Készült: 2024.03.29.13:34:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 90. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Úr! A büntetőeljárásról szóló törvény értelmében, akit az eljárási cselekményre megidéztek, köteles az őt megidéző hatóság előtt megjelenni, illetve az eljárási cselekményről csak a hatóság engedélyével távozhat. Ha ezt megszegi, elővezetése rendelhető el. A bíróság az ismeretlen helyre távozott terhelttel szemben feltételeinek fennállása esetén elrendeli az előzetes letartóztatást.

Ha egy ítéletben, amely nem emelkedik jogerőre, szabadságvesztés büntetés kerül kiszabásra, ugyancsak lehetőség van az előzetes letartóztatás elrendelésére, ha pedig az ítélet jogerőre emelkedik a kihirdetéskor, a büntetőeljárásról szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a bíróság a szabadlábon lévő terhelttel szemben az ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztés azonnali foganatba vételét rendelje el. Ez kötelező, ha az ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztést bűnszervezetben elkövetett bűncselekmény miatt szabták ki. Mindkét esetben az eljáró bíró, illetve a tanács elnöke intézkedik annak érdekében, hogy az előzetes letartóztatás, illetve a szabadságvesztés azonnali foganatba vételére sor kerülhessen. A rendőrség, illetve a büntetés-végrehajtás őr útján, ezek értesítésével intézkedik a foganatba vétel iránt. Tehát hangsúlyozom: mindkét esetben az eljáró bíró, illetve a tanács elnöke intézkedik.

A terheltek szabadlábon védekeztek, engedély nélküli eltávozásuk eljárási szabálysértést valósít meg, de ahogyan ön is mondta, ez nem ütközik a fogolyszökés törvényi tényállásába. Álláspontunk szerint a büntetőeljárási törvény megfelelő eszközöket biztosít az eljáró bíróság részére annak érdekében, hogy az eljárási cselekményen a terhelt jelenléte biztosítható legyen, illetve ha a szökés vagy elrejtőzés veszélye fennáll, az előzetes letartóztatás elrendelésével vagy a szabadságvesztés-büntetés azonnali foganatba vételével intézkedhessen.

Tájékoztatom, hogy Farkas Károlyt a rendőrség Vecsésen elfogta, a Pesti Központi Kerületi Bíróság pedig országos körözést rendelt el Farkas Péter budapesti lakos ellen.




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai