Készült: 2024.04.25.23:47:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Surján László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SURJÁN LÁSZLÓ, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az egészségügyi és szociális bizottság a törvényjavaslatot megtárgyalta, megvitatta és azt többségi szavazással általános vitára alkalmasnak tartotta. Engedjék meg, hogy a vita néhány elemét összefoglaljam.

Végeredményben - mint ahogy a miniszteri expozéban is hallottuk - alapvetően egy európai jogharmonizációs törvénycsomagról van szó, és ez az elem viszonylag kevés vitát szokott kiváltani bizottsági szinten, akár plenáris szinten is. Itt mégis volt két olyan pont, amelyet vitattunk, kérdésekkel próbáltunk tisztázni, illetve ellenzéki oldalról különösképpen is problémákat vetettek föl. Az a két elem, amely nem tartozik bele az európai jogharmonizációs csomagba, amelyről egyébként a beterjesztett javaslat címe is elég világosan jelzést ad: első részben közli, hogy itt egy európai integrációs, valamint az egészségügyről, illetve tb-járulékkal kapcsolatos törvények módosításáról szól a dolog. Nos, ez a két elem nyilvánvalóan különösebb vitát váltott ki, amelyet kormánypárti oldalról viszonylag nehezen tudtunk megérteni.

Arról van ugyanis szó, hogy a fogászati ellátás visszakerülése a társadalombiztosítás által finanszírozott körbe - jelesül a fogtömések, nevezzük meg világosan, hogy miről van szó: tehát a fogtömések társadalombiztosítás terhére történő végzése -, valójában úgy tűnik, hogy az egészségpolitikai részt illetően az utolsó olyan elem a Bokros-csomagból, amelyet helyre kell tenni, és éppen ezért nem lehet csodálkozni azon, hogy a kormánypárti oldal ezt a dolgot támogatta. Csodálkozni azon lehet, hogy az ellenzék vitatta ennek az ésszerűségét, kereste a forrásait.

Én azt gondolom orvosként, hogy azt, ami megelőzésnek számít, minden erővel támogatni kell. A magyar társadalom, a magyar népesség fogazata rossz állapotban volt, és ehhez a rosszhoz képest még rosszabba került akkor, amikor kisöprődött a társadalombiztosítási eljárásból a fogtömés. Hogy egy csonkoló beavatkozást megfinanszírozzunk - mint ami a foghúzás -, és ne finanszírozzuk meg azt, ami meg tudja előzni a foghúzást, ez minden ésszerű logikának ellentmond, és már akkor, '95-ben megjósoltuk, hogy lesz egy magyar kormány, amelyik ezt mindenképpen meg fogja változtatni.

Örülök, hogy erre most sor kerül, örült a bizottság kormánypárti oldala is. Ha nem akarnánk örülni, akkor azt mondanánk, hogy miért nem egy évvel előbb vagy két évvel előbb került erre sor, de akkor ezt lehet folytatni, hogy miért nem '95-ben került már erre sor, de azt gondolom, hogy tragikusabb ez a dolog, mintsem hogy viccelődni lehetne vele. Elmondtam a bizottsági ülésen, hogy ha az ember bemegy - és nekem be kellett menni beteget kísérni - az éjszakai ügyeletre a sztomatológiára, és ott végignézi azokat a betegeket, akik ott foghúzásért jelentkeznek akut állapotban, bizony nagyon megérlelődik az emberben, hogy mindent meg kell tenni a népesség fogazatának megőrzése érdekében.

A gyermekgondozási díj összeghatárának a fölemelése is váltott ki némi kritikát, de ez sokkal kisebb erővel szólalt meg, mint a másik a vita során. Elég logikus ez a lépés. Eddig arról volt szó, hogy a minimálbér kétszerese jelentette a határt. Jól tudják képviselőtársaim, hogy a minimálbér kétszerese 80 ezer forintos összeg pillanatnyilag. A kormány azonban azt javasolta korábban, hogy ezt nominálisan rögzítsük, ne pedig úgy, hogy a minimálbér kétszerese, és a költségvetési törvényben mondjuk meg, miről van itt szó.

Ha maradt volna a minimálbér kétszerese kategória, akkor a következő évtől 100 ezer forint lenne ez a bizonyos fölső összeghatár, és a költségvetési törvényben úgy döntöttünk, hogy ez 83 ezer forint legyen. Azok, akik előszeretettel arról beszélnek, hogy a tehetősebbeket szoktuk támogatni, vegyék észre, hogy itt elvárjuk a szolidaritást azoktól, akiknek a jövedelme ezt a 80-83 ezer forintos határt meghaladja, ugyanakkor a minimálbér megemelésével pedig éppen a legszegényebbeken segítettünk.

Kedves Képviselőtársaim! El is szaladt az időm. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Mint említettem, bizottságunk többsége támogatta a javaslatot. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai