Készült: 2024.04.26.01:02:18 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
29 310 2018.10.15. 2:11  307-318

DR. KOVÁCS JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP-s képviselők által benyújtott törvényjavaslatnak az a célja, hogy politikai vezetők, a miniszterelnök, kormánytagok, államtitkárok, országgyűlési képviselők, mi mindannyian ne vegyük igénybe a kiemelt egészségügyi ellátást, azaz erre ne legyünk jogosultak, ezzel segítve az egészségügyben felmerülő problémákat.Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy az állami vezetőknek ilyen irányú juttatásai korábban is voltak, sőt a szocialista-liberális kormányzás alatt a jelenlegi pénzösszeg dupláját költötték az állami vezetők egészségügyi ellátására. Jött még közben egy kis kórházi vizitdíj, napidíj, majd jött az ominózus 2006-os időszak, a komoly ágyszámcsökkentés, majd az ágyszámok csökkentését illetően megfelelő létszámleépítés különböző területeken, amely létszám egyébként ma is hiányzik az egészségügyi ellátásból.

Egyáltalán nem értünk egyet azzal, hogy ez a VIP-ellátás a fideszes nagyuraknak lenne úgymond az ellátási formája. Ezzel, úgy gondolom, nagyon sok esetben, vagy legalábbis remélem, hogy soha nem is éltünk vissza. Beszéljünk arról, hogy lett kivonva, igen, lett kivonva pénz az egészségügyi ellátásból, legalább 600 milliárd forint. Még valami arról is, hogy meg kellene szavazni azokat az összegeket, például azt a plusz 650 milliárd forintot, ami az egészségügyi ellátásra fordítódhatna. Valamint a feltételek javítása mellett nagyon fontos, hogy a vidéken és a fővárosban 1200 milliárd jut majd fejlesztésekre, folyamatosak a béremelések.

Úgy gondoljuk, hogy ez nagyon részkérdés, ezért ennek a tárgysorozatba vételét nem tudjuk támogatni. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
96 92 2019.11.21. 6:55  89-100

DR. KOVÁCS JÓZSEF, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Elnök úr ismertette a T/8018. számú törvényjavaslat hosszú felsorolását, államtitkár úr részletesen elmondta a törvényjavaslatban szereplő tényadatokat. Azzal, úgy gondolom, mindannyiunknak egyet kell értenünk, hogy a kormány célja általában mindig  nagyon remélem, hogy az volt, és az lesz ezt követően is , hogy a magyar lakosság a lehetőségekhez képest a legjobb és legbiztonságosabb egészségügyi szolgáltatásban részesülhessen. Most ez a módosítás, amiről itt most beszélünk, két nagyon fontos területet érint.

A hatékony és biztonságos betegellátás vonatkozásában  ahogy államtitkár úr is említette  rendkívül fontos a biztonságos gyógyszerellátás. A biztonságos gyógyszerellátásban Magyarországon igen nagy mennyiségben használnak és szednek az emberek úgynevezett homeopátiás gyógyszereket, amelyek valóban csak akkor használhatók, ha az uniós és a magyar direktíváknak, illetve a kettő harmonizációjának megfelelnek ezek a gyógyszerek. Az is nagyon-nagyon fontos, hogy ezek a gyógyszerek gyógyszertári forgalmazás esetén ablakon, ügyeletben nem adhatók ki, csak olyan megközelíthető és megfelelő biztonságos elhelyezés esetén tudnak ebből honfitársaink választani, ha ennek a szabályozása teljesen biztonságos.

A biztonságos és gazdaságos gyógyszerellátás mellett kitér még a törvényjavaslat a gyógyászatisegédeszköz-ellátásra, illetve a gyógyszerforgalmazásnak az általános szabályaira is.

Az is egy rendkívül fontos dolog benne  bár erről már korábban is volt szó , hogy a gyógyszerész munkavégzésének a feltételeit finomítja a szabályozás. Ez azt jelenti, hogy egy gyógyszerész tulajdonjogot négy gyógyszertárban gyakorolhat maximálisan. Mind a négyben végezhet is gyógyszerészi szakmai tevékenységet, hivatását gyakorolhatja, de a gyógyszertárakban a heti munkaideje a 60 órát nem haladhatja meg senkinek.

Az valóban rendkívül fontos közforgalmú gyógyszertárak estében, hogy amikor a nem megfelelő forgalom, forgalmi adatok vagy biztonság vonatkozásában valaki az engedély visszavonásával él, tehát megszünteti a gyógyszertárat, amit működtetett, akkor van egy továbbműködtetési kötelezettség, amelynek időtartama hat hónap. Ami viszont nagyon lényeges, hogy ennek a továbbműködtetésére állami támogatást lehet igényelni.

Amikor pedig új gyógyszertár létesítéséről van szó, hiszen ebben is van egy bizonyos mozgás, akkor nagyon lényeges, hogy a létesítendő gyógyszertárak milyen többletszolgáltatásokat vállalnak  persze olyanokat, amelyek a törvényi szabályozásnak megfelelnek , és ezek a többletszolgáltatások az elbírálásban pozitív lehetőséget jelentenek a gyógyszertár létesítésében. Viszont nagyon sokan vannak, akik megígérik ezeket a többletszolgáltatásokat, de a pályázat elnyerésének pillanatában ennek a megszüntetése jut eszükbe, hogy miután már megnyerték a gyógyszertár működtetési jogát, ezt vissza kellene vonni. Ez mindenféleképpen szankciót jelent a törvényjavaslat szerint.

Ami nagyon-nagyon lényeges, hogy a büntető törvénykönyv vonatkozásában  ahogy említette államtitkár úr  kiegészül bizonyos területeken az úgynevezett áldoktorok vagy „aposztróf doktorok” vonatkozásában a törvényjavaslat szövege. Ami nagyon-nagyon lényeges, hogy valóban nagyon sok olyan, ha úgy tetszik, hamis, diplomával nem egyenértékű, sőt egyáltalán nem egyenértékű igazolásokat állítanak ki, amelyeknek alapján bizonyos működésre feljogosítottnak érzik magukat.

(Az elnöki széket Sneider Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Nagyon fontos leszögezni, hogy tudományos fokozatot igénylő oktatást csak kizárólag az végezhet, aki a felsőoktatási törvény szerint végzi ezt a munkát, és e szerint éri el azt a tudományos fokozatot, ami őt megilleti. Viszont rendkívül sokan vannak, akik visszaélnek ezzel a kérdéssel, és saját maguknak különböző megtévesztő, kreált, jogilag nem létező címeket adnak, és ezzel tulajdonképpen nem megfelelő szakmai munkát végeznek. És itt nagyon fontos, amit említett államtitkár úr is, hogy a kuruzslás kategóriája egyértelműen a büntethető szabálysértési kategóriába tartozik.

A módosításnak köszönhetően a legfontosabb jelképek használata közjogi értelemben is szankcionálhatóvá és szabályozottá válik.

A fent említettek tükrében a kormány elkötelezett abban, hogy fejlessze a gyógyszertári szolgáltatást, így az igénybe vevők folyamatosan biztonságosan juthatnak majd hozzá a szükséges gyógyszerekhez és szabályozott formában a homeopátiás szerekhez is; illetve javaslatot tesz az orvosi hivatás biztonságos gyakorlására. Megerősítő szabályozó rendszert alkot ez a törvényjavaslat, amely több törvény módosításával a visszaélések elleni fellépés lehetőségét megteremti.

Úgy gondolom, hogy ez egy olyan módosítása az egészségügyi törvénynek, ami mindannyiunk számára elfogadható, ezért kérem, hogy igen szavazatukkal, amikor eljön ennek az ideje, támogassák mindannyian ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)