Készült: 2024.03.28.21:47:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2001.06.26.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Szent Ágoston szerint az emberi szabadság nem állapot, hanem feladat. A szabadság mértéke és minősége attól függ, hogy az egyes ember vagy a társadalom mit választ és mit vállal általa. Ha a szabadság nem a feladat választásának és vállalásának szabadsága, hanem a "mindent megtehetek" állapota, akkor az a korlátok nélküliségével, hosszabb vagy rövidebb idő alatt, szétrombolja a közösséget. Ezért is hazánkban, a rendszerváltozás után tíz évvel, itt az ideje a megszerzett szabadság bázisán nagy horderejű és méltó feladat felvállalásának.

Az olimpia képes arra, hogy egy-egy ország viszonylatában, és egyre inkább világviszonylatban is, megteremtse az összetartozást, a társadalmi koherenciát és a pártok feletti egységet. Ez utóbbi megteremtésére Magyarországnak különös szüksége van, hiszen hatalmas szakadékok képződtek a pártok között, és léteznek politikaformáló erők, melyek éppen e szakadék tágításán szorgoskodnak.

1858-ban Török János akadémikus azt állította, hogy Széchenyi gondolatai olyanok a nemzet számára, "mint egy nemes indulatú és boldogítani törekvő végrendelet". A kormány felvállalta Széchenyi boldogító végrendeletét. Ezt tette nyilvánvalóvá azzal, hogy konkrét programjának a Széchenyi-terv megnevezést adta. Széchenyinek a nemzet számára szóló végrendelete, annak alapeszméje pedig nem más, mint az a napjaink aktualitásának is tekinthető gondolat, hogy a magyarság évtizedeken keresztül tehetetlen "álomkórságban" szenvedett, és sokan még most sem akarják életre éleszteni. Pedig itt van már ennek az ideje is, mi több, a lehetősége is. Az egész nemzetre kiterjedő közös és nagy cél melege az az élesztő, mely által annak "minden becse kifejlődhet", tenni vágyása újraéled, ereje megacélozódik. Csak ez teheti lehetővé, hogy - Széchenyi szavaival élve - "a magyar nyomtalanul el ne olvadjon más nemzetek nimbuszában, hanem az emberiség díszére éljen és felnemesüljön". Ennek a kívánságnak a valóságos és gyakorlati eszköze a nemzetek között is különleges figyelmet kiváltó nyári olimpiai játékok megrendezése lehet.

Vajon ki ne szeretné, akarná, támogatná ezt a Széchenyi által is kívánt jövendőt?

A minap az egyik fővárosi civil szervezet szervezett, rendezett konferenciát, melynek témája a nyári olimpiai játékoknak a következő évtizedben Budapesten való megrendezésének terve volt. A meghívott neves előadók és a hozzászólók gondolata összecsengett abban, hogy az olimpia megrendezése szervesen illeszkedik bele abba a fejlődésbe, mely napjainkban körülöttünk megvalósul, és hogy az összefogás, a közös munka hatékonyan támogathatja a határokon belüli nemzeti újraegyesítés kiteljesítését.

Egy nemzetközi hírű neves építészünk a budapesti világkiállítás megrendezésének lemondására emlékeztetett. Mint mondta: "...a világkiállítás megakadályozásával elvették jókedvünket, elvették erőnket... Nem kaptuk meg azt az eufóriát, amely olyan régóta jár nekünk. Elvették a találkozás, a kapcsolatok, a felemelkedés, az ünnep örömét, a megújulás elemien szükséges boldogságát, az önbizalom, a büszkeség, a győzni tudás valóságát. Ez még egyszer nem fordulhat elő. Mindent meg kell tenni, hogy ez a remek gondolat, hogy olimpiát rendezzünk, megvalósuljon."

Ennek a megvalósulásnak a folyamatában fontos és nélkülözhetetlen tényező lehet az elmúlt években fokozatosan erősödő, továbbá társadalomépítő funkcióját, szerepét egyre jobban felismerő és betöltő civil szféra. Ezt jelzi a már említett társadalmi szervezet nemzeti összefogást sürgető nyilatkozata is. Ebben, az elmondottakkal harmonizálva, megerősítik, hogy "az új évezredben az előttünk járó nemzedékek álmait is megvalósíthatjuk, mert több évtized után nekünk megadatott a szabadság, az önállóság, visszanyertük az önbecsülésünket, és közösen kamatoztathatjuk népünk nagy kincsét, alkotóképességünket és tehetségünket". Így legyen!

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai