Készült: 2024.03.28.11:10:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 102. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Nem szokványos ez a helyzet, amelyben folyik a jövő évi költségvetés részletes vitája, nem szokványosak a tárgyalás körülményei sem, ezt láttuk az elmúlt órákban. Szerintem ez egyikünket sem jogosít fel arra, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, hogy a részletes vita ürügyén eljárásjogi köntösben politikai vádaskodásokat tartsunk egymásnak, vagy ha úgy tetszik, bulvármédia-részletekkel szórakoztassuk a hétköznap a televízió előtt ülő nagyérdemű közönséget, mert azt gondolom, ez a vita nem erről szól, tisztelt képviselőtársaim.

Én magam a részletes vita szabályait kívánom követni, ezért most mindenekelőtt az általam benyújtott 778. ajánlási számon szereplő indítványról szólnék néhány szót, amelynek keretében 3 milliárd forinttal szeretném megnövelni az Egészségbiztosítási Alap gyógyító-megelőző előirányzatának az összegét, és teszem ezt azért, mert kiderült, hogy a 13. havi illetménnyel kapcsolatos csökkentést az előkészítő munka során olyan előirányzatokra is vetítették, ahol ez nem indokolt, mert a bérhányad kisebb az Egészségbiztosítási Alap megfelelő kasszájában, mint ahogyan ezt számították.

(11.00)

Ezért arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák ezt az indítványt, mert úgy látom, hogy sikerült a Miniszterelnöki Hivatal személyi kifizetési céltartalékaiban egy megfelelő összeget, 3 milliárd forintot találni arra, hogy a gyógyító-megelőző kassza pozícióját tudjuk javítani. Nem titkolom, és erről már Horváth képviselő úr hozzászólása kapcsán is említést tettem, hogy mi magunk is szeretnénk tovább javítani a gyógyító-megelőző ellátás helyzetét, majd belső átcsoportosításokkal, további összegekkel is szóba jön ennek a kasszának a növelése, erősítése. De nyilván erről majd a fő számokról történő szavazás után lesz értelme beszélni.

Ha ez így alakul, akkor mondhatom, tisztelt képviselőtársaim, hogy minden ellenkező híreszteléssel szemben, és ez lényegében most is így van, az Egészségbiztosítási Alap gyógyító-megelőző ellátásainak 2009. évi finanszírozására tervezett összeg lényegében az idei teljesítés szintje fölött alakul, ha azt is kalkulálom, hogy most már nem számolhatunk a vizitdíjjal. És minderre még úgy is van lehetőség, hogy mindez, miközben nincs 13. havi illetmény, mert ezt az áldozatot az egészségügyben is meg kell hozni, hosszú évek óta első ízben tartalmazza a korábbi bérmegállapodásban rögzítettek alapján végrehajtott, átlagosan 5 százalékos illetménynövelés fedezetét.

Szeretném azt is elmondani, tisztelt Országgyűlés, hogy ilyen körülmények között is ez az összeg fedezetet nyújt szerény, de fontos fejlesztésekre. Heintz képviselő úr megállapításaival ellentétben azt mondhatom, hogy a háziorvosi ellátásban - még a jelenlegi kiinduló pozícióban Veres János képviselő úr módosító indítványát is figyelembe véve - van egy 2,7 milliárdos többlet a háziorvosi kasszán, ugyancsak említhetném, hogy a művesekezelés tekintetében 500 millió forint erejéig lehetőség lesz az ellátott esetek számának növelésére, vagy az aktív fekvőbeteg-szakellátásban 1 milliárd forintot lehet fordítani többletként az egynapos ellátás keretében végezhető beavatkozások preferálására. Jó néhány más területen is kismértékű fejlesztésre van mód. Azt gondolom, hogy ilyen körülmények között ezt nem szabad, hiba lenne lebecsülni.

Mindez természetesen, tisztelt Országgyűlés, nem mentesíti az ágazatot, a szakpolitikát az alkalmazkodási kényszer alól, mint ahogy arra szükség van, és azt gondolom, hogy ez igenis esélyt ad arra, hogy korábban elkezdett, fontos változások mellett kiálljunk. Egy pillanatra muszáj visszatérnem arra, amit Horn Gábor képviselő úr elmondott másfél órával ezelőtt. Igen, azt gondolom, hogy ha SZDSZ-es képviselőtársaim alaposan vizsgálják a holnap a parlament elé kerülő szaktörvénycsomagot, akkor látni fogják, hogy ennek pontosan az a célja, hogy a 2006. évben megtárgyalt, elfogadott fontos egészségügyi reformtörvények értékeit meg tudjuk őrizni; hogy mód és lehetőség legyen minőségi követelmények érvényesítésére a finanszírozásban, hogy rugalmas kapacitásátcsoportosításra legyen mód és lehetőség decentralizált módon, hogy soha többet ne kelljen, mondjuk, Lovasberényben osztozkodni, és így tovább. Igen, ilyen célból terjesztettük elő azt a szaktörvényt, amely elősegíti ennek a költségvetési előirányzatnak a betarthatóságát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha már itt az Egészségbiztosítási Alapról szólok, azért meg kell arról is emlékezni, hogy miközben az egészségügyben sincs mód a 13. havi fizetések kifizetésére, illetőleg a már említett korábbi beépítésen túlmenően bérnövekmény biztosítására, de azért van jó néhány olyan terület, ahol nemhogy csökken, ellenkezőleg, emelkedik a támogatás lehetősége. Ilyen a gyógyszertámogatás, vagy ilyen a gyógyászatisegédeszköz-támogatás, a választékbővítést jelentő új segédeszközök mellett kerülnek fontos, a betegek sorsát javító eszközök a társadalombiztosítási támogatásba. Nem sorolom fel ennek összes részletét, csak szeretném érzékeltetni, hogy adott körülmények között is a kormány teszi a dolgát abban, hogy a lehetőségeken javítani lehessen.

Ezt azért tartottam szükségesnek elmondani, mert talán ennek fényében érthető az, hogy nem lehet támogatni most egy olyan indítványcsomagot, amelyet korábban Horváth Zsolt képviselő úr a 769. ajánlási szám és a kapcsolódó számok alatt indokolt, amely tulajdonképpen az adósságszolgálati kiadások terhére 50,6 milliárd forinttal növelné meg az Egészségbiztosítási Alap és ezen belül elsősorban a gyógyító-megelőző ellátás kiadásait. Azért sem lehet támogatni, mert azt hiszem, ebben a Házban nem kell indokolni, hogy öngyilkosság lenne, ha az adósságszolgálati kiadásokhoz nyúlnánk hozzá, már csak pénzügyi hitelesség oldaláról is. De azt gondolom, felelősen bevételi oldalon sem támasztható alá az Egészségbiztosítási Alapban egy ilyen kiadásnövekedés, hiszen pontosan tudjuk jól, hogy a jövő évben milyen foglalkoztatottsági lehetőségekkel számolunk. Ennek következtében nyilván az egészségbiztosítás járulékbevételei, illetve a költségvetésből átengedett adóbevételek mértékét tekintve sem várható változás. Nem hiszem azt, hogy vissza lehet térni ahhoz az állapothoz, amikor deficitről deficitre bukdácsoltunk évről évre az Egészségbiztosítási Alapban.

Úgyhogy nagy tisztelettel arra kérném ellenzéki képviselőtársaimat, hogy ne bűvészkedjünk már a számokkal. Ne mondogassuk azt, miközben pusztán az Egészségbiztosítási Alap gyógyító előirányzatából az adott helyzetben egy 30 milliárd körüli csökkentésre kényszerülünk, de még egyszer mondom, nem más területről, csak erről a területről, hogy ez valójában 100-130 milliárd, mert akkor ebben benne van a gyed is, meg hogy ebben még különböző, a reálértéktartáshoz nem alkalmazkodó összegek is szerepelnek, mert azt gondolom, ez mindenképpen félrevezetés, nem felel meg a realitásoknak.

Tudnunk kell azt, tisztelt Országgyűlés, hogy ez a költségvetés, szeretjük vagy nem szeretjük, a kényszereké, a korlátoké, sajnos nem a lehetőségeké; no meg az alkalmazkodásé is, a stabilizációé is. Ilyen körülmények között különös felelősségünk van abban, hogy bizonyos elkerülhetetlen változásokról szóértés legyen ebben a Házban. Azt hiszem, ebben a szellemben kellene ezt a vitát folytatnunk.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai