonban súlyosabb hibát is elkövetett: miközben személyes élményeiről számolt be egy ifjúsági szervezet rendezvényén, hazugnak nevezte a Magyar Köztársaság miniszterét. Véleményem szerint ez olyan hiba, ami jóvátehetetlen. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Ebben a kérdésben mindegy, hogy ki a miniszter, Jánosi György vagy Deutsch Tamás. Egy szakpolitikusnak a szakmát kell képviselnie (Gyürk András: Köztisztviselő!), a szakma véleményét ismertetnie szakmai alapon. Egy helyettes államtitkár nem politizál, és a kormány képviseletében nem nevezheti akár bármelyik előző, akár az aktuális kormány képviselőinek a szavait egy ülésen hazugságnak.

Szeretném tehát kérni a helyettes államtitkár urat, fontolja meg, hogy köztisztviselőként a szakmát és a szaktárcát kívánja-e képviselni, vagy pártpolitikusként kíván tovább dolgozni. Amennyiben az utóbbi mellett dönt, úgy felszólítom, hogy helyettes államtitkárként vonja le a szükséges következtetéseket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Írásban előre jelentkezett felszólalásra Fehérvári Tamás képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Önt illeti a szó.

 

FEHÉRVÁRI TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gyermekek és az ifjúság élethelyzetéről, valamint az ezzel kapcsolatos kormányzati intézkedésekről szóló jelentés az Európai Unió tagállamaiban szokásos, hasonló tartalmú jelentések szerkezetének megfelelően készül immár harmadik éve. Egy ilyen jelentés célja, hogy bemutassa a korosztály élethelyzetét különböző, de jól meghatározott vizsgálati szempontok alapján.

A jelentés a 2000-ben végrehajtott ifjúságkutatás és annak adatai alapján készült, az azt követő kormányzati intézkedések figyelembevételével. Azt gondolom, hogy ha az ifjúság élethelyzetével kapcsolatos válaszokat a jövőben is meg szeretnénk adni, fontosak ezek a kutatások, hiszen adatok, tények nélkül képtelenek lennénk erre.

A jelentés, amelyet az ifjúsági és sportminiszter úr terjesztett a parlament elé, pozitívan értékelte a 2001. évet. Úgy értékelte, hogy a jelentés alapján a kormányzat által létrehozott és megvalósított programok segítették az ifjúság helyzetét, és javították annak élethelyzetét. Ilyen terjedelmes anyagból szeretnék azonban néhány konkrét példát én is kiragadni. Kapcsolódnék az MSZP-s vezérszónok úr egyik kérdéséhez: mit tett a kormány eddig, és mit tesz majd ezután?

Az első ilyen terület ezen belül a regionális ifjúsági tanácsok helyzete. A jelentés kizárólag elismerően nyilatkozik az akkori, tehát 2001-ben működő kormány tevékenységéről, a regionális forráselosztás rendszeréről, a regionális ifjúsági tanácsok szerepét igen fontosnak mutatja be. A dokumentum megemlíti, hogy a regionális forráselosztás rendszerében ne a központi delegálás valósuljon meg, hanem a civil szerveződések, a civil csoportok jelenjenek meg a döntésekben. A regionalitás akkor tud igazán érvényesülni, ha a térségben élő, tevékenységüket ott kifejtő csoportok képviseletei erőteljesen és meghatározóan szerepelnek ezekben a tanácsokban - a miniszter úr által jegyzett dokumentum fogalmazza meg ezeket az állításokat.

Ugyanakkor mi történt azóta? Mit tesz a kormány? A miniszter úr duplájára növelte a saját személyi képviseletét ellátó tanácstagok számát minden egyes regionális tanácsban. Súlyosan megsértette a civileket ezzel, kedves miniszter úr, hiszen nem elég az, hogy a civil oldalról vett el képviseleti helyet, annak érdekében, hogy a saját maga politikai delegáltjait juttassa be, de ezek a delegáltak nem is a minisztérium köztisztviselői, tehát nem is a minisztérium szakmai elképzeléseit viszik be a tanácsok munkájába. Vajon mit?

Ezek az új miniszteri delegáltak a baloldali ifjúsági mozgalmakban, több esetben a Magyar Szocialista Pártban fejtik ki egyéb tevékenységüket. Súlyosbítja a miniszter úr politikai erőérvényesítési módszerét, hogy mindezt úgy tették meg, úgy változtatták meg a vonatkozó rendeletet, hogy azt nem egyeztették a civil szférával. Annak ellenére nem egyeztették, hogy erre kormányrendelet kötelezi a minisztériumot; politikai szempontok alapján átrajzolt regionális tanácsokat akar létrehozni a minisztérium.

Amióta a jelentést megkaptuk, azóta információk jöttek arról, hogy Tolna megyében például a szekszárdi regionális ifjúsági tanácsot a minisztérium tervei szerint Pécsre fogják áthelyezni. Gondolom, itt is a pécsi politikai érdekérvényesítés játszik nagy szerepet. Reméljük, hogy ezt a miniszter úr esetleg meg tudja majd a válaszában cáfolni.

A másik ilyen jelentős, ifjúságot érintő ügy a lakáshelyzet. A jelentés részletesen tartalmazza azokat az intézkedéseket, amelyeket az előző kormány a 2001. évben a szociális bérlakások építése és fejlesztése terén lefolytatott. Az “Ifjúság 2000ö kutatás, ami ennek a jelentésnek az alapját adja, megállapítja, hogy a fiatalok körében ez az egyik legsúlyosabbnak ítélt korosztályi probléma, a lakáshelyzet. A fiatalok legnagyobb aggodalma, hogy nem tudnak saját maguk részére lakást, otthont biztosítani, lakhatási gondjaik nem megoldottak, zömük családjukkal, szüleikkel él. Leginkább égető probléma ez a nehezebb szociális körülmények között élők számára. A jelentés is külön megemlíti ezt, és komoly problémának tünteti fel. Megállapítja, hogy míg az Európai Unióban a szociális bérlakásban élő családok 18 százaléka, addig Magyarországon mindössze 6 százaléka él ezekben a lakásokban.

Helyi példát is hadd mondjak erre: a 2001. évben választókörzetem két települése, két egymás mellett fekvő települése az előző kormánytól a szociális bérlakásprogramra 200 millió forintos állami támogatáshoz jutott. Jelenleg ezekben a lakásokban a bérlők jelentős része, közel 85 százaléka fiatal. Sajnálatos, hogy az ifjúsági kormányzat ahelyett, hogy ezeket a problémákat folyamatosan a kormány felé továbbítaná, és kérné arra, hogy a szociális bérlakások építését legalább olyan szinten folytassa, mint az előző kormány, nem ezzel foglalkozik, hanem különböző költséges reklámkampányokat folytat az európai uniós csatlakozás ügyében.

A harmadik dolog, amire szeretnék feltétlenül kitérni, viszonylag röviden: a sport helyzete. Az előző kormány számos olyan intézkedést hozott, amely a magyar sport helyzetét javította, és különösen az utánpótlás-nevelés terén értünk el az elmúlt időszakban komoly eredményeket. Ha csak a nemzeti atlétikai programot, ha a Bozsik-programot, ha a Heraklész-programot említem, akkor már bőven elég, hiszen ezek a programok mind a fiatal, az 5-29 éves korosztályt érintik leginkább. Különösen fontos a sport azért ebben a korosztályban, mert jellemformáló hatása a társadalom jövőképére igen jelentős. Ahhoz, hogy egy fiatal hogy érzi magát, nem feltétlenül és nem kizárólagosan csak az anyagi érdekeltség és az anyagi motivációk számítanak, nagyon gyakran elég az, ha az élethelyzetét sporttal vagy hasznos szórakozással tudja javítani.

Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi kormányzat - hogy utaljak arra, amit az MSZP-s vezérszónok úrtól hallottunk, hogy mit tesz ezután a kormány - eddigi ténykedése is bizonyíték arra, hogy a Sportminisztérium jelenleg a magyar sport kezét úgymond elengedte. Számos olyan nyilatkozat, információ jelent meg a sajtóban, ami nem erősíti a magyar sport helyzetét, nem erősíti az utánpótlás helyzetét, nem erősíti annak a széles piramisnak a kialakulását, ami tulajdonképpen a magyar sport alapját adja.

Ilyen módon én úgy gondolom, hogy katasztrofális helyzetbe juthat a magyar sport, hiszen megpróbálnak minden olyan értéket elvenni az előző kormányzattól, amit az az elmúlt négyéves ciklus alatt sikeresen megvalósított. Ha ilyen módon próbálunk - és manapság nagyon divatos szó a marketing - támogatót, támogatókat keresni akár az élsportnak, akár az utánpótlássportnak, akkor valószínűleg inkább elriasztjuk azokat, hiszen ahhoz, hogy pozitív hozzáállása legyen ezeknek a támogatóknak a magyar sporthoz, ahhoz az is szükséges, hogy érezzék a minisztérium, tehát a szakminisztérium támogatását.

 

 

(15.50)

 

Összességében szeretném kijelenteni, hogy az a 2001. évről szóló jelentés, amely előttünk van, számos komoly eredményről tesz tanúbizonyságot, és úgy gondolom, hogy mindegyikünk számára elfogadható. Nagyon bízom abban, hogy a következő években legalább hasonló szintű és minőségű jelentésekkel találkozhatunk itt a parlamentben, és akkor nyilvánvalóan elindulhat valami azon a hosszú úton, amelyre az előzőekben már több képviselőtársam kitért, és amelyet elmondott.

Köszönöm a türelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szót kért Jánosi György miniszter úr. Miniszter úr, önt illeti a szó.

 

DR. JÁNOSI GYÖRGY gyermek-, ifjúsági és sportminiszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Megtehettem volna, hogy a vita végén kérek szót, azonban tartok attól, hogy azok, akik a parlamenten kívül még figyelemmel kísérik ezt a vitát, már nem fogják ezt hallgatni, és mélységesen meg is értem őket. Elhangzott viszont néhány olyan információ, amelyre kötelességem válaszolni, amelyeket kötelességem tisztázni megint csak a társadalmi nyilvánosság előtt, nem is remélve azt, hogy vitapartnereinket ebben az ügyben meg lehet győzni.

Egy ilyen jelentés kapcsán sok mindent meg lehet tenni. Lehet beszélni arról - kiindulva az adatokból, tendenciákból -, hogy mik a teendőink, milyen irányba kellene továbbmenni, de nem feltétlenül idevaló ez a kérdés sem, hiszen a teendőket majd egy kormányzatnak kell megtervezni, az adatok láttán jogszabályokban, előterjesztésekben a parlament elé kell hozni, és akkor meg lehet vitatni, hogy ezek az intézkedések és lépések jók vagy nem jók. Még kevésbé az ízlésem szerint való az, hogy valaki egy 2001-ről szóló jelentést felhasznál arra, hogy a jelenlegi kormányzatot ostorozza, szapulja, kétségbe vonja ilyen vagy olyan döntéseit. Azt gondolom, hogy ez még kevésbé a témája ennek a jelentésnek.

Azt a kérdést is fel lehet vetni, hogy egy ilyen jelentést miért nem bocsátottunk társadalmi vitára. Hadd mondjak rögtön valamit: egy tudományos kutatás eredményeinek összegzése soha nem kerül társadalmi vitára, kedves képviselő úr, az arra való, hogy információt adjon a döntéshozóknak, a szakembereknek, tájékoztatót adjon tendenciákról, és ennek nyomán megalapozzon bizonyos későbbi politikai cselekvéseket. Természetesen azt fel lehet vetni, amit Lezsák képviselő úr joggal megtett, hogy minden fontos, lényeges adat szerepel-e a jelentésben. Ezt érdemes végiggondolni, megvitatni, és érdemes a következő évekre tanulságként megfogalmazni magunknak.

Ami miatt még szót kértem, elnök asszony, az az, hogy ebben a vitában elhangzott néhány igaztalan állítás, olyan, amely alkalmas arra, hogy félrevezesse azokat, akik gyanútlanul, különösebb információk híján hallgatják ezt a vitát. Elhangzott például az, hogy az új kormányzat Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériuma nem foglalkozik a gyermek-, ifjúsági civil szervezetekkel, nem találkozik velük. Szeretném nyilvánosan rögzíteni, hogy számtalan fórumon találkoztunk a civil szervezetek képviselőivel, nagyon sokan kértek tőlem találkozási lehetőséget a minisztériumban. Találkoztam többek között a cserkészek szövetségének vezetőivel, a középiskolás érdek-képviseleti szervezetekkel, mindenkivel, aki fontosnak tartotta, hogy találkozzon, hogy különböző problémákat felvessen, a kormány figyelmébe ajánljon valamit.

Egyet valóban nem tettem meg, ezt viszont tudatosan tettem, Gyürk képviselő úr: a korábbi kormány által kinevezett stratégiai partnereket valóban nem hívtam össze, mert én azt gondolom, hogy egy kormánynak az nem feladata, hogy szemezgessen, kedvére válogasson különböző gyermek-, ifjúsági szervezetek között, kénye-kedve szerint kinevezze őket partnereknek, és az összes többit kirekessze ebből az egyeztetési folyamatból. Éppen elég súlyos bűnt követett el a korábbi kormányzat akkor, amikor ezt megtette, mert pártpolitikai alapon osztotta meg a gyermek- és ifjúsági szervezetek egész körét. Ennek következménye, hogy mind a mai napig nem volt képes kialakulni egy egységes gyermek- és ifjúsági ernyőszervezet, ami pedig nagyon komoly problémát jelent valamennyiünknek, mert ez a feltétele annak, hogy az Európai Unióban a magyar ifjúsági és gyermekszervezetek képviseltessék magukat.

Valóban nem hívtam őket össze, Gyürk képviselő úr, mert azt gondolom, hogy ki-ki pártpolitikusként a baráti körét a saját pártszékházába hívja össze, nem feltétlenül a kormányzás feladataival megbízott minisztériumok valamelyikében.

Azt is szeretném világosan rögzíteni a nyilvánosság előtt, hogy hazugság az, hogy a jelenlegi kormány olyan pozitív kezdeményezéseket felszámolt, mint például a játszótér-felújítási vagy az ifjúsági házak újjáépítésére vonatkozó program. Szeretném tájékoztatni a teljes nyilvánosságot arról, hogy ebben a költségvetési évben a tavalyihoz képest 1,4 milliárdról 2,1 milliárdra (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Ez nem igaz!) emeltük a gyermek- és ifjúsági terület támogatását, és ebben 100 milliós nagyságrendben támogatjuk a játszótér-felújítási és az ifjúságiház-felépítési programot. Egy igaz: mi mindent elkövetünk annak érdekében, hogy elsősorban helyi, önkormányzati szinten erősödjék meg a gyermek-, ifjúsági civil szerveződések képviselete; hogy helyi szintről épüljön újjá az a civil szerveződés, amely arra hivatott, hogy a gyermek-, ifjúsági érdekképviseletet ellássa.

Ön konkrétan megfogalmazta a hallgatói önkormányzatok kérdését; szóvá tette, hogy velük sem találkoztam. Ez is igaz, képviselő úr, tudniillik a Hallgatói Önkormányzatok Szövetsége nem önszerveződő civil közösség, hanem a törvény erejénél fogva létrehozott szervezet, amelynek a feladatait a törvény az oktatás környéki ügyekhez telepíti. Ily módon a Hallgatói Önkormányzatok Országos Kollégiumának partnere a kormányban az Oktatási Minisztérium. Tájékoztatom, képviselő úr, hogy ott rendszeresen folynak a tárgyalások akkor, amikor olyan kérdés vetődik fel, amelynek kapcsán a HÖOK-ot a törvény erejénél fogva be kell vonni az egyeztetésbe.

Köteles voltam mindezt a nyilvánosság kedvéért elmondani, azok számára, akik gyanútlanul hallgatják a rádión keresztül ezt a parlamenti közvetítést. Elnézést kérek még egyszer, elnök asszony, hogy ezt nem a végén tettem meg, de tartottam tőle, hogy akkor már késő; a hiteles tájékoztatás érdekében ezt meg kellett tennem.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy többen jelentkeztek kétperces felszólalásra.

Először megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, az MSZP képviselőcsoportjából.

 

ARATÓ GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Néhány dologra szeretnék nagyon röviden reagálni, először is arra, amit Pettkó képviselő úr említett. Félreértés ne essék, nem hiszem, hogy bármifajta gyűlöletkeltés felfedezhető lett volna az én vezérszónoklatomban, még csak az a szándék sem volt benne, hogy elítéljem vagy megbélyegezzem az előző kormányzatot, ez ugyanis nem az én dolgom. Ezt elvégezték a választók, elmondták a véleményüket erről a kormányról tavaly májusban. (Derültség a Fidesz soraiban.) Így aztán, tisztelt Ház, én csak arra törekedtem, hogy megtaláljam azokat a hibákat (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Íme a demokrácia!), amiket el kell kerülnünk, amiket nem szabad újra elkövetnünk. Erre törekedtem, és szomorú vagyok, hogy önök ezeket a hibákat nem belátják, hanem mentegetni próbálják utólag is.

Úgy látom, Gyürk képviselő úrnak egy kicsit rövid az emlékezete, amikor arról beszél, hogy az előző kormány milyen módon fejlesztette tovább az ifjúság helyzetéről szóló jelentést. Olyan módon fejlesztette tovább, hogy ’98-ban és ’99-ben be sem nyújtotta; 2000 májusában benyújtotta, azonban a jobboldali többségű parlament ezt teljes egy évig tárgyalta; és 2001-ben valóban sikerült benyújtani a 2000. évről szóló jelentést, és pontosan egy hónappal a márciusi időpont előtt, február közepén elfogadni. Ezek után nem nagyon tudom, hogy képviselő úr milyen késésről beszél; azt gondolom, hogy egy kormányváltás idején az a néhány hónap elfogadható. Még egyszer mondom, évekre én magam sem látok mentséget, azt viszont nem olvastam a jegyzőkönyvekben, hogy képviselő úr akkor tiltakozott volna ez ellen.

Végül engedjék meg, hogy még egy dologról hadd beszéljek, ez pedig az oktatás. Azt kérdezi tőlem többek között Gyürk képviselő úr is, hogy mit szólok a Bursa Hungarica-rendszerhez, mit szólok a diákhitelrendszerhez. Azt mondom erre, hogy a diákhitelt például magam is kedvelem, már akkor kedveltem, amikor 1994-ben szerepelt a Horn-kormány programjában, és örülök, hogy önök - felhasználva azokat a tervezeteket, amelyeket hátrahagytunk - alig három év alatt kialakították ezt a rendszert. Ennek ugyanakkor nincs túl sok köze ahhoz, hogy a felsőoktatási hallgatók létszáma hogyan változott, mint ahogy ezt az egyik képviselőtársunk említette, tudniillik a 2001-es tanévben alacsonyabb volt ez a növekedés, mint a Horn-kormány idejében átlagosan.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon. - Dr. Jánosi György távozik az ülésteremből.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra kért lehetőséget Gyürk András képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Önt illeti a szó.

GYÜRK ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Sajnálom, hogy miniszter úr a televíziós közvetítéshez igazítja a parlamenti jelenlétét, és a televíziós közvetítés végeztével itthagy bennünket, hogy beszélgessünk. Természetesen tisztelettel köszöntöm államtitkár urat a mostani vitán, én mégis miniszter úr mondandójára vagyok kénytelen reagálni, hiszen ő szólt hozzá az előzőekben.

 

(16.00)

 

Röviden az ifjúsági párbeszéd kérdéséről: azt mondja, hogy az elmúlt esztendőkben politikai szemezgetés folyt. Nem; tizenhét jelentős ifjúsági világi szereplővel folytatott párbeszédet az elmúlt esztendőkben a minisztérium. És mindenki, aki jelentős szereplőként bejelentkezett ebbe a körbe, tagja lehetett ennek a körnek. Kilenc szereplővel indult ez a párbeszédfolyamat, és tizenhétnél tartott az elmúlt esztendő végén. Nem politikai barátokról volt szó, hanem az ifjúsági korosztályt képviselő, jelentős szervezetekről.

Most azonban valódi szemezgetés kezdődött el sajnos, hiszen arról értesültünk a minisztérium hivatalos dokumentumaiból, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium mindösszesen három, tizenhét helyett három ifjúsági szervezettel képzeli el kialakítani az új ifjúsági intézményrendszert. Ezek közül az egyiknek a vezetője egy szocialista politikus, a másik vezetői minisztériumi tisztségviselők, a harmadik valóban működő, jelentős szervezet pedig visszautasította, hogy részt vegyen ebben a típusú álpárbeszédben.

És ha megengedik, röviden még egy dologra reagálnék. Miniszter úr arról beszélt, hogy nem szűnik meg a játszótér-felújítási program, illetve az ifjúsági házak felújításának programja, és rémképeket festek itt fel. Nos, én két dologról beszéltem: egyrészt megszűnő programokról, másrészt elsorvasztott programokról. A játszótér-építési program és az ifjúsági házak felújításának programja az elsorvasztott kezdeményezések körébe tartozik.

Az idén jóval kevesebb költségvetési támogatás jut ezekre a célokra, mint a megelőző esztendőkben. És hogy jut egyáltalán, az is ellenzéki módosító indítványoknak köszönhető, amelyeket hosszú vita eredményeképpen végül is a szocialista politikusok is támogattak. De ezek a programok sajnos elsorvadnak az elkövetkező időszakban, úgy tűnik.

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök asszony. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra kért lehetőséget Pettkó András képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Gyürk András képviselőtársamhoz csatlakozva én is csak csodálkozni tudok, hogy miniszter úr elhagyta az üléstermet, amikor a tévéközvetítés befejeződött. Én is az ő fölszólalására szerettem volna reagálni.

 

(Az elnöki széket dr. Szájer József, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Nagyon megdöbbentett a miniszter úrnak azon megállapítása, hogy az előző kormányzat a 17 stratégiai partnerével bratyizott, vagy a 17-ben csak olyanok voltak, akik politikailag közel álltak hozzá. Hiszen a Magyar Gyermek- és Ifjúsági Tanács elnöke a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője volt a parlamenti választások alkalmával; nagyon meglepő lenne, ha a polgári kormányhoz közel álló személy lenne. Ugyanígy meglepődnék azon, ha a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, amely a 17 szervezethez tartozik, és több százezer magyar nagycsaládot tömörítő egyesületről van szó, a polgári kormányhoz közel álló egyesület lett volna.

Gyürk András képviselőtársam a játszótérprogram kapcsán már elmondta, amit el szerettem volna mondani, tehát ezt csak megerősíteni vagy megszorozni tudom, nem tízzel, százzal, hanem ezerrel, vagy hatványozni tudom, én is úgy látom, hogy csökkent a játszótérprogramra fordítható összeg.

De nézzük az ifjúságpolitikában azt a kérdést, hogy ki számít stratégiai partnernek. A jelenlegi kormányzatnak az volt az elképzelése, hogy a három stratégiai partnerrel kezdi meg az egyeztetést, az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlamenttel, amelynek 104 szervezete van. Mindannyian tudjuk, akik ebben a témában dolgozunk már évtizedek óta, hogy ez a magyarországi legnagyobb ifjúsági ernyőszervezet. Minden parlamenti párt és volt parlamenti párt ifjúsági szervezete tagja az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlamentnek.

Nézzük a következőt, a Magyitot! Mindenki tudja, hogy a Magyitban a rendszerváltozás előtt létrejött ifjúsági szervezetek vannak benne, a KISZ és a KISZ utódszervezetei vannak benne. Ha megnézzük a Negyiszt, a Negyisz egy teljesen kiüresedett (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) - elnézést, elnök úr, befejezem - szervezet. Tehát nem értem, hogy egyáltalán miért lehet bármilyen szinten tárgyaló fél.

Köszönöm szépen a szót.

 

ELNÖK: Köszönöm. Átveszem az ülés vezetését. Szeretném kérni képviselőtársaimat, hogy az időkereteket pontosan tartsák be. Még három kétperces hozzászóló van jelenleg a monitoron. Nyitrai Zsolt úrnak adom meg a szót, Fidesz-Magyar Polgári Párt, két percben.

 

DR. NYITRAI ZSOLT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen a szót. Pettkó András MDF-es képviselőtársam előre bejelentett hozzászólásához szeretnék csatlakozni. Ő az ifjúsági párbeszédrendszer megnyirbálásáról, a párbeszédben részt vevők körének szűkítéséről ejtett szót, én pedig az ifjúsági intézményrendszer csorbítását szeretném itt mindenképpen hangsúlyozni e jelentés kapcsán.

Hiszen amíg miniszter úr itt volt, addig megegyeztünk abban, hogy ezek az intézkedések, amelyek 2001-ben történtek kormányzati szinten, jók és eredményesek voltak. Tehát minden olyan lépés, intézkedés, ami ehhez képest visszalépés - a szillogizmus módszerét alkalmazva rá lehet jönni, hogy nem jó. Tehát amik most történnek, nem jó dolgok.

A Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány pénzösszegét például ez a költségvetési törvény szintén jelentős mértékben megnyirbálta.

Ez a közalapítvány az, amely többek között fogyatékos gyermekek, fogyatékos fiatalok képzését ellátó iskolákat tart fönn. Önök csökkentették ezeket a fajta pénzösszegeket. Tehát nem tudom, hogy a feladatot hogyan fogják végrehajtani.

Nem lehet azzal védekezni, államtitkár úr - látom, hogy kicsit morcosan néz hátrafelé -, hogy majd az Oktatási Minisztérium ezt el fogja látni. Hiszen hallottuk már ezeket a reagálásokat, írásbeli kérdést tettünk fel az oktatási miniszternek, aki egyértelműen leírta, meg tudom mutatni államtitkár úrnak, hogy nem vállalják ezeket a fajta dolgokat. Tehát úgy gondolom, amikor erről a jelentésről beszélünk, ami a múltra vonatkozik, akkor mindenképpen szót kell ejtenünk a jelenről is azért, mert az a fiatalok jövőjét fogja meghatározni, tisztelt államtitkár úr.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Zuschlag János Lászlónak, MSZP.

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagy érdeklődéssel hallgattam itt mind Gyürk képviselő úr, mind Pettkó képviselőtársam hozzászólását. Úgy tudom, hogy amit itt ez a három ifjúsági gyűjtőszervezet meg kíván tenni, az egy meghívás közzététele egy nyitott rendszerre, amelyben minden Magyarországon lévő gyermek- és ifjúsági szervezetet várnak.

Tehát az nem igaz, hogy itt bárki egy szűkített körben, három szervezet maga között le akarna mutyizni egyfajta kvázi egységes ifjúsági szervezetet. Arról van szó, hogy eddig valóban volt 17, mi azt mondjuk, hogy mindenkivel legyen érdekegyeztetés. Mindenki részt tudjon a munkában venni, aki részt akar venni! Ezt az elképzelést a három legnagyobb magyarországi ifjúsági gyűjtőszervezet fölvállalta. Azt mondta, hogy ő ezt a dolgot segít megszervezni.

A legjobb, amit tehet a minisztérium, az, ha ebbe nem folyik bele. Mert mi valóban komolyan gondoljuk azt, hogy a civil szervezetek azok civil szervezetek, és nem a minisztérium mondja meg, hogy ki, mikor, hogyan hozza létre, hanem megvárja, hogy létrejöjjön egy ilyen egységes ifjúsági gyűjtőszervezet, és azzal kezdi meg a párbeszédet.

Azt gondolom, hogy ez a minisztérium tízmillió állampolgár minisztériuma, tehát kötelessége az, hogy mind a tízmillió emberrel és ennek az ifjúsági szeletét képviselő civil szervezetekkel egyeztessen.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Arató Gergely képviselő úrnak adom meg a szót, MSZP.

 

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Ház! Mielőtt itt megbeszélnénk az ifjúsági civil szervezetek minden, ide nem tartozó problémáját, engedjék meg, hogy visszatérjek a 2001-es jelentéshez és általában az ifjúságkutatás rendszeréhez, ami ezt megalapozza.

Teljesen egyetértek Gyürk képviselő úrral abban, hogy a jelentések elkészítésében és tulajdonképpen az egész ifjúságpolitikai munkában döntő az ifjúságkutatás; olyannyira egyébként, hogy az Európai Uniónak is az egyik kiemelt, alapvető iránya az ifjúságpolitikában. Teljesen egyetértenék tehát képviselőtársammal, ha itt valóban veszélybe került volna az ifjúságkutatás.

Én azonban úgy tudom, hogy ez nem így van. Ezt egyébként megbeszéltük már egyszer a költségvetési vitában is, ha jól emlékszem. Tudniillik a mobilitás rendszerében 50 millió, külön romakutatásra 5 millió, és a nemzeti stratégia elkészítése kapcsán újabb 50 millió forint áll rendelkezésre. Itt tehát arról van szó, hogy a pénz megvan, egy másfajta struktúrában, feladatokhoz rendelve.

Azt gondolom, el kell majd dönteni a jövő évi költségvetésnél, hogy bevált-e ez a modell. Én nem vagyok róla meggyőződve egyébként, hogy ez a modell jó. Mindenesetre arról ne beszéljünk, hogy az ifjúságkutatást megszüntettük, hogy nincs rá pénz. Egy másfajta modellben más módon finanszírozódik ez a munka, de folytatódik tovább. Nemrég tette közzé az intézet a 2000-es kutatás eredményét, és ez egy nagy és komoly szakmai munka.

A nyelvtanulás kapcsán említették képviselőtársaim ezt a bizonyos áfaproblémát. Ez valóban egy olyan lépés, ami nem könnyíti a nyelvtanulást, tulajdonképpen nem egy öröm. Egyszerűen az teszi szükségessé, hogy minden gazdálkodó szervezetre, így a nyelviskolákra is ez vonatkozzon. Azt gondolom, hogy a nyelvoktatásnál nem a nyelviskolát kell támogatni, hanem az igénybe vevőt. Olyan rendszert kell kiépíteni, amely a nyelvtanulást és a nyelvvizsgázást támogatja.

És még egy dolgot hadd mondjak: az iskola az a hely, ahol mindenki egyenlően hozzáférhet a nyelvoktatáshoz. Tehát a döntő kérdés az iskolai nyelvoktatás fejlesztése. Ugyanakkor ebben mindenfajta megoldást támogatunk, és szeretném, ha találnánk ilyen megoldásokat, ha máskor nem, akkor a jövő évi költségvetésnél.

 

(16.10)

 

Végül hadd mondjam azt Nyitrai képviselő úrnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), miután az imént aggódott, hogy kérdeztem-e a párbeszéd folytatásáról, elmondom: szeretném megnyugtatni, kérdeztem, beadtam ebben az ügyben kérdésemet a miniszter úrhoz, és várom a parlamenti rendben az erre adott választ.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Pettkó András képviselő úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Zuschlag János képviselőtársamnak azon felvetésére szeretnék válaszolni, amelyben felvetette, hogy Magyarországon három nagy ifjúsági ernyőszervezet van. Úgy gondolom, az nagyon jó, hogy három van, az még jobb volna, ha egy volna, de mindannyian tudjuk, hogy 1992 óta, a Miszot megszűnése óta sajnos Magyarországon nem jött létre egységes ifjúsági ernyőszervezet.

Azt is mindannyian tudjuk, hogy az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlament - és remélem, Zuschlag János képviselőtársam is egyetért ebben a kérdésben - Magyarországon a legnagyobb ifjúsági ernyőszervezet. Ennek a problémának a megoldására szerintem a legjobb megoldás az volna, ha elfogadnák, hogy az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlament az a szervezet, amelyik Magyarországon a legnagyobb, tehát ahhoz csatlakozna be minden olyan szervezet, amely szeretne csatlakozni az ifjúságpolitikában bármihez.

Ocsovai Tamás államtitkár úr teremben való jelenlétének azért örülök, mert nem volt itt, amikor a rendes felszólalásomat megtettem, és ennek a befejező részében volt egy észrevételem, hogy a bizottsági ülésen egy kicsit furcsa volt egy mondata, amit Deutsch Tamás, az előző miniszter úr irányába megtett. Örülök, hogy itt van a teremben, ezek után, ha gondolja, akkor most a bocsánatkérést meg tudja tenni Deutsch Tamás volt miniszter úr irányába.

Köszönöm szépen a szót.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A címzett valószínűleg bizonytalan, mert rossz nevet mondott a képviselő úr. Megadom a szót Szalay Ferenc képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Gondban vagyok, hogy én most mit is tegyek, hiszen miniszter úr fogta magát, felállt és elment. Ráadásul ezzel szétverte a vitát, azóta itt egészen másról folyik a szó, mint igazából kellene. Azt hiszem, hogy ez nem igazából tisztességes, jó lett volna, ha ezt megvárja - mármint a kétperceseket.

Azt gondolom, ráadásul arra hivatkozni, hogy a kormányt bántja az ellenzék néhány véleményével, nem feltétlenül jó, főleg akkor nem, ha az MSZP vezérszónokait nem utasítja rendre, hogy be kellene fejezni a kampányolást onnan fentről, és igazából azt is el kellene mondani, hogy dolog van ebben az országban, nem is kevés, és azt gondolom, ezt a dolgot kellene egy kicsivel komolyabban venni és dolgozni az ország érdekében.

Ráadásul miniszter úr elment innen, igazából olyan témakörről, amelyet végre itt a Ház előtt lehetett volna feszegetni neki is, egy kicsit a minisztérium erejét, érdekérvényesítő képességét bemutatni, neki, mint miniszternek elmondani azt, hogy mi is a véleménye konkrétan erről az anyagról. 15-16 percet beszélt bevezetőként az anyagról, azt gondolom, hogy egy kicsit többet is lehetett volna, hogy végre az ország nyilvánossága lássa azt, hogy ez a terület, amiről ma beszélünk, mennyire fontos, hiszen egy olyan témakörről beszélünk, amely a jövőt valóban meghatározza. Itt a tisztelt Ház előtt sok mindenről beszéltünk; beszéltünk autópályákról, beszéltünk háborúról, békéről, Unióról, sok minden másról, most beszélünk először az igazi jövőről, az ifjúságról, arról a korosztályról, aki valóban az uniós csatlakozás kapcsán majd ezt az országot építgeti tovább. Úgy látszik, miniszter úr ezt nem tartotta igazából fontosnak, itthagyott minket, de Mesterházi Attila államtitkár úr egészen biztos, hogy fog tudni még néhány dolgot mondani e kérdéskörben.

Tehát azt gondolom, megint méltánytalan az a helyzet, amit a minisztérium első számú vezetője végez azzal a területtel, amit neki képviselnie kell. Ezt a sportbizottságban többször elmondtuk már, azt gondolom, hogy itt is éppen itt volt az ideje, hogy erről szó essen.

Egyébként én egy egészen más területről szerettem volna beszélni; arról a területről, amelyet itt a bizottsági előadók is csak félve érintettek, arról a területről, amelyet az ifjúsági és sportbizottságban is csak nagyon kevesen érintettek - Fehérvári képviselőtársam egy kicsit bővebben -, az egészséges életmód és sport területéről, amely, azt gondolom, ennek az anyagnak az egyik legfontosabb része, mondjam úgy, az alapja. Sok mindenről beszélhetünk, de tessenek akkor elolvasni azt a részt, azt a közel ötven oldalt, ami erről szól. Néhány adatot mondanék: a ma Magyarországon születettek várható élettartama a férfiaknál 68 év, a nőknél 75 év. Ebben az országban sikerült olyan eredményeket elérnünk a keringési rendszeri, az érrendszeri problémák, a szívinfarktus kérdéskörében, de a daganatos betegségeknél is, hogy európai elsők vagyunk, de az idegrendszeri problémákkal küszködők száma is kimondottan magas.

Azt gondolom, azt sem baj, ha elmondjuk, hogy a felmérések arról szólnak, hogy a 15-29 év közöttieknél az izom-, a kötőszövet-, a csontrendszer állapota olyan állapotban van, ami tarthatatlan, és ez a rendszeres testmozgás hiányának köszönhető. Erről a kérdéskörről azért szeretnék egy kicsit többet beszélni, mert egyszerűen nem normális az a helyzet, ami évtizedek óta működik ebben az országban - sok más országban kevésbé -, mondjuk, a falra hányt borsó szindrómát említhetem, hogy elmondja a szakma, hogy mennyire fontos az, hogy az életesélyek jelentősen növekedhessenek ebben az országban, mennyire fontos ehhez az egészséges életmódon belül a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, hogy a terhelés-pihenés arányát megfelelően vegyük - a terhelést, mondjuk, a munka jelentse, a pihenést pedig a kikapcsolódás, a szabadidő hasznos eltöltése -, de mintha nem igazából mennénk előre ebben a kérdésben.

Hogy a mostani kormányzatról én is mondjak néhány negatívumot, ezt csak azért teszem, hogy lehessen az elmúlt ciklusból egy kicsit meríteni, és nemcsak azt mondani, hogy minden rossz volt, amit az elmúlt négy év csinált, hanem azt is mondhassuk, hogy az értékeket próbáljuk átmenteni és kövessük azokat a gondolatokat, amelyeket az elmúlt ciklus hozott be ebbe az országba például a sport, az egészségügy, az oktatás területén, a mindennapos testnevelés kérdésében. Vagy ha egy kicsivel kijjebb megyünk, azt gondolom, a szabadidősport támogatásának kérdésében, a létesítményfelújítás és rekonstrukció kérdésében, ezen belül a labdarúgó-stadionok rekonstrukciója területén azt gondolom, érdemes gondolkodnunk, de nem baj, ha egy kicsit többet beszélünk arról, hogy ma Magyarországon a működő mindennapos testnevelés kérdését is az előző kormány indította be.

Nem feltétlenül hiszem azt, hogy ezeket a programokat abba kellene hagyni, hiszen ha visszaemlékszünk a bizottsági, illetve a parlamenti munkánkra, amikor sok-sok módosító indítvánnyal szerettük volna továbbvinni ezeket a programokat, önök nem segítettek ebben. Sajnálatos módon nagyon sok mindent visszavontak, leszavaztak, nem tudunk továbbmenni az előbb említettekben, amit elmondtam.

Azt gondolom, hogy ez felelőtlenség. A későbbiekben ezzel majd el kell számolni, hiszen a nemzet egészségi állapota önökön is múlik, és azt hiszem, minden olyan kormányon, aki ebben felelősen gondolkodik, már csak azért is, hiszen mindenképpen fontos lenne az, hogy a későbbiekben ez az ország azért egészségesen tudjon az előbb említett Unió felé haladni.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Fehérvári Tamás képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

FEHÉRVÁRI TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnálom, hogy miniszter úr elhagyta a termet, hiszen az előbbi részösszefoglalójában érintett egy olyan kérdést, amelyet nem tudok szó nélkül hagyni.

Érdekes az önök kommunikációja. Délelőtt az ifjúsági és sportbizottsági ülésen azt hallottuk, hogy a sportra több pénz jut, mint az elmúlt évben. Egyébként ezt halljuk a sajtóban, halljuk a médiában is, hallottuk a költségvetési vita kapcsán is. Most délután azt hallottuk, hogy az ifjúsági terület is több pénzt kap a 2003-as költségvetési évben, sőt azt is hallottuk - ha nem is pontos számot - a miniszter úrtól, hogy százmilliós nagyságrendben kerül pénz a játszóterekre.

Azt viszont nem hallottuk önöktől, ezeket mi mondjuk mindig, hogy az önkormányzatokat ez a kormány olyan rettenetes helyzetbe hozta, hogy azokat az önrészeket, amelyeket az önök pályázataira az önkormányzatoknak biztosítani kell, gyakorlatilag nem hiszem, hogy elő fogják tudni teremteni. Ezáltal az a szomorú tény következik be, hogy ezek az önkormányzatok hiába szeretnének pályázni, hiába írják ki önök a minisztériumon keresztül a játszótér-építési akciójukat vagy pedig bárminemű programtámogatásukat, az önkormányzatoknak nincs lehetőségük ezeket megtámogatni, illetve saját önrészüket vállalni.

Ennek ellenére délelőtt a sportbizottsági ülésen egy örömteli hírt is hallottam, amit helyettes államtitkár úr említett ott. Azt mondta, amikor a Magyar Olimpiai Bizottság beszámolója kapcsán a sport általános problémáival is foglalkoztunk, hogy abban az esetben, ha a sportra nem lesz kellő forrás ebben az évben, akkor a minisztérium mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a magyar sport helyzetét pótlólagos források bevonásával támogatni tudja az idei költségvetési évben.

Mindezt oly módon teszi, hogy eközben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) 3 milliárd forintot, mondjuk, a Forma-1-re fogunk fordítani, amely nem igazán a mai magyar fiatalság egészségi állapotát javítja.

Köszönöm a türelmüket.

 

(16.20)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Írásban jelentkezett hozzászólásra Szijjártó Péter képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt. Megadom a szót tízperces időkeretben.

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jelentés tárgyalásakor, azt gondolom, korántsem a helyzetleíráson vitatkozunk. Hiszen az minden egyes eddigi felszólalásból kiderült, hogy a leírás korrekt, a helyzetet nagyjából a valóságnak megfelelően láttatja. Úgy tűnik azonban, hogy a helyes helyzetértékelésből a kormányzati és az ellenzéki oldal más-más következtetéseket von le.

Mi azt a következtetést vonjuk le, hogy az adott helyzetből a polgári kormány által megindított intézkedésekkel lehet megtalálni a kiutat, illetőleg lehet javítani a helyzetet. Azonban úgy tűnik, hogy a szocialista-szabad demokrata kormányzat ezt másféleképpen képzeli el, és éppen ezért mindazon pozitív intézkedéseket vagy ezeknek a pozitív intézkedéseknek a nagy többségét elfojtja, nem biztosít rá megfelelő forrást, a költségvetésbe nem építi be vagy oda módosító indítványként nem emeli be.

A kérdés az, tisztelt képviselőtársaim, hogy vajon miért teszi ezt a kormány. Miért nem emeli az ifjúság kérdését, miért nem emeli a gyermekek kérdését a napi pártpolitikai csatározások ügye fölé? Miért nem lehet legalább ebben a kérdésben, pártlogóktól és -színektől függetlenül, a fiatalok érdekében együtt dolgoznunk?

1998 és 2002 között tehát számtalan pozitív folyamat indult el, és ezt a 2001. évről szóló jelentés is korrekt módon elismeri. Ez volt az első év, 2001, amikor már igazán működésbe léptek az úgynevezett regionális ifjúsági tanácsok. Ez az új intézményrendszer egy teljesen új elgondoláson alapult. Szakított a kormányzat azzal a korábbi gyakorlattal, amelynek alapján és amelynek nyomán központi utasításra vagy központi döntés és központi helyzetfelmérés alapján osztották ki az ifjúsági szervezetek között a kormányzatnak az erre a célra szánt pénzkeretét. Ez helytelen gyakorlat volt. Számtalanszor jutott forrás olyan célra, amely igazából nem volt támogatandó, és számtalanszor maradtak támogatás nélkül olyan célok, amelyek viszont igazán megérdemelték volna a segítséget. Ezzel az új intézkedéssel, azzal, hogy a döntési szint közel került azokhoz, akikről a döntés szólt, azt gondolom, hatalmas lépést tett az akkori polgári kormányzat abba az irányba, hogy igazságosan, a teljesítményeknek és - mondhatjuk így - a társadalmi hasznosságnak megfelelően kerüljön elosztásra a központi költségvetés ifjúsági célokra fordítható pénzkerete. Nagyon remélem, hogy a jelenlegi kormány - ellentétben más intézkedésekkel - nem kívánja megfojtani a regionális ifjúsági tanácsokat, nem kíván érdemi változtatást végrehajtani a regionális intézményi rendszeren.

A regionális ifjúsági szolgáltató irodákról is pozitívan nyilatkozik a jelentés. Teljesen egyértelmű, hogy az a fajta munka, amit ezekben az irodákban elvégeznek, az ifjúsági szervezetek segítségére van, és az ifjúsági szervezetek igénylik ezt a fajta segítséget. Szívderítő nézni azokat a hét városban elkészített statisztikákat, amelyek azt mutatják, hogy a regionális ifjúsági szolgáltató irodákban hány ifjúsági szervezet képviselője járt az elmúlt időszakban, hányan kértek tanácsot, és hány ifjúsági szervezetnek tudott valóban érdemi segítséget, érdemi felvilágosítást nyújtani a minisztérium, mondhatni, kihelyezett szerve. Nagyon remélem, hogy a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium változatlan formában meg fogja hagyni a regionális intézményrendszert. Nagyon pozitívak a visszajelzések a regionális ifjúsági tanácsok munkájával kapcsolatban is.

Szó volt már itt arról, hogy a régiók közötti különbség nagy. Ez így van, ezt el kell ismernünk. Azt gondolom, hogy az ország különböző régióinak helyzete már az objektív mutatók alapján, elhelyezkedés alapján is különbözik egymástól; vannak előnyösebb, vannak hátrányosabb helyzetben lévő régiók, és nyilvánvalóan ez az előnyös vagy hátrányos helyzet kihat a fiatalok helyzetére is. Éppen ezért a polgári kormány által bevezetett gyakorlat szerint a fejletlenebb régiók mindig több pénzt oszthatnak szét, a fejletlenebb régiókban működő regionális ifjúsági tanácsok több pénz fölött diszponálhatnak, mint adott esetben a fejlettebb régiókban működő tanácsok. Ezt mondom úgy is, mint a Nyugat-Dunántúli Regionális Ifjúsági Tanács elnöke, akik a legkevesebb pénzt oszthatjuk el általában épp ezen okok szerint; mindezek ellenére meg kell állapítani, hogy ez a rendszer igazságos volt. Mint ahogy igazságos volt az a rendszer is, amelynek alapján a civil szféra képviselete és az egyházak képviselete is hangsúlyosan jelent meg a regionális ifjúsági tanácsokban.

Mostanra azonban úgy tűnik, az a tendencia erősödik, mely szerint ismét a központi akaratot próbálja meg a minisztérium megjeleníteni ezekben a regionális szervezetekben, hiszen rendelet formájában, rendelet alapján megnövelte duplájára a miniszter a saját delegáltjainak a számát, és egyéb szervezetek delegáltjaiként is egyre inkább a miniszter küldöttei ülnek a tanácsokban. Remekül vették észre azt a lehetőséget, mely szerint például a regionális fejlesztési tanácsban ülő miniszteri delegáltat is be lehet delegálni a regionális ifjúsági tanácsokba, így gyakorlatilag háromra lehet növelni a miniszter közvetlen küldötteinek a számát.

Szó volt itt a vezérszónoklatokban a romló egészségről is, ami mindenképpen szomorú. Ugyanakkor, ha szabad kicsit párhuzamot vonnom, a parlament éppen most tárgyalja az úgynevezett doppingtörvényt. Ha az a konstruktív hozzáállás, aminek pislákoló szikráit lehetett felfedezni az utóbbi időszakban ebben a kérdésben, nem talál komoly akadályokra pártvezetőkben, akkor azt gondolom, a kormányzati oldal is nyugodtan támogathatja azt az elképzelést, mely szerint súlyosan egészségkárosító teljesítményfokozó szereket most már büntetlenül nem lehet majd adni fiataloknak. Így a fiataloknak az a rétege, akik egyébként sportolnak, és nagyon helyesen teszik ezt - sajnos kevesen vannak ilyenek a fiatalok között -, ők sem lesznek kitéve annak, hogy súlyosan egészségkárosító szereket szedjenek.

Fontos a mozgás kérdése, mert az iskolai testnevelésórán kívül nagyon kevesen mozognak rendszeresen a fiatalok közül. Éppen ezért a polgári kormányzat több olyan sport jellegű programot is elindított, melyek nagyszabásúak voltak, amelyekre a kormány nem sajnálta a pénzt, és amelyek egyértelmű tetszésre találtak. Ilyen volt a Bozsik-program, a Heraklész-program, a nemzeti atlétikai program és a kosárlabda sportágfejlesztési program is. Sajnáljuk, hogy mindezekre a források egyre inkább megcsappannak. Sajnáljuk, hogy ezek közül néhánynak a működése már teljes egészében ellehetetlenült. Nem tudom, hogy önök megkérdezték-e a fiatal sportolókkal foglalkozó szakembereket, iskolai testnevelőtanárokat, hogy milyen hatással van ez az ő munkájukra, a fiataloknak a sport iránti szeretetére és a sport iránti elkötelezettségére.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy mindazok alapján, amit már itt mindenki elmondott, egyetérthetünk abban, hogy a helyzetleírás korrekt, a polgári kormány megannyi folyamatot útjára indított. Mi, ellenzéki képviselők továbbra is őrködni fogunk afelett, hogy e pozitív folyamatok lehetőleg tovább folyjanak. Nagyon szeretném kérni a kormányzati oldalon ülő képviselőtársainkat, legyenek partnereink abban, hogy ezek a folyamatok tovább folyhassanak. Azt gondolom, hogy az ifjúság ügye, a gyermekek ügye, az új nemzedék, a jövő generációjának ügye mindenképpen közös ügy.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Zuschlag János úrnak, MSZP.

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Megnyugtathatom itt az összes ellenzéki képviselőtársamat, hogy a kormányzat a regionális ifjúsági tanács jelenlegi rendszerével teljes mértékben elégedett. El tudom azt mondani, hogy az idei esztendőben a gyermek- és ifjúsági alapprogramtanács forrásainak a kétharmadát a regionális ifjúsági tanácsok osztják el, mert mi valóban komolyan gondoljuk a decentralizációt.

Itt visszakapcsolódva az előző kétperces hozzászólásomhoz, el kell mondani, hogy nyilvánvaló módon, ha van egy egységes ifjúsági gyűjtőszervezet, akkor annak a regionális ifjúsági tanácsokban is döntő súlya lesz. Tehát a mi jól felfogott érdekünk, hogy minél hamarabb legyen egységes ifjúsági gyűjtőszervezet, amely valóban az 1,7 millió fiatal érdekeit megfelelő módon képviseli.

Még egy másik dologra is szeretnék reagálni, ez pedig a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány kérdésköre. Örülök, hogy itt ellenzéki képviselőtársaim aggódnak a közalapítvány kapcsán; azonban meg lehetne kérdezni a közalapítvány vezetőit, hogy miközben állítólag nincsen pénzük, miért adtak ki közel 30 millió forint jutalmat decemberben, éppen akkor, amikor ők sírtak a leghangosabban, valamint ellenzéki képviselőtársaim, hogy nincsen forrása a közalapítványnak. Annak a közalapítványnak, amelynek kuratóriumában, ha jól emlékszem, három fideszes önkormányzati képviselő van. Tehát nem nagyon lehetne azt mondani, hogy ez egy olyan pártatlan közalapítvány lenne, hanem az a típusú közalapítvány, amelyet annyira szeretett a Fidesz az elmúlt négy évben, ahová a pártkádereit beküldte, hogy onnan tudjon szervezni kvázi civil ifjúságpolitikát.

 

(16.30)

 

A kormányzat azt mondta, hogy azokat a forrásokat odaadja a közalapítványnak, ami a munkájához szükséges, ez az idei költségvetésben benne van.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, MSZP.

 

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ahogy egyre tovább hallgatom a vitát, egyre szomorúbban látom azt, hogy fideszes képviselőtársaimnak nem akaródzik a 2001-es jelentésről beszélni. Minden szóba került, aminek egyáltalán köze van az ifjúsághoz, és egyébként nem baj, ha van egy ilyen általános politikai vitanap, azonban az mégiscsak tanulságos, ahogy képviselőtársaim a 2001. évvel kapcsolatos konkrétumokat kellő gondossággal elkerülik. Én úgy látom, és erről szólt a vezérszónoklatom is, hogy erre megvan egyébként az okuk, azonban azt gondolom, hogy ez nem nagyon fog előrevinni minket.

Még egyszer kérem fideszes képviselőtársaimat, hogy olvassák el ezt a jelentést. Tudom, hogy hosszú, de nagyon tanulságos. Szembesüljenek avval, hogy azok az adatok, amiket önök is olyan szívesen emlegetnek, számos olyan intézkedést, amit most utólag is dicsérnek, nem igazolnak. Ha pedig ez így van, akkor azt kérem, abban legyenek partnerek, hogy megtaláljuk a jobb intézkedéseket, hogy támogassák azokat a kormányzati szándékokat, amik valamifajta jobb megoldást keresnek ezekre a problémákra.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra megadom a szót Gyürk András képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

GYÜRK ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha megengedi, akkor eleget tennék Arató Gergely felszólításának, és a jelentésről beszélnék, azon belül is a diákhitel kérdéséről; ugye, a 2001-es esztendő a diákhitel éve volt. Fiatal emberként természetesen nem vagyok ellene a lendületes fogalmazásnak, de az is fontos, hogy az igazsághoz, a tényekhez ragaszkodjunk.

Az előbb Arató Gergely arról beszélt, hogy ez a diákhitelprogram készen volt, a Horn-kormány tulajdonképpen bevezette ezt, csak le kellett porolni. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy a Horn-kormány idején megszületett diákhitel-konstrukciót öt diák vette igénybe, ennyire volt sikeres ez a bizonyos diákhitel-intézmény, míg az elmúlt ciklusban megalkotott, értelemszerűen az előzőtől teljes mértékben különböző, új alapokra helyezett diákhitel-konstrukciót mára már diákok tízezrei veszik hála istennek igénybe.

Annak a jelenségnek vagyunk a szemtanúi, hogy ha már valamit nem lehet legyalázni az Országgyűlés színe előtt, amit az előző kormány megvalósított intézkedésként, akkor azt megpróbáljuk kisajátítani, és azt mondani, hogy az a diákhitel intézménye tulajdonképpen egy szocialista konstrukció. Hadd mondjam azt, hogy ez a kisebbik baj, én pusztán csak arra szerettem volna figyelmeztetni a diákhitel intézménye kapcsán, hogy a tényekhez még ebben a vitában is érdemes ragaszkodni.

És ha már itt vagyunk a tényeknél, még egy dolgot engedjenek meg, hogy szóvá tegyek. Miniszter úr beszélt a HÖOK-ról, szintén talán kicsit indulatosan - amit nem is tudok mivel magyarázni -, és próbálta a hallgatói önkormányzatok országos konferenciáját az Oktatási Minisztériumhoz tolni, el az Ifjúsági és Sportminisztériumtól. Nos, hölgyeim és uraim, tisztelt képviselőtársaim, ha a tényeknél akarunk maradni, a tény az, hogy ez a hallgatói szervezet 300 ezer diákot, fiatalt képvisel. Ennek a hallgatói szervezetnek helye van a minisztériumi párbeszédrendszerben. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezt a hallgatói szervezetet a minisztérium nem mellőzheti.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Most a teremben jelentkezettek hozzászólásai következnek, szintén tízperces időkeretben. Először Kárpáti Zsuzsa képviselőnek adom meg a szót, Magyar Szocialista Párt.

 

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Úgy látom, a teremben egyedül én vagyok képviselő hölgy, úgyhogy: Uraim! Élvezettel hallgattam ezt a mai vitát, és meg kell mondjam, hogy az a jelentés, amely előttünk fekszik, a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről és az ifjúság helyzetének az értékeléséről szól. Miért kell ezt hangsúlyoznom a hozzászólásom elején? Azért, mert a 2001. évben nem a szocialista-szabad demokrata kormány kormányzott, hanem egy magát polgárinak nevező kormány kormányzott, és az őáltala megtett intézkedésekről szóló kötet áll előttünk, amelyet sajnálatos módon ennek a kormánynak kell beterjesztenie az Országgyűlés elé, annak a kormánynak, akinek az intézkedési csomagjait nem tartalmazza ez a jelentés.

Mégis miről folyik ma a vita? Folyik arról, hogy a mi kormányunk mit tett meg, miközben az előttünk fekvő jelentésnek nem ez a témája és nem ez a tartalma. De ha már itt tartunk, akkor kicsit boncolgassuk ezt az előttünk fekvő jelentést, amelyet természetesen az előző kormány követett el, és az előző kormány tetteit minősíti.

Ha már kormányzati ifjúságpolitikáról beszélünk, akkor nézzük meg, hogy a kormányzati ifjúságpolitikában van egy olyan struktúra, amiről kellene beszélgetnünk, hogy vajon hogyan alakult a kormányzati párbeszéd az ifjúsági szervezetekkel az elmúlt időszakban, 2001-ben, hölgyeim és uraim. S vajon milyen volt az az intézményrendszer, amelyben az ifjúsági szervezetek dolgozhattak, és amelyben ez a párbeszéd kialakulhatott? Végezetül, harmadsorban milyen volt ennek az egésznek a finanszírozása, az önök, az ellenzék kormányzati idejében? Nos, erre azt tudjuk mondani, hogy klientúrára alapuló párbeszédrendszer volt, hiszen mindösszesen 17 szervezettel volt hajlandó az előző kormányzat párbeszédet folytatni. Ezt az anyag nem tartalmazza ilyen formában, hanem nagyon burkoltan leírja azt, hogy folyt párbeszéd.

S hogy milyen intézményrendszerben, arról is beszélhetnénk, hiszen milyen intézményrendszer az, ahová az ifjúsági szervezetek képviselői be tudnak menni, ahol ki tudják fejteni a véleményüket, ahol akár a politikai, akár a szakmai álláspontjukat ki tudják fejteni, kvázi érdemi befolyást tudnak gyakorolni a mindenkori kormányzat ifjúságpolitikájára? Nem esik szó ebben az anyagban arról, hogy azért van Magyarországon egy második európai ifjúsági központ. Vajon ezzel az előző kormányzat a 2001. évben milyen kapcsolatot tartott, milyen intézményesült párbeszéd folyt, vagy az ifjúsági szervezeteknek milyen kapcsolatuk volt ezzel az intézményrendszerrel?

A finanszírozást is boncolgatnám egy kicsit. Vajon hol vannak azok a pénzügyi források, amelyek rendelkezésre álltak? Vajon a Bozsik-program keretében kifolyt pénzeszközökből mennyi kicsi gyermek izom- és kötőszövete fog felépülni akkor, amikor 2002-ben folyatták ki önök egy kormányhatározattal, méghozzá az 1012/2002. (II. 20.) számú kormányhatározattal a pénzösszeget? Tessék nekem megmondani, az előző kormányzat a 2001. évben mit tud felmutatni számszaki adatokban, hogy hány fiatal vett részt ebben a nagyszerű Bozsik-programban, amely a labdarúgás utánpótlását lett volna hivatott elősegíteni - avagy emeltünk egy emlékművet volt miniszterelnökünknek? Ez egy költői kérdés volt.

S ha már itt tartunk, akkor vajon miért nincsenek itt az ifjúsági szervezetek vagy miért nem formáltak véleményt, vagy azok a szervezetek, akiket felkértek, mit is írnak? Gyürk képviselő úrnak hangzott el ez a költői kérdése, és azért mondom költőinek, mert pontosan az előző kormányt minősíti, hogy azért nincsenek itt, mert nem folyt érdemi párbeszéd. Azért nem mondtak véleményt, mert nem folyt érdemi párbeszéd, mert klientúrán alapuló párbeszédet alakítottak ki.

És tessék megmondani nekem, a 2001. évi jelentés tárgyalásánál hol van az önök volt minisztere? Vajon neki nincs véleménye a 2001. évi jelentésről, vagy van abban jelentős és elmúlhatatlan érdeme, hogy így alakultak ezek a dolgok, ahogy alakultak?

Ha ezekre a kérdésekre is választ kapunk ennek a jelentésnek a kapcsán, akkor azt gondolom, hogy igen, van miről beszélni, közösen beszélni az elkövetkezendőkben. Egy biztos, ez a jelentés olyan dolgokat tár elénk, amelyekből egy következő kormányzat építhet, amelyből egy következő kormányzat megmutathatja azt az utat, hogy hogyan kell és hogyan nem szabad az ifjúság helyzetét és életkörülményeit tárgyalni vagy kezelni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(16.40)

 

ELNÖK: Köszönöm. Ismételt hozzászólásra kért lehetőséget Lezsák Sándor képviselő úr, Magyar Demokrata Fórum. Megadom a szót.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! Mintegy másfél órával ezelőtt a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának általános véleményét összegeztem, ami az idő szorításában értelemszerűen nem tartalmazhatta azokat az akár személyes gondolatokat és észrevételeket, akár azokat a részleteket, amelyek a jelentés tanulmányozása közben bennem felvetődtek. Ezekről szeretnék még röviden szólni.

Szívügyem a kistelepüléseken működő életképes és jövőképes iskolák fennmaradása és az itt tanuló tehetséges gyermekek felkarolása. Örömmel láttam a jelentésben az Arany János tehetséggondozó program eredményeit. A program keretében mintegy 1600 olyan kistelepülésen élő középiskolás tanulhat, akik önhibájukon kívül valamilyen okból hátrányos helyzetűek, de szorgalmuk és igyekezetük alapján korábbi iskolájuk tantestülete ajánlotta őket erre a lehetőségre. Remélem, hogy az eredmények ismeretében növekvő létszámban továbbfolytatódik ez a program.

A kistelepüléseken tanulók kiemelkedését célzó programot a közelmúltban egyébként alaptalan sajtótámadás is érte, például egy nagy példányszámú napilap állítása szerint ez a program kirekesztő jellegű. Az ilyen alaptalan állítások miatt is örülök annak, hogy a jelentés tárgyszerűen azt is tartalmazza, hogy az Arany János tehetséggondozó program keretében már például három roma kollégium is működik a tehetséggondozás roma alprogramjának keretében.

Többen felvették, hogy elmélyülten és részletesen foglalkozik a jelentés a fogyatékkal élők helyzetének javítása érdekében kifejtett hatósági erőfeszítésekkel, tanulási, munkavállalási, lakáshoz jutási, közlekedési és sportolási esélyeik javításával. Úgy érzem, hogy az elért eredmények korrekt közlése megalapozza annak az esélyét is, hogy a jövőben az eddigi iránynak megfelelően folytatódnak a fogyatékkal élők helyzetének javítása érdekében meghozott konkrét, gyakorlati kormányzati intézkedések.

Tisztelt Ház! Szomorúan olvastam, hogy a jelentés kétszer is kiemeli szűkebb pátriám, Bács-Kiskun megye “előretörésétö a fiatalkori bűnelkövetők statisztikájában. Magam közelről látom a megyei rendőr-főkapitányság erőfeszítéseit, például a tanyavilágban, ahol a csak időlegesen lakott épületek szinte csábítják a bűnre az erre fogékonyakat; és jól ismerem a lakosság önvédelmi készségét és képességét is. Nem vigasztal, hogy az ország fejlettebb területein, például a szomszédos Pest megyében vagy Budapesten lényegesen magasabb a fiatal bűnelkövetők aránya, mert a korábbi helyzetünkhöz viszonyítva Bács-Kiskun megyében minden hatósági és lakossági erőfeszítés ellenére romlott a közbiztonság.

Mi lehet a megoldás? Részben érdemlegesen növelni kellene a tanyás régiók rendőri védelmét biztosító anyagi forrásokat, és erről már sok szó esett a költségvetési vita során a tisztelt Házban. Remélem, hogy a jelentésnek Bács-Kiskun megyére vonatkozó súlyos megállapításai is arról győzik meg képviselőtársaimat, hogy tavaly nem alaptalanul nyújtottunk be demokrata fórumos képviselőtársaimmal együtt módosító indítványokat a megyei rendőrkapitányság anyagi forrásainak bővítése érdekében.

A jelentés 164. oldalán található a tanyabiztonsággal kapcsolatos programok 23 település által elnyert, összességében mintegy 10 millió forintos pályázati forrása. Értékeljük ezt a lehetőséget, de mindenképpen bővíteni kellene ezt a forrást, hiszen a településenként átlagosan elnyert 435 ezer forintos összeg messze áll az igényektől és a lehetőségektől is.

Bővíteni lehetne a polgárőrök lehetőségeit, illetve a rendőrséggel való kapcsolattartás formáit is.

Tisztelt Ház! Véleményem szerint kielégítő terjedelemben foglalkozik a jelentés az állami gondozottak, veszélyeztetett körülmények között élő családok problémáival. Örömmel látom a 12. oldalon, hogy például a generációk együttműködését, amit nyilván így is lehet megfogalmazni, hogy a nemzedékek együttműködését szolgáló társadalompolitikai célt 128 program szolgálta az országban, 35 millió forintos állami támogatás révén. Magam is láttam az intézetben gondozott idősek, illetve a nevelőkhöz kihelyezett gyermekek együtt lakását a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pátyi közösségi házában, központjában, és remélem, a hasonló, humánus célokra fordított támogatások összege a jövőben tovább növekszik.

Viszont évek óta változatlan az állami gondozottakon belül a gyermekotthonokban élők mintegy 52-54 százalékos aránya a hivatásos és hagyományos nevelőszülőkhöz kihelyezettek 46-48 százalékához viszonyítva. Megtorpant tehát az a folyamat, amelynek jegyében korábban gyorsan csökkent a nagy létszámú nevelőintézetekben gondozottak száma. Vajon objektív akadályai vannak-e ennek a folyamatnak? Például az, hogy viszonylag sokan válnak 13-15 éves korukban állami gondozottá, amikor már nehezebb beilleszkedniük egy-egy család életébe, vagy pedig esetleg olyan bürokratikus érdekeltségek akadályozzák a családba kerülés folyamatát, amelyek összefüggésbe hozhatók a gyámhatóságokkal. Nagyon segítené a képviselők munkáját, ha ennek a megtorpanó folyamatnak az okait feltárná a szakmailag illetékes minisztérium.

Tisztelt Ház! Akár jóleső érzéssel is olvashattam volna a fiatalok értékrendjével foglalkozó fejezetet, mert a 15-29 éves korosztály számára a jelentés szerint az immateriális értékek az elsődlegesek, olyanok, mint a családi biztonság, az igaz barátság és a szerelem. A materiális értékek a fiatalok értékrendjében az előterjesztés szerint a felsorolt értékeknél csekélyebb szerepet töltenek be.

Sajnos, a felsorolt értékek összeállítása, véleményünk szerint, szakszerűtlen volt, mert rokon értelmű értékek szerepeltek a választható materiális értékek között. Például a jövedelem és a pénz nem egymástól független, önálló érték, azaz ha összeadjuk a rájuk vonatkozó értékrendet követőket, akkor sajnos markánsan érvényesül a fiatalokon belül a csak anyagi értékeket követők táborához tartozók előnye. Példával érzékeltetem az elkövetett hibát: ha a kérdőív szerkesztői a jövedelem és a pénz mellé még a vagyont is felsorakoztatták volna mint követhető értéket, akkor már nem kétfelé, hanem háromfelé töredezett volna a materiális értékeket vallók tábora, és még inkább kidomborodott volna a családot, szerelmet, munkát elsődleges értéknek tekintők sajnos csak látszólagos előnye.

Ez az általam említett hiba tehát az, hogy a ténylegesen érvényesülő értékrend fordítottjára következtet a jelentés, arra is rávilágít, hogy csak nagyon óvatosan szabadna közvélemény-kutatásokon alapuló, úgynevezett szubjektív statisztikákat közölnie országgyűlési jelentéseknek. Ebben a jelentésben olykor túltengenek a szubjektív értékítéleteken, közvélemény-kutatásokon alapuló statisztikák az objektív tényszámokon alapuló statisztikákhoz viszonyítva. Nekünk, képviselőknek pedig nem egy virtuális, képzelt világ folyamatait szem előtt tartva kell döntenünk, hanem a valóság, az objektív világ ismeretében.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Úgy látom, hogy nem.

Megkérdezem Mesterházy Attila államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Most nem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vitát lezárom. Mivel az országgyűlési határozati javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor. Az előterjesztés elfogadásáról a következő ülésünkön határozunk. Kérdezem, hogy van-e ezzel kapcsolatban bárkinek észrevétele. (Nem érkezik jelzés.)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az állam által nagy összegű költségvetési támogatásban részesített pénzintézetek konszolidációját vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Kuncze Gábor és Fodor Gábor képviselők önálló indítványát H/574. számon, az ügyrendi bizottság ajánlását pedig H/574/1. számon kapták kézhez.

Előterjesztő jelen pillanatban nincsen a teremben. De az előterjesztő távolléte nem akadálya a tárgyalásnak. Addig is érdeklődünk, tervezi-e valamelyik előterjesztő, Kuncze Gábor vagy Fodor Gábor, hogy jelen lesz az ülésünkön.

Megkérdezem a kormány jelen lévő képviselőit, hogy kíván-e szólni valaki ebben a témában. (Nem érkezik jelzés.) A kormány jelen lévő képviselői nem kívánnak hozzászólni.

 

(16.50)

 

Tisztelt Országgyűlés! Most az ügyrendi bizottság álláspontjának, valamint a megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor 5-5 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Wiener György úrnak, a bizottság előadójának.

 




Felszólalások:   17-67   67-132   132-134      Ülésnap adatai