Készült: 2024.04.25.05:32:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 286-288. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:  Előző  286 - 288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet jegyző asszony szavait írtam fel: következetes és őszinte politikára van szükség. Ezzel maximálisan egyetértek, és amikor a mai vitában általam eddig hallottakat idézem fel, akkor azt látom, hogy egyrészről az elmúlt időszak, az elmúlt öt év intézkedéseiről volt szó, itt is célszerű, hogy következetesek és őszinték legyünk, szó volt arról is, hogy a jövőben milyen feladatokat kell ellátni, és az is elhangzott kormányzati oldalról, amihez én személyesen maximálisan csatlakozom, hogy természetesen az egészségügy területén számtalan feladat van még előttünk.

Engedjék meg, hogy röviden szóljak egynéhány szót az elmúlt öt évről és az előttünk álló feladatokról. Ami az elmúlt öt évet illeti, vitatkoznom kell azzal a megállapítással, hogy folyamatos forráskivonás történt. Tisztelt Ház, az Országgyűlés által megvitatott zárszámadási javaslatok ennek pont az ellenkezőjét igazolják, a számok, amelyek nyilvánosak és amelyek akár alapellátásról, akár bérekről, akár az intézményrendszer finanszírozásáról szólnak, nem igazolják azt, hogy forráskivonás történt; épp az ellenkezőjét! Természetszerű az, hogy minden egyes területen el lehetett volna költeni, el lehetne költeni több forrást, még nagyobb megbecsülést lehetne adni azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek mindnyájan csak köszönettel tartozunk a feladataik ellátásáért, de mégis látnunk kell, és önöknek is pontosan látniuk kell, hogy 2010-ben milyen pénzügyi helyzetben volt az ország, milyen reálgazdasági helyzetben volt az ország (Bangóné Borbély Ildikó közbeszól.), amely kereteken belül érvényesítette a béremelési vagy alapellátási kiadásnövelési intézkedéseit. (Bangóné Borbély Ildikó és Gúr Nándor közbeszól.) Tisztelt képviselőház, ezért engedjék meg, hogy én erre az államháztartási reálgazdasági aspektusra is felhívjam a figyelmet.

Pontosan tudják, hogy milyen növekedési adatok voltak Magyarországon és az Európai Unióban, pontosan tudták, hogy mekkora államháztartási hiánnyal küzdöttünk, pontosan tudják, hogy a túlzottdeficit-eljárás keretében milyen szankciókkal kellett szembenézni. (Bangóné Borbély Ildikó: Mégis építettünk stadionokat!) Ebben a környezetben olyan intézkedéseket hajtott végre az egészségügyben a kormányzat, amelyekkel nem forrást vont ki (Közbeszólások az MSZP soraiból.), hanem legfeljebb forrásokat csoportosított át. Sok szó volt arról, hogy a gyógyszerkasszánál milyen intézkedések történtek betegteher-növekedés nélkül; igen, az itt megtakarított forrásokat forgatta vissza a kormányzat oda, hogy a közszférán belül 2012-ben először az egészségügy területén valósulhatott meg béremelés. (Gúr Nándor: Az alapellátás hol maradt? Hol maradt az alapellátás? Az alapellátásról beszélj!) Ezeket a pluszforrásokat forgatta vissza a kormányzat oda, hogy az alapellátásnál jelentős növelés valósulhasson meg. A számok azt mutatják, hogy az alapellátás területén a 2010. és a ’16. éveket összehasonlítva 40 százalékos emelés valósulhatott meg.

És amikor arról beszélünk, hogy a kormányzat új adókat vezetett-e be, ami miatt az ellenzék kritikával illeti a kormányt, igen, mondjuk el, hogy a népegészségügyi termékadó egy olyan intézkedés volt, amellyel pont az egészségügyben kívánt forrást teremteni a kormányzat, hozzáteszem, egy olyan eszközzel, ahol piaci módon befolyásolta azon termékeknek az árát, amelyeknek a túlzott fogyasztása kimutathatóan egészségkárosító. Tehát egy közgazdaságilag ismert eszközzel a fogyasztást próbálta befolyásolni, az egészségtelen termékeknek a keresletét csökkenteni, és egyúttal többletforrást biztosítani az egészségügyi kiadásokra.

Ami pedig azt illeti, hogy az egészségügyre mennyire fókuszált a kormány vagy mennyire nem, azt is látni kell, hogy nemcsak az egészségügy volt nagyon komoly feszültségekkel terhelt, hanem számos más terület is, és azt is el kell ismerni, hogy a kormányzat az erőforrásait ebben az igen nehéz helyzetben sok más területre is fókuszálta. (Gúr Nándor közbeszól. ‑ Mesterházy Attila: Stadion!) Kettőt hadd említsek meg: munkahelyteremtés és családok. Miért ez? Mert önök pontosan tudják, mindnyájan pontosan tudjuk, hogy egy fenntartható államháztartási gazdálkodásnak az alapja, annak az alapja, hogy legyen forrás egészségügyre, oktatásra, szociális ágazatra, egy jól működő gazdaság. Ezért a kormánynak alapvető szempontja volt az, hogy a gazdaságot erősítse meg, és például munkahelyteremtéssel biztosítsa a jövőbeni forrásoknak a lehetőségét. (Bangóné Borbély Ildikó és Gúr Nándor közbeszól.) A statisztikákat ismét ismerik: jelentős foglalkoztatásbővítés valósult meg (Gúr Nándor: Anglia, Németország!), köszönhetően például a munkahelyvédelmi akció intézkedéseinek.

Még egy dolog a családokat illetően: az egészségügyhöz is erősen kapcsolódik az, hogy egy romló demográfiai helyzet az egészségügyre még nagyobb nyomást gyakorol, hiszen hogyha a korfa kedvezőtlen, akkor az életükben előrehaladott emberek, az idős emberek sokkal nagyobb ellátásra tartanak igényt (Bangóné Borbély Ildikó közbeszól.), úgy, hogy a jövedelmet megtermelő munkaképes rétegek csökkennek. Na, ez a kedvezőtlen korfa, amelyet a kormánynak meg kellett fordítani, és ezért az erőforrásainak egy részét arra koncentrálta, hogy a kívánt második-harmadik gyermekek megszülessenek, és a családi kedvezménnyel jelentős forrásokat biztosított a családok részére. (Gúr Nándor közbeszól.)

Tisztelt Képviselőház! Ezeket azért emelem ki, mert látni kell, hogy az egészségügy problémáinak a kezelése mellett a kormány számos más területen küszködött olyan kihívásokkal, amelyekre reagálnia kellett (Közbeszólások az MSZP soraiban.), és ahol, azt gondolom, igenis sikereket ért el, akár az említett munkahelyteremtést, akár a családok megerősítését illetően.

Még egy dolgot hadd említsek meg! Amikor arról beszélünk, hogy egy ágazat több forrást érdemel-e vagy sem, azt is mondjuk el, hogy a felelős kormányzásnak az is a része, hogy minden egyes kiadási többlet, illetőleg minden egyes adócsökkenés úgy valósulhat meg, hogy mellette a jövendő generációk terheit nem növeljük. Jelentem, az elmúlt öt évben a kormány ezt tette: úgy fordított többletforrásokat az egészségügy területére (Gúr Nándor közbeszól.), úgy koncentrált a munkahelyek számának növelésére, úgy biztosított többletforrásokat a családoknak, hogy mellette a sokat említett túlzottdeficit-eljárásból kikerültünk, és a reálgazdasági mutatóink, azt gondolom, igen kedvezőek. (Bangóné Borbély Ildikó közbeszól.)

(19.50)

Ez a felelős gazdálkodás az, amelyet minden kormánynak követnie kell. A jövőt illetően egyetértek azokkal a véleményekkel, amelyek arról szólnak, hogy az egészségügy területén is és bizony számos más területen is a kormánynak sok feladata van. Az én állításom az, hogy az egészségügy területén is igenis a kormány új intézkedéseket tesz. A ’16-os költségvetés a tisztelt Országgyűlés előtt van. Tudják, hogy bérintézkedésekre is felelősen, a gazdaság teherviselő képességével összhangban többletforrások állnak rendelkezésre, csakúgy, mint az alapellátásnál. Ami a felelős… (Moraj és közbeszólások az MSZP soraiból: Stadion! A stadion várhat! ‑ Zaj. ‑ Az elnök csenget.) Tisztelt képviselők, ami a felelős gazdálkodást illeti, hadd mondjam el, hogy a benyújtott módosító javaslatokat értékeltük (Közbeszólás az MSZP soraiból: 7 milliárd!), igen, képviselő urak, igen, hadd mondjam el, hogy a Magyar Szocialista Párt által beadott módosító javaslatok, illetve az adótörvényekhez beadott módosító javaslatok együttes hatása mintegy 1500 milliárd forintos (Moraj az MSZP soraiban. ‑ Gőgös Zoltán: Dübörög a gazdaság!), ennél nagyobb egyenlegromlást eredményez. Hogy lehet ez? Hadd mondjak néhány konkrétumot! (Moraj az MSZP soraiból. ‑ Közbeszólás az MSZP soraiból: Mennyi adónemet vezettetek be? ‑ Zaj. ‑ Az elnök csenget.) A Szocialista Párt által beadott módosító javaslatok a 100 milliárd forintos Országvédelmi Alapot 401 milliárd forinttal csökkentenék. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Kérem szépen, amikor… (Folyamatos zaj és közbeszólások az MSZP soraiból.) Képviselő úr!

ELNÖK: Még két felszólalás van, és utána jönnek a kétpercesek. Addig próbálják meghallgatni, ön is, képviselő úr, önnek is csak ezt tudom ajánlani, mint jegyző úrnak. Gúr Nándor jegyző úr, önnek kell legjobban példamutatóan viselkedni, ön az Országgyűlés jegyzője! Majd várom, hogy kétpercest nyomjon.

Parancsoljon, államtitkár úr! (Zaj és közbeszólások az MSZP soraiból: A kormány képviselőitől is el lehet várni ugyanezt!)

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Amikor felelős gazdálkodásról és felelős politizálásról beszélünk, akkor az én fogalmaimba az is beletartozik, hogy az egészségügy területén, az oktatás területén úgy biztosítunk többletforrást, hogy az rendelkezésre áll. A Magyar Szocialista Párt által beadott módosító javaslatok elfogadása esetén ‑ ahogy említettem ‑ 1500 milliárd forinttal nagyobb lenne a hiány. Kérdezem, hogy ennek milyen hatásai lehetnek. (Folyamatos zaj és közbeszólások az MSZP soraiból.)

Tisztelettel, azt is el kell mondjam, hogy ugyanez az egyenlegromlás látható (Folyamatos zaj az MSZP soraiból. ‑ Az elnök csenget.) a Jobbik javaslatainál is. Az LMP-nél ezt nem látjuk. Az LMP-nél az összes költségvetési beadott módosító javaslatnak megvan az ellenlába, az adóoldalon viszont 1400 milliárd forintos egyenlegromlás látszik.

Tisztelettel, ismét azt kérem, hogy amikor jobbító javaslatokat fogalmazunk meg, akkor azt úgy tegyük, hogy a felelős gazdálkodást ne befolyásoljuk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Fogalmad sincs, miről beszélsz!) Azt gondolom, ahogy említettem, vannak feladatok előttünk az egészségügy területén is, és ahhoz konstruktív, valódi megoldást igénylő javaslatokat szükséges benyújtani.

Ami pedig az egészségügy helyzetének javítását illeti, végül egy dolgot hadd emeljek ki. Célszerűnek tartom azt, hogy ne csak a bérügyekről, a nagyon fontos bérügyekről, az intézményrendszer finanszírozásáról beszéljünk, hanem azokról a lépésekről is, amelyekkel az egész ország, a nemzet egészségi helyzete javítható. (Folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.) Azt is látni kell, hogy itt is voltak fontos és komoly lépések a népegészségügyi program területén, a dohányzás visszaszorítása területén (Gőgös Zoltán: Mindenki feketecigit szív!) vagy a mindennapos testnevelés bevezetésének területén.

Amennyiben itt további javaslatok fogalmazódnak meg, azt gondolom, ezeket is érdemes megvitatnunk, annak érdekében, hogy amikor magyar egészségügyről beszélünk, akkor egy egészségesebb országról beszélhessünk. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  286 - 288  Következő    Ülésnap adatai