Készült: 2024.04.16.19:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 16. felszólalás
Felszólaló Magyar Levente
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a felszólalását, ugyanis abban néhány olyan kérdésre reflektált, amely valóban a magyar társadalom érdeklődésének középpontjában állt az utóbbi hetekben és bizonyára fog állni a következő hetekben, hónapokban is. Elsősorban a bevándorlás kérdése, ami akut problémaként jelentkezett az elmúlt években Európa-szerte, egy olyan ügy, amire közös európai megoldást kell találnunk, ugyanakkor a tagállamok specifikus helyzetének figyelembevétele mellett.

Ez különösen Magyarország számára kardinális kérdés, ugyanis bennünket az EU-s átlagnál többszörös mértékben sújt a bevándorlás, a megélhetési, gazdasági bevándorlás problematikája. Déli határainkon a migrációs nyomás soha nem látott történelmi magasságokba emelkedett az utóbbi hónapokban. Hónapról hónapra szinte exponenciálisan nő a menedékkérők száma, akik a magyar-szerb határon belépnek Magyarország területére. Ezeket az ezreket Magyarországnak el kell helyeznie, méltó körülmények között kell elhelyeznie, gondoskodnia kell róluk, jelen pillanatban az európai szabályozás értelmében nem fordíthatja őket vissza a határról.

Itt természetesen egy nagyon fontos distinkciót kell tennünk, méghozzá abban az értelemben, hogy aki politikai menekültként érkezik Magyarországra, akinek az élete, az egzisztenciája valós veszélyben van háborús konfliktusok, üldöztetés miatt, azt Magyarország, ahogyan eddig is, továbbra is a nemzetközi egyezményekkel összhangban tárt karokkal várja, és gondoskodik arról, hogy biztonságot leljen hazánkban. Ugyanakkor azon tízezrekkel szemben, akik egy jobb élet reményében lépnek be Magyarország területére, meg kell tudnunk találni azt a megoldást, ami garantálja, hogy Magyarország költségvetését, a magyar társadalmat nem veszélyezteti egy, a teherbíró képességénél nagyobb kiadás e tekintetben.

A jelenlegi európai szabályozás nem alkalmas ezeknek a követelményeknek a garantálására, ezért kezdeményeztük azt, hogy Európa revideálja a vonatkozó stratégiáját, és részben a multikulturalizmus problémáiból, a multikulturalizmus bizonyos vonásokban történő megbukásából fakadóan került felismerésre az a magyar kormány részéről, hogy a jelenlegi európai migrációs, bevándorlási politika gyakorlatilag zsákutca, követeljük annak újragondolását, és ebben természetesen Magyarország vezető szerepet vállal.

Amit a képviselő úr az európai uniós tagságunkról, illetve a tagsági feltételek, a tagsági szerződés revideálásáról mondott, arról talán már nincs vita ‑ ahogy a szavaiból kivettem, képviselő úr ‑, hogy Magyarországnak az Európai Unióban van a helye. Erre egész történelmünk predesztinált bennünket. Az Európai Unión kívüli világ Európában jelenleg kiszámíthatatlan, törékeny, sérülékeny és mindenféle geopolitikai mérkőzéseknek kitett régiója a világnak. Nem kíván Magyarország ebbe a sorba tartozni. Tehát az a vita, azt gondolom, hogy Magyarországnak mind gazdasági, mind társadalmi, jólétbeli garanciája egyes-egyedül az Európai Unió lehet, ez talán már nem képezi vita tárgyát közöttünk.

Ugyanakkor, tisztelt képviselő úr, európai uniós tagságunk csak kijelöli mozgásterünk határait, tehát a magyar érdekek, a magyar élet javításának igénye természetesen továbbra is fennáll, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kijelölt keretek között ezeknek az érdekeknek megszerezzük a kellő támogatottságot, illetve ezeket az érdekeket érvényre juttassuk.

Képviselő úr, amit az élelmiszer-biztonságról mondott, maximálisan egyetért a kormány abban, hogy a magyar élelmiszeripart újjá kell építeni, erre meg is történtek a felkészülő lépések, emellett pedig felderítjük a világ piacainak azon szegmensét, amellyel az elmúlt 25 évben a kelleténél kevéssé foglalkoztunk. Ez elsősorban a keleti nagy piacokra vonatkozik, ahol olyan élelmiszerigény mutatkozik, amit Magyarország, ha minden egyes négyzetcentiméteren termelne, akkor sem tudna kielégíteni. Tehát van egy gyakorlatilag végtelennek tekinthető élelmiszer-ipari felvevőpiac a világon, amit ha sikerrel tudunk azonosítani, és sikerrel tudunk hosszú távú szerződéseket kötni, akkor az a magyar élelmiszerexport akár többszörösére való emelkedéséhez is vezethet a következő években.

Tisztelt Képviselő Úr! Az élelmiszer-önrendel­kezés nemcsak egy gazdasági, bevételi kérdés, hanem egy vitális nemzetbiztonsági kérdés is. Azt látjuk a világban, hogy egyre kevesebb az élelmiszer, egyre nagyobb a vízforrásokért való küzdelem. Mivel Magyarország mindkét tekintetben a világ vezető országai között van, mind a víztartalékait, mind pedig az élelmiszer-ipari adottságait, termőföldjeinek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) minőségét tekintve, azt gondolom, hogy ez Magyarország számára a jövő egyik fontos iránya. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai