Készült: 2024.04.24.09:08:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2014.06.23.),  1-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:44


Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Az Országgyűlés soron következő nyári rendkívüli ülését megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek a segítségemre.

Bejelentem, hogy Balczó Zoltán jobbikos és Molnár Csaba független képviselő urak június 20-án arról tájékoztattak, hogy a továbbiakban európai parlamenti képviselőként folytatják a munkájukat, ezért országgyűlési képviselői mandátumukról lemondanak. Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében megköszönjem eddigi munkájukat, és a továbbiakban sok sikert kívánjak nekik.

Bejelentem, hogy az Országgyűlés jelenlegi létszáma 197 fő.

Tisztelt Ház! Bejelentem, hogy a kormány nevében Semjén Zsolt miniszter úr az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 35. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte a mai napra. Levelének mellékletében megjelölte mindazokat az előterjesztéseket, amelyeknek a megtárgyalását kezdeményezi. Ezt a honlapon megismerhetik.

Tisztelt Ház! Most a napirend előtti felszólalások következnek. A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szél Bernadett képviselő asszony, az LMP részéről: "A függőség napja" címmel. Parancsoljon!

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): (Az ülésteremben lévő többi LMP-s képviselőhöz hasonlóan "STOPAKS2 PAKSTOP" feliratú és sugárveszély jellel ellátott pólót visel.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! A mai nap mindenképpen be fog kerülni a történelemkönyvekbe, ugyanis nemcsak egy újabb hitel felvételéről van szó, hanem pár óra múlva itt, ebben az ülésteremben az Országgyűlés Magyarország függetlenségéről készül döntést hozni.

Egyikünk sem - aki itt van a teremben, és aki itt lesz a teremben - tudhatja, hogy mibe rángatja bele ez a döntés Magyarországot. Teljesen világos számunkra, hogy önök nem készítettek hatástanulmányokat, innentől kezdve az egész projekt végkimenetele teljesen kétséges, de az biztos, hogy a katasztrófatartományba tartozik. Ugyanis az euró/forint árfolyamokat nem tudjuk előre megbecsülni, és önök egy olyan időpillanatban rángatják bele Magyarországot egy újabb devizahitelbe, amikor még a korábbi hibás döntéseknek a sorozatát sem tudta ez az ország kiheverni.

Ráadásul egyvalami fix: önök egy olyan Oroszországgal készülnek leszerződni, mégpedig hosszú távra, amely épp a szomszédos Ukrajna példáján keresztül mutatja meg, hogy mit jelentenek számukra a szerződések meg egyáltalán a nemzetközi kapcsolatok. Önök nekik adósítják el Magyarországot, és ha ehhez még hozzátesszük, hogy mindezt atomerőművekért cserébe teszik, akkor nem kétséges: önöknek, uraim és hölgyeim, elment a józan esze. (Moraj a kormánypártok soraiban.) Tudják ugyanis, hogy vannak olyan helyzetek és vannak olyan emberek, akiktől nem szabad, nem lehet pénzt kölcsönkérni, ugyanis nem tudhatjuk, hogy mi lesz ennek az ügyletnek az eredménye. Magyarország várható hitelezője ráadásul nem szeret kérni, nem szeret követelni, mert ő az erőszak nyelvét beszéli. Ez elég széles skálán terjed, egészen a fenyegetőzéstől a zsaroláson át a tömény erőszakig és a tankokig. Vannak ebben az országban sokan, akik még emlékeznek erre. Önök mindezt vajon elfelejtették?

Persze, azzal nyugtatják magukat, hogy mindez Magyarország függőségéről, a függőségnek a csökkentéséről szól. De komolyan gondolják azt, hogy egy olyan atomerőműért cserébe adósítják el ezt az országot, amelyet az utolsó csavarig Oroszországtól fognak megrendelni? Mi szól itt a függőség csökkentéséről? Az égvilágon semmi. Eközben pedig azt állítják önök - holott meg sem vizsgálták annak a lehetőségét, hogy vannak-e alternatívák -, hogy atomra márpedig szükség van. Hát persze, ha konkrétan nulla fejlesztés megy a megújulószektorba, akkor valóban nincs más út. De önök teljesen tudatosan csinálták ezt, önök teljesen tudatosan nyírják ki a megújulószektort, és költik el még az unokáik és a dédunokáik pénzét is nukleáris technológiára. Pedig hogy is mondta Orbán Viktor nem is oly rég? Azt mondta Orbán Viktor: meg kell barátkozni olyan fogalmakkal, mint energiahatékonyság, energiatakarékosság vagy megújuló energiák. Na, ehelyett neki Putyinnal sikerült megbarátkoznia, így érkeztünk el a mai naphoz, amikor is a miniszterelnök vezényletével önök várhatóan szembefordulnak a korábbi Orbán Viktor valamennyi nemzetstratégiai állításával, és felajánlják ezt az országot Vlagyimir Putyinnak, zálogul a 10 milliárd eurós atomhitelért.

Az az Orbán Viktor, aki saját maga és a közmédia emlékezete szerint '89-ben egyedül küldte haza a 45 évig itt dekkoló oroszokat, most önként és minden kényszertől mentesen odadob minket az oroszoknak, és visszahívja őket. (Egy táblát mutat fel a következő felirattal: "Ezért váltottál rendszert, Viktor? - Sallai R. Benedek egy "Nem az orosz atomhitelre!", dr. Schiffer András egy "A saját unokáitokat áruljátok el!", Ikotity István pedig egy "Nem Paksra, nem Putyinra!" feliratú táblát emel a magasba.) Ezzel a mozdulattal pedig bevágja az ajtót egy csomó olyan megoldás előtt, a becsontosodott, beszűkült és idejétmúlt gondolkodásukkal és a fene nagy kapzsiságukkal megfosztanak minket attól, hogy energiahatékonyságot növeljünk ebben az országban, hogy megújulókkal dolgozzunk, hogy okoshálózatokat fejlesszünk.

Maguknak mindez lila köd, tisztelt uraim és hölgyeim, de nekünk, az új generációknak, nekünk, a politikusok új generációjának ez maga a jövő. Egy progresszív Magyarországért küzdő jövő harcosai vagyunk. Nekünk nem nukleáris technológia kell, hanem megújulószektor. Most látszik, hogy Orbán Viktor semmit nem tanult az elmúlt évtizedekben, sőt mondhatom, hogy semmit nem tanult az elmúlt évszázadokból. Ezért át fogom neki adni ezt a könyvet (Felmutatja.), amely pontosan megmutatja Orbán Viktornak, hogy akivel ő leszerződteti az országot, az mit csinált az elmúlt században.

Nézzék, uraim és hölgyeim, a XX. századot már elvesztettük. A XXI. századot azonban nem akarjuk elveszíteni, legfőképpen nem a század legelején. Önöknek nyilvánvalóan most már minden mindegy, nem látnak és nem hallanak, kacarásznak és nevetgélnek, holott itt az unokáink és a dédunokáink sorsáról van szó. Igen, hatalmuk van, nem kétséges, de ez a hatalom nem fog örökké tartani. Minket elég kemény fából faragtak, és egyet megígérhetek: nem fogjuk tétlenül végignézni, ahogy önök szétlopják ezt az országot, mert önökkel ellentétben mi nem Vlagyimir Putyinnak tartozunk hűséggel, hanem a saját választóinknak. Nem adjuk el az országot, nem adjuk el a jövőnket, és az önök árulását látva még keményebben és még kérlelhetetlenebbül fogunk dolgozni egy megújuló Magyarországért. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. (Dr. Szél Bernadett az előbb felmutatott könyvet Orbán Viktor asztalára teszi.) Konstatálom, hogy házszabálysértő rendzavarás történt, amivel kapcsolatban a szankciókat majd a házbizottságban javasolni fogom. Azt is engedje meg, hogy megjegyezzem, hogy a stílusuk nem áll arányban a támogatottságukkal. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

Tállai András államtitkár urat illeti a szó.

(13.10)

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ebből a felszólalásból körülbelül annyi igaz, hogy valóban, a mai napon szavazni fog az Országgyűlés a hitelmegállapodásról, amely a magyar és az orosz állam között fog megszületni. Egyébként lényegében egy szava sem igaz. (Zaj.)

Kérdezem én önt, hogy melyik hitelt választaná. (Dr. Szél Bernadett: Ne kérdezzen, mert nem tudok válaszolni!) A 2008-as, a szocialista kormány által az IMF-től fölvett hitelt (Dr. Szél Bernadett: Ha mi kormányon leszünk, akkor kérdezzen!), amiről még csak szerződést sem kötöttek, szerződést sem írtak (Korózs Lajos: Mi köze van ennek ehhez a szerződéshez?), és ha valaha valamikor hitel eladósított országot, az a 2008-as IMF-hitel volt. Vagy választja ön azt a hitelt, amely ott van ön előtt is a törvényjavaslatban, amely szóról szóra leírja, hogy kitől, milyen időtartamra, milyen kamattal, milyen feltételekkel és milyen célra vesz föl a magyar állam 10 milliárd euró hitelt.

Kérdezem önt, hogy ön az IMF-től venne föl hitelt, mint Gyurcsány Ferencék, akik a későbbiek során azt a feltételt szabják, hogy gazdasági és költségvetési jelentéseket kell letenni az IMF asztalára... (Dr. Szél Bernadett: A megújulószektort...)

ELNÖK: Képviselő asszony, nyugodjon meg, és legyen szíves csendben maradni!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: ...majd társadalompolitikai célokat határoznak meg, hogy Magyarországon mit szabad és mit nem szabad tenni, hogy el kell törölni a 13. havi bért, el kell törölni a 13. havi nyugdíjat, és egyéb feltételeket is meghatároz az IMF-hitel. (Korózs Lajos: Paksról beszélj, András!)

Olvassa el a törvényjavaslatot, amiről ma szavaz az Országgyűlés! Egy szót sem tartalmaz arról (Dr. Schiffer András: Nem lehet, hogy egyiket sem?), hogy egyébként Magyarországon milyen politikát, milyen gazdaságpolitikát, milyen költségvetési politikát és milyen társadalompolitikát kell folytatni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ez a hitel egy magyarországi, magyar tulajdonú, a magyar emberek tulajdonát képező fejlesztésről, egy atomerőmű-bővítésről szól, amely lényegében egy termelő beruházás. Egy termelő beruházás, amely termelni fog a magyar emberek számára, és adott esetben termelni fog exportra, amely Magyarország, a magyar állam számára bevételt fog biztosítani. Termelni fog, és a magyar állam tulajdonában lesz. (Dr. Szél Bernadett fölemel egy papírt, amelyen a következő felirat látható: Ezért váltottál rendszert, Viktor?)

Ez a fejlesztés nem PPP-s beruházás, amit a szocialisták nagy elánnal és szeretettel csináltak; nincs benne külföldi tőke, és nem külföldi, nyugati bankok finanszírozzák, hanem két állam között létrejött finanszírozási szerződés alapján lesz finanszírozva, amit a magyar állam köt meg a magyar emberek nevében.

Ennek a beruházásnak 40 százalékát magyar emberek fogják építeni. Ez tízezer magyar embernek jelent új munkahelyet és jelentős bevételt ezáltal a magyar államnak. (Dr. Schiffer András közbeszól.) Ez a finanszírozás kiszámítható, hiszen a törvény egyértelműen leírja, hogy mikor kell törleszteni. Az első törlesztés akkor kezdődik, amikor az atomerőmű üzembe helyezése megkezdődik.

Egyébként pedig a felhatalmazást egy 2009-es parlamenti döntés adja a kormánynak, amit 85 százalékos többséggel fogadott el a Magyar Országgyűlés. Majd később az Országgyűlés által elfogadott nemzeti energiastratégia is megerősítette ezt, mi több, az Európai Unió energiaügyi biztosa is támogatta ezt a magyarországi beruházást.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ez valóban Magyarország energiabiztonságát fogja majd erősíteni, Magyarország kiszolgáltatottságát csökkenti. Amiről ön beszél, a függetlensége valóban erősödni fog Magyarországnak (Dr. Szél Bernadett: Minden szavadat elhiszem!), ugyanis a gázszolgáltatások, a gázenergia igénybevételének lehetőségét fogja csökkenteni Magyarországon megtermelt energiával, amely ráadásul nem környezetkárosító. Úgy gondolom, hogy ez a fejlesztés, ez a beruházás és ez a finanszírozás Magyarország érdekeit fogja szolgálni, nem pedig az LMP napirend előtti felszólalásait.

Azt gondolom, hogy a magyar kormány és a magyar parlament, egy-két óra múlva, amikor elfogadja a törvényjavaslatot, a magyar emberek és Magyarország érdekében fogja ezt megtenni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Úgy van!)




Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai