Készült: 2024.03.29.10:44:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2013.03.11.),  31-37. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 18:59


Felszólalások:   31   31-37   37-42      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy Mirkóczki Ádám jobbikos országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó indítvány érkezett közvádas ügyben a legfőbb ügyésztől. Ezt megvizsgálásra kiadtam a mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottságnak.

Tisztelt Ház! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre, a vezérszónoki felszólalásokra elnöki jogkörömben terjesztettem elő ajánlásomat. A benyújtott önálló indítványokról és a hatáskörrel rendelkező bizottságok kijelöléséről a honlapon tájékozódhatnak.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány azt javasolta, hogy a mai ülés napirendje egészüljön ki a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény és a földgázellátásról szóló 2008. évi XL.törvény módosításáról szóló T/10330. számú előterjesztés kivételes sürgős eljárásban történő megtárgyalásával és határozathozatalával. A határozati házszabályi rendelkezések 128/A. és 128/B. §-ai alapján azt kezdeményezte, hogy a módosító javaslatok benyújtására az elrendeléstől számított további három óráig legyen lehetőség, a módosító javaslatokról történő határozathozatalra és a zárószavazásra a holnapi ülésnapon kerüljön sor.

Tisztelt Országgyűlés! A házszabályi rendelkezések 128/B. § (1) bekezdése alapján a kivételes sürgős eljárásban történő tárgyalásról - az előterjesztő esetleges felszólalása után - az Országgyűlés vita nélkül határoz. Miután úgy látom, hogy az előterjesztő nem kíván felszólalni, most a döntéshozatal következik, melynek eredményességéhez a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatára van szükség.

Kérdezem tehát önöket, elfogadják-e a T/10330. számú előterjesztés kivételes sürgős eljárásban történő tárgyalását az előterjesztői indítvány szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 242 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az indítványt elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztés bizottsági vitájára és a módosító javaslatokról történő állásfoglalásra kijelölöm a gazdasági és informatikai bizottságot. Felhívom figyelmüket, hogy a döntés értelmében a képviselői módosító javaslatok benyújtására 17 óra 14 percig van lehetőség. Az előterjesztés tárgyalására ma, utolsó napirendi pontként, határozathozatalára holnap kerül sor.

Tisztelt Ház! Most a napirend módosítására irányuló javaslatokról döntünk. A Jobbik képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a szovjet megszállást követő szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíj-privilégiumok megszüntetéséről és a szocializmus áldozatainak társadalombiztosítási kompenzációjáról szóló T/893. számú törvényjavaslat általános vitájának folytatására és lezárására ezen az ülésen kerüljön sor. A frakció azt kérte, hogy a napirend módosításáról szavazatszámláló gép alkalmazásával döntsünk.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 42 igen szavazattal, 223 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett a javaslatot elvetette.

Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportja múlt hét pénteken kezdeményezte, hogy a Magyarország Alaptörvényének negyedik módosítása című T/9929. számú törvényjavaslat zárószavazására ezen az ülésen ne kerüljön sor. A mai napon ezt az indítványát visszavonta a párt.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalról szóló T/10331. számú törvényjavaslat általános vitájára a lezárásig a mai ülésnapon, részletes vitára bocsátására kedden kerüljön sor, a T/10241. számú törvényjavaslat általános vitája után. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a javaslatot elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény módosításáról szóló T/10332. számú törvényjavaslat általános vitájára a lezárásig a mai ülésnapon, részletes vitára bocsátására a keddi ülésnapon, a határozathozatalok sorában kerüljön sor. A részletes vitára pedig a keddi ülésnapon, a felnőttképzésről szóló T/9928. számú törvényjavaslat általános vitáját követően kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy az építmények tervezésével és kivitelezésével kapcsolatos egyes viták rendezésében közreműködő szervezetekről és egyes törvényeknek az építésügyi lánctartozások megakadályozásával, valamint a késedelmes fizetésekkel összefüggő módosításáról szóló T/9875. számú törvényjavaslat szavazására a keddi ülésnapon ne kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége az indítványt elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a szociális közműszolgáltatás kialakítása érdekében egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló T/10094. számú törvényjavaslatról szóló szavazás, valamint a szociális és gyermekvédelmi tárgyú törvények Magyary egyszerűsítési programmal összefüggő módosításáról, valamint egyéb törvények módosításáról szóló T/10047. számú törvényjavaslatról való szavazás a hétfői ülésnapon, a szavazások sorában kerüljön át a Magyarország Alaptörvényének negyedik módosítása című T/9929. számú törvényjavaslat zárószavazása elé. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége az indítványt elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a 2009-2010. évi nemzeti éghajlat-változási programról szóló jelentés elfogadásáról szóló J/6926. számú jelentés és a H/7619. számú országgyűlési határozati javaslat általános vitájára a keddi ülésnapon ne kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a javaslatot elfogadta.

Szintén a Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XCIII. törvény módosításáról szóló T/10048. számú törvényjavaslat részletes vitájára ezen az ülésen ne kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény módosításáról szóló T/10053. számú törvényjavaslat részletes vitájára ezen az ülésen ne kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, szintén kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége az indítványt elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény, valamint a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosításáról szóló T/10132. számú törvényjavaslat, a nemzeti fenntartható fejlődés keretstratégiájáról szóló H/9064. számú előterjesztés, valamint az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló T/10052. számú törvényjavaslat részletes vitája kerüljön át a keddi ülésnapra, a hegyközségekről szóló 2012. évi CCXIX. törvény módosításáról szóló T/10221. számú törvényjavaslat általános vitáját követően.

(14.20)

Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a javaslatot elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a határozathozatalokat követően a mai napon elsőként kerüljön sor a finnugor rokon népek napjáról szóló H/10160. számú előterjesztésre, másodikként a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalról szóló T/10331. számú törvényjavaslatra, harmadikként a kivételes sürgős eljárásban tárgyalt törvényjavaslatra és negyedikként a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény módosításáról szóló T/10032. számú törvényjavaslatra. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége az indítványt elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a napirendi ajánlásomat az előbbiekben elfogadott módosításokkal. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Ház! Most, 14 óra 21 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy az MSZP képviselőcsoportja a mai napra bejelentett interpellációk és szóbeli kérdések feltevésétől visszalépett, továbbá azonnali kérdést nem jelentett be.

Tisztelt Országgyűlés! Staudt Gábor, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "A nokiás doboz a múlté, hol a határa az állami szintű korrupciónak Magyarországon?" címmel. Képviselő urat illeti a szó.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! "Szinte az első pillanattól kaptam lobbi színezetű megbízásokat. Olyan szabályokat kellett volna alkotnunk, amelyek mögött rendre felsejlett egy bizonyos érdekcsoport. Engem közvetlenül sosem kerestek, de nem is volt rá szükség, hiszen van helyettem sok olyan állami vezető, aki üzleti múltja alapján e körbe sorolható. A kormány vagy a Fidesz-frakció képviselői sokszor éltek a tárca irányába ilyen, szakmainak álcázott javaslatokkal. Egyes beadványokból legtöbbször tudni lehetett, hogy nem az írta, aki a nevét adta hozzá. Ezeket az indítványokat nem tudtam összeegyeztetni szakmai ismereteimmel, meggyőződésemmel, ezért december 1-jei hatállyal lemondtam."

A fenti idézet, amely több sajtóorgánumban is megjelent, Holoda Attila volt energiaügyi helyettes államtitkártól származik.

Sajnos az utóbbi időben sorra lehetünk tanúi azoknak a folyamatoknak, amelyek azt bizonyítják, hogy az átláthatatlan mutyik, lobbik, a korrupció mocskában vergődik az állami vezetés legfelsőbb szintje.

Holoda Attila nyilatkozata nem új keletű, és sajnos nem csak az energiaszektorra igaz. Emlékezhetünk Ángyán Józsefre, aki az állami földpályázatok átláthatatlan és visszaélésekkel tarkított lebonyolítása miatt kényszerült lemondásra az államtitkári posztról. De a gazdasági szaksajtóban arról is számos elemzést olvashatunk, hogy az elmúlt években a korábbinál sokkal súlyosabbá vált a korrupciós helyzet Magyarországon. A különböző uniós, állami és önkormányzati pályázatok területén egyre gátlástalanabb igényeket fogalmaznak meg a megrendelők vagy a döntéshozók.

Ezen a ponton újra csak idézném Holoda Attilát, aki szerint "az energiacégek nagy része off-shore hátterű, a háttérben bizony nagyon sokszor politikusokkal. A kirakatban többnyire strómanok, nem a valódi tulajdonosok ülnek, de csak az számít, hogy tudni véljük, melyik politikai támogatás áll mögöttük, legyen az jobb- vagy baloldalon." - áll újra az idézetben.

Fentiek alapján kérdezem államtitkár úrtól, hogy mit kíván tenni a korrupció visszaszorítása érdekében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Folytatnak-e bármilyen vizsgálatot Holoda Attila helyettes államtitkár úr érdemi megállapításaival kapcsolatosan, vagy ezek is ugyanolyan pusztába kiáltott szavak lesznek, mint Ángyán József esetében? Nem gondolják-e, hogy végre szakmai alapon kellene meghozni a döntéseket, és nem a politikai-gazdasági lobbiérdekeket kiszolgálni?

Várom érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Fónagy János államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tökéletesen egyetértünk abban, hogy a korrupció elleni harc egy alapvetően fontos társadalmi ügy, ezért elöljáróban önnek is azt javaslom, hogy ezzel kapcsolatos véleményét, szándékait, törekvéseit ne egy sérült és sértett ember vagdalkozására alapozza. A korrupcióellenes ügy egy közös társadalmi ügy, amelyben az államra és az állami intézményekre valóban kiemelkedő felelősség hárul.

Ön kérdezi, hogy mit tettünk. A kormány megalakulását követően azonnal fellépett a korrupció ellen, határozott intézkedéseket tett az előző kormányzati ciklusokban hozott döntések kivizsgálására. Ennek eredményeként számos ellenőrzés zajlott és zárult, több ügyben már jogerős bírósági döntés is született.

A határozott korrupcióellenes intézkedések egyik kézzelfogható eredménye az 1104/2012. számú kormányhatározat, amely a korrupció elleni kormányzati intézkedésekről és a közigazgatás korrupciómegelőzési programjának elfogadásáról szól.

A kormány rendkívül fontosnak tartja az állami vezetők elkötelezettségét és a megelőzést a korrupció elleni fellépésben. A program olyan konkrét intézkedéseket tartalmaz, amelynek segítségével a közigazgatás napi működésében megjelenik a korrupciós kockázatok elemzése, a gyanús esetek kivizsgálása, illetve megelőzése.

A fejlesztési tárcánál is olyan mechanizmus működik, amelyik képes a korrupciós kockázatokra vagy eseményekre irányuló közvetlen bejelentések, valamint a központi bejelentőrendszerbe érkezett információk alapján történő hivatalos megkeresések fogadására, feldolgozására és azok belső kivizsgálására.

A korrupció megelőzése illeszkedik a Magyary Zoltán közigazgatás-fejlesztési programhoz, nevesíti az átfogó feladatok között az elszámoltathatóság megteremtését és a korrupció felszámolását. A Magyary-program egyik fő célkitűzése, hogy a korrupció ellen érdemi intézkedésekkel, ne pedig egyes sajtókampányokkal kelljen megküzdeni.

Ezen programhoz kapcsolódva azonnal intézkedtünk a bejelentési rendszer kialakítására, valamint a tárca hatáskörébe tartozó jogszabályok korrupciós kockázati szempontú vizsgálatára, a személyi és szervezeti ellenálló képesség növelésére.

Mindezek mellett fontos lépésnek tartjuk, hogy Magyarország elfogadta a nyílt kormányzati együttműködés elnevezésű nemzetközi kezdeményezéshez való csatlakozásról szóló kormányhatározatot, és az ehhez kapcsolódó akciótervben foglaltak betartását, betartatását kormányhatározat szintjén is kimondta.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által idézett kijelentések semmilyen konkrétumot nem tartalmaztak arra vonatkozóan, hogy milyen korrupciógyanús események következtek be a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál. Az alaptalan célozgatásokat, mind az ön által hivatkozott személy esetében, mind akár egy interpellációs kérdés körében legyen megfogalmazva, kénytelen vagyok a leghatározottabban visszautasítani. Felhívom a képviselő úr figyelmét, hogy bármilyen, korrupciót megalapozó gyanúról rendelkezik információval, azt közvetlenül vagy a központi bejelentővédelmi rendszeren keresztül tegye meg. Kérem, éljen a bejelentés lehetőségével.

Önöket pedig kérem, hogy válaszomat fogadják el. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos, nem tudom elfogadni a válaszát, és meg is mondom, hogy miért. Én a gazdasági szaksajtót is idéztem, sajnos tendencia a különböző közpénzeknek és így az európai uniós pénzeknek a nem megfelelő kezelése és a megfelelő százalékoknak a visszakérése.

(14.30)

Természetesen minden esetben, amikor ilyen tudomásunkra jut, feljelentést teszünk, de ha már ön említette azokat az ügyeket, amelyeket az önök kormányzata alatt kivizsgáltak, úgy gondolom, hogy a Budai Gyula nevével fémjelzett elszámoltatás nem volt túlságosan sikeres. Azt is említette, hogy konkrét ítéletek születtek. Nagyon kíváncsi lennék, hogy mely ügyekben történt meg ez, mert nem nagyon tudunk nagy számban ilyenekről, és úgy érezzük, hogy az elszámoltatás nem történt meg. Ezért a válaszát sajnos nem tudom elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. (Szavazás.)

A Ház a választ 201 igen szavazattal, 49 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Koszorús László és Talabér Márta, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a nemzetgazdasági miniszterhez: "A szocialista kormányok eredményeivel szemben 2010 óta javult a nők foglalkoztatása Magyarországon. A kormány intézkedései mennyiben segítik elő a nők munkaerő-piaci helyzetének javulását?" címmel. A képviselő asszonyt illeti a szó.

Parancsoljon!




Felszólalások:   31   31-37   37-42      Ülésnap adatai