Készült: 2024.03.28.13:00:42 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 299 2010.12.06. 2:14  242-378

KONCZ FERENC (Fidesz): Érdeklődéssel figyeltem, tisztelt elnök úr, tisztelt Ház, a vitát, aztán kezdő polgármesterként azon gondolkodtam, hogy akkor most nekem mennyi köztisztviselőt kell kirúgatnom, hogy az MSZP elvárásainak meg tudjak felelni, merthogy itt folyamatosan ilyen rosszindulatú feltételezéseket vélek hallani. Csak hogy miket mondtak egyes képviselőtársaim: Gúr Nándor mondataiból nagyon nehezen tudtam kideríteni, hogy pontosan mit akar mondani, mert időnként önmagának is ellent mondott. De hát nyilván ez nem olyan nagy baj, lényeg az, hogy jó hosszan tartott. De az, hogy eleve rosszat feltételez a törvényjavaslat minden egyes pontjáról, minden egyes betűjéről, nyilvánvalóan kiderült.

Káli Sándor képviselő úr pedig, aki bűnözőkről beszélt, abszolút meghökkentő volt számomra. Én nem emlékszem, hogy ilyet mondtunk volna, legalábbis általánosítás szintjén ez el nem hangzott.

Nyakó István egyenesen politikai terrorról beszél itt, ez pedig számomra az ő szájából egészen különleges volt és megmosolyogtató, meg kell mondanom. (Nyakó István: Elmondom még egyszer.) De Nemény András hozzászólása egészen fantasztikus volt. Az meg valami ilyen volt, hogy mondjunk minél nagyobb blődséget, és feltételezzünk minél nagyobb hozzá nem értést a kormányoldal részéről, illetve a lehető legnagyobb rosszindulatot. Szóval, ha én most lettem polgármester, önök szerint azért dolgozom, hogy majd a választóim négy év múlva éppen hogy ne válasszanak meg, ha esetleg újra akarok indulni? Mert ha úgy lenne, ahogy önök mondják, akkor ez meg is történne.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 307 2010.12.06. 2:03  242-378

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Értem én, hogy 8 év után van mit védeni. Van itt azért, csak, amit én el tudok mondani, mondjuk Szerencsről. 11 képviselő volt a szocialisták oldaláról az előző önkormányzatban, abból a 11-ből a ciklus végére - milyen érdekes, hogy 4-ből, tehát eredetileg 4 volt - 8 lett köztisztviselő. Nyolc! Volt köztük olyan fürdőmester, aki úszni se tudott. (Dr. Varga László: De legalább felújították a fürdőt.) Értem én, hogy ezeket valamilyen úton-módon meg kellene védeni.

A szocialisták különben valóban mindig nagyon odafigyeltek erre, hiszen nem is emlékszem: ki is szüntette meg a főtisztviselő státust? Merthogy úgy emlékszem, hogy az az előző kormány ideje alatt szűnt meg, meg a 13. havi fizetést is sikerült ettől a rétegtől elvenni (Közbeszólás az MSZP soraiból: A ti időtökben az sem volt!), és most hirtelen, itt általános védelmi pózban, mintha tőlünk kellene a tisztviselői életpályát megvédeniük. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Bizony, bizony.)

Szóval, egy picit mosolygok, meg kell mondanom őszintén, én nem hiszem, hogy a különben jól dolgozó, valóban egyetértünk ebben, nagy számú köztisztviselői réteget védenie kellene a szocialista frakciónak, legalábbis tőlünk bizonyosan nem kell védenie, és azt hiszem, hogy ez a törvény sem rájuk vonatkozik. És azt gondolom, sokkal inkább a védekezés vagy a félelem ott fog majd fölmerülni, ahol politikai kinevezetteket találunk ezen a területen. Legalábbis azon a téren, ahol én magam fogok tudni dönteni vagy javaslatot tenni, bizonyosan ez lesz a helyzet. Ezt szerettem volna mondani.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 317 2010.12.06. 1:35  242-378

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Én azt javasolom mindenkinek ebben a Házban, hogy ne keverjük össze a közalkalmazotti bért a köztisztviselői bérrel. Azért mindnyájan tudjuk azt, hogy a köztisztviselői bér egy jóval nagyobb, egy jóval inkább elfogadott összeg lehet, merthogy itt elhangzott több szájból az, hogy a köztisztviselői szférában viszonylag alacsonyabb bérért dolgoznak az emberek. Ez talán jóval inkább a közalkalmazotti területre igaz az én véleményem szerint a közszférában.

Azzal kapcsolatban pedig, hogy a közalkalmazottak és a köztisztviselők érdekét ki védi ebben a Házban, azt javasolom, hogy mindnyájunknak ez a dolga, egyformán kell ezt tennünk. Persze, lesz ebben rengeteg vita, de annyit hadd kérjek már, hogy várjuk meg, ez a törvény hogyan fog működni a gyakorlatban. Akkor majd lehet szidni, egyelőre erre még szerintem ok nincs. Senki nem látja, senki nem tudhatja, hogy ez valóban a gyakorlatban milyen módon fog működni.

(22.30)

Ezek, amiket itt hallunk, csupán feltételezések. Azt hiszem, annyit mi is elvárhatunk, hogy ezek a kritikák akkor majd, ha jogosak lesznek, és esetleg a valóságban is tapasztalhatók lesznek ezek a negatív hatások, akkor lesz joga az ellenzéknek ezt elmondani. Én azt gondolom, addig ezek pusztán csak feltételezések maradnak.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
61 184 2010.12.20. 2:02  183-186

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztési Zrt. 2010. november 24-én kiadott sajtóközleménye szerint előkészítés alatt áll a 37-es út korszerűsítése.

A sajtóközlemény szerint a 37-es főúton a 38-as számú főútig 11,5 tonna tengelyterhelésű járművek számára is járhatóvá teszik az útpályát, és helyenként előzési sávokat is kiépítenek, valamint a csomópontok korszerűsítése mellett néhány csomópont megszüntetését is tervezik, ennek kapcsán párhuzamos összekötő utak építésére, valamint a csomópontok és a meglévő hidak, átereszek szükség szerinti átépítésére is szükség lesz, valamint kerékpárutak kialakítását is tervezik.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye és különösen Zemplén polgárai évek óta várják már ennek az útnak a korszerűsítését és négysávúsítását. Bár Miskolctól a gesztelyi elágazásig 2007-ben átadásra került a 37-es főút kétszer kétsávos szakasza 8,4 kilométer hosszon, azonban az út további részén is ugyanilyen jelentős a forgalom, emiatt balesetveszélyesnek is számít. A Magyar Közút Zrt. forgalomszámlálása alapján az évi átlagos napi forgalom a felújításra tervezett szakaszon jóval meghaladja a 8300 járművet.

Kérdezem tehát, hogy milyen hosszúságban terveznek előzési sávokat építeni. Előreláthatólag mely csomópontok kerülnek megszüntetésre?

(16.50)

Hol épülhetnek összekötő utak, továbbá kerékpárutak? Mikorra várható a kivitelezés kezdete, valamint az átadás tervezett időpontja?

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
70 329 2011.02.28. 2:10  280-344

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Érdeklődéssel figyelem a véleményeket. Én Szerencsről jöttem, és meglepve tapasztaltuk ebben a kisvárosban, hogy ha olyan időjárási helyzet adódik, akkor bármelyik kis patak nagy folyónak képzeli magát. Abban a helyzetben vagyunk, hogy úgy kell egy autót megjavítanunk, hogy közben nem lehet vele megállni.

Az elmúlt évek nagyon finoman szólva is picit elnéző és picit hanyag hozzáállása azt eredményezte, hogy a töltések, a különböző vízelvezető rendszerek teljes mértékben el lettek hanyagolva. Olyan állapot van ebben az országban, ami akár a csapadékvíz tekintetében, akár az árvízi védekezés tekintetében életveszélyes és mindenképpen veszélyes a magyar emberek életkörülményeire, anyagi javaira. Valamit mindenképpen csinálnunk kell ezzel, és egy dolog biztos: a vizet ráolvasással nem lehet megállítani. A víznek hiába beszélünk, az lehet, hogy jól hangzik, lehet, hogy humoros is lesz, mosolyogni is tudunk rajta, de nem hajlandó a medrében maradni ettől a rábeszéléstől.

Úgyhogy el kell kezdenünk bizony záportározókat építeni, el kell kezdenünk olyan jellegű töltésmegerősítési munkálatokat tennünk, amelyekkel valamilyen módon az azonnali veszélyt meg tudjuk állítani, az azonnali veszélynek megálljt tudunk parancsolni, és bizony el kell kezdeni a jövő tekintetében is gondolkodnunk. Azokat a csapadékvíz-elvezető rendszereket ki kell alakítani, amelyek valamikor különben voltak, csak az emberi hanyagság vagy éppen mohóság következtében eltűntek.

Magyarán: szerintem feleslegesen vitázunk azon, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ez elhamarkodott, vagy nem, mert mindjárt jön az árvizes időszak, és akkor bizony a víz csak a töltésre hallgat.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 307 2011.04.04. 3:03  264-324

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel jobbikos képviselő úrnak: nem a vármegyékről fogok beszélni. A magyarság dominanciájával kapcsolatban jutott eszembe, hogy úgy gondolom, ez egy módon mehet végbe: ehhez megfelelő számú magyar gyermeknek kell születnie, másként nem működik a dolog. És úgy hiszem, hogy családok nélkül sem működik. Az alaptörvény, az alkotmány a családoknak külön pontban tulajdonít fontosságot. Ilyen értelemben, úgy hiszem, hogy talán ez a kérdés is megfelelő súllyal van kezelve az alkotmányunkban.

Környezetvédelmi szakpolitikusként most Lázár és Harrach képviselő urak 61. és 84. számú javaslataihoz szólnék hozzá, így az ezeket tartalmazó ajánlási pontokból emelném ki, hogy a védelem és fenntartás helyett kerülne be a Szabadság és felelősség alcím alá az, hogy Magyarország elismeri és érvényesíti mindenki jogát az egészséges környezethez. Ez a mondat teszi egyértelművé, hogy az egészséges környezethez való jog alkotmányos alapjog, amelynek érvényesítése állami kötelezettség.

Ezen túl teszi hozzá a javaslat, hogy aki a környezetben kárt okoz, köteles azt a törvényben meghatározottak szerint helyreállítani, vagy a helyreállítás költségét viselni. Itt jelenik meg az e Házban már többször is hangoztatott, "a szennyező fizet" elv, melynek az alaptörvényben való rögzítése és egyértelművé tétele mindenképpen előremutató.

A javaslat további része az Alapvetés alcím alatt a természeti erőforrások felsorolását az erdőkkel kívánja kiegészíteni, a vízkészlet megjelölését pedig egyértelművé tenni, azt nem szűkítve le kizárólag az ivóvízkészletre. Összességében tehát azt mondhatom, hogy az előbb említett módosító javaslatokat támogatom, és erre kérem a tisztelt Házat is.

Végezetül pedig szeretnék köszönetet mondani minden polgárnak és minden önkormányzatnak, akik véleményüket a Nemzeti Konzultációs Testületnek eljuttatva járultak hozzá alaptörvényünk megalkotásához. Szerencs polgármestereként örömmel számolhatok be arról, hogy így tett városunk képviselő-testülete is.

Azt is szeretném végezetül elmondani, hogy köszönöm a Jobbik frakciójának, hogy végül is részt vett az alkotmányozásban, és mindazon képviselőknek, akik segítették a kormánypárti frakció munkáját ebben a nehéz kérdésben, nehéz feladatban. Azt pedig személyesen köszönöm a Jóistennek, hogy én ebben a nehéz munkában országgyűlési képviselőként részt vehettem.

Elnök úr, köszönöm. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 134 2011.12.05. 2:12  133-140

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A zempléni kistérségek mindegyike a 33 leghátrányosabb helyzetben lévő kistérség tagja. Ezen előnytelenségeinket csak a munkahelyteremtés és az idegenforgalom képes feloldani. Különösen, hogy Zemplénben van mit kiaknázni, hiszen a térség csodálatos természeti adottságokkal rendelkezik hazánkban. Itt készül a tokaji bor, a Szerencsi csokoládé, ez a vidék Kossuth, Bocskai és a Rákócziak földje, kiváló kiránduló- és fürdőhely, a világörökség része is.

Kiváló adottságaink megismertetésének, az idegenforgalom fellendítésének elengedhetetlen feltétele a vasút fejlesztése, ugyanúgy, ahogy a beruházások megtelepedésének és a munkahelyteremtésnek is feltétele a modern vasúti teherszállítás.

Sajnos elmondható, hogy a vasútvonalon Mezőzombor és Nyíregyháza között csak egy vágány található, ami egyszerre csak egy irányba teszi lehetővé a forgalmat. Bár a vasúti közlekedés ütemes menetrend alapján történik, mégis előremutató lenne a vidék megmaradása szempontjából is, ha a vasútfejlesztés két vágánnyal számolna a jövőben. A jelenlegi vasútvonal ráadásul maximálisan 120 kilométer/órát enged meg. Ez még a tömegközlekedés választását nem motiválja annyira, mint amennyire egy ennél gyorsabb motiválhatná.

Kérdezem a miniszter urat, hogy tervezi-e a kormány a Mezőzombor és Nyíregyháza közötti vasútvonalon második vágány építését. Emellett vasútállomásaink között nem mindegyik felel meg a kor elvárásainak, amely nem segít a vasúti közlekedés vonzóvá tételében, a vasúti turizmusban.

Ezért kérdezem, hogy a Budapest-Nyíregyháza közötti vasútvonal alkalmassá tételét a nagyobb sebességű közlekedésre tervezi-e a kormány (Az elnök csenget.), továbbá tervezi-e a Budapest-Nyíregyháza közötti vasútvonal még fel nem (Az elnök csenget.) újított állomásainak, megállóhelyeinek fejlesztését.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 138 2011.12.05. 0:54  133-140

KONCZ FERENC (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Köszönöm szépen, hogy végre van egy kormány, amely odafigyel Kelet-Magyarország végeire is. Rendkívül fontos nekünk egyrészt, mint ahogy már mondtam az előbb is, mind a munkahelyteremtés, mind a turizmus szempontjából, hogy a vasútvonalaink megfelelően modernek legyenek, és az emberek ne fekete vonalként említsék ezeket a vasútvonalakat.

Úgyszintén rendkívül fontos véleményem szerint a 37-es főút kétszer kétsávosításának is a mielőbbi megkezdése.

Végezetül kérdezem a miniszter urat, hogy mikorra várható az ajánlattételek kiválasztásának eredményhirdetése, a szerződéskötés és a munkálatok elkezdése, már csak azért is, hogy erről is vihessem a jó hírt az érintett zempléni polgároknak.

Köszönöm a választ, és köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
289 59 2013.06.14. 4:13  58-59

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szerencs város képviselőjeként és polgármestereként őszinte nagyrabecsüléssel emlékezem meg a tisztelt Ház nyilvánossága előtt a Rákóczi-család egyik jeles képviselőjéről, I., vagy ahogy mások említik, öreg Rákóczi Györgyről, aki 420 évvel ezelőtt 1593. június 8-án született Szerencsen. Édesapja a Rákóczi-ház felemelkedését elindító Rákóczi Zsigmond fejedelem volt, aki Rákóczi Györgyöt már 12 éves korában, 1605-ben szolgálatba adta Bocskai István kassai udvarába. Az udvarban ismerkedett meg a szintén ott szolgáló 16 éves Báthory Gáborral és a náluk idősebb Bethlen Gáborral. 1615-ben Borsod megye főispánja és az ónodi vár kapitánya lett. 1616. április 18-án vette feleségül a mindenki által ismert Lorántffy Zsuzsannát, akinek hozományaként vette birtokba a sárospataki uradalmat is, amely a későbbiekben Munkács mellett a Rákóczi-birtokok egyik legfontosabbika lett.

1619-ben elsők között csatlakozott Bethlen Gáborhoz, aki többek között az ő támogatására indított azonnali támadást II. Ferdinánd király ellen. A felső-magyarországi rendek kassai gyűlése még ebben az évben Felső-Magyarország kapitányává választotta I. Rákóczi Györgyöt. 1619. november 23-án Bethlen felhagyott Bécs ostromával, és visszafordult Magyarországra, ekkor leváltotta főkapitányi tisztéből Rákóczit, de kárpótlásul a fejedelmi tanácsnokok sorába emelte. Ezek mellett Rákóczi mindvégig kitartott Bethlen mellett, 1625-ben például ő kapta a feladatot, hogy Bethlen követeként kérje meg Brandenburgi Katalin kezét, és hozza Erdélybe a fiatal menyasszonyt. Bethlen halála után Brandenburgi Katalin és a kormányzónak kinevezett idősebb Bethlen István mellett I. Rákóczi György is esélyes volt a fejedelmi székre, ráadásul őt még a hajdú katonaság is támogatta.

1630. december 1-jén aztán a segesvári országgyűlés választotta Erdély fejedelmévé. Visszavette a magánkézbe került kincstári birtokokat, és megtörte a nagybirtokos főrendek hatalmát, birtokaikat elkobozta, nagy részükkel a Rákóczi-család vagyonát gyarapította. 1644-ben a harmincéves háború keretében, szövetségben a svéd királysággal megindította a hadait III. Ferdinánd ellen. A váltakozó sikereket hozó első év után 1645-ben Munkácson szövetséget kötött XIV. Lajos francia királlyal, és Brünn mellett csatlakozott a svéd hadsereghez, aztán 1645-ben, a linzi békében megkapta Abaúj, Bereg, Borsod, Ung és Zemplén vármegyéket haláláig, Szabolcs és Szatmár vármegyéket pedig a fiai örökölhették.

A linzi béke ugyancsak megerősítette a magyarországi protestánsok szabad vallásgyakorlását, és megadta a parasztságnak a szabad templomhasználat jogát, amely megakadályozta, hogy a földesúr, élve kegyúri jogával, a jobbágyaival ellenkező vallású papot helyezzen a település templomába.

Uralma alatt Erdély békében fejlődött, mindamellett Rákóczi buzgó református volt, feleségével, Lorántffy Zsuzsannával együtt sokat tett egyháza és az iskoláztatás felvirágoztatására. Soha annyi könyvet nem adtak ki előtte, mint az ő korában.

A Rákóczi-család legismertebb tagjának, Magyarország vezérlő fejedelmének, II. Rákóczi Ferencnek a dédapja, Szerencs szülötte 55 évesen, 1648. október 11-én hunyt el, és a gyulafehérvári székesegyházban nyugszik.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 326 2013.12.16. 2:09  313-358

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. A Józsa képviselő úr felszólalására szeretnék egy-két mondatban reagálni. Bírálta a képviselő úr az általunk kialakított gyakorlatot. Én viszont az előző időszakra emlékszem, nagyon, képviselő úr.

Én Tokaj-Hegyaljáról jöttem. Aki hozzánk eljön Tokaj-Hegyaljára, és végigmegy Szerencsen - Szerencsről köztudott, hogy Hegyalja kapuja -, az soha nem mulasztja el megkérdezni tőlem, hogy mi az a furcsa építmény ott a város végén, amit most már lassan megszoktunk. Meg kell mondanom őszintén, én talán meg is szerettem, viszont az még nincs készen. Tudja, az az önök idejében épült mint világörökségi kapuzat. 120 millió forintért sikerült fölépíteni azt annak idején, azóta is rajtunk mosolyog a fél ország, legalábbis azok, akik eljönnek oda. Az ön volt képviselőtársa volt akkor polgármester minálunk, és például ilyen építkezés történt akkor ott, Tokaj-Hegyalján.

Vagy Tokaj-Hegyaljára jellemző, tudja, az a másik botrányos eset is, ami szintén egy magas épület megépítését jelentette. Ez egy 40 centis kilátót jelent Bodrogkeresztúrban. Több tízmillió forintért sikerült azt is felépíteni. Szóval, az a helyzet, hogy az akkori időszak is, az akkori elosztási politika is furcsa-furcsa következményekkel járt, legalábbis az önkormányzatok számára, mert arra költöttek el 10-20 vagy akár 100 milliós összegeket, ami a világon semmit nem ért vagy azóta sem ér, mert például azt a kapuzatot nekünk öt éven keresztül működtetni kellene, folyamatosan vinné a pénzt, de ahhoz, hogy befejezzük, újabb 100 millió forint szükségeltetne.

Szóval, én arra emlékszem, képviselő úr, tudja, hogy abban az időszakban az uniós pénzek nem szóltak másról, mint nagyon sokszor betonba öntésről, teljesen feleslegesen szórtuk el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), teljesen felesleges látványberuházásokra költöttük az uniós pénzeket.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 340 2013.12.16. 0:39  313-358

KONCZ FERENC (Fidesz): Isten mentsen meg tőle! Elnézést kérek Józsa képviselő úrtól, ha az "a" betűmmel megbántottam volna, de annyit szeretnék elmondani, hogy ajánlom figyelmébe a képviselő úrnak a magyar közállapotok hatékonyabb megvizsgálását, mert bizony, Bodrogkeresztúron, tudja, képviselő úr, a 40 centis kilátóra adták oda a több tízmillió forintos összeget, nem alapra. Ha megtenné a képviselő úr, hogy ennek utánanéz, akkor talán a ténybeli kérdések tekintetében tájékozottabb lesz, mint az "a" betűk esetében.

Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 356 2013.12.16. 2:13  313-358

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szerencsi és hegyaljai példával szeretnék az elmúlt időszakról, a mostaniról és a reménybeli jövőről egypár egyszerű, de tényszerű számot mondani. 2002-ben, amikor a városnak MSZP-s polgármestere lett, 220 millió forint volt a város akkori, jegyzőkönyv szerinti hiánya. Ahogy jöttek az EU-s pályázatok, mint ahogy nyilvánvalóan általában minden polgármester, arra törekedett, hogy minél több pályázati forrást meg tudjon ragadni. Egyrészt az áfatartalom miatt - amiről ma már itt szó volt -, másrészt a folyamatos önerő miatti hitelkényszer következtében 8 év alatt, tehát 2010-re a város adóssága 2,8 milliárdra nőtt.

A környéken sem városi szinten, sem más egyéb területen lényeges, az ottani nehéz munkahelyhez jutási lehetőségeket javító, munkahelyteremtő beruházás nem történt. Több százmillió forintos beruházások érkeztek úgy, ahogy azt az előbb is mondtam, a betonba öntés címén.

Annyit szeretnék végezetül elmondani, hogy ebben az időszakban először ezen a környéken, Szerencs térségében munkahelyteremtő beruházásra 2,5 millió forintot sikerült megpályáznunk, sikerült elérni. Én azt hiszem, hogy a fő probléma az előző időszakban pontosan az volt, hogy munkahelyteremtésre nem érkeztek pályázati pénzek, ráadásul még, ahogy Szerencs járt - és az egész országban jellemző volt ez az állapot -: bezárták a Szerencsből várost létrehozó cukorgyárunkat is. Tehát az előző időszaknak ez a vége: betonba öntött pénzek, munkahelyek megszűnése; remélem, a mostaninak pedig a munkahelyek teremtése lesz, és ebben az EU-s pénzek is segítségünkre lesznek, reményeim szerint.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
337 420 2013.12.16. 5:06  419-420

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az országgyűlési képviselők megszólalásainak legnagyobb nyilvánosságot biztosító módja maga az Országgyűlés. Itt mindenféle vélemények, javaslatok hangzanak el, óriási viták, de oly kevés alkalommal találkozhatunk köszönettel, én most ez utóbbit kívánom gyarapítani.

A szerencsi választókerület képviselőjeként és Szerencs város polgármestereként Szerencs gazdasági helyzetéről fogok beszélni, egészen pontosan az elmúlt három esztendőről. 2010-ben az önkormányzati választások után 2 824 949 844 forintos adósságteherrel vettem át mint polgármester az alig 10 ezer fős Szerencs vezetését. Ez az összeg tizenháromszorosa volt annak az adósságnak, amellyel szocialista elődöm 2002-ben indult mint polgármester.

A 2002 és 2010 közötti időszakban ugyan történtek fejlesztések a városban, mégis a fölvett hitel jelentős részét működésre használta föl az előre meg nem fontolt lépésektől többször is sújtott akkori önkormányzat. Erre az időszakra tehető Szerencs legnagyobb traumája is, amelynek a pontos megvalósulása 2008-ban az akkor 120 esztendős cukorgyár bezárása volt. Megjegyzem, hogy ez a cukorgyár fizette a város legtöbb helyi adóját is. 2009-ben egy kutatás szerint Szerencs az ország egyik legeladósodottabb települése volt. 2010-ben tehát tudtuk, hogy a saját magunkon végzett takarékoskodáson túl csak kormányzati segítség mentheti meg az önkormányzatunkat, mely intézményeivel, cégeivel együtt a város legnagyobb foglalkoztatója volt és ma is az, sajnos. Többlet állami támogatás nélkül az önkormányzat adósságrendezési eljárás alá kerülhetett volna, mellyel mintegy 700 család megélhetése és a városi közszolgáltatások biztosítása került volna veszélybe.

Ennek keretében, mármint kormányzati segítség keretében 2010-ben 50 millió forintot kapott Magyarország kormányától a szerencsi önkormányzat, 2011-ben pedig különböző jogcímeken több mint 350 millió forinttal támogatta Magyarország kormánya az önkormányzatot. 2012-ben 338 millió forinttól is többet kaptunk valamennyien kormányzati támogatás címén. 2013-ban pedig összességében 485 millió forint támogatást kapott a szerencsi önkormányzat.

Mindezeket ha összesítjük, 1 228 000 000 forint az az összeg, amellyel Szerencs város önkormányzatát Magyarország kormánya támogatta az elmúlt három esztendőben, ezért szeretnék a mai alkalommal köszönetet mondani. Különösen, ha meggondoljuk azt, hogy 2002 és 2010 között az akkor szintén kormánypárti országgyűlési képviselőként is működött polgármester elődöm összesen 384 millió forintot kapott 8 esztendő alatt, ami ennek a 3 esztendős támogatásnak éppen csak a harmada.

Aztán az adósságkonszolidáció során 1 281 943 000 forint átvállalásával Szerencs város önkormányzata az adósságai 70 százalékától szabadult meg, és persze örömmel várjuk a következő évet, mert tudjuk, hogy február 28-áig minden önkormányzattól átvállalja a kormányzat a maradék adósságát is. Így a kormány segítségével mi is elmondhatjuk majd Szerencsen 2014-ben, hogy a szocialisták nem tudták annyira eladósítani az önkormányzatot, hogy mi négy év alatt azt ne tudtuk volna helyrehozni.

Ezt a munkát szerettem volna megköszönni azért, mert most már a jövőben a város tiszta lappal, a fejlesztésekre és ami a legfontosabb, a munkahelyek számának a növelésére tud majd koncentrálni.

Köszönöm a türelmüket. Köszönöm, elnök úr. (Dr. Horváth János tapsol.)