Készült: 2024.04.26.00:23:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2016.04.04.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoffmann Rózsa (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOFFMANN RÓZSA (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A világtörténelem egyebek mellett arra tanít, hogy a külpolitika, a diplomáciai kapcsolatok és a külügyek általában véve meghatározóak lehetnek egy‑egy nemzet vagy régió sorskérdéseinek alakulásában. Békeidőben kisebb hazai figyelem övezi a nemzetközi történéseket, és ez így van mindenütt a világban. Ám változó korokban és háborús időkben nemcsak a politikusok érdeklődése és aktivitása nő meg, hanem a polgárok magánbeszélgetéseit is uralják a médiában sűrűn tárgyalt külpolitikai témák. Ez a jelenség figyelhető meg Magyarországon is a tömeges népvándorlás tavaly robbant kérdései kapcsán. Indokolt tehát, hogy az Országgyűlésben mind több szó essék nemzetközi vonatkozású témákról.

Ebbe a sorba illesztem a külképviseletekről szóló törvénytervezetet, amelyet a múlt héten kezdett tárgyalni a tisztelt Ház. Fontosságát talán nem szükséges bizonygatnom, hiszen nyilvánvaló, hogy külpolitikánkat és egész Magyarországot a külszolgálatot teljesítő diplomatáink jelenítik meg állandó jelleggel szerte a világban. Az ő kiválasztásuk, képzésük, tevékenységük jó szabályozása tehát kulcskérdés hazánk érdekeinek és értékeinek képviselete szempontjából.

A diplomáciának számos dimenziója van, mint tudjuk. Közülük talán a legkevesebb szó a parlamenti diplomáciáról esik, holott jelentősége vitathatatlan a demokratizálódó nemzetközi térségben. Az országgyűlési képviselők a szerteágazó kapcsolatok művelésén keresztül járulnak hozzá Magyarország nemzeti céljainak szolgálatához. A nagyvilág politikusaival kiépített személyes kapcsolataik, a konferenciákon, közgyűléseken, két- és többoldalú hivatalos vagy baráti találkozók alkalmával ápolt személyes kapcsolataik, megbeszéléseik és vitáik mind azt célozzák, hogy a nagyvilág értse és értékelje Magyarország törekvéseit. Ebben a szép küldetésben magától értetődően osztoznak a Kereszténydemokrata Néppárt elkötelezett képviselői.

A magyar parlamenti diplomácia rendkívül aktív. Számos külföldi vendéget, delegációt fogadtunk az elmúlt években. Csak 2015-ben 192 külföldi küldöttséget, amelyből 11‑et nemzetközi konferenciák alkalmából. Kiemelt figyelmet kapnak a nemzetpolitikai és az EU-s témák. Az előbbit épp az elmúlt hétvégén, március 31-én és április 1-jén a 11. alkalommal megtartott Kárpát-medencei Képviselők Fóruma, a KMKF példázza. Jól működnek a parlamenti kétoldalú baráti tagozatok, a személyesség biztos fórumai. A kétoldalú kapcsolatok mellett meghatározó a nemzetközi parlamenti szervezetekben történő szerepvállalásunk is. Hét ilyenbe delegál a magyar Országgyűlés állandó küldöttséget, köztük több kereszténydemokrata képviselőt. E hét szervezet a következő: az Interparlamentáris Unió, az Európa Tanács, a NATO, az EBESZ, a közép‑európai kezdemények, a Frankofón és az Euromediterrán Parlamenti Közgyűlés.

A parlamenti diplomácia csak botladozhatna, ha nem volna kiváló segítője az Országgyűlés Külügyi Igazgatósága. Az igazgatóság vezetőinek és munkatársainak professzionális, nemzetközi körökben is magasra értékelt munkájáért e fórumon is illik minden képviselőnek köszönetet mondani. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai