Készült: 2024.03.29.14:42:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2009.03.16.), 204. felszólalás
Felszólaló Velkey Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VELKEY GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Csak egy nagyon rövid választ mondanék Kuzma Lászlónak, mert valóban, alapvetően egyetértünk. A régi tiszkek és az új tiszkek között a legalapvetőbb különbség az, hogy a régi tiszkek, amelyek még az NFT I. alapján jöttek létre, úgy indultak, hogy valóban meg akarták reformálni a szakképzés rendszerét, ezért nagy központi bázisokat, gyakorlóhelyeket szerettek volna létrehozni. Ezek valódi tiszk irányába történő elmozdulást jelentettek.

A törvény azonban olyan mértékben kinyitotta a tiszkalakítás szabályait, hogy az új szakképzés-szervezési társulási alapon létrejövő tiszkek igazából csak formális tiszkek. Ha megnézzük a működésüket, formálisan egybe vannak szervezve, gyakorlatilag pedig pont ugyanolyan szétaprózódott, egymástól független, intézményi saját érdeket jelentő szervezési modellben működnek, mint ahogy eddig működtek. Azt gondolom, hogy túl megengedő volt a tiszkek létrehozását előíró, illetve azt sem előírta, hanem éppen a pénzügyi támogatási rendszeren keresztül az 1500 fős szabállyal érdekeltségi alapon való elmozdulást képviselő javaslat. Azt gondolom tehát, hogy az alapvető különbség nem az időbeliségben, hanem a tartalomban van, és a tartalom ott is megjelenik, hogy gazdasági társasági formában működik vagy nem.

Csak egy mondatot Filló Pálnak. Említette a kozmetikusképzést. A kozmetikusképzés az, amit ha a gazdaság oldaláról nézzük, mindenhol töméntelen mennyiségű formális munkaerő-piaci igénnyel alátámasztódik, mert többsége csak tanulószerződéses képzésben működik, és töméntelen mennyiségű gyakorlóhely jelentkezik. Igaz, ezek egy-két fős vállalkozások, és esze ágában sincs egyiknek sem foglalkoztatni a kiképzett tanulókat. Innentől kezdve tehát, azért, mert visszaigényelhetik a képzési költséget, nincs korlát, teljesen félrevisz a rendszer, úgy néz ki, mintha lenne munkaerő-piaci igény, miközben gyakorlatilag semmi nincsen. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Ezért csak az a rendszer jó, ami automatizmusszerűen mondja meg, hogy felveszi a gyereket tanulónak, de majd foglalkoztatja is. A jelenlegi rendszer sajnos nem ilyen.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai