Készült: 2024.03.29.14:15:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 184. felszólalás
Felszólaló Németh Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ERIKA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Képviselőtársaim! Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság január 30-ai ülésén tárgyalta az egyes esélyegyenlőségi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A napirendi pont tárgyalásánál a bizottsági ülésen jelen volt az adatvédelmi biztos úr és a kisebbségi jogok biztosa is.

A törvényjavaslat két fontos törvény módosítását tartalmazza, ahogy a miniszter asszony az imént elmondta. A javaslat első része a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvényt módosítja. E törvény módosításának oka az, hogy az akadálymentesítésre vonatkozó határidő lejárt anélkül, hogy két parlamenti ciklus alatt az akkor elhatározott feladat teljesült volna. A kormányzat többfordulós egyeztetést folytatott a fogyatékos személyek országos érdekvédelmi szervezeteivel, ennek az eredménye most a napirenden lévő előterjesztés. Az előterjesztő minisztérium képviselője a bizottság ülésén szóbeli kiegészítésében részletezte a módosítás mellékleteinek létrejöttében született kompromisszumokat, és szólt a szükséges forrásokról is.

Ellenzéki felvetésre válaszolva elmondta, hogy a kormányzati körbe tartozó intézmények zömmel nem rendelkeznek saját bevétellel, ezért itt más a finanszírozás forrása, mint az önkormányzati körben. Másrészt az önkormányzati körben a pályáztatásnak már vannak tapasztalatai, és az egyfajta szűrési lehetőség is arra, hogy a jogszerűség, az indokoltság és a szakszerűség biztosított legyen, amikor akadálymentesítési feladatot akarunk megoldani. Ugyanakkor leszögezte, hogy a pályázati rendszer a kormányzati körben is megmarad a jövőben, példaként említette az ICSSZEM-hez és az Oktatási Minisztériumhoz tartozó intézmények egy részét.

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény módosításához fűzött előterjesztői kiegészítés a bizottsági ülésen kiemelte, hogy a két évvel ezelőtt érvénybe lépett törvény módosítására elsősorban a jogalkalmazás igényeit figyelembe véve került sor. Kiemelte, hogy a módosítás a közigazgatási hatósági eljárás szabályaival összhangban rendezi a költségmentesség szabályait, illetve figyelemmel van az Európai Közösség irányelveinek és rendeleteinek beépítésére. Kiemelte továbbá, hogy az esélyegyenlőségi tervek hatókörét a jelenlegi módosítás kiterjeszti, ily módon összefügg a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvénnyel.

Ezt követően az országgyűlési biztosok kimerítő és szakszerű véleményt fűztek az előterjesztéshez, szakterületüknek megfelelően. Az adatvédelmi biztos úr aggályát fejezte ki az adatbázis szemletárgyként való lefoglalhatóságát illetően, a kisebbségi ombudsman pedig az Európai Közösség két irányelvének, nevezetesen a 43-as és a 78-as irányelveknek az egyugyanazon törvényen belüli helyes alkalmazását hiányolta.

A bizottság tagjai tulajdonképpen egy jogértelmezési vita fültanúi voltak, végül azonban a bizottság tagjai 10 igen szavazattal, 7 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartották a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai