Készült: 2024.04.24.09:04:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 42. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A hétvégén benyújtottuk a rezsicsökkentés (Dr. Józsa István: Végre!) harmadik fordulójáról szóló törvényjavaslatunkat, és én már most arra kérem önöket, hogy az elkövetkezendő szavazásnál tegyék lehetővé, hogy a házszabályi rendelkezéstől eltérő módon vitathassuk meg, és ha lehet, akkor már holnap döntsünk az ebben foglaltakról.

De nézzük, hogy hogyan jutottunk el eddig! 2010-ben, amikor lehetőséget kaptunk arra, hogy az országot ismét irányítsuk, akkor egy olyan ország, egy leromlott ország képe került elénk, teljes egészében eladósodott ország, a 2002-ben 56 százalékos GDP-arányos adósságról 83 százalékos adóssággal, az önkormányzatok 1200 milliárd forinttal tartoztak, az embereket pedig teljes egészében becsalták a devizacsapdába, amelynek még most is több százezren nyögik a kárát.

Az IMF-hitelt, amit 2008-ban felvettek, az utolsó centig elköltötték, és az új kormánynak már ebből egy fillér sem maradt. A GDP 7,5 százalékkal csökkent erre az időszakra, ez egy 2009-es adat, rekord volt a munkanélküliség, több mint 500 ezren voltak munka nélkül, és mindössze 3 millió 600 ezer ember dolgozott, a foglalkoztatottsági szint nagyon alacsony volt az országban. Ehhez jött még a túlzottdeficit-eljárás, amelyet 2004 óta, amikor beléptünk az Európai Unióba, azóta folytattak ellenünk, ugyanis soha nem sikerült a Gyurcsány-kormányoknak elérni, hogy az ország deficitje 3 százalék alá kerüljön. Az emberektől elvettek egyhavi bért, ráadásul elvettek egyhavi nyugdíjat a nyugdíjasoktól, és azt tapasztaltuk, hogy Európában mi fizetjük a legmagasabb rezsiköltséget, mi magyarok.

A gáz árában vásárlóerő-paritáson, tehát a magyar családok bevételéhez, fizetéséhez, nyugdíjhoz viszonyítva első helyen voltunk, a villany tekintetében pedig csak a csehek fizettek nálunk magasabb rezsidíjat. Ez azt jelentette, hogy a családok a családi kassza bevételeinek akár 25-40 százalékát is rezsire kellett hogy fordítsák.

És ekkor meg kellett vizsgálnunk, hogy mik az okok, miért van ez így Magyarországon, hiszen láttuk, hogy 2007 decembere óta, a világgazdasági válság elindulása óta folyamatosan csökkent a villany és a gáz világpiaci ára, mégis a magyar háztartásoknak az egyetemes szolgáltatás keretében exponenciálisan nőtt a kiadása. Ez azért következett be, mert a Gyurcsány-kormány 15-ször adott - 2002 és 2010 között a Magyar Energia Hivatalon keresztül - lehetőséget az áremelésre, így a gáz ára háromszorosára, a villany ára pedig kétszeresére emelkedett. Azt a hihetetlen nagy pénzt, azt a hihetetlen nagy profitot - ez 1065 milliárd forintot jelentett -, amelyet az önök által, a szocialisták által privatizált közműcégek kitalicskáztak az országból, azt a magyar családokkal fizettették meg.

(15.20)

Ebben az időszakban még az is előfordult, hogy az egyetemes szolgáltatás keretében drágábban lehetett hozzájutniuk az energiához a magyar családoknak, mint egyébként a szabadpiacon Magyarországon. Így fordult elő, hogy például Gyurcsány Ferenc cégei olcsóbban kapták a gázt és az áramot, mint a magyar családok, és ekkor döntöttünk amellett, hogy ez nem mehet így tovább. Első lépésben befagyasztottuk az áremelkedést. Arra volt lehetőségünk 2010-ben, hogy amellett döntsünk, hogy kizárólag az infláció mértékével lehet emelni a gáz és a villany árát. A villany ára egyébként 2010-2012 között ennek köszönhetően bőven az infláció alatt, mindössze 2,2 százalékkal emelkedett, majd következett a 2013. évi rezsicsökkentés. Tudjuk nagyon jól, hogy a távhő, a villany és a gáz árát év végére 20 százalékkal csökkentettük. Emellett természetesen egyéb közműszolgáltatásokra, a szemétszállításra, a vízi közmű, a víz, a csatorna, a szennyvízszippantás, a palackos gáz, a kéményseprés díját is sikerült 10 százalékkal csökkentenünk.

A mostani, harmadik rezsicsökkentéssel el fogjuk érni a kitűzött célt, azt, hogy a magyar családoknak megfizethető legyen a rezsiköltség, sőt egy európai átlagot fizessünk, ne mi fizessük Európában a legtöbbet, és így több, szabadon felhasználható pénz maradjon az embereknél. Ha úgy tetszik, a harmadik rezsicsökkentéssel visszaadjuk az embereknek azt az egyhavi bért és azt az egyhavi nyugdíjat, amit önök, kedves szocialisták, elvettek tőlük az elmúlt időszakban.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai