Készült: 2024.04.26.01:29:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 336. felszólalás
Felszólaló Szabó Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ CSABA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ritkán fordul elő a parlament termében, hogy a középkori várainkról ejtünk néhány szót, amelyek szép számmal vannak Magyarországon.

Ezeknek a váraknak a múltját talán ismerjük, hiszen a történelemkönyvekben, helyi gyűjteményekben erről számos leírás van. A jövő is fontos, úgy gondolom, számunkra, és - a fenntartók, üzemeltetők által - szeretném egy észak-magyarországi példával a figyelmet ráirányítani a várak sorsára, jövőjére.

Éppen tíz éve alakult meg a Felső-magyarországi Várak Egyesülete Egerben; 13 alapító vár hozta ezt létre, úgymond a nagyobb várak, akár Füzér vagy Eger vagy Hollókő vagy Boldogkőváralja. Mindenképpen számos célt tűztünk ki magunk elé. Mindet nem sorolom most föl, de mindenképpen az érdekképviseletet, a tevékenység összehangolását, a várak megőrzését, fejlesztését, fenntarthatóságának, fejlesztésének elősegítését. Számos programot szerveztünk közösen, marketinget, turizmust, és még számos célt tudtunk megvalósítani.

Jelenleg már 28 tagvárunk van, szintén Észak-Magyarországon három megyében, ez Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj Zemplén megye.

Valóban nagyon sokrétű a várak milyensége, hiszen van olyan vár, ahol több tízezer látogató van egy évben - mondhatnánk erre akár Kisnánát vagy Sirok várát, vagy Diósgyőrt is -, és van olyan vár, ahol a természet már visszafoglalta a várat, az erdő uralja nagyrészt a vár romjait; a várbarátok önkéntes munkával néhány alkalommal takarítják a vár falait, rekonstruálják, hogy ne az enyészeté legyen a középkori műemlék.

Nyilván hogy ezenkívül több programot is tudtunk csinálni, több pályázatunk volt az elmúlt tíz évben, amely akár kulturális útvonalra vonatkozott, akár pedig hálózatfejlesztésre. Ennek köszönhetően alakult meg a Felvidéken a nyolc tagvárt összesűrítő klaszter, Fülek központtal. Ezenkívül pedig számos konferenciát, együttműködést tudtunk létrehozni.

Bizonyítást nyert az szerintem mindenképpen - a magam példájából is tudom -, hogy van igény a várakra, a várak látogatására. Az észak-magyarországi várak esetében több mint 500 látogató van egy évben, aki a várakra kíváncsi.

(23.50)

Azt gondolom, hogy ez egy igazi családbarát program, amelynek divatja van, ha lehet így mondani, de jövője mindenképpen van.

Több fejlesztési program is indult a várakban, ugyan nem mindegyikben, de azért néhány jelentősebb várban ma is zajlanak a felújítások, az állagmegóvások, valamint a turisztikai fejlesztések. Az a célunk, hogy a következő időszakban az uniós költségvetésben is legyen helye a várak fejlesztésének. Azt szeretnénk, ha a kormányzat turizmusstratégiája befogadóvá válna a terveink, a fejlesztéseink iránt. Ez mindenképpen fontos számunkra, és már mondtam néhány jó példát erre. Gazdaságélénkítő hatása is van a várak működésének, munkahelyteremtő szerepet töltenek be, kisvállalkozások tudnak rácsatlakozni a jól működő várakra, és nyilván számos rendezvény helyszíne is az adott településen. Azt szeretnénk, ha a 2014-20-as költségvetési időszakban forrás lenne biztosítva erre, bár jelenleg még egy kicsit homályos a helyzet, mert nem igazán látjuk, hogy a várakra lenne valamilyen külön kialakult lehetőség vagy forrás a költségvetési stratégiában. Tudom, hogy még nem végleges, tudjuk, hogy még alakulni fog a programok sorsa és célja, de mindenképpen szeretnénk, ha a várak bekerülnének a fejlesztésekbe. Mi készen állunk erre tervekkel, szakemberekkel és ötletekkel a következő hét évben is. Szeretnénk folytatni, amit elkezdtünk, aminek lennének további követői is Észak-Magyarországon az ismert várakon keresztül.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai