Készült: 2024.03.28.09:28:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2017.05.22.), 224. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:59


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Hallgatva Lázár miniszter úr expozéját, egy pillanatra megijedtem, hogy amikor majd le fog ülni, akkor a Jobbik időkeretéből lesz levonva ez a beszéd, hiszen sokszor olyan kemény és teljesen jogos elvárásokat támasztott a kormány irányába és kritikákat fogalmazott meg, amelyeket nem lehet megkerülni, amikor a vidék helyzetéről folytatunk egy vitanapot.

De hát azért az mégiscsak szomorú, hogy mindezt attól a minisztertől kellett meghallgatnunk, aki egyébként hét éve a kormány minisztere, és három éve felel azokért a forrásokért, amelyek döntően szerepet kellene hogy vállaljanak abban, hogy ne legyen ez a szomorú helyzet, és hogy a magyar vidék végre felzárkózhasson.

Sajnos a vidéki élet a magyar közgondolkodásban egyenlő lett a hátrányos helyzettel. Ez az igazi tragédia, és szerintem erről kell ma sokat beszélnünk. Hiszen arra lesz mód, hogy megnézzük, mi lett az önök korábbi ígéreteivel ‑ és ígérhetem, hogy beszélünk erről is ‑, illetve arról is beszélni kell, hogy a hazai és EU-s források miként javítottak vagy éppen nem javítottak érdemben a vidék helyzetén. Ahogy fontos kérdés az is, hogy a vidéki közösségeink hogyan vesztették el a jövőképüket, hogyan váltak sokszor a reménytelenség szimbólumává.

A vidék kiszolgáltatottsága nem csupán mezőgazdasági helyzet, ahogy erre ma már többen utaltak. Sok tekintetben onnan fakad ez a probléma, de semmiképp nem kizárólag. És az, hogy ebben a Fidesz-kormány felelőssége mekkora, jól mutatja azt, hogy éppen vidékről kapták a legnagyobb bizalmat. 2010-et megelőzendően éppen önök voltak azok, akik azt ígérték, hogy befejezik a múltat, befejezik azt a liberális baloldali kormányzati politikát, ami a vidék kizsákmányolására és elhanyagolására épült. Épp ezért kapták tehát ezt a hatalmas bizalmat és felelősséget, és épp ezért ennyire visszataszító és ennyire brutális az a szembenállás, amit a vidékkel szemben ma önök mutatnak.

Néhány száz szerencsés vidéki kiskirály, budapesti életet megunt kormányközeli ügyvéd, vállalhatatlan múlttal rendelkező, vidékre menekült vállalkozó ‑ rajtuk kívül ma bizony nem sok babér terem a vidéken élni, a vidéken maradni akaróknak. Ebben önöknek nagyon komoly a mulasztása, sőt sokszor a szándékossága is, hiszen az új földesúri rendszer kiépítésében nem foglalkoztak azzal, hogy mi lesz a vidéki milliókkal, kizárólag az számított, hogy mi jut majd a haveroknak, mi jut ennek az új földesúri rendszernek.

És itt át is térnék egy kicsit a mezőgazdaságra, hiszen ha a mezőgazdaság jól működik, akkor azt hiszem, hogy a vidék alapja megvan, és onnantól kezdve a felemelkedés már egy könnyebb folyamat, hiszen mégiscsak a föld az, ami megtermeli a lehetőségét annak, hogy minél többen képesek legyenek minőségi életet élni ma vidéken. E tekintetben ott kell kezdenem, hogy teljes a fogalmi zavar.

Hét év alatt nem sikerült ebben a Házban tisztázni, hogy mit jelent a kicsi, mit jelent a közepes családi gazdálkodó. Folyamatosan elbeszélünk egymás mellett. A kormány nem hajlandó definiálni ezeket a fogalmakat, így azt kell mondanom, hogy abból kell kiindulnom, amit láthatunk, ami a valóság, ami a gyakorlat, azaz önök szerint a néhány településenként uralkodó, 1-2 ezer hektár fölött diszponáló emberek számítanak kis- és közepes családi gazdálkodóknak, hiszen a kommunikációban őket emelik ki, és a források is hozzájuk kerülnek. Ezen jogszabályok hiánya, tehát hogy nem definiáltuk, hogy mi a kicsi, a közepes és a családi gazdálkodó, ez vezetett el odáig, hogy önök úgy tudnak itt hazudni, úgy tudnak itt kommunikálni a parlamentben is, hogy közben nem hazudnak, hiszen nem mondták meg, hogy melyik is az a kedvezményezett kör a gyakorlatban, ez hány hektárt jelent, milyen ágazatokat jelent, és mit várnak el ezektől az emberektől, milyen visszatérítést juttassanak a vidéken élők számára.

Sok pályázatról kell beszélnünk, amelyek összege valóban jelentős, százmilliárdokra tehető ‑ attól függ, hogy mennyire vesszük szűken értelmezve a vidékfejlesztést ‑, de az elmondható, hogy ezek hatékonysága semmiképpen nem kielégítő. Ellenkező esetben ezt a vitanapot sem kellett volna megtartanunk.

Nagyon érdekes volt itt a kormánypárti felszólalások sorozatában a termőföld megtartása mint fontos fogalom és fontos cél ‑ ebben buktak meg a legcsúnyábban. Én azt hiszem, hogy ha három évvel ezelőtt tartottuk volna ezt a mai vitanapot, akkor még önök, kormánypárti képviselők sem gondolták volna, hogy eljutunk odáig három évvel később, hogy a természetvédelmi területeken kívül gyakorlatilag nem hagytak termőföldet a magyar nemzet számára; gyakorlatilag nem lesz olyan biztosítéka a magyar embereknek, az unokáinknak, ami lehetőséget teremtene az élelmiszer-biztonságra, lehetőséget teremtene arra, hogy a demográfiai és a szociális helyzeten érdemben tudjunk vidéken változtatni.

Ez egy egészen elképesztő helyzet, és mindezt csak azért tették meg és azért jutottunk idáig, mert önök összevesztek egy korábbi vállalkozójukkal, akinek jelentős termőterületeket juttattak, és mivel olyan jogszabályt mégsem lehet hozni, hogy csak X. Y.-tól vegyük vissza a bérletet, ezért képesek voltak eladni az összes termőterületet.

De ugyanez a helyzet a támogatásokkal kapcsolatban is. (Dr. Nagy István közbeszól.) És most már a tavalyi évről beszélek, amit már nem lehet a szociálliberális kormányokra fogni.

(16.20)

A vidékfejlesztési támogatások döntő részét, mintegy kétharmadát a legszűkebb, leggazdagabb, legtehetősebb 10-15 százalék nyerte el. Példátlan, brutális aránytalanság! Ebből így nem vidékfejlesztés lesz, hanem tovább folyik a földesúri rendszer kiépítése.

Ezekről a tényekről és ezekről a számokról fogunk beszélgetni a vitanap további részében. Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai