Készült: 2024.03.28.14:39:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

333. ülésnap (2013.12.04.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Pálffy István képviselő úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja részéről: "A házasság férfi és nő kapcsolata" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Immáron hivatalosan közölték Zágrábban a horvátországi népszavazás végeredményét. A horvátok úgy döntöttek, hogy a házasság egy férfi és egy nő életközösségeként kerüljön be az ország új alkotmányába. (Taps a kormánypártok soraiban.) Ez európai léptékben is rendkívül jelentős döntés, de mielőtt megnéznénk, számunkra is mit jelent, csak néhány szót az előzményekről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Már a vasárnapi referendum előtt látni lehetett, hogy Horvátországban valami nagy dolog készül. A referendumot kezdeményezők több mint 750 ezer aláírást gyűjtöttek össze egy 4,2 milliós országban, ami azt jelenti, hogy ennél erősebb legitimációt Európában lényegében csak a Fidesz-KDNP rezsicsökkentését támogató aláírásgyűjtés tud felmutatni. Viszont a horvát népszavazás politikai és erkölcsi tőkéjét tovább növeli, hogy nagyon magas részvétel mellett zajlott, a választók 38 százaléka járult az urnák elé, és közel kétharmaduk, 66 százalék támogatta a házasság keresztény felfogás szerinti, egy férfi és egy nő életközösségeként való meghatározását. Tehát az új alkotmányba Horvátországban most már ez a fogalmazás kerül majd bele.

Nézzük a döntést a horvátok szempontjából! Július 1-jén az Európai Unióba Horvátország egy történelmi keresztény gyökerű országként lépett be, egy keresztény szellemiségű, a hétköznapokban is sok millió horvát által megélt keresztény ihletettségű ország, amely mögött egy 1100 éves keresztény államiság áll, egy nagyon erős entitás, amely a X. században a római pápa különleges engedélyével kapta meg elsőként az anyanyelven történő misézés jogát, és a horvátok igen nehezen élték meg, amikor az ellenreformáció idején ezt a jogot visszavették tőlük, és visszakényszerítették őket a latin liturgiára. Nos tehát, a horvátok megmutatták, hogy a hagyományos értelemben vett házasság még mindig nagyon fontos számukra, és minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a horvátok 90 százalékának a legfontosabb érték a család.

Európa jövője szempontjából is reménykeltő ez a döntés, tisztelt képviselőtársaim, a referendum eredménye, mert Horvátország igazolta, hogy Európa nem szakíthat a természet rendjére épülő családdal, nem szakíthat a termékenyítő párkapcsolat eszményével, és a horvát emberek döntése megmutatta, hogy a magyar alaptörvény házasságfogalma egy szélesebb európai társadalomszervezési fundamentumon áll, nyugszik.

Ha pedig most már ezek után Magyarország szempontjából nézzük a döntést, akkor az nemcsak a hagyományos értékek, nemcsak a keresztény értékek, nemcsak a horvát emberek, hanem egy kicsit a mienk, a magyarok győzelme is. Hazánk alaptörvénye egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy "a házasság intézménye férfi és nő között önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség". Ráadásul az azonos nemű párokat, a bejegyzett viszonyt a horvát törvények alapján is ugyanolyan jogok illetik meg, mint Magyarországon a heteroszexuális élettársi viszonyban élőket. Tehát itt is hasonlóság van, a hasonló felfogás pedig megerősít bennünket, hogy az alaptörvénybe vetett hitünk helyes, a házasságot az alapvető emberi értékrend szerint definiáltuk.

Végül pedig, tisztelt képviselőtársaim, a horvát kiállást a keresztény európai értékek győzelmének tekinthetjük. Meg is indultak már ellene a liberális támadások, ezért Horvátország alkotmányának elfogadása során mindenkor számíthat a magyar kereszténydemokraták segítségére, védelmére és támogatására, mert a legfiatalabb uniós tagország megmutatta az Uniónak, hogy a nemzetállamok élő hagyományai, a történelmi hagyományok képesek megőrizni az emberi értékeket, és gazdagítják az Európai Közösséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tavaly februárban, amikor itt a Házban szavaztunk Horvátország uniós csatlakozásáról, azzal köszöntöttük őket, hogy Isten hozta önöket. Hát most itt vannak mellettünk, és megmutatták, honnan jöttek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, egy elég erős és hangos döntést hozott Horvátország, a horvát polgárok közössége, hiszen viszonylag magas részvétel mellett eléggé egyértelműen, közel kétharmadnyian mondták, szeretnék az alaptörvényben rögzíteni, hogy a házasság férfi és nő között lehetséges. Tette ezt ez a civil mozgalom úgy, hogy az aktuális kormánypárt, amely éppen Horvátországot irányítja, teljes mértékben ellene volt ennek, és minden módon és lehetőségével igyekezett az állampolgárokat ennek az ellenkezőjéről meggyőzni. De jól láthatjuk, még annak ellenére is, hogy teljes ellenszélben volt kormányzati részről ez a horvátországi civil kezdeményezés, amelyet az egyházak támogattak, sikerre tudott menni. Ebből is látszik, hogy az emberekben lévő alapvető ilyesfajta igény, érzék vagy vélemény kormányzati befolyással sem fordítható meg, nem változtatható meg.

Amikor én ezeknél a civil szervezeteknél jártam Horvátországban, kaptam tőlük egy kitűzőt, amit most láthatnak rajtam, amelyik az ő támogatásukra buzdít, és azt ígértem nekik, ha a népszavazáson az általuk feltett kérdésre többségi igennel válaszolnak a horvátok - amire számítani lehetett -, a magyar parlamentben is fogom hordani az ő civil kitűzőjüket. Innen is gratulálok az eredményükhöz és a munkájukhoz. De ahogy Soltész Miklós államtitkár-kollégám mondta, nem előzmények nélkül való, hiszen ha megnéznek egy 25 kunást - ami, gondolom, egy díszérem lehet, amelyet Horvátországban 2000-ben adtak ki, a jubileumi emlékévben -, azon pont egy magzat szerepel. Tehát sokkal korábbi ilyesfajta jelei is voltak Horvátországban ennek a fajta mozgalomnak, kezdeményezésnek.

Nemcsak Horvátországban, de máshol is láthatunk ilyesfajta, tömegesen megjelenő érdekképviseletet vagy véleményt. Emlékezhetünk arra, hogy nemcsak Romániában voltak erre vonatkozó kezdeményezések, hanem Franciaországban is milliós nagyságrendű tüntetések követelték ugyanezt a fajta világnézet melletti kiállást a kormánytól, de ott a kormány ezzel szembement, és elfogadta azt a törvényt, amely ellen milliók tiltakoztak Párizs utcáin. Hadd idézzek egy ottani tudósítást a francia tüntetésről; ateisták, marxisták és melegek is voltak azok között, akik a melegházasság ellen küzdöttek Franciaországban. A párizsi tüntetéseken például a melegházasság ellen demonstrált Jean Marc homoszexuális polgármester - ő is ott volt és tüntetett a melegházasság ellen -, Xavier Bongibault, aki egy ateista homoszexuális, a melegházasság-ellenes melegek egyik prominens személyisége, valamint Jean-Dominique Bunel humanitáriusjogi szakértő, akit két nő nevelt fel gyermekkorában, és aki állítása szerint az apa hiányától nagymértékben szenved mind a mai napig.

Arra szerettem volna tehát felhívni a figyelmet, hogy ezek a mozgalmak nem osztják két részre a társadalmat, úgymint a saját nemük iránt vonzódók és a heteroszexuálisok, hanem átnyúlik a vélemény ezeken a határokon.

(9.30)

Nyilván nagymértékben azért ezzel egyezik, és nyilván olyan szempontból a társadalomnak két véleménye van, hogy van, aki ezt támogatja, van, aki ezt ellenzi. De bőven akadnak, ahogy itt olvastam, akár ateisták, akár marxisták, akár melegek is azok között, akik a melegházasság ellen szólaltak föl Franciaországban.

A horvát alaptörvény tehát a népszavazás után hasonló rendelkezéseket fog tartalmazni, mint amilyet a magyar alaptörvény tartalmaz. Ezt egy nagyon erős aláírásgyűjtéssel indították el, hiszen 750 ezer aláírásnál is többet gyűjtöttek össze a mindösszesen 4,2 milliós lakosú Horvátországban, és elég lett volna 420 ezer aláírás összegyűjtése. Úgyhogy itt már messze fölülmúlták az elvárásokat. A választás is rendben zajlott, különösebben zavaró események nem történtek ezalatt.

Fontos megkülönböztetnünk itt két kérdést. Egyrészről a magyar alaptörvény és most már a horvát alaptörvény is a házasságot férfi és nő közösségeként képzeli el, de ezt a természet rendjéből - vagy a teremtés rendjéből, ahogy ezt mi, hívők mondjuk - vezeti le, illetőleg az állam céljaiból. De ez semmiképpen nem jelent semmilyen, saját neme iránt vonzódó polgártársunknak megkülönböztetést, hiszen a magyar törvények tiltják az ilyesfajta diszkriminációt, hátrányos megkülönböztetést a foglalkoztatás, a szociális biztonság, az egészségügy, a lakhatás, az oktatás, a képzés, az áruk forgalma és a szolgáltatások nyújtása, igénybevétele területén. Sőt, az ilyesfajta indíttatású bűncselekményeket a büntető törvénykönyv 216. §-a külön büntetni rendeli.

Ezért tehát fontos, hogy az ilyesfajta polgártársaink számára természetesen a jogegyenlőség biztosítandó, és őket mint embereket nekünk, keresztényeknek különösen is türelemmel és szeretettel kell befogadnunk. De ezt nem szabad összekevernünk azzal, hogy ezt a fajta együttélési formát mi jogilag támogatni nem tudjuk, mert úgy gondoljuk, hogy a házasság férfi és nő között köttetik, és sosem szabad összekeverni ezt a fajta együttélési mód iránti igényt és magát az emberi méltóságot. Mert az emberi méltóságot sérteni nem szabad, de az államcélokat pedig szolgálni kötelességünk.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai