Készült: 2024.04.25.05:52:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 354. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Külügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF, a külügyi bizottság előadja: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány olyan szempontot és összefüggést kívánok a külügyi bizottság ülését követően itt a tisztelt Házzal ismertetni, amelyek a bizottság egyöntetű támogatását alátámasztották. Világos az, hogy a fegyveres összeütközés során az emberi élet és a humanitárius szempontok védelme elsődleges. Ugyanakkor az is világossá vált, s nem véletlenül a második világháború után a szabályozás tárgyává is lett, hogy hasonlóan védelem illeti a kulturális javakat, hiszen ezek a kulturális javak azoknak az egyéneknek, kisebb és nagyobb társadalmi közösségeknek, népeknek és nemzeteknek a fönnmaradását alapozzák meg és teszik lehetővé, amelyek anyagi javait és amelyhez tartozó személyek életét egyébként már korábban nemzetközi egyezmények védték.

Világossá vált tehát az, hogy a korábbi egyezmény és ennek a mostani, parlament elé is került módosítása a legélesebb konfliktushelyzetekben kívánja tovább garantálni a humán értékek védelmét. Azon pusztítás elleni védelmet kívánja biztosítani, amelyet az elmúlt évtizedek során közvetlen környezetünkben is mindenki tapasztalt. Erősíteni kívánja a világörökséghez tartozó és az UNESCO által is kiemelt védelemre méltónak és fontosnak tartott javakat; olyan javakat, mint például a mostari híd, amely a balkáni háborúban, a délszláv háborúban megsemmisült, s nem véletlenül a világörökséghez tartozó kincsnek minősülve magyar közreműködéssel is újjáépülhetett.

Természetesnek tartja azt is a külügyi bizottság, hogy szabályozni kell ebben az egyezményben a katonai beavatkozás - amelynek elsődlegessége egy fegyveres konfliktusban természetesen elfogadandó - korláto-zottságát, világossá tenni azt, hogy a szembenálló feleknek tudniuk kell, hogy a bizottság által védendő objektumok ellen vagy azokban folytatnak katonai cselekményeket. Azt gondoljuk, hogy egy magára büszke, kulturált Európában, kulturált világban a nemzeteknek nemcsak a kormányzati, nemcsak a katonai tényezők, hanem a teljes lakosság számára is világossá kell tenni, hogy a kulturális értékeket minden körülmények között védeni kell. Ez az egyezmény erre külön cikkelyt tartalmaz.

Mindezekre tekintettel a külügyi bizottság egyhangúlag támogatta az általános vitára való bocsátást.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai