Készült: 2024.04.19.22:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.),  227-233. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:   223-227   227-233   233-235      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem az előterjesztőket, kívánnak-e válaszolni az elhangzottakra. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e a Schiffer András, Jávor Benedek, Karácsony Gergely képviselők által benyújtott T/1091. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 93 igen szavazattal, 221 nem ellenében és 2 tartózkodás mellett nem vette tárgysorozatba.

Az LMP képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön az alkotmányügyi bizottság által elutasított, az egyes közjogi tisztségviselők újraválaszthatóságának kizárásával összefüggő törvénymódosításokról szóló T/826. számú törvényjavaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem Schiffer András képviselő urat, frakcióvezető urat, kívánja-e a tárgysorozatba-vételi kérelmet indokolni ötperces időkeretben.

Igen, képviselő úr, öné a szó.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A nyár folyamán azért terjesztettünk elő egy módosító csomagot, mert úgy véljük, a magyar demokrácia megújításának egyik kulcsa történetesen éppen az, hogy a független intézmények élén nem lehet adott esetben a mandátum lejártánál kampányokat folytatni. A független intézmények érdemi függetlenségét többek között azzal is tudjuk szavatolni, ha az ezeket a tisztségeket betöltő személyek nem újraválaszthatók.

A másik fő érvünk az újraválaszthatóság kizárása mellett, hogy jellemzően az ilyen pozíciókat hosszú ideig rendelik betöltetni, a parlament, a Ház legutóbb már éppen ezeknek a mandátumoknak a meghosszabbításáról szavazott. Úgy véljük, hogy a magyar demokrácia megújítását, a befagyott politikai mező feltörését az is szolgálja, ha kizárjuk annak a lehetőségét, hogy egyes személyek akár két évtizedig is betöltsenek fontos, elviekben független közjogi pozíciókat, úgyhogy én ezért kérném a tisztelt Országgyűlést, hogy vegye tárgysorozatba, és tárgyalja meg a törvényjavaslatunkat.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most kérdezem, kíván-e valaki két percben felszólalni. Igen, Gyüre Csaba képviselő úr kért szót, a Jobbik-képviselőcsoportból.

Parancsoljon, képviselő úr!

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik Magyarországért Mozgalom részéről nem támogatjuk ezt a felvetést, bár most az eddigi törvényjavaslatokat támogattuk, ezt éppen nem támogatjuk, mivel Schiffer képviselő úr nem győzött meg bennünket arról, hogy ez indokolt lenne.

Azok, amik az indokolásban szerepelnek, nem támasztják alá ennek a pontosságát, hiszen egy feltételezésből indul ki, és az indokolás is ezt tartalmazza, mégpedig abból a feltételezésből, hogy ezek a tisztségviselők keresik majd a mindenkori kormánypárt jóindulatát, illetve a kegyeit, hogy újraválasszák őket, és ebből úgymond már nem várható tőlük az, hogy megfelelően fognak működni. Álláspontom szerint azért ezt ne tételezzük fel ezekről a komoly tisztségeket betöltő személyekről.

Másrészt ezek a megbízatások 6-9 évre szólnak, mint ahogyan benne is van ebben a törvényjavaslatban, tehát ezek több cikluson átívelnek, valószínűleg már nem az a kormánypárt lesz, amelyik éppen kinevezte őket, és ezért éppen ma Schiffer képviselő úr elmondta az indokolásban, hogy majd akkor kampányokat fognak folytatni, hogy az új kormánypárt, az akkori kormánypárt is megválassza őket. De ezt sem tartjuk logikusnak, hiszen ha új jelöltek lesznek, ők is ugyanúgy kampányolhatnak, tehát ebből a szempontból sem találjuk indokoltnak, hogy megszavazzuk. Másrészt szakmailag sem tartjuk indokoltnak, hiszen az, hogyha valakinek megvan a megfelelő tisztségben a megfelelő szakmai tapasztalata, és ha éppen egy következő parlament többsége, az akkori kormány is őt tartja a legjobbnak, mert szakmailag kitűnően megfelel, akkor miért ne választhatnánk meg újra.

Tehát mi ezt a kizáró feltételt nem tartjuk indokoltnak, ezért nem támogatjuk ezt az LMP-s javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem az előterjesztőt, kíván-e válaszolni. (Dr. Schiffer András: Igen.) Igen. Schiffer András frakcióvezető úré a szó.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Nagyon röviden, köszönöm szépen, elnök úr. Én kicsit csodálkozom Gyüre képviselőtársam hozzászólásán. Egyrészt láthattunk azért példát arra, nem feltétlenül a kormánytöbbség, egy mindenkori kétharmados többség kegyeit bizony volt már, hogy keresték, vagy legalábbis lehetett feltételezni, hogy egy független tisztségviselő keresi. De függetlenül az egyéni szándékoktól, az újraválaszthatóság esetén ez kódolva van a rendszerbe.

A másik érvet pedig egyszerűen nem hallották meg jobbikos képviselőtársaim. (Zaj. - Az elnök csenget.) Eddig én azt gondoltam, hogy az álláshalmozás tilalma valamilyen elvi alapon nyugszik a Jobbiknál, de úgy látszik, nem, mert én eddig azt gondoltam, hogy az az elvi alap, ami önöket arra indítja, hogy az álláshalmozást a polgármester képviselők esetében tilalmazzák, az önöket arra is fogja indítani, hogy ne engedjék meg, hogy valakik 10-20 évig töltsék be folyamatosan ugyanazt a pozíciót.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a határozathozatal következik. Kérdezem az Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e a Schiffer András képviselő úr által benyújtott T/826. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 15 igen szavazattal, 264 nem ellenében, 34 tartózkodás mellett nem vette tárgysorozatba.

Az LMP képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön az önkormányzati bizottság által elutasított, a társadalmi részvétel érvényesülését gátló egyes törvények és törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről szóló T/678. számú törvényjavaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem az előterjesztőket, kívánja-e valamelyikük a tárgysorozatba-vételi kérelmet indokolni ötperces időkeretben. (Dr. Schiffer András: Igen.) Igen, Schiffer András képviselő úrnak adok szót.

Parancsoljon, képviselő úr!

(20.10)




Felszólalások:   223-227   227-233   233-235      Ülésnap adatai