Készült: 2024.04.26.00:37:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.), 268. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Ház! Elnök Úr! A Károlyiak a XV. kerületieknek, tehát a rákospalotaiaknak, az újpestieknek, a IV. kerületieknek és a fótiaknak olyan, mint mondjuk, Soroksárnak a Grassalkovichok vagy Óbudának a Zichyek. Közigazgatásilag ugyan Fót városában van ez a bizonyos Károlyi-kastély, de helytörténetileg Rákospalota és Újpest  Fóttal együtt  közös történelmének nagyon fontos része, és ami miatt szeretnék erről szólni, az legalább két ok.Az egyik indoka az, hogy milyen szerepet játszott a térség fejlődésében Károlyi annak idején, a reformkor időszakában, és mit köszönhetünk ebben a térségben Károlyi Istvánnak és a másik grófnak, Károlyi Sándornak. Az első, amit meg szeretnék említeni, hogy körülbelül 6 ezer holdon gazdálkodtak, és tulajdonképpen ezek a települések igazán abból éltek, abból fejlődtek, az volt az eltartóképesség, hogy a grófnál különböző uradalmi cselédségből és földművelésből éltek, primőrt és zöldségeket termeltek, és a pesti és a budai piacokra éjszaka lovas kocsival hozták be a terményeket. Majd aztán a fejlődés következtében, amelyet éppen Károlyinak köszönhet ez a térség, 1844-ben ő maga adott ingyenes nyomvonalat az első Pest-Vác-vasútvonal megépítésének, és 1846-ban ezt a vasutat át is adták. Tehát amikor mi a kerületben akármelyik oldalon, az újpesti oldalon vagy a rákospalotai oldalon vagyunk, vagy éppen Fóton, ezek nagyon összenőtt települések, függetlenül attól, hogy az egyik Pest megye, a másik pedig Budapest, akkor a Károlyiak nélkül helytörténetről nem tudunk beszélni.

Az a kastély 200 évvel ezelőtt került a birtokába, és 1820-ban egy kis kúriával, amely azon a területen akkor volt, megvásárolta ezt a birtokot, és akkor kezdte építeni több éven keresztül. Ybl Miklós akkor fiatal emberként volt a tervezője ennek a gyönyörű kastélynak, amelyben Munkácsy-festményeket és Lotz Károly-festményeket is láthatunk, olyanokat, amiket itt, a Parlamentben is láthatunk. Egy ilyen gyönyörű kastélyban nagy történelmi események zajlottak. Az 1848-as forradalom és szabadságharc idején Károlyi önmaga egy lovasezredet állított ki és vett részt a szabadságharcban. A reformkor politikusai itt szervezkedtek ebben a kastélyban, és különösen a kiegyezés előkészítésében Deák Ferenc, Széchenyi és sok akkor ismert, ma is nagyon tisztelt magyar politikus jelent meg ebben a kastélyban, mert miután már vasút volt, könnyen lehetett közlekedni. Tehát a mi térségünknek ez történelmi szempontból is nagyon fontos.

Ezért is kínos számunkra az, hogy itt, ebben a Házban olyan döntés született, hogy ezt a kastélyt egy alapítványnak, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesület néven ismert alapítványnak vagy egyesületnek adta át vagyonkezelésbe a parlament, és egy határidő is el van fogadva, hiszen ez egy gyermekváros. Az államosítást követően gyermekotthon valósult itt meg, és pillanatnyilag is körülbelül 120, mások szerint 140 fiatal még ott van, és a hozzájuk tartozó pedagógusok és nevelők. Ők ki kell hogy költözzenek ebben az esztendőben, abban az évben, amikor 200 évvel ezelőtt kezdődött meg ennek a kastélynak az építése.

Szomorú tény, hogy nem tudjuk, mi lesz a kastély további sorsa. Egy egyesület egy ekkora birodalmat eltartani, úgy gondoljuk, nem tud.

(19.50)

A másik pedig, ami rendkívül fontos itt, hogy kinek is van ez igazán tartva. Sokak szerint a vadásztársaság országos szervezetének, lehet, hogy a fővadászoknak lesz a központi találkozóhelye, vendégház lesz. Sok mindenről beszélnek az emberek, de semmilyen hivatalos tájékoztatás nincs erről. Szomorúan veszem tudomásul, hogy a magyar történelem ilyen fontos helyét, ahol a falak is beszélnek a történelemről, a forradalmiságról, ilyen körülmények között bizonytalanságban tartjuk ma. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai