Készült: 2024.04.26.00:35:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 43. felszólalás
Felszólaló Gráf József (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Elöljáróban szeretném elmondani, hogy minden agrárképviselet előtt tudott volt, hogy az az állapot, hogy háromszor annyiba kerül a cukor Európában, mint a világban, hosszú távon tarthatatlan. Ezért két célt tűztünk magunk elé. Az első egy olyan kompromisszum volt, amiben a cukorrépa-termelés jelentős részének meg kell maradnia Magyarországon. A másik pedig az volt, hogy a cukorrépa-feldolgozásnak, tehát a cukortermelésnek is meg kell maradnia Magyarországon.

(15.20)

A feladat az volt, hogy ezt a legkisebb veszteséggel hozzuk létre. Ezért szakmai egyeztetéseket folytattunk valamennyi ágazati képviselővel, így a répatermelőkkel, cukortermelőkkel, sőt a gyártulajdonosokkal is. Háromszor találkoztunk a tárgyalások előtt, és a magyar fél mindvégig következetesen próbálta a legújabb kompromisszumokat is elfogadni és képviselni. A háromnapos éjjel-nappali tárgyalás végeredményeképp pedig és annak utolsó fázisában nagyon gyors telefon-összeköttetésben álltunk a termelők képviselőivel, hogy meddig léphetünk tovább. 25 ország érdekében kellett valamilyen kompromisszumot találnunk, ezért egyetlenegy olyan ország nincs, amelyiknek maximálisan és minden gond nélkül sikerült az érdekeit képviselni. Két olyan ország van, amelynek semmit nem sikerült képviselnie, Lengyelországnak és Görögországnak, aki a tárgyalás elején kijelentette, hogy elutasítja a rendszert, ezért ugyanaz vonatkozik rá, mint ránk, de ő azt a 6-7 pontot, amit mi elértünk, nem tudta elérni.

Menjünk gyorsan végig az eredményeken! A 39 százalékos eredetileg javasolt árcsökkentésből 36 százalék lett, szerintünk ez kompenzálja, hogy a 60 százalékos kompenzáció helyett 64,2 százalékos lett a kompenzáció. Ez azt jelenti, hogy ha abbahagyja, ha nem egy magyar répatermelő a cukorrépa-termelést, a következő években 100-150 ezer forint/hektár támogatást fog kapni 2013-ig. Tehát a negyedik évben már 150 ezer forintot hektáronként 2013-ig, plusz amilyen növényt termel hozzá, annak a megfelelő támogatását, és nem két év alatt, hanem magyar javaslatra négy év alatt következik be az árcsökkenés.

A cukorgyárak 20-40 százalékos illetékbefizetésének első három évéből nemcsak a bezárt cukorgyár, hanem a termelők is több mint 10 százalékot kapnak a szerkezetátalakítási alapból. Háromnegyed támogatást akkor is kap a cukorgyár, ha nem zár be, hanem bioetanolra tudjuk átállítani. Ez is magyar javaslat volt; és magyar javaslat volt, hogy a termelők is, ahogy említettem, kapjanak 10 százalékot legalább. Szintén magyar javaslat volt, hogy 10 ezer tonna erejéig minden ország, így Magyarország is vásárolhat újabb kvótamennyiséget, és ha bezár egy gyár, a 25 százalék országon belüli átcsoportosításának a lehetőségét is elértük. Az izoglükóz az a terület, ahol a legnagyobbat nyertük a tárgyalások folyamán, hiszen háromszor 1000 tonna kvótaemelkedés van, aminek közel egyharmadát Magyarország kapta, ami azt jelenti, hogy körülbelül 300 ezer tonna kukorica feldolgozását és piacról való kivonását tudjuk a következő időszakban elérni.

Azt gondolom, hogy az a hat ország, amely végig szervesen együttműködött a kompromisszum kialakításán - Németország, Olaszország, Ausztria, Belgium, Franciaország és Magyarország -, Magyarországot egy komoly formáló tényezőként fogadta el, és maximálisan megvédtük a magyar érdekeket, nem fog csökkenni sem a cukorrépa-termelés, sem a -feldolgozás jelentősen Magyarországon. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai