Készült: 2024.04.20.07:20:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF (MSZP): Igen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A magyarok által lakott régiókban eltérő feltételek között boldogulhatnak az emberek, nagy a különbség a határainkon belüli térségek között, de még nagyobb a különbség a határokkal elválasztott régiók között. Ezt a történelem hozta így. A természeti adottságok, gazdasági és társadalmi viszonyok nem egyformák, és az elmúlt század történései különösképpen felnagyították e különbségeket. Igazságtalanul nagyok az eltérések az esélyben, hogy ki-ki a szülőföldjén, saját szűkebb-tágabb közösségében biztonságban éljen és boldoguljon.

(14.30)

Ezért a feladatok régiónként változnak. Legutóbb a Kárpát-medencei magyar képviselők fórumán mutatkozott régen látott összhang abban, hogy a helyzetértékelések és a lépések közös végiggondolása, a kisebbségvédelemtől a toleranciaprogramig, az autonómiától a fejlesztési együttműködésig, egy asztal körül igenis megtörténhet.

Tisztelt Ház! Kár azonban, hogy miközben a határon túli magyar szervezetekkel együtt egy konstruktív párbeszéd folyik, a Fidesz képviselői a kormányoldaliak által követett utat sokszor eleve rossznak vagy elhibázottnak nevezik. Engedtessék meg azonban nekünk, hogy vakon azért ne kövessük őket azon az úton, amelyet ők már jól kitapostak. Például a kettős állampolgárság esetében alaposan kitaposták ezt az utat egyszer oda, azután meg vissza, vagy idősorban helyesebben először vissza, most pedig idefelé. Támogatóik jó része zavarodottan forog, és szembesül azzal, hogy mostani menetelésük (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) legázolta korábbi elveiket. Az is lehet, hogy a 2004 óta képviselt szilárd elvi álláspontjuk is módosul, ha higgadt szakmai és politikai vitában közösen végigbeszéljük.

Tisztelt Képviselőtársaim! A történelem sokszor mostohán bánt velünk. De itt, az ezredfordulón mi, magyarok képesek voltunk segíteni a történelemnek. Élve a lehetőségekkel, saját akaratból és munkával besoroltuk Magyarországot az Európai Unió közösségébe. A szocialisták mindig is vallották, és következetesen képviselték, hogy ebben a világban a magyarság európai keretekben lesz képes egyesülni. Ezen az úton újabb nagy lépést tett a Kárpát-medence magyarsága, Románia általunk is támogatott csatlakozásával újabb 1,6 millió magyarral bővülhet az Unió polgárainak közössége. Látjuk, hogy a történelem a múlt századból milyen súlyos örökséget hagyott a nemzetre. A régi kérdések ott vannak az asztalon, és válaszra várnak, ám a politika lényege, hogy ebben a helyzetben meglássuk az új évezred új lehetőségeit és kihívásait is.

Miben áll a nemzeti felelősség? Reálisan értékelve a helyzetet, bátran olyan megoldásokat javasolni, amelyek egymáshoz illeszkedve jól szolgálják a határon túl és itthon élő magyarok közösségének érdekeit egyaránt. Meggyőződésem, hogy a megélhetés és megmaradás, a szülőföldön boldogulás feltételeinek javítása és fejlesztése a legfőbb nemzetpolitikai cél minden magyar számára. A nemzeti felelősség öt pontja azokat a kihívásokat vette számba, amelyekkel közös akarattal sikeresen birkózhatunk meg. A Szülőföld Alap egymilliárdjának felhasználása olyan területeken és olyan célokra történik, amelyeket az egyes régiókban az ott élők képviselői jónak látnak.

Stratégiai cél a határon túli magyar vállalkozások gazdasági integrációjának erősítése. Ezekre a projektekre mintegy 10 milliárd forint értékben tártak fel javaslatokat. A határon túli magyar gazdasági versenyképesség és térségi fejlesztés érdekében folyik a képzés, tapasztalat-, ismeretátadás, üzleti kapcsolatépítés. Bevezetésre került a nemzeti vízum. Feltétlenül fontos, gyors és méltányos a honosítás 2006. január 1-jétől azok számára, akik a magyarországi letelepedés mellett döntenek. Valljuk, hogy az integráció az autonómiákkal együtt szolgálja a nemzeti fejlődés érdekeit, ezért minden erkölcsi és politikai támogatást megadunk az érintett magyar közösségek által kidolgozott megvalósítható autonómiatörekvésekhez. A speciális magyar személyi igazolványra és alkotmányos jogállás rendezésére vonatkozó javaslatokat a kormánymegbízott már megküldte a határon túli szervezeteknek, amelyek többségétől már megjöttek a jelzések a pozitív fogadtatásról.

Tudom, hogy a politikai csatazaj nem kedvez a józan párbeszédnek, ugyanakkor úgy látom, egyre többen értik és teszik azt, amit kell, mert a nemzet megmaradása és felemelkedése ezt kívánja tőlünk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai