Készült: 2024.04.26.01:05:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2011.03.25.), 44-46. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  44 - 46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár a lista szerint úgy vettem észre, hogy KDNP-s képviselőtársam jött volna, de akkor...

ELNÖK: Amennyiben bent van a kártyája a helyén. Ha nincs, én nem tudok neki szót adni.

ÁGH PÉTER (Fidesz): Megköszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Ez után a közjáték után arra kérem a képviselőtársaimat, hogy emlékezzenek vissza arra a napra, amikor megtudták, hogy mandátumot szereztek. Bizonyára mindannyiunk szívét az öröm és a felfokozott várakozás érzése töltötte el. Kíváncsian, ugyanakkor elszántan tekintettünk az előttünk tornyosuló feladatok felé. Vártuk az első parlamenti napot, az alakuló ülést, és bizakodva néztünk a jövőbe. Úgy gondolom, hogy képviselőtársaim is azzal az őszinte hivatással lépték át első alkalommal a Parlament kapuját, hogy lehetőségük lesz valami jót alkotni. Valamit, ami maradandó, amely a nemzet érdekét és felemelkedését szolgálja. Ebben a szellemben tettük le eskünket az alakuló ülésen.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar emberek felhatalmazása alapján ennek az Országgyűlésnek már eddig is számos olyan döntést sikerült meghoznia, amely a történelem ítélőszéke előtt becsülettel és büszkén vállalható. Emlékezzünk például a közelmúltban ünnepelt '48-as forradalom és szabadságharc évfordulója előtti napokra, amikor elindult a magyar állampolgársági okmányok kiadása a kérvényezők felé. A parlament döntésével, ami mindezt lehetővé tette, értelmet nyertek az erdélyi születésű író, Szabó Dezső szavai, amelyek szerint minden magyar felelős minden magyarért.

A két világháború közötti magyar irodalom nagy hatású képviselőjének szavai értelmében fogalmazódott meg az előttünk fekvő alaptörvény is. E tervezet méltón összefoglalja nemzetünk örökségét. Meghatározza az állam működését és polgárainak alapvető jogait és kötelezettségeit. Maradandó azonban csak akkor lehet, ha felelősséget vállal a jövő nemzedékeiért, Magyarország új nemzedékéért.

Az alaptörvény első részében, a Nemzeti hitvallásban már szerepet kapnak a fiatalok. Megfogalmazódik itt az a bizakodás, amely generációról generációra reményt adott a nemzet tagjainak. Nevezetesen, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot. A jövő nemzedékeinek sikeréhez azonban mi a mában járulhatunk hozzá. Ezért helyes, hogy az alaptörvény kimondja, Magyarország támogatja a gyermekvállalást, a magzati életet védelemben részesíti, és rendelkezik a családok támogatásának törvényi módjáról.

A nemzet tagjává akkor válhat valaki, ha elérhetőek számára azok az értékek, hagyományok, amelyek egy közösséget nemzetté tesznek. Ahogy egy mondás is kifejezi: a Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön. Ennek szellemében fogalmazza meg az alaptörvény, hogy a természeti erőforrások, különösen a termőföld és az ivóvízkészlet, valamint a biológiai sokféleség és a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és minden polgárának kötelessége.

Tisztelt Országgyűlés! Az új nemzedékek iránti felelősségvállalás jelenik meg abban, hogy alaptörvényi szinten rögzítjük, hogy a közművelődéshez való jogot biztosítja az állam az ingyenes és kötelező általános, valamint a szintén ingyenes és mindenki számára hozzáférhető középfokú oktatással. Emellett Magyarország biztosítja azt, hogy képességei alapján mindenki számára hozzáférhető legyen a felsőfokú oktatás is. A fiatalokat segíti az is, hogy az alaptörvény szerint az állam az oktatásban részesülők számára törvényi meghatározás szerint anyagi támogatást biztosít. Az oktatáson túl számos olyan területet tudnánk még sorolni, amely a felnövekvő generációk tagjaiért is helyes kötelezettségvállalást, lehetőséget biztosít.

Tisztelt Ház! 1989-ben Nagy Imre újratemetésén volt egy koporsó, a hatodik koporsó. Ennek kapcsán Orbán Viktor azt mondta, hogy a hatodik koporsóban nem csupán egy '56-ban legyilkolt ifjú, hanem az akkori fiatalok elkövetkező húsz vagy ki tudja, hány éve is ott feküdt. Több mint húsz évvel az esemény után láthatjuk a kijelentés igazságát. Ahogy a rendszerváltozás előtt az MSZMP, úgy az elmúlt években az MSZP és társai zálogosították el a fiatalok jövőjét. Annak érdekében, hogy elkerüljük azt, hogy ez újra megismétlődhessen, szükség van az adósságkorlát felállítására. A most felnövő generációkra, gyermekeinkre és unokáinkra ugyanis nem egy visszafizethetetlen adóssághegyet akarunk hagyni, hanem egy lelkében és államában megújult Magyarországot. Az alaptörvény elfogadásával ezt a célt közösen szolgálhatjuk.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Egyszer ez a parlamenti ciklus is véget fog érni. Aztán majd eltelnek évek, évtizedek. Egyszer majd odajön hozzánk egy érdeklődő fiú vagy lány, talán éppen a gyermekünk vagy unokánk; kíváncsian kérdez az államról, és meglehet, talán saját sorsunkról, saját politikai sorsunkról is. Mi akkor kedvesen visszamosolyogva, de szemünkben büszke tekintettel tudunk beszámolni arról, hogy részesei voltunk annak a folyamatnak, amely megújította Magyarországot. Addig azonban még nagyon sok feladatunk van, és ennek az útnak fontos lépése az alaptörvény elfogadása. Köszönet jár a választópolgároknak, hiszen lehetővé tették azt, hogy hazánk új úton induljon el.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44 - 46  Következő    Ülésnap adatai