Készült: 2024.04.25.07:47:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 260. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Horváth Jánosnak nagyon sok mindenben igaza van, nem is lehet nem egyetérteni azokkal a mondatokkal, azokkal az iránymutatásokkal, amiket ő elmond a békéről és minden egyéb másról, egyértelmű. Gaudi-Nagy Tamás felvetései talán túl is mutatnak egyébként egyértelműen ezen a jelenlegi törvényjavaslaton, de azért nagyon fontos kérdéseket vetnek fel. Fontos kérdés, és ez volt az első, amit felvetett Gaudi-Nagy Tamás, hogy miért pont nekünk kell az elsők között ott lenni egy ilyen szerződés ratifikálásánál és aláírásánál, amikor azok a nagyok, akikre egyébként jellemző akár a legális, akár az illegális fegyverkereskedelem, azok ezeket nem írják alá. Mondhatjuk mi azt, hogy mi ehhez ragaszkodunk és aláírjuk, de amikor például a világ legnagyobb fegyverkereskedője, mondjuk, az Amerikai Egyesült Államok nem veszi a fáradságot vagy nem is fog ilyen szerződéseket aláírni, akkor ez csak egy gesztusértékű valami, tehát nem afelé megy el, mint amit Horváth János mondott és amiért cél lehetne valóban, hogy minél kevesebb fegyver legyen az országban.

Gaudi-Nagy Tamás felszólalása azt is felveti, hogy valóban minden egyes országnak a békére kell törekedni, de egy olyan közegben, ahol azt lehet mondani, hogy mi törekszünk a szomszédainkkal a békés egymás mellett élésre, de attól függetlenül be kell vallanunk, hogy az elmúlt évszázadok történelme nem éppen felhőtlen volt ebben a térségben. Jelen pillanatban is azt szeretném, hogy nagyon sokáig megmaradjon ez a stabilnak tűnő béke, amely ebben a térségben van. De mi történik akkor, ha egyszer valami miatt ez a stabilnak tűnő béke megroppan? Akkor mi lesz Magyarországgal?

Itt felmerült a kérdés, ma már volt egy ilyen napirendi pont, amikor mindig azt mondjuk, hogy majd - az a válasz erre, hogy majd - a NATO minket megvéd, ha bármilyen olyan fegyveres konfliktus alakulna ki, amikor Magyarország, mivel nem rendelkezik olyan megfelelő haderővel, hogy meg tudja saját magát védeni, akkor Magyarországon a NATO majd be fog avatkozni. Csak az a kérdés, hogy például mit fog csinálni akkor - de ne legyen ilyen, ezt most csak éppen felvetem -, ha mondjuk, Magyarország és Szlovákia között alakulna ki egy ilyen konfliktus, hiszen Szlovákia is a NATO tagja. Akkor majd a NATO fog egy pénzérmét, fogja, feldobja és megnézi, hogy kinek az oldalára áll? Vannak olyan kérdések, amelyek felvetődnek az emberben, főleg akkor, ha megnézzük csak a közelmúlt történéseit.

Nem tudom, mennyire emlékeznek rá, de Törökország is a NATO tagja. Törökországot érte nemzetközi vizeken egy súlyos konfliktus, egy súlyos katonai támadás, egy súlyos incidens, amikor is, mindenki tudja, hogy török állampolgárok is életüket vesztették egy bizonyos segélyhajón. A NATO beavatkozott? Pedig nem NATO-tagállam részéről történt ez az incidens. Nem avatkozott be ott sem a NATO, pedig véleményem szerint a NATO-szerződés alapján kötelessége lett volna. Mi van akkor, ha nálunk is bármikor kialakul egy ilyen incidens, és a NATO mégsem avatkozik be? Mondtuk régen, mert tudjuk nagyon jól, hogy nem az önök ötlete volt az, hogy adott esetben a magyar hadsereg ilyen állapotban legyen, nem önöknek köszönhető például a sorkatonai szolgálat megszüntetése és minden egyéb más, de tényleg úgy nézett ki jó pár évvel ezelőtt, és hozzáteszem, az én véleményem szerint nem megfelelő ütemben, de az önök kormányzása alatt valóban fejlődött a magyar hadsereg szerintem mind állományban, mind pedig eszközökben is, mert régen ott tartottunk, hogy ha mondjuk, nyolc évvel ezelőtt lett volna egy ilyen konfliktus, akkor maximum Kóka felszállt volna a saját helikopterével és hessegette volna az ellenséget, hogy hess, hess innen, Magyarország területéről. Akkor még ennyire sem tudtuk volna megvédeni saját magunkat. Szerintem ezek fontos kérdések. Nemzetben gondolkozó politikusok részéről fel kell hogy merüljenek ezek a kérdések, és arra kell törekednünk, hogy természetesen megőrizzük azt a stabilitást, azt a stabil békét, ami most tűnik itt, a Kárpát-medencében, de ehhez szükséges az, hogy valóban Magyarország erős ország legyen, erős állam legyen, és ehhez hozzátartozik az is, hogy egy erős hadsereggel rendelkezzen.

Még egyszer mondom, túlmutatnak ezek a kérdések, amelyekről most beszéltünk a tárgyalt pontnál, de akkor is erről véleményem szerint beszélnünk kell, de egyértelműen egyetértek önnel, és valóban az lenne a cél, amit ön is elmondott, hogy soha ne kelljen senkinek fegyvert fogni, soha ne kelljen fegyverrel harcolnia semmilyen érdekért, semmilyen eszméért, hanem próbáljuk meg normálisan, kulturáltan megbeszélni a problémáinkat, és próbáljunk meg normálisan és kulturáltan élni egymás mellett, de sajnos az emberiség történelme nem ezt mutatja, hiszen nagyon sokszor voltak hasonló állapotok, amikor úgy nézett ki, hogy hosszú távú béke lesz, aztán mégsem lett az.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

(18.20)




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai