Készült: 2024.04.26.01:27:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:29


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bár a külpolitikai diskurzust jelenleg talán nem a magyar-georgiai kapcsolatok dominálják, ez nem jelenti azt, hogy azok ne lennének fontosak országunk szempontjából, sőt örvendetes módon az elmúlt időszakban látványosan fejlődtek. Képviselőként is csak egyetérteni tudok a magyar kormány ilyen irányú stratégiájával. Helyesnek tartom azt a felismerést, hogy az eurázsiai térséggel való jó viszonyra szüksége van az országnak. Sőt, nemcsak az ország, de egész Európa érdeke a keleti partnerség országainak stabilitása és jóléte. Ehhez pedig kellenek ilyen egyezmények, amelyek lehetőséget biztosítanak számunkra aktívan szerepet vállalni a térség stabilitásának és integrációjának elősegítésében. Sajnos azonban Nyugaton ez a felismerés sokszor csak szép szavakhoz és ígéretekhez elég. Ezzel szemben kormányunk folyamatosan dolgozik azon, hogy többek között Georgiával többrétű stratégiai partnerséget alakítson ki. Hatékonyan segítünk az országnak a NATO-val való együttműködés szorosabbra fűzésében, előrevetítve ezzel a jövőbeni csatlakozás lehetőségét is. 12 magyar megfigyelő kiküldésével képviseltetjük magunkat az Európai Unió georgiai megfigyelő missziójában. Emellett haditechnikai együttműködés is létrejött a magyar és georgiai vállalatok között. Eközben anyagi támogatással és szakmai segítséggel mozdítjuk elő az ország mezőgazdaságának modernizációját.

(12.50)

A sort még lehetne folytatni, most csak néhány példát hoztam fel az országaink között létrejött sokrétű és kölcsönösen előnyös kapcsolatból.

Ebbe a felsorolásba kiválóan illeszkedik ez az újabb egyezmény, amely a katasztrófák esetén történő kölcsönös segítségnyújtás jogi kereteit és logisztikáját teremti meg, ugyanis, bár vitathatatlan a hosszú távú gazdasági együttműködés fontossága, mindenképpen szükség van az akut problémák közös erővel történő orvoslására is. Egyébként az így létrejövő együttműködés elemei, mint például az információcsere, a közös projektek, a kutatások, a konferenciák, túlmutatnak a katasztrófavédelmen. Ezek a kommunikációs, szervezési és logisztikai megoldások hasznos precedensként szolgálhatnak a két ország közötti kapcsolat más területein is.

Összességében úgy vélem, a magyar kormány elismerésre méltó szerepet vállal annak elősegítésében, hogy az eurázsiai térség elinduljon az európai integráció útján. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, ha már egyszer felismertük, hogy a térség stabilitása egész Európa biztonságpolitikai érdeke, dolgoznunk is kell rajta, hogy minél szélesebb eszköztárral tudjuk segíteni ezt. Mindezek fényében tisztelettel kérem képviselőtársaimat, támogassák az egyezmény kihirdetését. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai