Készült: 2024.04.19.20:29:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2012.11.07.), 162. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is nagy érdeklődéssel hallgattam Nagy Csaba képviselőtársam hozzászólását, aki az önkormányzati bizottság többségi véleményét mondta, ugyanis azt kell mondanom önöknek, hogy az önkormányzati bizottságban a kormánypárti képviselők egyáltalán nem szóltak hozzá ehhez a vitához. Egyetlen kérdésük sem volt - sőt véleményük sem volt - a törvénnyel kapcsolatban.

Valószínűleg ennek az az oka, hogy az önkormányzati bizottságban nagyon sok polgármester ül, és ők, a kormánypárti polgármesterek már talán beletörődtek abba a helyzetbe, ami itt az elmúlt években kialakult az önkormányzatok területén, az önkormányzatokkal kapcsolatban. Ha nem beletörődtek, akkor lehet a másik ok, hogy talán nem mernek szólni azért, ami az ő lelküket is nyomja.

A bizottsági ülésen sok kérdést tettünk fel a kormány képviselőjének, de meg kell mondanom őszintén, nem sok kérdésünkre kaptunk választ a bizottsági ülésen. Az teljesen világosan látszott, hogy itt valójában egy érthető és támogatható szakmai kezdeményezésbe bele van ágyazva egy ingatlanbiznisz, egy ingatlanlenyúlási folyamat. Nem csinálnak mást, mint a gyermekvédelmi törvény leplébe belerakják az ingatlanok elvételét, amit az önkormányzatoktól el akarnak venni a közeljövőben. Ezt már tudjuk, korábban megcsinálták, hiszen ebben a gyermekvédelmi köntösben fogják most az önkormányzatoktól elvenni azokat az ingatlanokat, amelyeket egyébként ők korábban igen komoly forrással felújítottak, javítottak, sőt rengeteg olyan intézmény van, amit korábban nem kaptak, hanem saját maguk hoztak létre az önkormányzatok. Most ezeknek az intézményeknek az elvételére is sor fog kerülni.

Azt kell mondanom őszintén: valóban a mostani ingatlanelvétel legnagyobb vesztesei természetesen a szolgáltatást igénybe vevők köre, tehát a gyerekek lesznek, a gyerekek szülei lesznek az első számú vesztesei. De aki ezen az üzleten vagy ezen a dolgon a legnagyobbat bukja, az a Fővárosi Önkormányzat lesz, hiszen úgy van, ahogy itt már korábban képviselőtársaim is elmondták, a Fővárosi Önkormányzattól kerül elvételre a legtöbb ingatlan, nevezetesen 125 gyermekotthon, fogyatékosotthon és pszichiátriai otthon elvételére kerül sor a törvény kapcsán.

A bizottsági ülésen hiányoltuk azt is, hogy a törvény előkészítése során a szakmai szervezetekkel nem történt igazán egyeztetés. A törvény összesen négy napig volt fent a minisztérium honlapján, négy napig lehetett véleményt adni a törvénnyel kapcsolatban. Azt kell mondanom, hogy ebbe a négy napba két ünnepnap is belekerült, tehát két hétvégi nap, tehát összesen két munkanap állt rendelkezésre, hogy akár a szakma képviselői, akár mások ezt a törvényt véleményezzék, erről valamilyenfajta véleményt mondjanak. Mindezek ellenére meglepő módon több száz vélemény érkezett a törvényhez, sajnos ezekből egyet sem lehetett olvasni most a benyújtott törvényjavaslatnál.

Úgy használja a törvény az átszervezés és a racionalizálás szót, mint valami új találmányt, miközben világossá válik, hogy ez nem szól másról, mint az intézmények bezárásáról. Valójában ezt ágyazza meg, ezt alapozza meg a nevelőszülői hálózat megterhelése. Hiszen az, hogy a nevelőszülői hálózatot fejlesztjük, rendben van, szakmailag ez támogatható, az a megterhelés egyébként, hogy egy nevelőszülőnél több gyerek helyezhető el, mint amennyi korábban volt, arról szól, hogy az intézményi rendszerből lehet gyerekeket átvenni. Magyarul: felszabadul az intézmény épületegyüttese, és utána az értékesíthető, bezárható az intézmény, piacra lehet adni, és ebből komoly bevételeket lehet szerezni.

Ezt azért is mondom, mert a bizottsági ülésen is elmondtam, hogy ezek az ingatlanok nagyon értékes ingatlanok. Nagyon szép kis kastélyok, Balaton-parti ingatlanok, budai ingatlanok, tehát látszik, hogy olyan ingatlanegyüttesről van szó, amire sok-sok embernek fájhat a foga.

(14.50)

Az az új hivatal, amiről államtitkár úr beszélt, ami létrejön, valójában egy nagy mamutlétesítmény. Arról nem szólt, államtitkár úr, és ezt a bizottsági ülésen is fölvetettem, hogy egyébként annak az intézménynek a létrehozása persze bizonyos mértékig a háttérintézményekből történik, de maga az intézmény létrehozása az adófizetőknek több mint 650 millió forintjába kerül, ez egyébként a kormány előterjesztésében is benne van, arról nem is szólva, hogy egyébként utána mennyibe fog kerülni a működtetés, ráadásul, ha jól olvastam, akkor ennek a hivatalnak már réges-régen működnie kellene, de mind a mai napig ez a hivatal nem működik.

Ezek alapján az ellenzéki képviselők úgy döntöttek, hogy nem tudják támogatni ezt a törvényjavaslatot. Természetesen adunk be módosító javaslatot a szakmai kérdésekhez, bízva abban, hogy abban legalább egyetértés van, az ingatlan kérdésében pedig értelemszerűen nem tudjuk támogatni az előterjesztést.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai