Készült: 2024.03.28.14:37:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2010.09.14.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt is mondhatnánk erre az esetre, hogy ne legyünk kisstílűek. Én olvastam volt miniszter asszony indokolását, hogy miért volt erre szükség. Ő azt írta, hogy százezer munkahely létrehozatalához járult ezzel a munkával hozzá. Öt-hat millió százezer munkahelyért nem nagy összeg, azt is mondhatnánk, ha igaz lenne ez a közlemény, hogy megérte ez a pénz az árát, de sajnos nem ez történt, mert ez valójában csak egy munkahelyet teremtett, a volt miniszter asszonynak teremtett egy munkahelyet, ebből többet sajnos nem sikerült létrehoznia.

Arról pedig, hogy mi a tisztességes munka, illetve a tisztesség fogalmáról Gyurcsány Ferenctől már sok mindent hallhattunk. Úgy látszik, vannak jó tanítványai, akiket utána felkér miniszterének, is és azt a vonalat viszik tovább, amit ő is vitt. Különösen pikáns a dologban, hogy ezek szerint pont azt az embert kérte fel szociális miniszternek Gyurcsány Ferenc egyik előző kormányában, aki ekkora szociális érzékenységgel megáldott, hogy magának 900 ezer forintos fizetést vagy megbízási díjat garantál akkor is, miután befejezte a miniszteri tevékenységét. Ugyanakkor szerencse, hogy nem a szocialista kormány tudja befejezni a polgári törvénykönyv kodifikációját, mert lehet, hogy külön szakaszt szentelnének annak, hogy teljesítési igazolásként elfogadható a bőrkanapéról készült fotó. Szerencsére ezt már nem tudják a polgári törvénykönyvön átvezetni, ami új tétel lenne a jogi egyetemeken.

De komolyra fordítva a szót: mint ön is hivatkozott rá, kormánybiztos foglalkozik a magyar kormányban azzal, hogy a különböző korrupciós és egyéb ügyeket feltárja az előző nyolc év bűnei között. Ez alapvető feladata a mostani kormányzatnak. Nemcsak arról van szó, hogy tegyük helyre a dolgokat, és azok, akik különböző gyanús anyagi ügyletekbe keveredtek vagy akár bűncselekményeket is elkövettek, a kellő jogkövetkezményeket megkapják, hanem egész egyszerűen az állam tekintélye, a közbizalom és a közrend visszaállításához szükség van arra, hogy az emberek bizalma az állammal, az államhatalommal szemben újra visszaálljon, és meg tudjanak bízni az emberek a kormányban, hogy a kormányra, az államra, a parlamentre bízott pénzüket jól és takarékosan költi el. Éppen ezért a kormánybiztos úr nem kívánja átvenni az igazságszolgáltatás hivatott szerveinek, a rendőrségnek, az ügyészségnek és a bíróságnak a szerepét, de minden információt és adatot megad nekik, hogy ezt a munkát alaposan el tudják végezni. Ez az ő legfőbb funkciója, hiszen az elmúlt években azt láthattuk - ellenzéki képviselőként képviselő asszony is tapasztalhatta -, hogy hiába kért bizonyos adatokat, információkat, legfőképpen az MNV Zrt.-től ezeket nem kaphatta meg, így nem indíthatott el semmiféle eljárást. Éppen ezért pont az MNV Zrt. küldte ki az állami cégek vezetőinek azt a körlevelet, amiből 85, általában megszokott udvari beszállító szerződéseit kérte ki, hogy pontosan feltérképezze, az előző kormányzatban egy bizonyos vállalkozói kör akár arányosan, akár aránytalanul, akár tisztességes versenyben, akár tisztességtelen eljárás keretében hogyan juthatott ilyen nagy mértékű megbízáshoz. Ezt kívánjuk feltérképezni.

Képviselő asszony az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságban lefolytatott albizottsági munka egy részéről számolt be, de tegyük hozzá, hogy nagyon sok másik bizottságban is van ilyen albizottság, amelyek az elmúlt nyolc év szerződési gyakorlatát, hibás döntéseit és lehetséges visszaéléseit vizsgálják. Így van a gazdasági és informatikai bizottságban, a számvevőszéki bizottságban, a külügyi bizottságban, a mezőgazdaságiban, az oktatásiban, a sportbizottságban, a honvédelmiben, a fenntartható fejlődés bizottságában, a foglalkoztatásiban és a kulturális bizottságban is. Így igyekszünk egy teljes képet feltárni a magyar választóknak arról, hogy az elmúlt nyolc évben hogyan sáfárkodott az előző kormány a rábízott közpénzekkel.

Ezen túlmenően, illetve Papcsák úr megbízatásán túlmenően a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban egy külön államtitkár, a kiemelt állami szerződéseket és támogatásokat vizsgáló Nemes Sára államtitkár asszony foglalkozik azzal, hogy ugyanezt a munkát folytassa, ugyanígy segítse az igazságszolgáltatás munkáját adatokkal, tényekkel, információkkal. Önök is láthatták, hogy ez a munka halad, Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezetője már előzetes letartóztatásban van, ott tölti a napjait. Bízom benne, hogy minél több esetben fény derül az igazságra, és úgy tudunk az emberek szembe nézni pár hónap vagy év múlva, hogy azok, akik bűncselekményeket követtek el, azok, akik az állami pénzt ellopták, korrupciós csatornákon kifolyatták, minél nagyobb számban az igazságszolgáltatás elé kerüljenek, és feleljenek azokért a cselekedeteikért, amiket tettek. Mi ezzel kapcsolatban a választóinknak tartozunk beszámolással, a mi kötelezettségünk az, hogy nekik ezt felmutathassuk. Bízom benne, hogy az önök bizottsága is és a többi bizottság is jó munkát végez, illetve a kormány által felkért emberek eredményesek lesznek, és hasznos információkkal tudják ellátni a nyomozó hatóságokat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai