Készült: 2024.04.24.21:28:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 356. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  356  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Azt hiszem, szerencsésebb, mint ha közvetlenül a szavazás előtt tenném.

A szavazás előtt álló törvényjavaslat célja - mint ahogy az már több alkalommal is elhangzott -, hogy egy új jogintézmény bevezetésével lehetőséget nyújtson az ügyfeleknek a bírósági eljárások elhúzódásának megakadályozására. A törvényjavaslat benyújtását az állampolgároknak a peres ügyeik mielőbbi lezárásához fűződő jogos érdekei mellett hangsúlyozottan a nemzetközi kötelezettségeink teljesítése is indokolta. Az emberi jogok európai egyezményének megerősítésével Magyarország kötelezettséget vállalt ugyanis arra, hogy biztosítja az ésszerű időn belüli eljáráshoz való jog érvényesülését, és arra is, hogy ha ez a jog mégis sérülne, akkor az ellen hatékony jogorvoslatot teremt.

Röviden visszaidézném az önök számára, hogy ezt a feladatot a javaslat azzal kívánja megoldani, hogy ha az eljárási törvényekben felsorolt ügyfelek, illetve vádlottak azt észlelik, hogy az eljárás menete megakadt, például a bíróság nem tartott be egy határidőt, kifogást előterjesztve hívhatják fel erre a figyelmet. A bíró, ha a kifogással egyetért, akár saját maga is intézkedhet az ügy továbbvitele iránt, míg ha az ügy elhúzódásának objektív vagy szubjektív okai voltak, a felsőbb bíróság ezt igazgatási úton jelezheti az eljáró bíróság elnökének. A parlamenti vita során felszólaló képviselőtársaim valamennyien egyetértettek e jogintézmény céljával, eltérő vélemény csupán a megoldás módjával kapcsolatban merült fel.

Közismert tény, hogy a magyar bíróságok összességében több mint 1,1 millió ügyet intéznek évente, és ehhez a tömegű ügyhöz képest az elhúzódó ügyek száma elenyésző. Ennek ellenére azok számára, akik ügye lassabban halad, mint az átlag, ez komoly problémát jelent. A kormány és a vitához hozzászóló képviselők is a javaslat legfontosabb előnyének a kifogás preventív hatását tartották, azaz hogy az új jogintézmény bevezetése önmagában fegyelmező hatással lehet mind a peres felekre, mind az eljáró bíróságra. A legnagyobb vitát ez ügyben csak az váltotta ki, hogy a jelenlegi létszámra és ügymennyiségre tekintettel lehet-e egy újabb feladattal terhelni a bírói kart.

A módosítás előterjesztőjeként két dologra hívnám fel a figyelmet ezzel kapcsolatban. Egyrészt - és ez a legfontosabb - azoknak az állampolgároknak az érdekére és jogos igényeire, akiknek peres ügyük van vagy lesz akár a polgári, akár a büntetőbíróság előtt folyamatban. Számukra nagyon is fontos, hogy létezzen egy ilyen jogintézmény, meglegyen a lehetőségük a kifogás benyújtására még akkor is, ha tényleges alkalmazására nem kell hogy sor kerüljön. A másik érv ezzel szorosan összefüggésben az, hogy várakozásaink szerint a jogintézmény bevezetése éppen megelőző hatása miatt nem fogja jelentősen megterhelni a bírák munkáját, mivel a benyújtására nem kerül majd tömegesen sor.

Mindezek alapján kérem, hogy az igazságszolgáltatás hatékony és időszerű működése érdekében támogassák majd a törvényjavaslat.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  356  Következő    Ülésnap adatai