Készült: 2024.03.29.15:33:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2011.03.25.), 110. felszólalás
Felszólaló Dr. Karakó László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KARAKÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! "Emeld nemzetedet, ez legyen törvényed!" Választókerületemben, lakóhelyemtől karnyújtásnyira, Tiszabercelen - régi nevén Bercelen - született a magyar felvilágosodás írója, költője és filozófusa, Bessenyei György, akinek a magyar nyelv ügyéért és a nemzet felemelkedéséért folytatott szellemi törekvése indított arra, hogy felszólalásomat az ő gondolatával kezdjem. Ez évben emlékezünk meg halálának kétszázadik évfordulójáról.

Tisztelt Ház! Úgy gondolom, hogy nekünk, a nép akaratából megválasztott országgyűlési képviselőknek nemcsak jogunk, hanem kötelességünk is, hogy megalkossuk Magyarország Alaptörvényét, alapvető jogforrását. Engedjenek meg egy személyes megjegyzést: hálát adok az Istennek, hogy a törvényhozás tagjaként ebben a nehéz és nagy felelősséggel járó munkában tevőlegesen, legjobb tudásom szerint részt vehetek. A Fidesz-KDNP-pártszövetség T/2627. számú, Magyarország Alaptörvénye címen benyújtott tervezetének "Az állam", ezen belül a kormány és az önálló szabályozó szervek fejezetéhez a 15. cikkel kezdődő részéről kívánok néhány gondolatot a rendelkezésemre álló időben megfogalmazni a tervezet általános vitájában. Mielőtt ezt megtenném, kérem, engedjenek meg nekem egy nagyon rövid alapvetést.

Az első egységes alaptörvény tervezete fekszik előttünk, hiszen tudjuk, hogy az 1949. évi XX. törvény szégyen volt a nemzetre. Sokszor elhangzott már e Ház falai között, jómagam nem kívánom megismételni, hogy hogyan, milyen legitimációval, milyen technikák, paktumok alapján toldozták-foldozták a jelenlegi hatályos alkotmányt. Elérkezett az idő, hogy nyílt törvénykezéssel a bevezetője szerint is átmeneti alkotmányt egy új és tartós alaptörvénnyel váltsuk fel. Alkossuk meg a jövő alkotmányát, amely összeköti a múltat a jelennel, és döntő mértékben a jövőről szól, mert a nemzetnek és az országnak azonosnak kell lennie önmagával, ebbe beletartozik a múlt, a jelen és a jövő. Mivel Magyarországot teljesen újjá kell építeni, mint minden építkezést, az alappal kell kezdeni, amelyre jön a felépítmény a sarkalatos törvények formájában. Nagyon fontos, hogy milyen erős és időtálló az alap, hogyan illeszkedik hozzá a felépítmény, és a lakók, a nemzetet alkotó emberek be tudják-e azt lakni. Valljuk be - természetesen képletesen -, hogy az épületet üzemeltető kormányé mindig a legnehezebb feladat.

Az előttünk fekvő javaslat alapelvei között rögzíti, hogy a magyar állam működése a hatalom megosztásának elvén alapszik. A végrehajtó hatalom letéteményese Magyarországon a kormány, amely az Országgyűlésnek felelős, feladat- és hatásköre kiterjed mindarra, amit jogszabály kifejezetten nem utal más szerv feladat- és hatáskörébe. A javaslat a kormányt a közigazgatás legfőbb szerveként is meghatározza, amely felel a hatékony és racionális államigazgatási szervezetrendszer működéséért, és szervezetátalakítási szabadsággal ruházza fel, ami teljesen helyénvaló. Nézeteim szerint az államnak egységesnek és - Pokol Béla professzor úr szavaival élve - ütőképesnek kell lennie. Párhuzamos hatalmi centrumok nem működhetnek, nem veszélyeztethetik az egységes és hatékony államot akkor, amikor az ország érdekében fel kell lépni mint a végrehajtó hatalom letéteményesének. Lényegesnek tartom továbbá, hogy a javaslat szerint a kormány stratégiai vezetője a miniszterelnök, és ezért indokolt kifejezetten rögzíteni, hogy a kormány általános politikáját ő határozza meg. Fontos, hogy az alaptörvény rendelkezik arról is, hogy a kormány a területi közigazgatási feladatainak ellátására kormányhivatalokat hoz létre, és így a központi és területi közigazgatásban egységes elvek alapján szülessenek döntések.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A rendelkezésre álló időkeretben igyekeztem a jelenlévők és a bennünket figyelemmel kísérő, nagyra becsült hallgatóság figyelmét ráirányítani az új alaptörvény megalkotásának szükségességére, ezen belül a teljesség igénye nélkül a kormány mint a végrehajtó központi szerv kiemelkedően fontos szerepét taglaltam. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy ezt az országot, ezt a nemzetet méltóan a tradíciókhoz csak együtt és összefogással tudjuk felemelni és újjáépíteni. Ebben minden magyar embernek határainkon belül és túl tevékeny szerepet kell vállalnia, hogy - a Nemzeti hitvallás gondolatát idézve - országunk rendjét a nemzet együttműködésére alapítsuk. Hiszen immár Bessenyi György szavai alapján tudjuk: "Emeld nemzetedet, ez legyen törvényed!"

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai