Készült: 2024.03.28.11:59:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2009.12.08.), 6. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten emlékeztünk meg a fogyatékos emberekről a fogyatékos emberek világnapján. Ezt az emléknapot azoknak szenteljük, akik egyrészt fogyatékos emberként élik életüket, akár mozgáskorlátozottként, akár hallássérültként, látássérültként, értelmi sérültként, autista vagy bármilyen más fogyatékkal élő emberként. És azokra is gondolunk, figyelünk, akik családtagjaikként, hozzátartozóikként naponta ápolják őket, vagy akik hivatásszerűen segítik, ápolják őket, illetve intézményfenntartóként próbálják segíteni az ő világukat. De mi is történt az elmúlt héten, amikor ezt a napot ünnepeltük? Milyen segítségre számíthatnak a jövőben a fogyatékos emberek, egyáltalán számíthatnak-e segítségre?

Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt héten megtörtént a költségvetés végszavazása. Három olyan fontos esemény történt, ami, azt gondolom, méltatlan a fogyatékos emberek világnapjához. Az egyik, amikor a nagy szervezeteik támogatását csökkentették, illetve olyan megállapodástervezetbe kényszerítették bele őket, aminek következtében az eddigi fix összegű támogatások jó részét most már csak pályázaton keresztül kapják. Mindenki nagyon jól tudja, hogy a pályázat bizonytalan, sokszor bonyolult, és nem lehet előre tervezni azoknak a szervezeteknek, akik közfeladatokat is ellátnak, nem csak a saját hallás-, mozgás-, látás- vagy értelmi sérült fiataljaikat, idősebbjeiket segítik. Azt gondolom, méltatlan volt ez a megállapodás azért is, mert itt nem milliárdokról, hanem százmilliókról van szó. Ha ezeket az összegeket összevetjük azokkal a visszaélésekkel, amelyek állami cégeknél történtek az elmúlt időszakban, azt hiszem, bőven lett volna min elgondolkodni, hogy honnan lehetett volna pénzt találni ezeknek a szervezeteknek.

Sajnos azt kell mondanom, hogy nem jobb a helyzet a másik területen sem, akár a nappali, akár az intézményi, bentlakásos intézményi ellátás területén. A múlt héten sokadik alkalommal jártam olyan intézményben, ahol fogyatékos embereket, fiatalokat kezelnek, gondoznak. Megrázó helyen voltam, ilyet talán még nem is láttam. A helyszínt nem is akarom említeni a szülők, az ott dolgozó gondozók miatt. Azt kell mondanom, annak ellenére, hogy milyen pénztelenség van, annak ellenére, hogy már mindent megtettek az utóbbi években azért, hogy racionalizálják az intézmények működését, annak ellenére, hogy sokszor 20-30 ápoltra, gondozottra, mondjuk, esténként 2-3 gondozó, segítő jut, már nincs hová visszamenniük ezeknek az embereknek.

(9.20)

Nincs hova visszahátrálniuk az őket foglalkoztató, illetve az őket fenntartó önkormányzatoknak, civil szervezeteknek és egyházi intézményeknek. Éppen ezért óriási nagy hiba volt - máshol kellett volna megkeresni a pénzt -, hogy ezekből az intézményekből több mint 14 milliárd forintot vont el a kormány.

Nagyon kérem államtitkár urat, ne hivatkozzon arra, hogy mindez azért történt, mert a személyi jövedelemadó, illetve a járulék csökkenése miatt jóval kevesebbet kell majd a jövőben költeniük, hiszen mindenki nagyon jól tudja - ön is -, hogy a normatív támogatások az elmúlt két-három-négy évben, 2006 óta folyamatosan csökkentek. Ön is tudja, hogy mind az önkormányzatoknak, mind az egyéb fenntartóknak most már 60 százaléknyit kell hozzátenni az elmúlt öt évhez képest, amely még 35-40 százaléknyi hozzájárulást jelentett az ő részükről azért, hogy ezeket az intézményeket fenntartsák.

S van még egy terület, ami a fogyatékos emberek számára megint csak fontos. Mindazoknak, akik tudnak és akarnak dolgozni, az önbecsülésüket adja meg a munka. Önök a döntéseikkel ezen a területen is 8,5 milliárdot vesznek el a fogyatékos területről. A tegnapi szavazás már csak hab a tortán, miszerint nem vették figyelembe a köztársasági elnök úrnak azt a kérését, hogy legyen benne a népszavazásban a fogyatékos emberekre való adatkérés. Ez mindenkinek jó, mindenkinek fontos lenne, hisz így lehetne tervezni, így lehetne megmondani azt, hogy milyen összeget és mit kell szánni erre a területre.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Köszönöm a figyelmüket. Azt gondolom, hogy a fogyatékos emberek más megemlékezésre gondoltak, másképp képzelték azt a figyelemfelhívást, amely ezt a napot szolgálja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai