Készült: 2024.04.19.22:36:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 61. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:08


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Milyen a jó 13. havi nyugdíj? Hát, először is igazságos, másodsorban tisztességes, harmadsorban pedig minden nyugdíjasnak azonos összegben jár. Nagyjából itt be is fejezhetném a vezérszónoki felszólalásomat, de mégiscsak kell hozzá néhány keresetlen mondatot fűznöm. Igazságos akkor, ha mindenkinek azonos összegben jár, az én értékrendem szerint. Tisztességes, mert minden nyugdíjasnak és nyugdíjszerű ellátásban részesülőnek jár, és ők azt meg is kapják. És lehetőség szerint most. Merthogy most van bajban a nyugdíjas.

(15.30)

Azt hiszem, nem kell ecsetelni, hogy hogy szálltak el az élelmiszerárak az elmúlt hónapokban, és nemcsak a válság idején, hanem még a koronavírus-járványt megelőzően is.

Részletezzük akkor az indítványomat! Kezdem azzal, hogy ha igazságos, tisztességes és mindenkinek ugyanazon összegben jár, akkor nem kell különösebben fejszámolónak lenni, most nagyjából a nyugdíj és nyugdíjszerű ellátásban részesülők átlagos összege 140 ezer forint körül van. Igaz, az államtitkár asszony egy másik összeget mondott a tervezett jövő évi emeléssel együtt; azért jegyezzük meg, hogy az öregségi nyugdíjak összege rendszerint magasabb, mint az összes nyugdíjban részesülők átlagos összege. Ha ez a 140 ezer forint elfogadásra kerülne, ez praktikusan azt jelenti, hogy ha négy év alatt kerül bevezetésre, akkor az első heti juttatás mindenkinek 35 ezer forintot jelentene. Hangsúlyozom: mindenkinek.

Említették, hogy nincs felső plafonja az önök által beterjesztett törvényjavaslatnak. Én ezt értem, sőt még azt is értem, hogy az önök értékrendjébe belefér; az enyémbe meg nem. Miért mondom én ezt? Először is azért, mert az a javaslat, amelyet én teszek, hogy minden nyugdíjasnak egy összegben járjon, nemcsak az igazságosság elvét erősíti, hanem az egyenlőség és a szolidaritás elvét is  ezek tipikusan baloldali értékek. A másik, hogy a nyugdíjasok kétharmadának ez jobb, mint az önök ajánlata. Hangsúlyozom: a nyugdíjasok kétharmada jobban jár azzal az ajánlattal, amit én teszek, mint amit idehoztak az Országgyűlés elé. (Nacsa Lőrinc: De most a mi javaslatunkról van szó!) Igen, az önök javaslatáról van szó, tehát arról van szó, hogy a nyugdíjasok közel kétharmada nem kapja meg az átlagot.

Itt már néhány alkalommal, bár ilyen törvénytervezet nem volt az Országgyűlés előtt, de felhívtam a figyelmet arra, hogy az ezzel az átlaggal való, nem is mondom, hogy manipulálás, hanem az erre való hivatkozás elharapózott az elmúlt években. De miért is? Azért, mert a 2012-es átalakítás kapcsán, a nyugdíjtörvény átalakítása kapcsán én az egyik fő bűnnek tartottam az intézkedések között a járulékplafon eltörlését. A járulékplafon eltörlése lehetővé tette azt, hogy ma már milliós, sőt több millió forintos nyugdíjak is vannak Magyarországon. Tudom, mindig erre hivatkoznak: olyan kevesen vannak, hogy ezt észre se lehet venni az utcán. (Dr. Varga-Damm Andrea: Nem így van.) De nem így van, hanem úgy van  és itt vannak néhányan az Országgyűlésben, akik jó barátságban vannak a számokkal, azoknak mondom , hogy a járulékplafon eltörlése kapcsán a magas nyugdíjak megszaporodtak, ez a matematikai közepet húzza fölfelé, miközben ha azt vizsgálnánk meg, hogy nem az átlagot vesszük figyelembe, hanem például a mediánnyugdíjat, és ha azt vizsgálnánk, hogy közel 2 millió 40 ezer öregségi nyugdíjas van  mert ezzel így egyszerűbb számolni , a 2 millió öregségi nyugdíjast sorba állítjuk, és a közepét megnézzük, tehát nem az átlagot, hanem a sorba állítás következtében a közepet, tehát annyian vannak alatta, mint amennyien fölötte, ez a mediánérték, ott lényegesen kisebb számot kapunk.

A múlt évi statisztikai adatok szerint, ahol durván százharmincnégyezer-néhányszáz forint volt az öregségi átlagnyugdíj, kedves barátaim, ott 107 ezer volt a mediánnyugdíj. Innentől kezdve azt gondolom, hogy helyén van az az érvelés, amelyet én az előbb elmondtam a tisztelt Háznak, hogy mindenki egy összegben kapja meg; ha már szeretik ezt az átlagot, akkor legyen az átlagnyugdíj mindenkinek egy összegben kifizetve, mert az a nyugdíjasok közel kétharmadának jobb (Dr. Varga-Damm Andrea: Nagyobb segítség.) és nagyobb segítség.

A másik javaslatunk az volt, hogy lehetőség szerint most. Ehhez módosító indítványt is be fogunk nyújtani  lehet, hogy már meg is érkezett a parlamenti adminisztrációhoz , hogy lehetőség szerint az első hetit ez év július 1-jével lehessen folyósítani. Azt hiszem, hogy ennek semmiféle informatikai akadálya nincs. Nem térek ki a többi módosító indítványunkra, de néhány dolgot azért meg kell jegyeznem.

Említettem az előbb önöknek, hogy ha megnézzük, mit jelent a beterjesztett törvényjavaslat, és mit jelent arányaiban az a javaslat, amelyet én tettem, akkor vegyünk alapul egy 50 ezer forintos nyugdíjjal rendelkezőt, vegyünk egy 140 ezer forintos nyugdíjjal rendelkezőt  ha úgy tetszik, átlagnyugdíjjal rendelkezőt , és vegyünk egy 2 millió forint havi nyugdíjjal rendelkezőt alapul. Megjegyzem, Magyarországon van olyan ember, akinek több mint 2 millió forint a havi nyugdíja. Kérem szépen, kapásból az, akinek 50 ezer forint a nyugdíja, az első hetivel, 53. hetivel 12 500 forintot fog kapni; akinek 140 ezer forintos átlagnyugdíja van, az 35 ezer forintot fog kapni, az előbb én ezt javasoltam, hogy mindenki egységesen ennyit kapjon; és egy 2 millió forintos nyugdíjjal rendelkező 500 ezer forintot fog kapni.

Értik, ugye, ezt az aránytorzulást? Akinek 50 ezer forint a nyugdíja és akinek 2 millió forint a nyugdíja, aközött 40-szeres a különbség! És nem azt preferálja az előterjesztés, aki nehezebb sorban él, aki bajban van vagy nagyobb bajban van, hanem annak ad többet, lényegesen többet, akinek egyébként is van mit a tejbe aprítania. De ha a 140 ezer forintos átlagnyugdíjat hasonlítjuk össze a 2 millió forintos nyugdíjjal, akkor is közel 15-szörös a különbség. És ezért mondtam, hogy az én értékrendembe ez nem fér bele, mert én egyenlőségpárti vagyok, én szolidaritáspárti vagyok!

Nagyon nehéz megállni, amit Nacsa képviselő úr mondott, de azért tegyünk valamit tisztába, ha már rendelkezésemre áll még néhány perc. Annak idején én magam is az egyik kezdeményezője voltam a 13. havi nyugdíj bevezetésének. Akkor nem álltak pénzhegyek, mint most. (Nacsa Lőrinc nevetve: Mint most!) Nem voltak… Nem az önök érdeme, csak megjegyzem önöknek, hogy annak idején, az első hétéves ciklusban tudomásom szerint 2600 milliárd forintnak megfelelő európai uniós forrás érkezett Magyarországra, a következő hétévesben, ami már az önök kormányzására esett, 16 000 milliárd. A kettő között azért lényeges különbség van. Azért ne felejtsék el, hogy ’12 után önök elvették 3 millió fiatal ember 3000 milliárd forint megtakarított pénzét! (Dr. Selmeczi Gabriella közbeszól.) Ez rendelkezésükre áll, a magánnyugdíjpénztári megtakarításokból.

Ne felejtsék el, hogy eltöröltek minden korhatár alatti nyugdíjat, minden korhatár alatti nyugdíjat! Most látjuk, hogy mekkora probléma, hogy nincs rugalmas nyugdíjba vonulási lehetőség a válság kellős közepén. Most már több mint 400 ezer munkanélküli van, de nagyon sokan vannak olyanok, akiknek 40-45 év ledolgozott ideje van, de nem fog tudni elmenni nyugdíjba, mert ma már csak korhatáron lehet elmenni nyugdíjba. (Nacsa Lőrinc: Nem igaz!) Ne felejtsék el, hogy önök eltörölték a rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíjat, a nyolcéves két kormányzásuk ideje alatt, kiszámoltam, 480 milliárd forintot spóroltak meg a rokkantakon! (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Nem igaz!) Mondom: 480 milliárd forintot csak a rokkantakon!

Amikor a szolgálati járandóságot átalakították és eltörölték a szolgálati nyugdíjat  egyébként igaz, Pósán képviselőtársam , akkor megadóztatták a szolgálati járandóságot. Azért fixáljuk itt újra, hogy a törvény úgy szól, hogy a mindenkori nyugdíjemeléssel emelt, ámde személyi jövedelemadóval terhelt juttatás lett a szolgálati járandóság. Nekem nem kutyám, nem macskám a szolgálati járandóságban élők, de ők voltak azok, akik úgy emelték fel a hangjukat, hogy abba még Pintér Sándor is beleremegett. 43 ezer szolgálati járandóságos volt itt a Kossuth téren. És akkor megyek tovább.

Az inflációkövető nyugdíjemelési technika, amire olyan büszkék, az évszázad átverése. Ugye, tudják? Ez az évszázad átverése! Az inflációkövető nyugdíjemelés technikája azt jelenti, hogy mindenkinek, aki 70-80-90 ezer forintból kénytelen élni, vagy annál kevesebb, valamilyen nyugdíjszerű ellátásból, az önök kormánya azt garantálja, hogy a múlt évben vagy ebben az évben te nyomorultul kevés pénzből éltél, és garantálja neki Orbán Viktor, hogy jövőre is nyomorultul kevés pénzből fogsz élni, mert csak annyival emeli meg a nyugdíját, amennyi az infláció mértéke.

(15.40)

Most látszik, amikor az élelmiszerárak így elszálltak, vannak olyan termékek, amelyek 30-40 százalékot drágultak egy év alatt  alapvető élelmiszerekről beszélek , akkor kérem szépen, nyilvánvaló, hogy ez az inflációkövető magatartás nyomorban tart több százezer nyugdíjast. Ráadásul, merthogy annyival emelik csak, ahogy említettem, amennyi a pénzromlás mértéke, de nem a nyugdíjas inflációs kosár által mért mértéket veszik, hanem a társadalom egészében, és azt is tudjuk a szociológiai módszertanból, hogy minél alacsonyabb valakinek a jövedelme, a mindennapi létfenntartásra annál többet kell az ő jövedelméből arányában fordítani. Innentől kezdve ezek az emberek kétszeresen megszenvedik azt a politikát, amelyet önök képviselnek.

S ahogy említettem, ez a fő bűn, a járulékplafon eltörlése. Ha Magyarországon lesz egy másik kormány, márpedig lesz, mert nincs olyan hatalom sehol a történelemben, amelyik örökké tartana, és új nyugdíjtörvényt kell csinálni, a legeslegelső intézkedés az legyen, hogy a járulékplafont visszaállítja. Elfogadhatatlan, hogy ekkora különbségek legyenek nyugdíjas és nyugdíjas között, mert amikor nyugdíjba ment valaki, akkor az ő státusza, meg a másiké, meg a harmadiké, ugyanaz: nyugdíjas, és a boltban ugyanúgy kell fizetni neki mindenért. Annak is, akinek 50 ezer forint özvegyi nyugdíja van, meg annak is, akinek 2 millió forint fölött van a nyugdíja.

Innentől kezdve nem ez a kérdés. Ez elvi kérdés. Nem az a kérdés, hogy mennyien vannak olyanok, akiknek több mint 2 millió forint van. Ma Magyarországon igazságtalan az, hogy a nyugdíjasok kétharmadának nem éri el a nyugdíja az átlagnyugdíjat, és másoknak pedig milliós nyugdíja van, és igazságtalan az, hogy a 13. havi nyugdíj ilyeténvaló bevezetésével ezek az emberek meg fogják duplázni a nyugdíjukat. Ezt én elfogadhatatlannak tartom, egyébiránt pedig az előterjesztést majd támogatni fogom a szavazatommal. Legyen 13. havi nyugdíj!

Még nincs vége, elnök úr, tisztelettel. Tehát valamit tisztázzunk! Bevezettük, azt hiszem, hat vagy hét éven keresztül fizettük, még a válság kellős közepén is az első két hetet ki tudtuk fizetni, ezt a válság elsodorta  2010 után a Fidesz kormány meg nem adta vissza. Ez az igazság. Ha majd egyszer lesz egy másik előterjesztés, akkor azt is be fogom mutatni, hogy mennyivel növekedtek reálértékben az előző szociál-liberális kormány idején a nyugdíjak, most erre viszont nincs időm. Nagyjából 27 százalékkal növekedtek reálpozícióban a nyugdíjak (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Mínusz 10!), mondom, 27 körül. (Nacsa Lőrinc: Mínusz 10!) Nem igaz! Az egyetlenegy évben volt, amikor a 13. havi nyugdíj kivezetésre került. Köszönöm szépen. Elnök úr, képviselőtársaim, köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai