Készült: 2024.03.29.01:17:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2014.11.03.),  115-122. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:   107-114   115-122   123-130      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Volner János képviselő úr, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: „Miniszter úr, ez ismét az új adók és régi megszorítások költségvetése lesz?” címmel. Miniszter úr, halaszthatatlan közfeladat-ellátása miatt, válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. (Jelzésre:) Köszönöm szépen. Frakcióvezető-helyettes úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Öné a szó. Parancsoljon!

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány benyújtotta a jövő évi költségvetést, amit nagyjából úgy lehet jellemezni az eddig megismert számok és tendenciák alapján, hogy az új adók és a régi megszorítások költségvetése.

Hogy miért mondjuk? Amióta a Fidesz kormányra került még 2010-ben, nem volt olyan év, amikor ne vezetett volna be különböző új adónemeket; az adók száma, és hozzáteszem, az adók mértéke folyamatosan nőtt az elmúlt években.

És hogy miért mondjuk azt, hogy nemcsak az új adók, hanem a régi megszorítások költségvetése: amikor megkérdeztük itt az Országgyűlésben még a kormány képviselőit arról, hogy az általuk nevesített hat, szocialista kormányok alatt meghozott megszorító intézkedéscsomagból melyiket helyezték hatályon kívül, akkor egyetlenegy ilyen hatályon kívül helyezett, még a szocialista kormányok által hozott megszorító intézkedést nem tudtak említeni. Egyetlenegyet sem. Ehhez képest egymás után érkeznek az új megszorítások.

Ajánlom egyébként államtitkár úr figyelmébe a tavalyi költségvetés zárszámadásáról szóló állami számvevőszéki jelentést, amelyből teljesen nyilvánvalóan kiderül az, hogy még több adót fizettek az emberek Magyarországon, mint korábban. Tehát önök azzal kampányolnak, hogy az adócsökkentés kormányát alakították meg, a számok pedig pont az adóemelések kormányára utalnak.

Mi azt kérjük, államtitkár úr, nagyon hangsúlyosan, a legszegényebb emberek érdekében, hogy legalább az alapvető élelmiszerek áfakulcsát, legalább a gyermekneveléshez szükséges cikkek áfáját legyenek kedvesek lecsökkenteni 5 százalékra, mert az a gazdaságpolitika, amit önök követnek, egyre nagyobb szociális válsághelyzetet okoz Magyarországon, sok embernek már gyakorlatilag nincs mit ennie.

Tehát kérjük a kormányt az 5 százalékos áfacsökkentésre az alapvető élelmiszereknél és a gyermekneveléshez szükséges cikkeknél. Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A választ Tállai András államtitkár úrtól halljuk. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ön a kérdésében a költségvetésről beszél, majd a felszólalásában pedig az adótörvényekről. Úgyhogy én visszatérnék egy pillanatra a költségvetéshez.

Ez nem az adóemelések költségvetése, hanem a bankok elszámoltatásának a költségvetése, mert mégiscsak nagy horderejű és nagy jelentőségű egy országban az, hogy a bankokkal visszafizettetik a több mint egymillió embernek okozott kárt, amelynek mértéke és összege meg fogja haladni az ezermilliárd forintot.

Azért van ez összefüggésben a költségvetéssel és az emberekkel, hiszen az így megtakarított források, pénzek meg fognak jelenni a háztartásokban, meg fognak jelenni a családoknál, és majd meg fognak jelenni a fogyasztásban és a gazdasági növekedésben. Így áll össze a bankok elszámoltatásának költségvetése.

Ami pedig az ön kérdését illeti, az adók révén eljutott az áfakulcs csökkentéséhez. Úgy gondolom, hogy alapvetően az áfakulcs, a fogyasztási forgalmi adók csökkentésének az alapelvét mindenki elfogadja. Természetes, hogy mindenki azt szeretné, hogy a lakosság, az emberek olcsóbban tudjanak vásárolni, és ezáltal több mindent tudjanak a maguk javára fordítani.

(15.40)

Úgy gondolom azonban, hogy ezt nagyon megfontoltan kell tenni, mert a szocialista kormányok próbálkoztak az át nem gondolt áfacsökkentés módszerével, amelynek a lényege az lett, hogy kommandót állítottak fel, és amikor csökkentették az áfakulcsot, akkor az infláció nemhogy csökkent volna, hanem növekedett, és a végén visszaállították ezt.

A gazdaság teljesítményének kell megalapozni azt, hogy valós áfacsökkentést lehessen egy országban elvégezni. Remélhetőleg nemsokára ez az idő is el fog jönni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra Volner János képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Hadd hívjam fel a figyelmét egy olyan gazdasági összefüggésre, ami talán elkerülte az ön figyelmét. A közkiadások fedezetének forrását az adók jelentik tipikusan. Tehát hogy miért beszélünk a költségvetés kiadásaival összefüggésben az adókról, egész egyszerűen ezért, mert meg kell teremteni ezeknek a kiadásoknak a forrását. Államtitkár úr pedig, azt kell hogy mondjam, erre egyáltalán nem válaszolt.

De nagyon fontosnak tartanánk, hogy mégiscsak erre a válaszra sor kerüljön, államtitkár úr, mert az ön kormánya volt az, amely az egykulcsos adórendszerrel több mint 500 milliárd forintot a legjobban kereső 10 százaléknyi munkavállaló zsebébe rakott bele. 500 milliárd forintot meghaladó összeget! Mi ennek a harmadát kérjük az alapvető élelmiszereknél, kifejezetten arra a célra, hogy a legszegényebb embereken lehessen segíteni, hogy egyáltalán túl tudják élni azt a politikát, amit önök folytatnak; és hozzáteszem, ugyanúgy a gyermeknevelést is támogatni kell hasonló eszközökkel, hiszen ott is óriási a baj. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Önnek is elmondom, mint a frakciótársának már a mai napon szintén azonnali kérdésre elmondtam, hogy a kormánynak nincs szégyenkeznivalója abban a tekintetben, hogy mekkora az adóterhelés az országban. Egyrészt az európai uniós országokat tekintve is megállja a helyét, mert a középmezőnyben vagyunk, másrészt pedig az önmaga teljesítményéhez viszonyítottan is, hiszen a gazdasági növekedés mértékéhez viszonyítottan 41 százalékos terheléssel vettük át az adóterhelést, és most ez 38-39 százalék közötti összeg. Az elmúlt évben is ennyi volt, és a következő, 2015. évben is ennyi lesz.

Amikor tehát ön azt állítja, azt próbálja beállítani, hogy itt egy jelentős összadóteher-növekedés volt az országban, az egyszerűen nem igaz. Különösen nem igaz ez a személyi jövedelemadó rendszerére, hiszen lényegesen többen fizetnek kevesebb adót; egyébként a költségvetés bevétele már majdnem utolérte azt az akkori magas szja-összegű bevételt. Úgy gondolom, hogy a kormányzat jó irányban halad a személyi jövedelemadó-rendszer átalakítása tekintetében is.




Felszólalások:   107-114   115-122   123-130      Ülésnap adatai