Készült: 2024.04.26.01:39:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy rendhagyó módon kezdjem ezt a napirend utáni felszólalásomat itt Arató képviselő úrra reagálva. Már láttam, hogy heves izgalomba jött a napirend utáni címe kapcsán, de ki kell ábrándítanom képviselő urat, itt nem valamifajta szexualitással vagy homoszexualitással kapcsolatos kérdésekről szeretnék beszélni (Arató Gergely közbeszól.), hanem a tűzifa-támogatások kérdéséről. Ugyanis jelzem, hogy a magyar emberek 80 százaléka vidéken él, és tudom, hogy önök, tisztelt balliberális képviselőtársaim, semmifajta elképzeléssel nem rendelkeznek a vidéki emberek problémáiról, és fogalmuk sincs arról például, hogy a fával fűtők, főleg a kizárólag fafűtésre alkalmas ingatlanok tulajdonosai nemhogy egyszerűen csak kárvallottjai a rezsicsökkentésnek, hanem a rezsicsökkentésből ezek az emberek  magyar emberek millióiról van szó  teljes mértékben kimaradtak.

2012-ben is nyújtottam már be javaslatot egyébként a tűzifa áfájának 27-ről 5 százalékra történő csökkentése érdekében, ugyanakkor azt látjuk, hogy mindezek a javaslatok eddig süket fülekre találtak. Éppen ezért a Mi Hazánk Mozgalom teljes áfamentességet fog kezdeményezni, tekintettel arra, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha megnézzük azt, hogy egy, mondjuk, hetvenes-nyolcvanas években épült tízszer tízes Kádár-kockának, egy tízszer tízes átlagingatlannak, ha csak tűzifával tudják fűteni, a tűzifaszükséglete egy átlagos télen legalább 100 mázsa, és tekintettel arra, hogy ezeket az utóbbi 30-40 évben aligha újították fel  tehát nagyon korszerűtlen lakóingatlanokról van szó , akkor bizony ez a tűzifaigény akár a 150-200 mázsát is elérheti egy féléves fűtési szezonban  és akkor még nem igazán hideg téllel kalkulálunk , akkor azt látjuk, hogy a tűzifa mázsánkénti árát tekintve valahol 300-600 ezer forint között van egy kizárólag fafűtésre ráállt vagy kizárólag fafűtésre alkalmas ingatlannak október közepétől április közepéig a fűtési költsége. Hiszen ha megnézzük a tűzifahirdetésekben szereplő árakat, akkor azt látjuk, hogy egy mázsa hasított akác vagy tölgyfa ára legalább a háromezer forintot éri el, de időnként még ettől is magasabb árakkal találkozunk.

Szeretném felhívni tisztelt balliberális és kormánypárti képviselőtársaim figyelmét is arra, hogy bizony vidéken nagyon gyakori az uzsora egy olyan formája, amely nem a készpénzkölcsönökkel kapcsolatos, hanem élelmiszereket és fűtési szezonban tűzifát adnak az uzsorások uzsorahitelre. Ez gyakorlatilag ugyanúgy viselkedik, ugyanolyan típusú, mint a hagyományos pénzkölcsön, csak ezúttal a tűzifát kiadja az uzsorás, és elképesztő uzsorakamattal, gyakorlatilag az adott évben tűzifában felvett uzsorahitelt még két vagy három év múlva is törlesztik a kárvallottak.

A tűzifa teljes áfamentessége álláspontunk szerint gyakorlatilag egy kerekítési hibahatár szintű bevételkiesést okozna az országos költségvetésnek, ugyanakkor jelentős segítséget jelentene a legrászorultabb honfitársainknak, hiszen ha azt látjuk, hogy egy átlag Szabolcs megyei munkavállaló a 2017-es adatok szerint 138 ezer forintot visz haza nettóban, és ha azt alapul vesszük, hogy egy átlag szabolcsi vagy Borsod megyei nyugdíjasnak a nyugdíja bőven százezer forint alatt van, akkor el tudjuk képzelni, hogy az élelmiszer- és a gyógyszerköltségek mellett az egy fűtési szezonra jutó 300-600 ezer forint körüli pluszkiadás gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe hozza ezeket az embereket. Épp ezért elodázhatatlan a tűzifa áfamentességének elérése, illetőleg az áfamentesség rögzítése.

Ugyanakkor a nagycsaládosok esetében további kedvezményeken is érdemes lenne gondolkodni, akár országos kivetítésben, akár helyi szinten, önkormányzati rendeletekbe foglalt módon, nyilván azon önkormányzatoknál, amelyek erre költségvetési helyzetüknél fogva képesek és alkalmasak. Hozzáteszem, csak és kizárólag azokról a nagycsaládosokról van szó, akik saját sorsuk jobbra fordítása érdekében maguk is tenni akarnak, nem pedig a közösségi erőforrásokra, javakra telepednek rá valamifajta parazita életmódot folytatva.

És nem szabad megfeledkezni idős honfitársainkról sem, hiszen különösen az ország hátrányos helyzetű térségeiben találkozunk azzal a jelenséggel, hogy azon idős honfitársak, akiknek gyermekei, unokái, jobb esetben az országhatárokon belül, de tőlük távol élnek, rosszabb esetben a világ másik végén voltak kénytelenek munkát vállalni a nagyon alacsony magyar munkabérek és az általános magyar közállapotok miatt, éppen ezért ezeknek az idős embereknek a helyben elérhető közmunkás munkaerő bevetésével lehetne a fa felkészítésében, illetve csapadékvédett helyre való szállításában segíteni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Teljesen biztosak vagyunk abban, hogy ha a Mi Hazánk Mozgalom ezen javaslatait elfogadják, akkor sokkal nyugodtabban nézhetnek idős honfitársaink és a tenni akaró nagycsaládosok a következő téli fűtési szezon elébe. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai