Készült: 2024.03.29.05:47:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  81-87. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   75-80   81-87   87-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr az államtitkári választ elfogadta. (Varju László: De miért?)Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman és Magyar Zoltán, a Jobbik képviselői, interpellációt nyújtottak be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Terjed a ”balatoni láz”  Fideszes oligarchák kezére kerül a Fertő tó is?” címmel. Brenner Koloman képviselő urat illeti a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Nagyon köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! „Olyan színvonalú lesz a Fertő-part, ami teljesen átpozicionálja a térség turisztikai térképét. Többet fog tudni a tó magyar oldala, mint az osztrák.”  érvelt korábban Gajda Tibor, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese. Milyen szép szavak, milyen támogatható célok! De mint mindig, ahol a nagyon féktelen szerzési vágyban szenvedő NER van a háttérben, érdemes a szép díszletek mögé kukkantanunk.325 milliárd forintot ad az állam különböző irányú fejlesztésekre  nagyon helyesen  Sopronnak. Ebből a forrásból a Fertő tóra is jut mintegy 30 milliárd forint. Üröm az örömben, hogy már az is jól látszik, hogy a beruházások a szokásos módon ismét a kormányhoz köthető oligarchákat hizlalják nagy valószínűséggel.

A soproni közgyűlés 2017-ben fogadta el a fertői vízitelep fejlesztését lehetővé tevő szabályozási tervet és a helyi építési szabályzatot. A Fertő tó partján új strand, rekreációs park, szálloda, vízi játszótér, étterem, kemping, kikötő fog létesülni; mindez nagyon remekül néz ki, és a tervezett fejlesztések szükségességét sem vitatja senki, bár jelezném, hogy a fejlesztés monumentalitása nem biztos, hogy abba a térségbe illeszkedik. Azonban a balatoni láz példája nagyon jól mutatja- és az időkeret egy interpellációban nem elég ahhoz, hogy felsoroljam , hogy a magyar tenger miképpen került fideszes oligarchák markába, és nehogy ez történjen a Fertő tóval is.

Nem növeli a projekt iránti bizalmat, hogy a „Modern városok” program és a települési operatív programok keretében érkező pénzek felügyeletét is megbízható fideszes káderek felügyelik. Tehát nemcsak a program, hanem a pénzek felügyelete is kizárólagos Fidesz-felügyelet alatt van, arról nem is beszélve, hogy a Sopron-Fertő Turisztikai Nonprofit Zrt. jogi képviseletét is az a Sárhegyi és Társa Ügyvédi Iroda látja el, aki szintén sok szállal kötődik kormányzati körökhöz, és a közgyűlések is, amelyek témája ez a beruházás, nem igazán informálják az aggódó és a térségben élő tisztességes polgárokat.

Idézném a megyei mérnöki kamara aggályait: a szennyvízelvezetés tervezése és szakmai színvonala erősen megkérdőjelezhető, de gondok lehetnek a vízmélységgel, az iszappal is, tehát itt nagyon fontos lenne ezt a beruházást a valós környezethez hozzáigazítani. Illetve nagyon komoly problémát okoznak azok a vendéglátó egységek például, akik néha már 25 éve ezen a telepen dolgoznak, az önkormányzatnak fizetnek adót, valamint a soproni vízműnek több százezer forintos bérleti díjat. Mi lesz velük? Csak úgy elveszik tőlük a megélhetésüket? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mi lesz a csónakokkal, amelyek ott állnak?

Kérdezem tehát tisztelt államtitkár urat, milyen garanciákat tud nekünk arra adni, hogy nem járunk úgy, mint a balatoni láz idején a Fertő tó térségében. Köszönöm a megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tuzson Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

TUZSON BENCE, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tudják, képviselőtársaim, én megértem azt, hogyha van egy pártnak egy frusztráltsága, és a saját mélyrepülése miatt folyamatosan abban gondolkodik, hogy milyen kár, hogy ők nem vehetnek részt ezekben a fejlesztésekben, és az ország fejlődik, a turisztikai fejlesztések megindulnak, de mégis ők ennek nem lehetnek a részesei a választópolgárok jóvoltából. (Gyöngyösi Márton: Ez nem a Tuzson Bence Ügyvédi Iroda közbeszerzése.)Tisztelt képviselőtársam, tudja, megdöbbent az, és nem is mentesíti ez a probléma önöket az alól, hogy legalább tájékozódnának akkor, amikor egy ilyen kérdést feltesznek. Hiszen ön országgyűlési képviselő, és bár Érden él, de mégis soproni származású. Elmehetne ebbe a térségbe, és megnézhetné azt, hogy milyen fejlesztési igények vannak (Z. Kárpát Dániel: A kis Sherlock Holmes!), és hogy milyen nagy szükség van ott erre a fejlesztésre.

Abban a térségben egyébként komoly fejlesztések vannak, 360 milliárd forintos nagyságrendű az a megállapodás, amit a ’Modern városok’ program keretében Sopronnal kötött egyébként a kormány. Fontos beruházások vannak ebben, ilyen beruházás például az M85-ös út, ez egy jelentős beruházás, a térség, sőt az ország szempontjából kiemelkedő jelentőségű; de Sopron belvárosának rehabilitációja is. Az igazi soproniak azt pontosan tudják, hogy milyen fontosak ezek, és hogy milyen fontos és milyen jelentős a Fertő tavi beruházás is turisztikai szempontból, hogy milyen változásokat fog ez ott elindítani.

Aki odamegy és helyben megnézi, az pontosan tudja, hogy a 70-es évektől kezdve ott nem történt semmi. Az osztrák oldal fejlődött, a magyar oldal nem fejlődött, ez egy tarthatatlan állapot, és el kell indítani ezeket a fejlesztéseket. Ezek a fejlesztések el is indultak, nagyszabású és jó tervek alapján indultak el.

Az sem felel meg a valóságnak, hogy az önkormányzat ne nyilvánosan döntött volna egyébként az őt érintő kérdésekben, minden ülése nyilvános volt, el lehetett menni és tájékozódni is lehetett a döntéseiről. Csak fel kell menni az internetre, ha a Google keresőbe beüti az ügyet, ha még nem is nézi meg a jegyzőkönyveket és nem keres jobban utána, akkor is pontosan látja, hogy milyen döntések születtek, és hogy milyen transzparens egyébként ez a program és ennek a programnak a megfelelő eleme is. (Gyöngyösi Márton: Ezt a szót ne vedd a szádra még egyszer!)

Ne felejtse el azt, hogy állami tulajdonú ingatlanról beszélünk, hiszen a vízfelület, az a 60 hektáros vízfelület állami tulajdonban van. A nemzeti park is egy állami intézmény, sőt a projekttársaság is állami tulajdonú, ami ezt megvalósítja, és egy nyílt, transzparens eljárás keretében lesznek kiválasztva a kivitelezők is ebben az ügyben. (Dr. Staudt Gábor: Úgy szoktátok!)

Tehát hazugság és félrevezető egyáltalán az interpellációjának a címe is, a tartalma aztán pedig még inkább, hiszen itt egy transzparens, jó és az állam szempontjából az ott élők érdekeit kifejezetten képviselő beruházásról beszélünk.

(15.50)

Ne felejtsük el, hogy a turizmus Magyarországon fejlődik, és egy fejlődő turizmus mellett folyamatosan gondolkodni kell abban, hogy melyek azok a térségek, amelyekben még tovább fejlesztjük a turisztikai látványosságokat. Nem véletlen az, hogy ezen a területen meg fog valósulni a teljes strandfejlesztés, egyébként egy kétütemű fejlesztésről beszélünk; meg fog valósulni a környezet teljes rehabilitációja, és a végén még a turisztikai szempontból lényeges szállodafejlesztések is meg fognak valósulni. Ez 2020-ra várható, tehát a program vége az lett, hogy azon a területen komoly, nagy fejlesztések lesznek.

Arra szeretném a képviselő urat biztatni, s kérni önöket, hogy az ilyen típusú fejlesztéseket ne támadják, mert ezzel a helyi embereket és a helybeliek érdekeit támadják. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki oldalról.) Segítsék ezeket a fejlesztéseket, értsenek velünk abban egyet, hogy a magyar turizmus fejlesztése Magyarország és minden magyar ember érdeke. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat… (Jelzésre:) Igen, Magyar Zoltán képviselő úr reagál. Öné a szó, képviselő úr, egy percben.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. A lényeget nem sikerült megérteni  nem tudom, hogy ez szándékos volt vagy véletlen , meg azt sem, hogy akkor melyik verzió a rosszabb.Az a baj, hogy megint önmagukból indultak ki. Azt mondta, az zavar minket, hogy mi nem veszünk ezen fejlesztésekben részt. Szó nincs erről. Önöket zavarja az, ha a soproni meg a térségbeli polgárok részt akarnak venni ezekben a fejlesztésekben. Pont az a problémánk a Balatonból és más hasonló projektekből kiindulva, hogy a kezdetek már előrevetítik azt, hogy kizárólag önök akarnak megint ezeken a projekteken gazdagodni, és nem a helyiekről szól ez az egész történet.

Mi soha nem mondtuk, hogy a térségnek ne lenne szüksége erre a fejlesztésre, sőt évek óta szorgalmazzuk, hogy a világörökség-helyszínekkel megáldott, a hungarikumhelyszínekkel megáldott térség végre meg tudja mutatni önmagát az ország és egész Európa lakossága előtt. A garanciákat hiányoljuk, ezeket nem látjuk, és féltjük a Fertő tavat, hogy ugyanúgy fog járni, mint az összes többi fideszes játszótér (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ellopják a milliárdokat, a helyieknek pedig semmi nem marad ebből. Nem tudom elfogadni a választ. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 112 igen szavazattal, 38 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője (Zaj, közbeszólások, derültség az ellenzéki padsorokban.  Gyöngyösi Márton: Mindenki menekül.), interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Hol tart a zalaegerszegi járműipari beruházás megvalósítása?” címmel. Kedves képviselőtársaimat megkérem, hogy szíveskedjenek csöndesebben társalogni, mert nem lehet hallani lassan egymás hangját a teremben. (Dr. Vadai Ágnes: Nem is baj.)

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak. Parancsoljon!




Felszólalások:   75-80   81-87   87-92      Ülésnap adatai