Készült: 2024.04.19.17:51:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2012.11.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ma Magyarországon tíz fejlesztésből kilenc közösségi forrás támogatásával valósul meg. Nincs ez másképpen Budapesten sem. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a kormány a megelőző ciklusok gyakorlatával szemben végre egységes stratégiai szemléletmód mentén, célzottabban és hatékonyabban használja fel a rendelkezésre álló uniós forrásokat.

Ráadásul az Új Széchenyi-terv pályázatai valódi lendületet adtak a folyamatban lévő beruházásoknak is. Örömmel számolhatok be arról, hogy míg képviselőtársam felolvasta a napirend előtti kérdését, egészen biztosan érkezett be pályázat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez, ugyanis jelenleg átlagosan ötpercenként 90 millió forint értékű pályázatot fogad be az NFÜ. Az iram érthető. 2012-ben naponta átlagosan 4 milliárd forint értékben nyíltak meg új pályázati lehetőségek.

A rendelkezésre álló források lehívásában Magyarország a régió élmezőnyéhez tartozik, mert a 27 európai uniós tagállamra vonatkoztatva a lehívott források alapján a hatodik legeredményesebb országnak számít. Budapesten a kormányváltás óta az Új Széchenyi-terv keretében 2575 fejlesztés indult meg, mintegy 190 milliárd forint értékben. (Zaj.) A megvalósult több mint 1600 beruházás közül én is hadd emeljem ki a héten átadni kívánt Lukács és Rudas Gyógyfürdőket, melyek felújítására közel másfél milliárd forintnyi fejlesztési forrást fordítottunk. A lendület azonban tovább folytatódik. Jelenleg ugyanis 44 pályázat van folyamatban, több mint 575 milliárd forint értékben.

A bevezetett gyorsítások eredményeképpen a hazánk rendelkezésére álló források 95 százaléka már megnyílt, és terveink szerint pár hónapon belül a teljes uniós keret elérhető lesz a pályázók számára valamilyen konstrukció keretében. A források több mint 80 százaléka támogatási döntéssel lekötött pénz, amelyek lehívása már csak a projektek megvalósítási ütemétől függ. Ezek a számadatok bizakodásra adnak okot, hiszen egyértelműen azt mutatják, hogy a periódus tényleges zárásáig, azaz 2015. december utolsó napjáig minden rendelkezésünkre álló forrást képesek leszünk lehívni. Ez az Unióban egyedülálló teljesítmény lenne.

Hazai forrásokból szintén támogattuk a fejlesztéseket. A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból 2012-ben a hazai vállalatok K+F tevékenységének dinamikus növekedésére 3 milliárd 550 millió forintot fordítottunk. A kutatás-fejlesztési és innovációs aktivitás és vállalati kutatóhelyi együttműködés növelésére 21 milliárd 150 millió forint forrást biztosítottunk. Több mint 1 milliárd forinttal elősegítettük a hazai vállalatok, kutatóközpontok, önkormányzatok bekapcsolódását az uniós és nemzetközi programokba, 4 milliárd forintot pedig az infokommunikációs technológiák kutatásának támogatására és szakember-utánpótlásra biztosítottunk.

Természetesen minden sikeres pályázathoz kellenek sikeres pályázók, önkormányzatok, együttműködő partnerek, és a kormányzat is az Új Széchenyi-terv keretében minden tőle telhetőt megtesz ahhoz, hogy közösen fejlődésre vigyük ezt az országot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai