Készült: 2024.04.24.09:13:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

290. ülésnap (2013.06.17.), 429. felszólalás
Felszólaló Dr. Gulyás Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  429  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS GERGELY, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy rövid javaslatról van szó, ezért én is röviden szeretném megindokolni.

Mindenekelőtt hallhattuk a mai este során a megelőző vitákban, hogy Gúr Nándor arra a rendkívüli felfedezésre jutott, hogy az Országgyűlés lexeket alkot, de most azt a jó hírt tudjuk közölni már eltávozott szocialista képviselőtársunkkal, hogy unikális javaslat áll előttünk, mert egy országgyűlési határozat módosításáról van szó. Méghozzá a Házszabály módosítására tett javaslatot az alkotmányügyi bizottság azt követően, hogy a korábban a Lehet Más a Politika képviselőcsoportjába tartozó képviselők indítványozták a frakciójuk fennálltának megállapítását, hivatkozva az Alkotmánybíróság 10/2013. számú határozatában foglaltakra, amelyben az Alkotmánybíróság elutasította a Demokratikus Koalíció frakcióalakítási igényére vonatkozó alkotmányjogi panaszt, és a Házszabály egyetlenegy rendelkezését sem semmisítette meg.

Ebből adódóan az a határozott véleményünk, hogy a jelenlegi házszabályi keretek között nincs lehetőség arra, hogy a Lehet Más a Politika a korábbi frakcióját feltámassza. Ugyanakkor kétségkívül az Alkotmánybíróság az indoklásában azt egyértelművé tette, hogy az Országgyűlés házszabály-alkotási monopóliuma természetesen nem korlátlan, a szabad mandátum elvéből következik az az alkotmányos követelmény, hogy az olyan pártlistához tartozó országgyűlési képviselőket, amelynek pártlistája valamennyi területi pártlistára leadott és országosan összesített érvényes szavazatok több mint 5 százalékát megkapta, mindenképpen megilleti a képviselőcsoport létrehozásának joga. Az ilyen támogatottsággal rendelkező pártokhoz tartozó képviselők nem foszthatók meg attól a joguktól, hogy pártjuk frakcióját az Országgyűlésben létrehozzák és fenntartsák. A hangsúly azon van, hogy fenn is tarthatják. Tehát egyértelművé teszi indoklásában az Alkotmánybíróság, hogy az 5 százalékot országos összesítésben elért pártoknak a létszámkorláttól függetlenül joguk van a frakciójuk fenntartására is. Erre tekintettel tett javaslatot az alkotmányügyi bizottság a Házszabály módosítására.

Látom, hogy a késői órán már sem a frakcióval nem rendelkező Demokratikus Koalíció, sem az LMP-ből kivált szakadárok éppen most jól körül nem írható politikai csoportosulásának képviselői nem vesznek részt. Ezt egyébként dicséretesnek tartom, mert azt mutatja, hogy ha nem a sajtó előtt kell nyilatkozni, akkor a Demokratikus Koalíció és az LMP-ből kivált képviselők is pontosan tudják, hogy egyáltalán nem vonatkozik rájuk a most benyújtott módosítás, hiszen hazamentek a felesleges vitát elkerülendő. Szeretném jelezni, hogy a 14. § (2) bekezdés helyébe lépő új szabályozást, amely szerint képviselőcsoportot alkothat az ugyanazon párthoz tartozó legalább 3 képviselő akkor is, ha mandátumukat ugyanazon önálló országos pártlistáról szerezték, el sem kell olvasni azon pártok képviselőinek, akik az előző országgyűlési választáson nem érték el az 5 százalékot. Ezt a 13. § (1) bekezdése egyértelművé teszi.

Úgy gondoljuk, hogy ez a politikai, erkölcsi és az Alkotmánybíróság döntésének fényében jogi igazság is, hiszen demokráciában a választások eredménye tiszteletben tartandó és megfelelő lefolyás esetén megkérdőjelezhetetlen. Aki elérte az 5 százalékos küszöböt, annak joga van a frakcióját megalapítani és fenntartani, aki nem, annak pedig először ehhez egy választáson kell megmérettetni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  429  Következő    Ülésnap adatai