Készült: 2024.04.19.22:36:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2017.04.04.), 56. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:06


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Államtitkár Úr! Több képviselővel, fideszes és KDNP-s képviselőkkel is beszélgettem önök közül, olyanokkal is, akik nincsenek közöttünk jelen pillanatban, nincsenek itt a sorok között, és mindannyian egybehangzóan azt állították, hogy nem akarja senki megszüntetni a CEU-t. Hát, ez nem így van! Egy embert biztosan tudunk, aki meg akarja szüntetni a CEU-t, legalábbis azt akarja, hogy Magyarországról eltűnjön, őt Orbán Viktornak hívják. Az is szárnyra kelt már jó ideje ‑ december végén hallottuk először, lehet, hogy önök jóval hamarabb, sőt gyanítom ‑, hogy kiadta feladatba, hogy ezt az embert, aki neki annak idején ösztöndíjat adott, elindította ezen a pályán, Soros Györgyöt ebből az országból ki kell üldözni.

Nem vetném föl az ilyen aggályokat, mert hiszen ez nem rám tartozik, hogy mibe harapunk bele, meg hogy hova mit csinálunk, ez nem az én dolgom, azt a hazugságot viszont, kérem, tegyék félre, hogy ezt senki nem akarja, igenis akarja, a miniszterelnök akarja, az ő szándéka ez, és amit önök mondanak, vagy próbálják védeni a védhetetlent, vagy letagadni ezt, ez egyszerűen nem igaz.

A tegnapi napon egy azonnali kérdés kapcsán ‑ a CEU-val kapcsolatban természetesen ‑, amit Lázár Jánosnak feltettem, azzal vádolt minket Lázár János miniszter úr, hogy az LMP is politikai hisztériakeltésre használja fel ezt az ügyet. Szó sincs hisztériáról. A legnagyobb nyugalommal és határozottsággal állítjuk, hogy önök egy olyan úton haladnak előre, ami nem jó út. Egy olyan úton haladnak előre, ami nagyon rossz irányba vezet, ami különböző ellenségképek mögé bújtatva felszámolja Magyarország nagyon sok értékét, és egy olyan úton haladnak előre, aminek ez az állomása, ami a mai napon történik, 2017. április 4-e, amit bizony korábban piros betűvel írtak a naptárakba, ez most egész biztos, hogy fekete marad, mert ez egy mérföldkő itt, azt gondolom.

Nem Soros Györgyöt szeretném védeni, nekem is van elég bajom vele meg az ő beavatkozásaival, pusztán arról van szó, hogy ez a módszer nem járja, amit önök folytatnak. Nem mi keltjük a hisztériát, önök keltik a hisztériát, hiszen egy olyan lendülettel ‑ a felsőoktatásnak millió problémája van, és tényleg nem tartozik a legfontosabbak közé ez ‑ önök ezt előrehozzák; önök előrehozzák rendkívüli eljárással, és azon túl még roppant rövid határidővel, teljesíthetetlen határidővel teszik ezt. Hiller képviselőtársam vetette föl, hogy vajon miért ilyen rövid a határidő, miért ilyen teljesíthetetlen a határidő. Azt hiszem, hogy az önök soraiból nem fogja ezt a választ megkapni, én megmondom: képviselő úr, közeledik a választás, itt van a nyakukon, kell készülni erre, s bizony veszélyt látnak erről az oldalról. Tehát egy politikai szándék. De még miniszter úr felvezetőjében is elhangzott, ahogy a mostani KDNP-s felszólaló is elmondta, hogy egy külső veszélyt látnak ebben, Soros Györggyel van problémájuk. Érthető, vagyis el tudom képzelni, hogy az önök szempontjából ez probléma, de azt gondolom, nem ezek a módszerek, nem a személyre szabott törvényalkotás a megfelelő módszer itt. Ez egy olyan oktatáspolitikai, sőt igazából ez nem is szoros értelemben vett oktatáspolitika, ez egy általános politikai mérföldkő a rendszerváltás utáni Magyarország történetében.

A Fidesz-KDNP azt állítja, hogy a CEU a törvények felett áll, mi pedig azt állítjuk, hogy pont hogy a kormány áll a törvények felett, hiszen bármikor erőből átnyom két nap alatt vagy egy nap alatt bármilyen jogszabályt. Egy héttel ezelőtt még szó sem volt róla, hogy ma ezt a törvényt tárgyaljuk, a miniszterelnök kitalálta, és ma már, ha jól látom az önök szándékait, meg is szavazzák.

Tisztelt Ház! Egyértelműen tisztázzuk, hogy nem igaz az, amivel a Fidesz-KDNP vádolja a CEU-t. A CEU nem működik törvénytelenül, működését többek között egy 2004-es jogszabály és az új, 2011-es felsőoktatási törvény is garantálja. Milyen érdekes, hogy a Fidesznek eddig semmi baja nem volt a CEU-val, sem az elmúlt hét évben, sem a korábbi kormányzásuk idején nem mondták egyszer sem, hogy törvénytelenül működne. Amire most görcsösen próbálnak hivatkozni hogy a CEU nem teljesít bizonyos feltéteket az Oktatási Hivatal vizsgálata alapján. Ez lehet, hogy igaz, csakhogy tudomásunk szerint a CEU nagyrészt már pótolta ezeket a hiányosságokat, és ezek a hiányosságok a mindennapos működés részei, ezek pótolható dolgok.

Nem gondoljuk, hogy egy ilyen hiányosság oka és valós megalapozója lehet ennek a támadásnak, ez egy durva politikai támadás. Nagyon veszélyes érv az Oktatási Hivatal állítólagos, megállapított hiányosságaira hivatkozni, hiszen ez az érv több vizsgált intézményre is igaz, és igaz sok magyar intézmény esetében is. Sőt, ilyen indokot, ne adj’ isten, a romániai magyar egyetemek kapcsán is elő lehet rángatni, sőt bárkivel kapcsolatban elő lehet rángatni. Igen, mindenki működjön a törvényeknek megfelelően, de aki ezt valahogyan nem teljesíti, nehogy egy törvénymódosítással lehetetlenítsük el! Ez olyan, mint amikor egy diák nem készíti el a házi feladatát, és azzal várják másnap reggel, hogy ki van rúgva az iskolából.

Egyértelmű az is, hogy ezt a jogszabályt, ami előttünk van, a CEU-ra szabták, diszkriminálják ezt az egyetemet. Egyrészt a nemzetközi szerződés meglétének előírása minden valószínűség szerint azért került be a tervezetbe, mert az Andrássy Egyetem, amely egyébként sok mások mellett kiállt a CEU mellett, már rendelkezik ilyennel, különben őt is sújtaná ez a jogszabályváltozás. Látszik az is, hogy a Fideszben nincsenek tisztában az Egyesült Államok kormányzati rendszerének felépítésével, és kezdetben csak egy központi kormányról beszéltek, most rájöttek arra ‑ és ezt egy módosító formájában próbálják meg kezelni ‑, hogy az USA-ban a szövetségi államnak semmilyen hatásköre nincs a felsőoktatásban, és beleírják a törvénybe így most már a föderatív államot is; erről tegnap Lázár miniszter úrral is szót váltottunk itt az azonnali kérdés keretei között. De ettől még a központi kormánynak, a Trump-kormánynak továbbra sem lesz jogköre ilyen oktatási kérdésekben. Ha továbbra is a központi kormány jóváhagyásához kötik a CEU működését, akkor egyértelmű, hogy direkt és szándékosan lehetetlen feltételeket támasztanak, még akkor is, ha már úgy fogalmaznak, hogy az USA esetében a központi kormányzattal kötött előzetes megállapodás szükséges, ennek az időtávja elképesztően rövid, és nyilván nem sok esély van arra, hogy ez megvalósuljon.

Továbbá egy másik előírással kapcsolatban jegyezzük meg, hogy számos intézmény működik más országban úgy, hogy otthon nincsen telephelye, képzése, végtelen sorát lehetne sorolni ezeknek az intézményeknek. Nem teljesen világos, hogy miért lenne kötelessége egy oktatási intézménynek ott működni, ahova tartozik. Nyilván fel lehet ezt vetni kérdésként, de sokkal inkább alapvető az, hogy az oktatási intézmény megfeleljen azoknak a törvényeknek, követelményeknek, amik az adott országban vannak, eddig ezeknek megfelelt. Most, amire hivatkoznak, egy olyan törvénynek nem felel meg, amit most akarnak elfogadni.

Nyilvánvalóan minőségi feltéteknek kell megfelelni, ha ezt megteszik, akkreditálják az intézményeket, ezek az intézmények piacképes diplomákat adnak, nemzetközileg elismert diplomákat adnak, akkor nem gondolom, hogy ez akadálya lehet annak, hogy engedjék az adott országban megjelenni, és csak Magyarország kedvéért indítson valamelyik egyetem valamelyik egyesült államokbeli államban képzéseket annak érdekében, hogy itt működhessen. Ez teljesen abszurd.

A Fidesz-KDNP azt is mondja, hogy a CEU működése hátrányt jelent a többi magyar intézményre. Azt gondoljuk, hogy nem a CEU jelenti a hátrányt, hanem a kormány működése jelent hátrányt a teljes magyar felsőoktatásra. Hogy mennyire nem jelent hátrányt senkire a magyar felsőoktatáson belül, azt az is bizonyítja, hogy a magyar felsőoktatás számtalan szereplője kiállt a CEU mellett, napról napra sorakoznak a támogatók a Rektori Konferenciától kezdve az ELTE-n és más egyetemeken át, szakszervezetek, HÖOK (Kunhalmi Ágnes: A HÖOK pont nem állt ki!), tanárok, diákok és nagyon sok kiállás tapasztalható. Senki ne mondja a felsőoktatás szereplői közül, hogy ez az egyetem nekünk versenyhátrányt jelent. Bizony, aki a kutatói területen dolgozik, tudja azt, hogy olyan könyvtára van az említett, megszűnésre ítélt egyetemnek, amihez hasonlóért külföldre kell menniük a kutatóknak.

(12.10)

Ez egy előny, innovációs előny, kutatási előny, amit tudnak használni más egyetemekből is. Sokan kiálltak még e felsőoktatási intézmények mellett a CEU érdekében, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke megszólalt, a volt köztársasági elnök megszólalt, több száz professzor és egyetemi tanár a világ minden pontjáról, köztük 14 Nobel-díjas tudós. Az online petíciót mostanra több mint 30 ezren írták alá, a vasárnapi tüntetés során tízezren vonultak a szolidaritásukat kifejezni. Kiállt a CEU mellett Navracsics Tibor, az önök egykori frakcióvezetője, egykori minisztere, jelenlegi uniós biztosuk is. Vajon Lovász Lászlótól kezdve a Nobel-díjas tudósokon át, Sólyom Lászlón keresztül Navracsics Tiborig bezárólag mindenki hisztériakeltő lenne? Nem gondolják, hogy éppen önök mennek szembe az autópályán a teljes forgalommal?

Tegnap azt is elmondtam, hogy Orbán Viktor felpörgette a kultúrkampfot, nem tudjuk pontosan, miért akarják ellehetetleníteni a CEU-t, nagyon sok feltételezés van erre vonatkozóan. Nyilván nem látjuk ennek a részleteit, nem tudjuk, hogy milyen oldalról, de az egészen egyértelműen látszik, hogy nagyhatalmak játékszereként működik a kormányzat, és látszik az, hogy ahogy megszüntettek Oroszországban hasonló intézményt, ugyanazt teszik jelen pillanatban is, egy putyini tempóval dolgoznak.

De feltesszük a kérdést újra, hogy felmérték-e, hogy mivel jár az, ha megtámadják a CEU-t. Mit fog gondolni rólunk a több ezer külföldi diák, aki itt tanul, a több száz külföldi tanár és professzor, aki megfordul az egyetem körül? Nemcsak a nemzetközi megítélésünk romlik ezzel, hanem a versenyképességünk is csökkenni fog. Vagy ismét kérdezzük azt, hogy számoltak-e azzal, hogy a magyarellenes román politikusok vérszemet kapnak, és be akarják zárni a romániai magyar egyetemeket? Hiszen azoknak sincs magyarországi képzésük. Ahogy hallani lehetett a sajtóhírekben, Victor Ponta román exkormányfő már utalt is erre a napokban. A CEU megtámadása nem drága még azon az áron sem, hogy ezen a határon túli magyaroknak óriási kárt okoznak? Ez lenne a felelős, konzervatív politika?

Tisztelt Ház! Le kell szögeznünk újra, hogy a CEU melletti kiállás nem a Soros György vagy különböző ideológiák melletti kiállásról szól. Sokkal többről van itt szó: az egész magyar felsőoktatásról szó van, az ország megítéléséről, vonzerejéről, versenyképességéről; arról, hogy ‑ ahogy Szabó Szabolcs mondta korábban ‑ mit fog érni egy magyar diploma, egy magyar doktori fokozat, egy tudományos fokozat külföldön majd ezek után. Szó van az akadémiai szabadságról, a tanszabadságról, a szabad oktatásról európai értelemben. Nem kell szeretni a CEU-nak a szellemiségét, de igenis el kell fogadni, hogy az egyetem sikeres, mert életképes és piacképes diplomákat nyújt, vonzó a külföldi diákok és a professzorok számára is. A CEU számos sikert hoz Magyarországnak. Sok sikert hoz a magyarországi egyetemeknek is, gondoljunk csak a számtalan intézményi együttműködésre, közös projektekre. Ez nem puszta szimpátia kérdése, a tények mutatják ezt. Ha nincs CEU, vagy a kormányzati támadás után meggyengítik, akkor végső soron az egész magyar felsőoktatást gyengítik meg.

Az LMP eddig is kiállt a felsőoktatási intézményekért, a jövőben is ezt fogja tenni. Tiltakoztunk például a tegnapi napon a vidéki felsőoktatási intézmények ellehetetlenítése ellen, ami az agrárvonalon folyik. Tiltakoztunk a Corvinust érintő szétdarabolás ellen. Erős felsőoktatást szeretnénk, erős intézményekkel, sok egyetemmel, főiskolával, sok diákkal és komoly nemzetközi kapcsolatokkal; azt gondoljuk, hogy ennek egy eleme a CEU Magyarországon. Nem érdekelnek az ideológiák ebben a kérdésben, ugyanúgy kiállnánk a Pázmány vagy a Károli mellett is, ha ideológiai vagy politikai alapon támadná bármiféle kormány.

Az a tiltakozás, ami elindult a CEU kapcsán, ami­vel nyilvánvalóan szembemegy a Fidesz-KDNP… ‑ azt gondolom, egy agresszív, fékevesztett és konfrontatív politika tapasztalható a Fidesz részéről, egy kultúrharc tapasztalható. Mi nem ezt szeretnénk, egy nyugodt, békés építkezést szeretnénk, és nem délibábokkal kell harcolnunk, hanem az ország valódi gyarapodásáért kell dolgoznunk. Azt gondolom, hogy ez a cél, és a közös nevezőknek a megtalálása mind a felsőoktatásban, mind az ország ügyeiben. Kérem, hogy vonják vissza ezt a módosítójukat. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai