Készült: 2024.03.29.05:36:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2000.11.09.), 190. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:54


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amikor a kormány által idehozott költségvetést tárgyalja az Országgyűlés, igen hasznos az, ha a részletes vitában néhány olyan témára közelebbről is ránézünk, amely segít nekünk is megérteni azt, hogy jobb döntést hozzunk és esetleg javaslatokkal erősítsük a költségvetést, de különösen az ország népének segít, amikor figyeli, milyen szempontok alapján is tárgyaljuk és módosítjuk a költségvetést.

Ennek keretében szeretnék arra utalni, hogy a Gazdasági Minisztérium összefogott más intézményekkel az országban a Széchenyi-terv további erősítésének szándékával, és ennek keretében létrejött egy közgazdasági elemző központ. Elsősorban ez a közgazdasági elemző központ alkalmas arra, hogy a költségvetési munkánkat világosabban lássuk és javítsuk. Mivel is foglalkozik? Mik azok a témák, amelyek a közgazdasági elemző központ napirendjén szerepelnek?

Először is a gazdasági növekedés témájának alaposabb megértése. Látjuk itt, az országgyűlési vitában és a véleményformálók megnyilatkozásaiból is, hogy bizony ez nem egészen jól értődik, az országban még mindig sokan vannak, akik aláértékelik az ország potenciálját, és amikor a kormány, a miniszterelnök, a pénzügyminiszter és mások, akik megnyilatkoznak a növekedés potenciáljáról és arról, hogy milyen lehetőségeink vannak, akkor vannak bizony, akik nem drukkolnak és tapsolnak ennek, hanem arról beszélnek, hogy miért is nem lehetséges ez. Ez az elegáns pesszimizmus, ami jól hangzik egy egyetemi szemináriumon, bizony nem mindig illik az Országgyűléshez és a gazdaságpolitika irányításához. Tehát a növekedés témája elsőrendű feladata ennek a kutatóközpontnak, gazdaságkutató és alkalmazó jelleggel.

 

(12.50)

 

A második: a támogatások megértése. Tisztelt Ház! Ismételten beszélünk a támogatásokról, valahogy mégis elmarad a lényege ennek, nevezetesen az, hogy a támogatás nem arra való, hogy helyettesítse a normális gazdasági tevékenység folyamatát. Tehát amikor valami nem megy, megakad, elbukik, azért, mert a piacgazdaság szabályai szerint nem életképes, vagy valahogyan döcög, akkor a gazdasági segítség a juttatások révén nem arra való, hogy helyettesítse és ahelyett megcsinálja, mert ha a piac szabályai szerint valaki valamilyen gazdasági tevékenységre nem alkalmas, akkor nem alkalmas; az a végítélet. A juttatás bejöhet mint egy-egy kísérlet vagy egy-egy megtámogatás, tehát hogy részben hozzájáruljon.

Egy harmadik témája ennek a közgazdasági elemzőközpontnak a Széchenyi-terv előbbrevitele céljából a lakásépítések ügye. Nevezetesen: azt megérteni, hogy a lakásépítések finanszírozása minél szélesebb keretekből jöjjön, minél szélesebb alapokon nyugodjon, tehát hogy a magánszektor, a család - mert hiszen éppen értük van a lakásépítés -, a rokonság és ki mindenki más mennyi forrást tud megmozgatni. És ahol még szükséges, ott jön be az állami támogatás, hogy ezt kicsit megolajozza vagy kicsit megtaszítsa.

A következő téma ebben a prioritássorrendben az útépítés. Tudjuk jól - hiszen annyiszor annyian megvitattuk azt -, hogy mennyire kulcsszerepe van ennek! Megint, itt is olyan jó, hogy új struktúrák jelentkeztek, a Fejlesztési Bank és más részről. Ellenzéki képviselőtársaim ma is a kormány tányérjára tették, hogy nem szerepel a Széchenyi-tervben az útépítés. Hát egek ura! Vagy lesz útépítés, vagy nem, és tudjuk, látjuk, a tervekben szerepel. Nem a Széchenyi-terv költségvetésében, de a Széchenyi-terv az összefüggő képben rámutat, hogy erre hogyan kerül sor.

Továbbmegyek: a nemzetközi beruházások dolga ugyancsak egy kutatási terv. Végül pedig: a piacgazdaság szerepe; lássuk azt, hogy a monopóliumok igenis visszafogják a gazdasági növekedést, s a tisztességes piaci gazdaság előreviszi azt, tehát a költségvetés céljait, a gazdasági növekedést előreviszi, és ez az, ami a kormányprogramnak egyik alappillére. A Fidesz, a Független Kisgazdapárt, a Demokrata Fórum koalíciós kormánya valóban ezeken a princípiumokon kívánja a gazdasági életet előresegíteni. A költségvetés ehhez egy instrumentum.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a Független Kisgazdapárt soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai