Készült: 2024.04.26.01:40:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 56. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Az ön által elmondott interpelláció több esetben pontatlan és valótlan információkat tartalmaz, erre a válaszomban részletesen ki fogok térni, de elöljáróban leszögezném azt, ami alapjául szolgál az ön interpellációjának, és ezzel kapcsolatban szeretném megerősíteni, hogy az Európai Bizottság a közelmúltban valóban hivatalos úton értesítette a magyar érintetteket arról, hogy a kohéziós alapból finanszírozott központi szennyvíztisztító-beruházás még 2005-ben lefolytatott közbeszerzési eljárásával kapcsolatban aggályai vannak.

Szeretném ugyanakkor hangsúlyozni azt, hogy szó nincs bírság kiszabásáról, hanem egy jogszabály-értelmezési vitáról van szó. Ezért az ön által említett milliárdos bírság egyáltalán nem tekinthető ténynek, nem történt forrás-visszafizetés, sőt erre felszólítást sem kaptunk.

(14.50)

Szeretném elmondani a tisztelt Háznak, hogy ez a jogértelmezési vita egy-másfél évig is eltarthat. A lefolytatott közbeszerzési eljárásról egyébként a Közbeszerzési Döntőbizottság megállapította, hogy az megfelelt részint a hatályos magyar jogszabályoknak, és megfelelt a vonatkozó európai direktíváknak is.

Szeretném jelezni az Országgyűlésnek, hogy Magyarország élni kíván azzal a meghallgatással, amelyen a projektgazda a brüsszeli döntéshozóknak újra előadhatja érveit. A tárgyalásos rendezés egyébként a hasonló ügyek szokásos elintézési módszere az Unióban. Az a célunk, hogy a magyar érdekek az eljárás során ne sérüljenek. Ebből következően elmondhatom képviselő úrnak, hogy a beruházás finanszírozása nincs veszélyben, a jelenlegi készültségi szint alapján 2010-ben megkezdődhet a szennyvíztisztító próbaüzeme.

Azt is szeretném megnyugtatásul elmondani, hogy amennyiben a brüsszeli Bizottság döntése értelmében szabálytalanság valószínűsíthető, akkor a felelősök nem kerülhetik el a felelősségre vonást, de ennek szankcionálása a független magyar bíróság feladata lesz. Azt is szeretném az Országgyűlésnek elmondani, hogy a képviselő úr által említett KEHI-jelentés szabálytalanságra utaló körülményt nem tárt fel.

Az is téves információ, hogy az Európai Bizottság még korábban a közbeszerzési eljárás lefolytatása előtt jelezte volna aggályait. Ez nem történt meg, sőt ezeket az aggályokat akkor sem fogalmazta meg, amikor a magyar fél az uniós előleg lehívásakor értesítette a brüsszeli Bizottságot, hogy a szerződést mikor, milyen összegben és kivel kötötte meg.

Szeretném tájékoztatni az Országgyűlést, hogy a Bizottság 2008-ban több vizsgálatot is lefolytatott, és megállapította, hogy a környezetvédelmi projektek esetén Magyarország hatékonyan és a jogszabályoknak megfelelően működteti a közbeszerzési irányítási és ellenőrzési rendszereket.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Összefoglalva: a beruházás irányításának jelenlegi legfőbb feladata a magyar érdekek megvédése mellett az, hogy az ütemterveknek és szabályoknak megfelelően folytatódjon a beruházás, és a szennyvíztisztító az előre eltervezett határidőre elkészülhessen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai