Készült: 2024.03.28.21:20:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 90. felszólalás
Felszólaló Bányai Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Én a 2010-es költségvetési törvényjavaslat vízgazdálkodási, környezetvédelmi fejezetéhez szeretnék hozzászólni pár gondolattal, és kérni az önök segítségét, hogy ne hagyjuk magára a vízgazdálkodást és a természet védelmét.

A 2010-es költségvetési törvényjavaslat vízgazdálkodási szempontból torz, szemlélete, stratégiája alapvetően elhibázott. A torzulás lényege, hogy a hazai forrásokat döntően az EU-s forrásokhoz szükséges önerő finanszírozására tartják fenn, és ennek következményeként a műszakilag, gazdaságilag indokolthoz képest rendkívül alacsony színvonalú a fenntartás, üzemeltetés finanszírozása. Ezt a feladatot a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok látják el.

Az igazgatóságok működési költségvetésének drámai szűkülést mutatja az alábbi számsor, amit az jelent, hogy 2008-ban 17 milliárd 771 millió forint, 2009-ben 13 milliárd 236 millió forint és jövőre már csak 11 milliárd 472 millió forint forrást enged meg ehhez az ágazathoz hozzárendelni. Az elvonások mértéke azt jelenti, hogy ennek következtében Magyarországon az alábbi vízgazdálkodási védelmi rendszereknek nem lesz elegendő a karbantartási költségvetése. Mondanám ezeknek a számait: Magyarországon a folyóinknak, jelentősebb állami tulajdonú vízfolyásoknak a hossza mintegy 2500 kilométer, az elsőrendű vízvédelmi vonalak hossza 4186 kilométer, a másodrendű védvonalak hossza 771 kilométer, az állami kezelésű belvízcsatornák hossza 8460 kilométer, az állami kezelésű hegy- és dombvidéki vízfolyások hossza 4200 kilométer. Több mint 20 ezer kilométernyi vonalfenntartást kell a KvVM-nek Magyarországon elvégeznie. Hazánk úthálózata 30 ezer kilométer, ehhez vetítsék a számokat! A nemzetközi hajóútkitűzést a Dunán 417 kilométer hosszan kell elvégezni. Jelzem önöknek, hogy a Vásárhelyi-terv keretében megvalósult vízvédelmi rendszerek beruházási költségei is 120 millióval terhelik az amúgy szűkös, egymilliárdos költségvetését ennek a fejezetnek.

A környezetvédelmi bizottságnál javaslatunkra, javaslatomra talán egyszer megegyezés lesz a következő napokban vagy a mai napon akár, aminek következtében szeretnénk megduplázni a vízvédelmi rendszernek a karbantartási költségét, ami jelenleg 1 milliárd forint, és a hatalmas mennyiségű gátrendszer, vízfelület védelme, éves karbantartása nem biztosított. Én kérem önöket, hogy azt a nyavalyás 1 milliárd forintot tegyék már hozzá valamilyen úton-módon a költségvetési forrásokból, mert az országot ezzel a veszélyes költségvetéssel úgy is veszélybe hozzák, hogy Magyarországon a gátrendszer védelmét nem finanszírozza az állam. Bár van gátőr, van sok Pelikán József, de hozzá forrás, hogy dolgozni is tudjanak, hogy legyen traktor, legyen gázolaj azoknak a beindításához, arra forrást összesen 200 millió forintot szánnak. Ezzel ezt a 20 ezer kilométert elérő, meghaladó gátrendszert nem lehet éves szinten karbantartani.

Miből gondoljuk, hogy forrást kéne rendelni ehhez, milyen területekről? Először is van lehetőség arra, hogy az Önkormányzati Minisztériumnak van környezetvédelmi célú fejezete a távhőszolgáltatás korszerűsítésére és kompenzációjára, ami 5 milliárd forint kiadással szerepel a költségvetési törvényjavaslatban. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumnál a környezet és a vidék fejlesztése területén 41,5 milliárd forint kiadást terveznek, a nemzeti erdőprogramban az erdőtelepítés, felújítás, fásítás 1,3 milliárd forinttal szerepel. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésére 304 millió forintot szán, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium energiafelhasználási hatékonyság javítása címen 108 milliót, az uniós fejlesztések fejezetéből, a kohéziós alapból megvalósuló KEOP-os fejezetekre 50 milliárd 727 millió forintot szánnak.

Tehát volna forrás arra, hogy ha önök úgy akarják, akkor ennek a nagyon komoly magyarországi vízvédő rendszernek, belvíz- és árvízvédelmi rendszernek a fenntartására 1 milliárdot hozzá bírnak tenni akár a fejezetek apróbb pénzeinek átcsoportosításából is. Én kérem önöket, hogy ezt ne felejtsék el, mert bár Budapesten a védelem biztosított, de a budapesti részen kívül, a Duna felső szakaszán és az alsó szakaszán nagyon veszélyes tud lenni a helyzet, és a Tiszáról nem is beszélve. Ha egyszer egy komoly eső lejön, a mostani két tározó, amit megépítettek az elmúlt 8 esztendőben, a vállalt 5 helyett, az nagyon kevés arra, hogy megvédjék. Ha a 2001-es, 2002-es árvízhez képest egy hasonló vízmennyiség jön le, akkor még most is a Tisza környéki emberek el fognak úszni.

Én kérem, hogy az 1 milliárd forintot, legalább ezt az egyet tegyék hozzá a költségvetéshez. Nem kérünk mást, csak hogy fogjunk össze, a parlament négy pártja az ügyben, hogy legalább a veszélyes költségvetés azon veszélyes része, hogy nem védjük meg a gátrendszereinket, mert nincs rá pénzünk, ezt ne vállaljuk föl, mert a felelősség mégiscsak a kormányzaté lesz, mégiscsak a parlamenti többségé, ha így megszavazzák a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Domokos László: Bravó! - Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai