Készült: 2024.04.26.01:16:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 301. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  301  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A javaslat, amit most már harmadik ízben nyújtok be az Országgyűlésnek, nagyon egyszerű, a lényegét nagyon röviden meg tudom indokolni. Arról van szó, hogy minden súlyos fogyatékossággal élő embertársunk kapja meg fogyatékossági támogatásként a mindenkori öregségi nyugdíjminimum mértékében, annak 80 százalékában kifejezett összeget; úgy kapja meg, ahogy ezt eredetileg a '98-ban elfogadott fogyatékossági támogatásról szóló törvény tartalmazta.

Tisztelt Képviselőtársaim! A ciklus végén járunk, és a helyzet sok tekintetben hasonlatos ahhoz, amit átéltünk négy évvel ezelőtt, amikor a ciklus végéhez közeledve tapasztaltuk, hogy a kormány egy ígéretének nem tett eleget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés életében vannak felemelő, ritka szép pillanatok. Ilyen szép pillanat volt az, amikor '98. március 16-án 309 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangú döntéssel tudta elfogadni a Ház a fogyatékos személyek jogairól szóló törvényt.

A végrehajtás, a kivitelezés azonban az új kormányra maradt. Amikor az új kormány foglalkozott a fogyatékostámogatás jogosultsági feltételeinek pontos meghatározásával, következetesen és több ízben jeleztük, hogy túl szűkmarkúan mér, túl szigorúan mér. Az eredeti törvényben a súlyos fogyatékossággal élő embereknek ígért támogatást a törvényalkotó, ehhez képest az új kormány által, a Fidesz-kormány által megfogalmazott feltételek ezt a 80 százalékos támogatási mértéket csak a halmozottan fogyatékosok szűk köre számára adta meg, a többieknek pedig egy 50 százalékos alsóbb lépcsőt állapított meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, nem kell hosszan indokolnom, hogy miért kérem, hogy térjünk vissza a '98-ban megfogalmazottakhoz, hiszen a fogyatékossággal élő társaink oly sokféle hátránnyal küzdenek, olyan nehéz teljes értékű életet élniük.

 

 

(18.30)

 

Amikor ezt a törvénymódosítási javaslatot előterjesztettem, számba vettem azt is, hogy mivel kalkulált a kormány. Amikor a költségvetést megalkotta, maga is mintegy 130 ezer fogyatékossal számolt, ehhez rendelt a költségvetésben forrásokat. Az elmúlt év tapasztalatai alapján azonban bebizonyosodott, hogy ennek a tervezett létszámnak nem egészen az egyharmada tudta megkapni a fogyatékossági támogatásra való felhatalmazást, hiszen annyira szigorúan írta meg a törvényben a feltételeket a kormány.

Éppen ezért, támaszkodva a fogyatékosszervezetek véleményére, benyújtottam azt a javaslatot, amely a Fogyatékosügyi Tanácsnak is a teljes támogatását élvezi. Ebben a vakok, a teljes sötétségben élők számára, illetve a mozgáskorlátozottak számára újfajta leírással, újfajta jogosultsági rendszerben állapítanánk meg törvényben szabályozva a jogosultsági feltételeket, tudva, hogy a végrehajtási rendeletben nagyon-nagyon sok konfliktus és bonyodalom támadt, ami sújtja ezeket az amúgy is nagyon sok nehézséggel küzdő embereket.

Megint a ciklus vége van, az előző parlamenti ciklus végén az összefogást, a hatpárti egyetértést a választások előtt sikerült elérnie a parlamentnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Azt remélem, talán ezúttal is így tehetünk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  301  Következő    Ülésnap adatai