Készült: 2024.04.26.01:04:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2017.11.20.), 236. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a Jobbik XXI. századi kihívásokra adott XXI. századi válaszait bemutatandó felszólalás­so­ro­za­tom VIII. részéhez érkezve az e‑sportról szóljak, ami­ről a parlamentben legelőször éppen a Jobbik beszélt, és nemcsak legelőször, hanem kizárólagosan, mert azóta sem tette ezt más párt vagy képviselő.

Az e‑sport jelentőségéről májusban jómagam is felszólaltam itt az Országgyűlésben, felhívva a figyelmet arra, hogy nem a hagyományos sportok kárára, hanem azok mellett kell figyelmet szentelni az e‑sportra. A Jobbik részéről, szem előtt tartva azt, hogy az e‑sport óriási népszerűségnek örvend szerte a világon, 200-300 millió ember nézi a kiemelt közvetítéseket, és ez a szám folyamatosan növekszik, és hogy hazai szinten is jelentős, több százezer fős rajongótáborral bír, úgy gondoljuk, szükséges, hogy a közbeszéd részévé váljon, mert így elérhető, hogy annak előnyeivel és esetleges veszélyeivel is egyaránt tudjunk foglalkozni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A PlayIT, ami az e‑sport egyik szervezete, budapesti és vidéki rendezvényeinek 2015-ös éves látogatottsága összesen 100 ezer fő volt. Vidéken átlagban 8-9 ezer látogató, Budapesten 2015-ben a Hungexpón 38 ezer fő volt jelen. Ezek a számok tükrözik a tényeket, a tények pedig makacs dolgok.

És sajnos tény az, hogy ma még mindig nem kap kellő figyelmet vagy kellően arányos figyelmet az e‑sport témája, annak ellenére, hogy a Jobbik már az előző ciklusban felvetette itt az Országgyűlésben az e‑sport témáját. Több mint négy évvel ezelőtt ugyanis, 2013 júniusában már írásbeli kérdéssel fordultunk a kormányhoz, hogy anyagi és más jellegű támogatásban részesülhessen az e‑sport hazai játékosa és szervezője a különböző rendezvényeken, versenyeken.

Ugyanilyen megfontolások alapján még az év novemberében költségvetési módosító javaslatot is kezdeményeztünk, hogy a költségvetésben is jelenjen meg egy ilyen elkülönített forrás egy e‑sport-intézet javára. Azután kronológiai sorrendben következik a már említett parlamenti felszólalásom, ahol szorgalmaztam, hogy el kell felejteni a korábbi sztereotípiákat, és fel kell ismerni, hogy az e‑sport nemcsak világszerte, de hazai szinten is egyre népszerűbb trend, amire nemcsak oda kell figyelni, de foglalkozni is kell vele, hogy bekerülhessen a köztudatba. Akkor azt mondtam, bízom benne, hogy itt a parlamentben mihamarabb arról beszélhetünk, milyen jó nemzetközi gyakorlatokat vehetünk át a hazai e‑sport fejlődése érdekében.

Láss csodát, a Jobbiknak ez a terve egyre inkább megvalósulni látszik. Ahogy már korábban is fogalmaztunk, a Jobbik ebben a kérdésben úttörő szerepet vállalt, nemcsak a szavak szintjén, hanem stratégiai szinten, valóban komolyan véve a XXI. századi mentalitást. Ez abban is megmutatkozik, hogy a pártok közül egyedül a Jobbik az, amelyiknek országos elnöksége is foglakozott az e‑sporttal. Lehet, hogy csak az én fantáziám véges, de én ezt nehezen tudom elképzelni például a Fidesz elnökségi üléséről. Nemcsak hogy nem foglalkoznak vele, de valószínűleg azt sem tudják, hogy mi az az e‑sport.

Hogy melyik párt mennyire veszi komolyan ezt a kérdést, az is mutatja, hogy egy szeptemberben megrendezésre kerülő e‑sport kerekasztal-beszélgetésre, amelyen a pártok mondhatták el az álláspontjukat, például az MSZP, a Fidesz vagy akár az LMP sem jött el, és a megjelentek közül is csak a Jobbik képviseltette magát országgyűlési képviselői szinten.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezen előzmények után kellemes meglepetés volt a Magyar Közlönyben nemrég megjelent hír, miszerint az állam, a kormány anyagilag támogatja egy visegrádi négyek országai között megrendezendő e‑sport-bajnokság és -kon­fe­ren­cia lebonyolítását. Egyértelmű, hogy örülünk egy ilyen döntésnek, előremutatónak tartjuk azt.

Ugyanakkor azt sem szeretném elhallgatni, hogy vannak bennem, bennünk kételyek, hogy ez vajon egy valós szándék-e, vagy esetleg a választások előtti kampányfogás. Hiszen eddig a Fidesz-KDNP sosem foglalkozott ezzel a témával, sőt a támogatást firtató kérdésemre fennhéjázva úgy válaszoltak, hogy ők csak a valódi sportokat támogatják. Aztán amikor már csak néhány hónap van a választásokig, akkor hirtelen meggondolták magukat. Az ügy érdekét szem előtt tartva bízom benne, hogy nem kampányfogásról van szó, hanem az e‑sport támogatására egy hosszú távú stratégia áll rendelkezésre, és ebben egyetértés lesz a pártok között.

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik ezúton is elismerését és örömét fejezi ki és szeretne gratulálni az „Egymillióan a magyar esportért” szervezetnek, amely kitartó munkájának köszönhetően egy nagy lépést sikerült előrelépni az e‑sport területén. Az esemény szervezéséhez és lebonyolításához sok sikert kívánunk.

Az e‑sport közbeszédbe emelésére és támogatására a Jobbik mint XXI. századi néppárt XXI. századi programpontként tekint. Ezt továbbra is magunkénak valljuk, és biztosíthatom önöket és az e‑sport hazai képviselőit, hogy folytatjuk az ügy érdekében tett lépéseket a legnagyobb ellenzéki erőként is és remélhetőleg kormányon is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai