Készült: 2024.04.20.08:59:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2005.06.20.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Miniszterelnök Úr! Vajúdtak a hegyek, és még csak egereket sem szültek - így is értékelhetnénk a hét végi eredményeket. Miniszterelnök úr erről meglehetősen részletesen beszélt: kudarc az, ami a hét végén Brüsszelben történt, de nem a magyar kormány kudarca.

Ha az Európai Unióhoz való csatlakozásunk egy évét értékeljük, akkor persze lenne ok és mód arra, hogy a magyar kormány kudarcáról is beszéljünk. Hadd mondjak erre két tényt, mert bizony kudarcnak kell tekintenünk azt, hogy egy év elteltével az egy főre jutó támogatások vonatkozásában az újonnan csatlakozó országok közül Magyarország sereghajtó. Nem tudom, a miniszterelnök úr tudja-e, hogy míg Litvánia egy főre jutó támogatása 107 euró, addig Magyarország 16 euróval az abszolút utolsó a tíz csatlakozó ország közül. Ez kudarc, ez a magyar kormány kudarca.

Szintén a magyar kormány kudarca az, hogy miközben több mint 130 milliárd forintot fizetünk be az Európai Unió kasszájába valamennyien, minden adófizető polgár adójából, aközben sajnos a pályázókhoz a különböző címeken ennél az összegnél 40 milliárd forinttal kevesebb érkezett meg az első esztendőben. Ez kudarc.

Miniszterelnök úr, mi támogatjuk azt a törekvését a kormánynak - és különösen az előbb említett adatok fényében dicséretes lenne, ha ezt el tudná érni -, hogy egy főre eső támogatások vonatkozásában az első öt közé kerüljünk. Baráth Etele miniszter úr még ennél is merészebb volt, azt mondta, hogy legyünk az első háromban. Mi az első öttel is megelégednénk. Cserébe azt kérem, fontolják meg, hogy ugyanazt érje el a kormány, mint amit a Fidesz képviselői összefogva a Szocialista Párt európai parlamenti képviselőivel már az Európai Parlamentben elértek. Azt kérjük öntől, azt kérjük önöktől, hogy ugyanazt, amit a magyar képviselők elértek az Európai Parlamentben, érjék el önök is az Európai Bizottságban.

Miniszterelnök úr, ön beszélt a versenyképesség fontosságáról, beszélt arról, hogy az Európai Uniót versenyképessé kell tenni. Ez igaz, ebben önnek igaza van.

 

(13.30)

Beszélt arról is - pontosabban ezt inkább csak kihallani lehetett a mondataiból -, hogy ehhez Magyarország versenyképességét is javítani kellene; a múlt héten erről többet is mondott.

És a múlt héten arra is utalt, hogy a versenyképességünk javítása szempontjából az első és legfontosabb dolog lenne az adócsökkentés. Őszintén szólva én azt vártam öntől, hogy a külpolitikai értékelés után az immáron három hete, sőt egy hónapja halogatott bejelentést is megteszi, és beszél itt előttünk azokról az adócsökkentésekről, amelyekről különböző kósza hírek már napvilágot láttak az elmúlt hetek sajtójában. Hiszen önök fél éve másról sem beszélnek, mint hogy a magyar gazdaságot, a magyar kis- és középvállalkozók versenyképességét javítani kellene, és ehhez nagyarányú - ahogy ön mondta egy januári interjújában -, radikális adócsökkentésre van szükség. Várunk hetek óta - ön hetek óta halogatja az ezzel kapcsolatos bejelentést. Ezért hadd tegyek fel önnek néhány kérdést, bízván abban, hogy esetleg ezekre a kérdésekre is választ kapunk az ön viszontválaszában.

Még az idei esztendőre tervez-e a Gyurcsány-kormány radikális adócsökkentést? Még az idei esztendőre. (Dr. Géczi József Alajos: A Járai nem engedi!) Egy-, kettő- vagy háromkulcsos általános forgalmi adót terveznek-e, miniszterelnök úr? Bármilyen megoldást választ a kormány, a ma 15 százalékos áfakulcs alá tartozó termékek esetében emelkedhet-e, emelkedik-e a kormány szándékai szerint az általános forgalmi adó? Magyarul fogalmazva, a gáz-, a víz- és a csatornahasználat, a távhő, a tömegközlekedés és az élelmiszerek forgalmi adója emelkedik-e? Annál is indokoltabb ez a kérdés, mert ezen termékek általános forgalmi adóját önök két évvel ezelőtt már megemelték 12 százalékról 15 százalékra, és a sajtóban megjelent hírek szerint újabb emelést terveznek. De azért is indokolt ez a kérdés, mert 2002-ben, 2003-ban és 2004-ben is ugyanazt a műsort láttuk önöktől: fél évig adócsökkentésről beszéltek - az idén ugyanezt elkövették -, majd utána az ősszel radikális adóemelések következtek be. Így indult 2003 is, 2004 is és 2005 is.

Kérdezem tehát, miniszterelnök úr, hogy az adócsökkentés vonatkozásában terveznek-e jelentős, vagy ahogy ön fogalmazott, radikális lépéseket. Ha pedig nem tudnak ötről hatra jutni a pénzügyminiszterével vagy a kormányon belüli egyeztetés során, akkor azt javaslom, azt kérem öntől, hogy fontolják meg a Fidesz ez irányú javaslatait, amelyek hetek óta ott porosodnak az önök asztalán.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai