Készült: 2024.04.19.21:54:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2011.11.18.), 192. felszólalás
Felszólaló Vécsey László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉCSEY LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy a mai vitában az önkormányzatok finanszírozását lényegében megoldottuk. Talán kevesen figyeltünk oda arra, hogy szocialista képviselőtársaink részéről többször elhangzott az a felvetés, amely szerint a Fidesz adja vissza azt a pénzt az önkormányzatoknak, amelyet a szocialista kormányok elvettek az önkormányzatoktól. Ez részben beismerő vallomás, részben pedig úgy vélem, hogy egy nagyon jó felvetés. Visszaadjuk, folyamatban van, keressük, hogy hol van ez a pénz, remélem, hogy sikerül majd megtalálni.

Mindenesetre a szocialista képviselők bizonyíthatnák az önkormányzat-pártiságukat, önkormányzat-barátságukat, amennyiben mielőbb vallomást tennének arról, hogy hol is találhatók ezek az összegek.

Nem a Jobbik felvetésére, de mégis talán magyarázatra szorul, nem kevesen vagyunk jelen ebben a házban egyszerre önkormányzati tisztségviselőként és törvényhozóként, és ez nem azt jelenti, hogy a kormányprogramban foglaltakkal ne értenénk egyet, egyszerűen a jelenlegi önkormányzati rendszerből adódik ez a tény. De talán éppen ez segít bennünket, önkormányzati embereket abban, hogy mindannyian mélyen átérezzük a változtatás szükségességét. Ennek indokai egyébként a vita során számos felszólalásban elhangzottak, nem szeretnék ismétlésekbe bocsátkozni.

(16.10)

Viszont a vita és a törvényhozás kapcsán átérezzük azt a felelősséget, amit Magyarország teljes megújítása és az önkormányzati rendszer megújítása közötti összhang megteremtéséért fokozottan viselünk. A készülő önkormányzati törvény - egyébként teljesen hasonlatosan a jelenlegihez - csak keretet ad. Nem feladata, nem tekinti feladatának, hogy az önkormányzatiság minden kérdését teljes mélységében rendezze.

Ezeket a fontos szabályokat csakúgy, mint eddig, a kapcsolódó törvények és végrehajtási rendeletek tartalmazzák majd. Az agglomerációról, gödöllői választókerületem sajátosságáról szeretnék még néhány szót mondani a hátramaradó időben. Mint a 7 településünk a budapesti agglomeráció része. Három erős község mellett 4 várost számlálunk. Az agglomerációnak az elmúlt időszakokban sajátossága volt, hogy prosperáló régió, prosperáló terület volt, és ennek következtében talán az átlagnál is erősebben, fokozottabb mértékben kellett igénybe vennünk hitel- és kötvényfedezetet a fejlesztésekhez, főképpen az uniós források minél nagyobb arányú lehívása, a pályázati önrészek biztosítása érdekében, és ezek fedezetét részben a forgalomképes, jellemzően saját erőből gyarapított önkormányzati vagyon, részben a lehetőségekkel jól sáfárkodó, jó gazdálkodás eredményeképpen megtermelődő jelentős saját bevételek képezték.

Amikor az önkormányzati feladatmegosztás és -finanszírozás kérdését újragondoljuk, figyelembe kell vennünk, hogy ezek az önkormányzatok felelősen és mértékét tekintve is a mindenkori törvényi keretek között maradva döntöttek az adósságterhek vállalásáról. Az ellenkezőjének bizonyításáig tarthatónak vélem azt az állítást, hogy nem terheli őket extra felelősség sem a 8 év balliberális kormányzásából eredő károkért, sem a kibontakozó, világméretű hitelválságért.

A felelősség egyértelműen a szocialista-szabad demokrata kormányokat terheli, amelyek cselekvően és mulasztásokkal egyaránt előidézték ezeket a károkat. Cselekedeteikről a mai nap folyamán már beszéltünk: a megyék kivéreztetésétől kezdve a közigazgatási hivatalok ellehetetlenítésén át sok mindenről. A mulasztásaik közül egyvalamit szeretnék megemlíteni, ami az agglomerációra, az én választókerületemre nagyon nagy hatással van. Más forrásokat kellett volna hitel helyett biztosítani az önkormányzatok számára, így például 2009-ben a következő uniós tervezési ciklusra le kellett volna jelenteni a régiós beosztást, nevezetesen, az önkormányzati igényeknek megfelelően Budapest és Pest megye külön régióként történő kezelését, ami a budapestiekre nem lett volna negatív hatással. Pest megye polgárai, az agglomerációs polgárok viszont ennek a mulasztásnak a következtében az igénybe vehető forrásoknak mindössze egynyolcadát fogják megkapni az elkövetkező időkben.

Összességében tehát, amikor a jobbító szándékaink végén, tisztelt képviselőtársaim, a szavazógombbal pontot teszünk ennek a tervezetnek a végére, akkor jó lenne megtapasztalnunk azt, amit 1990-ben, hogy egy működő, jó rendszert hoztunk létre. (Az elnök csenget.)

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai